BLOG: Není klauzule jako klauzule…

Je šéf Atlética Madrid pouhý lhář? A k čemu přesně vlastně slouží výkupní klauzule?
Minulý týden ředitel Atlética Madrid Miguel Ángel Gil Marín na tiskové konferenci oznámil, že madridský klub obdržel od svého odvěkého královského rivala nabídku čtyřiceti pěti milionů euro za svou největší hvězdu Sergia Agüera. Dále prohlásil, že anglický ropný velkoklub Chelsea učinil kombinovanou nabídku ve výši šedesáti milionů eur za Sergia Agüera a Diega Godína. V zápětí však ubezpečil všechny fanoušky Los Colchoneros – obě nabídky klub samozřejmě smetl ze stolu.
Tohoto hodnověrně se tvářícího prohlášení – bylo ostatně přímo od zdroje – se okamžitě chytlo britské BBC, následováno španělskými médii, která podpořila důvěryhodnost celé události tím, že se odkázala na zdroje v Británii (samozřejmě právě na BBC). Vedení Realu Madrid na toto okamžitě zareagovalo tím, že celou zprávu veřejně dementovalo. Londýňané se k přestupovým spekulacím sice zpravidla nevyjadřují, ale zdroje zevnitř klubu označily astronomickou nabídku za pouhou fámu. Zvláštní je i fakt, že nenásledovaly žádné další spekulace, žádné přestupové tahanice. Tímto jedním prohlášením Gil Marína jako by bylo vše započato a zároveň i ukončeno.
To ovšem není jediná věc, která na nedávných přestupových spekulacích okolo Sergia Agüera úplně nehraje. Samotný hráč totiž v Atléticu nedávno prodloužil smlouvu, jejíž součástí bylo i snížení výkupní klauzule ze šedesáti na čtyřicet pět milionů euro. Jak tedy vedení Atlética vůbec mohlo odmítnout nabídku Realu, pokud byla ve výši výkupní klauzule? Není to čirou náhodou proti samotné definici tohoto pravidla? V tomto článku bych chtěl ukázat, že tomu tak právě že překvapivě není. Problém je totiž v samotné definici výkupní klauzule.
Ta má vlastně zdánlivě dvě základní funkce: jednak symbolickou a zastrašovací – výkupní klauzule Lionela Messiho má hodnotu 250 milionů euro, případní zájemci o Cristiana Ronalda by museli vyplatit dokonce rovnou celý bilion – a jednak funguje jako jakási gentlemanská dohoda mezi kluby – zjednodušeně řečeno je to klubem stanovená částka, za kterou je ochoten dotyčného hráče prodat. Nejznámějším případem uplatnění tohoto pravidla je nejspíš přestup Luise Figa z Barcelony do Realu Madrid. Tehdejší prezident Bílého baletu neváhal jednoho z nejlepších světových hráčů vyplatit ze smlouvy, tedy složit jeho výkupní klauzuli ve výši deseti bilionů peset (tehdy asi 37,5 milionu liber). Portugalec nakonec svůj klub zradil a Realu opravdu podepsal. Silné protesty Barcelony se sice neujaly, ale přesto tento přestup navždy změnil pojetí o pravidlu výkupní klauzule.
Je tu totiž ještě třetí rozměr výkupní klauzule – právně rámcový. Podle státních a mezinárodních finančně-právních norem totiž klub není doopravdy povinen hráče při vyplacení výkupní klauzule prodat. Pokud tedy klub obdrží nabídku za hráče ve výši jeho výkupní klauzule, ale zároveň nemá zájem se tohoto hráče dobrovolně vzdát nebo ho prodat do dotyčného klubu, může se odvolat k „vyšší“ instanci. To znamená jednu z následujících dvou věcí, z nichž obě drasticky navyšují přestupovou částku.
V první řadě má klub právo odvolat se na zákony Španělského království a přidat k výkupní klauzuli daň z přidané hodnoty, která dělá rovných osmnáct procent. Pokud si jako příklad vezmeme výkupní klauzuli Sergia Agüera, tak ta se při uplatnění výše zmíněné daně navýší ze čtyřiceti pěti na necelých padesát pět milionů euro.
Druhou možností, kterou má klub, který nehodlá přistoupit na prodej svého hráče na základě výkupní klauzule, k dispozici, je odvolat se na její původní zákonnou definici. Podle „Decreto Real 1006/1985“ je totiž výkupní klauzule doopravdy „výkupní“ – je to tedy částka, za kterou se ze služeb klubu vykupuje sám hráč. Na první pohled to neznamená žádný větší problém – klub usilující o služby dotyčného hráče prostě převede částku ve výši výkupní klauzule na jeho účet a sám hráč se pak pomocí těchto peněz ze svého mateřského klubu vyplatí. Pokud by ovšem nějaký klub takovou transakci doopravdy provedl, podle španělských zákonů by se jednalo o „příjem“ (ve smyslu platu) – a ten je ve Španělsku zdaněný dokonce 44 procenty. A to i v případě, že klub převede peníze přes nějaký vedlejší účet. Zkrátka se toto pravidlo nedá nijak obejít. Výkupní klauzule Sergia Agüera by tak vystoupala ze čtyřiceti pěti milionů euro na rovných osmdesát.
Prohlášení o nutnosti prodeje v případě vyplacení výkupní klauzule se tak zdají být pouhým mýtem. Nakonec to tak tedy vypadá, že výkupní klauzule neslouží jen jako orientační bod při vyjednáváních o přestupu hráče, ale spíše samotnému klubu poskytuje jakousi ochranu či spíše omluvu. V případě, že klub ztratí jednu ze svých hvězd, vedení se může odvolat právě na výkupní klauzuli; neboli se doslova vymluvit na to, že s dotyčným přestupem samo nemohlo nic dělat – což je, jak jsme si teď ukázali, prostá lež.
A to je právě klíč k tomu, abychom si mohli správně vyložit prohlášení šéfa Atlética Madrid Miguela Ángela Gil Marína, která jsem zmínil na začátku článku a která už teď můžeme téměř se stoprocentní jistotou považovat za nepravdivá. Snížení výkupní klauzule hráče je totiž důležitý psychologický moment zejména pro fanoušky. Pokud se klub s hráčem dohodne na zmenšení této klauzule, fanoušci mají pádný důvod obávat se, že klub se chystá hráče prodat nebo že sám hráč hledá cestu ven z klubu. Ostatně – co se Atlética Madrid týče – takto tomu bylo i v případě odchodu Fernanda Torrese, jehož výkupní klauzule byla krátce před jeho přestupem do Liverpoolu snížena. Většina Atlétů se tak začala smiřovat s další velkou ránou, tentokrát v podobě ztráty svého argentinského miláčka.
Odchod Sergia Agüera z Atlética Madrid se opravdu zdá být v blízké budoucnosti nevyhnutelný a snížením jeho výkupní klauzule si vedení klubu pouze poskytlo případnou omluvu pro fanoušky. Jak však do tohoto všeho zapadají Gil Marínova prohlášení z minulého týdne? Je to nadmíru prosté – kritizované vedení Los Colchoneros chce svým fanouškům ukázat, že o svou hvězdu bude bojovat až do konce. Že každou nabídku, ať bude jakkoliv vysoká, smete ze stolu. Že až jednou přijde nabídka, kterou už klub nebude moci odmítnout (pravděpodobně ve výši výkupní klauzule), tak bude mít možnost odkázat se na to, jak statečně o miláčka svých fanoušků bojoval – a to i za cenu lživých a chvástavých prohlášení, které však většina fanoušků neprohlédne. Opravdu Vám to za to stojí, pane Gil Maríne?
Přečtěte si také
Komentáře (35x)
Vložit komentářNázor s nejvíce souhlasnými hlasy
Názor s nejvíce nesouhlasnými hlasy
Eště dlhšej by si rozmýšlal, kde by byla Chelsea, nebyť chyb rozhodcov v zápasoch s Barcelonou
Všechny názory
taky doufam že se jednou vrátí na nou camp a bude o dost lepšíí
Byť bych mu to přál, mám pocit, že se do Barcy už nevrátí
bohužial aj ja Bojan nech sa ti darí a dotiahneš to veľmi ďaleko. Máš na to chlape
pokud by toho odehral tuto sezonu stejne jak minulou,tak je pro neho lepsi,kdyz odesel s moznosti zpetneho odkupu...
takze to chce "zabrat sponu" a ukazat,ze na barcu ma,good luck bojan
co jsem četl,tak hodně lidí zasáhlo.
Uvidíme,jak se mu bude dařit i když bych si strašně přál aby se vrátil moc tomu nevěřím,pozitivem je,že ho bude trénovat Luis Enrique,rodinný přítel,přicházi na jeho žádost,takže s důvěrou probém nebude.
Bojan si dával hodně pozor,aby si nezavřel cestu pro případný návrat,vždy byl opatrný a nedával najevo nespokojennost nebo zlobu.O Guardiolovi řekl,že to je nejlepší tréner,ale že s pár jeho rozhodnutimi nesouhlasil.....
No,dle mě jsou karty rozdány jasně dokud bude Guardiola v Barceloně - Bojan se nevráti.
Bohužel Pep je jako Dědek Bruckner má svoje vyvolený a prašivky.....a Bojan je zrovna prašivka.
Jinak Bartolomeu je v Londýně a doladuje přestup Oriola do Chelsea .
To je snad jak zlý sen, jeden z nejtalentovanějších odchovanců.....odcházi a k tomu do anglie a ještě k tomu do chelsea.
Oriola je obrovská škoda, sice byl půl roku zraněný, ale teď na U20 ukáže co je v něm.. Nevíte jestli se s ním počítá jako náhrada za zraněného Essiena nebo jde do B?
ja myslim,ze to bude urco nahrada za essiena...
*Bartomeu
Sakra, takových chyb se mi podařilo nasekat.
Veľa šťastia Bojan, mne osobne budeš v Primere veľmi chýbať. Veľký sympaťák, ako na ihrisku, tak aj mimo neho.
... a jestli ho v lete 2013 nezoberú naspäť tak si Guardiolu a spol. podám !
já věděl proč si před lety kupovat jeho dres hodně štěstí kluku ušatá!
Celkom by ma zaujímalo ako to teda je. Podľa "nových" info je tých 13 melčo povinnosť Barcelony tj jedná sa o 2 ročné hosťovanie, ktoré môže AS zmeniť 28 miliónmi na trvalý prestup.
"The Italian outfit will pay 12 million for the player and the agreement includes an OBLIGATORY repurchase clause to be exercised by FC Barcelona at the end of the 2012/13 season, for a cost of 13 million.
This purchase can be blocked by AS Roma, but in such a case the overall cost of the transfer will rise to 40 million euros. "
zdroj: http://www.fcbarcelona.com/web/english/noticies/futbol/temporada11-12/07/22/n110712118387.html
Takže nový prestupový model no Jeho dres si kúpim keď príde z AS ako superhviezda
To Barcelona to prohlášení teda změnila, protože o povinnosti tam odpoledne nebylo ani slovo
ale mne sa zdá že AS Rím musí zaplatiť tých 28 melónov iba ak by ho barca chcela s5 odkúpiť a oni by ho necheli pustiť...
Barcelona má povinnosť odkúpiť ho o 2 roky za sumu 13 miliónov. Ak by si ho AS chcelo nechať musí vyplatiť Barcelone ďalších 28 miliónov.
I když vyhoří a Barca ho nebude chtít koupit zpět? Takže je to takový dárek - Bojan plus jeden milion?
Keďže je tam to Obligatory, tak by to mala byť povinnosť. Pre Barcu je to teda dosť výhodné. Nechá Bojana na 2 roky sa rozohrať, stojí ju to 1 melčo a ako bonus 2 roky ju neťaží jeho plat tj okolo 2 melčo ročne. Keď to zhrniem, mali by sme na tomto zarobiť 3 milióny + ukáže sa ako na tom Bojan vlastne je.
hm, tak buď má Luis Enrique už domluvené za dva roky místečko Pepa a je to jen takový trik, nebo to mohli opravdu rovnou nazvat hostováním s opcí 28mega...
Anebo nějaké chybka v komunikaciprotože takto ten přestup opravdu nedává smysl, nedovedu si představit, že by AS dalo za takového sopla dohromady 40
Upřímně, čekal jsem od něj o trošku víc, ale Pep ho mohl dávat častěji, rotovat sestavu!
Dlho som rozmýšľal kde by bol dnes, nebyť chyby rozhodcu v predminulej edícii LM proti Interu. Spasiteľ Barcelony.....škoda.
Eště dlhšej by si rozmýšlal, kde by byla Chelsea, nebyť chyb rozhodcov v zápasoch s Barcelonou
A co má Chelsea spoločné s článkom resp s Bojanom?
nic, ale s tvým brečením vela
Brečením? To že to mohlo zmeniť jeho kariéru je brečenie? Že mohol potopiť Moua je brečenie? So svojimi protibarcelónskymi názormi si trápnejší ako stierač na ponorke.
mě zas přijde jako vrchol trapnosti vůbec zmiňovat, že vám někde něco nepískl rozhodčí, když vám tolikrát pomohli a rok předtím vás poslal do finále
To že si vymenil slipy za boxerky a necítiš tlak na guliach ťa neoprávňuje písať ako kretén. Chápem že v sedemnástich je "in" ísť proti prúdu a revolta je fajn, ale robiť zo seba blbca len preto, že internet poskytuje tieň anonymity je trošku od veci aj na človeka tvojej úrovne. Takže si skús ešte raz prečítať to, na čo reaguješ, dopraj si pár minút kľudu, aby ti prešla tá myšlienka hlavou a možno konečne prestaneš reagovať ako ohrdnutá milenka.
no ano, já sem velmi anonymní jako jeden z mála účastníků srazu... na zbytek nehodlám reagovat, protože s tebou je to ztráta času, když nedokážeš chápat souvislosti a argumentuješ jenom tím, že to pod tento článek nepatří..
Mně osobně ta domluva přijde nevýhodná pro obě strany. Barcelona sice ušetří na platu, ale Bojan přivykne za dva roky jiný hře, jiný lize...
A AS z něj třeba udělá světovýho hráče, aby na tom pak nevydělalo vůbec nic a přijde o něj v podstatě zdarma. Pokud by za opce byla klasicky nepovinná, tak by mi to přišlo takový celý logičtější
No on potrebuje hlavne hrať a keďže si ho vybral Luis, tak snáď ho podrží. V Barcelone by zas naskakoval na posledné minútky resp. hral Copu s B týmom.
Nejčtenější
Tabulky
# | Tým | Z | B | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ![]() | FC Barcelona | 38 | 88 | ||||
2. | ![]() | Real Madrid | 38 | 78 | ||||
3. | ![]() | Atlético Madrid | 38 | 77 | ||||
4. | ![]() | Real Sociedad | 38 | 71 | ||||
5. | ![]() | Villarreal | 38 | 64 | ||||
6. | ![]() | Real Betis | 38 | 60 | ||||
… | ||||||||
19. | ![]() | Espanyol | 38 | 37 | ||||
20. | ![]() | Elche | 38 | 25 |
Primera División - statistika hráčů
1. | ![]() |
K. Benzema | 27 |
2. | ![]() |
I. Aspas Juncal | 17 |
![]() |
J. Jiménez López | 17 | |
![]() |
V. Júnior | 17 | |
5. | ![]() |
E. Ünal | 16 |
Plkátko
Pro psaní příspěvků musíte být přihlášen(a)
Drž se Bojane! Doufám,že se vrátíš!