Shrnutí 18. kola Primera División

Diego Costa oslavil gól a byl vyloučen (© marca.es)

Osmnácté kolo začalo výhrou Atlética nad Getafe. Barcelona neměla problém s Levante, naopak Real Madrid remízou na hřišti Celty Vigo opět ztratil.

Valencia udolala Gironu, Las Palmas nestačily na Eibar a Sevilla v derby plném branek podlehla Betisu.

Leganés porazil Real Sociedad, Athletic Alavés a mezi Villarrealem a Deportivem se zrodila remíza.

06.01.18 13:00 Atlético Madrid 2:0 Getafe
Branky: 18. Á. Correa , 68. D. da Silva Costa

Atlético Madrid otevřelo rok 2018 zaslouženým triumfem v nervózním malém derby proti Getafe v poměru 2-0. O góly se postarali Correa v prvním a Diego Costa ve druhém poločase.

Domácí začali na stadionu Wanda Metropolitano aktivně a několikrát vyzkoušeli pozornost Emiliana v brance Getafe. Po necelých dvaceti minutách přišla první radost. Griezmann přiťukl míč Correovi, jenž ho poslal šajtlí mimo dosah hostujícího brankáře. Amath měl nejlepší a jedinou šanci Getafe, ale v zakončení selhal.

Druhá půle pokračovala v podobném duchu. Během krátké chvíle ukázal obě své tváře Diego Costa, když nejprve pojistil vedení Los Colchoneros, aby následně za oslavu s fanoušky obdržel druhou žlutu kartu a byl vyloučen... Atlético i v oslabení vedení bez problémů uhájilo a může slavit tři body.

06.01.18 16:15 Valencia 2:1 Girona
Branky: 27. J. Ramalho Chimeno (vlastní), 48. D. Parejo Muñoz (z pen.) – 8. C. Portugués Manzanera

Valencia se vrátila na vítěznou kolej, ačkoliv se na body proti nováčkovi z Girony na Mestalle hodně nadřela. Přestože nedal gól, byl nejdůležitější postavou skvěle hrající Guedes.

Byli to však hosté, kdo udeřil jako první. Mojica perfektně odcentroval a Portu prodloužil hlavou balón do sítě, Neto byl odsouzen do role diváka. Netopýři byli zaskočení, ale s postupujícím časem začali mít navrch. Gólově to potvrdila 27. minuta, kdy si Guedesův centr srazil do vlastní sítě Ramalho.

Krátce po začátku druhých 45 minut nařídil rozhodčí pokutový kop za faul na Gayu, Parejo se z puntíku nemýlil. Girona se tlačila dopředu za vyrovnáním, nedaleko k němu měl Stuani, avšak Neto byl pozorný. A protože debutující Vietto svou šanci rovněž neproměnil, zvítězila Valencia těsně 2-1.

06.01.18 18:30 Las Palmas 1:2 SD Eibar
Branky: 32. J. Viera Ramos (z pen.) – 73. F. Orellana Valenzuela , 77. S. Enrich Ametller

Na Estadio de Gran Canaria se potvrdila rozdílná výkonnost Las Palmas a Eibaru v posledních týdnech. Svěřenci José Luise Mendilibira dobyli stadion ostrovanů výhrou 2-1 a debut Pacu Jémezovi na lavičce hodně zhořkl.

Nebylo to příliš pohledných 90 minut. Spíše upracovaných, bez velkých šancí, zato s mnoha přerušeními. Tři fotbalisté se zranili. Jediný gól prvního poločasu vsítil Jonathan Viera, jenž proměnil pokutový kop, který zavinil zákrokem na Hernána Arbilla.

Las Palmas měly zápas tam, kde ho chtěly mít. Jenže ani to jim nestačilo k bodové radosti. Eibar ve druhém dějství dvěma slepenými góly debutanta Orellany a Enriche skóre rychle otočil, na což už žlutomodří nedokázali zareagovat. Eibar pokračuje ve skvělé jízdě, naopak Paco Jémez poznal, jak moc těžká práce ho v nové funkci čeká...

06.01.18 20:45 Sevilla 3:5 Real Betis
Branky: 13. W. Ben Yedder , 40. S. Kjær , 67. C. Lenglet  – 1. Fabián Ruiz , 21. Z. Feddal , 63. R. Durmisi , 65. S. León Limones , 90. C. Tello Herrera

Městské derby mezi Sevillou a Betisem nezklamalo. Osm branek, moře šancí i chyb obran a nečekaný triumf hostujících Verdiblancos. To vše přinesl bláznivý zápas na stadionu Ramóna Sáncheze Pizjuána.

Mnozí fanoušci se ještě nestihli ani usadit a už se poprvé vlnila síť za zády Sergia Rica, jehož v první minutě překonal technickou střelou Fabián Ruiz. Sevilla rychle vyrovnala Ben Yedderem, jenž šikovně ťukl do balónu po standardní situaci. I Betis však předvedl dokonale nacvičenou standardku, a to z kopačky Joaquína přesně na hlavu Feddala, hosté znovu vedli. Poslední slovo v prvním poločase měl Kjær, jenž rovněž hlavou vyrovnal na 2-2.

Skvělá kombinace Betisu z 63. minuty zakončená Durmisim a další rychlý gól Sergia Leóna znamenaly vedení upravily skóre na 4-2 z pohledu Setiénovy party. Lenglet bleskově vrátil domácí do hry, ovšem poslední slovo patřilo v nastaveném čase Tellovi, který svůj úprk z poloviny hřiště zakončil posledním gólem večera.

Betis po šesti letech vyhrál ligové derby a slaví důležité tři body. Sevilla při debutu Vincenza Montelly v La Lize sice působila živějším dojmem než pod Berizzem, stále má ale k fungujícímu týmu hodně daleko.

07.01.18 12:00 Leganés 1:0 Real Sociedad
Branky: 75. Gabriel

Jediný gól Gabriela z druhého poločasu stačil Leganésu k vítězství nad Realem Sociedad. Na stadionu Butarque se hrál zajímavý duel, který nabídl šance a vyrovnaný fotbal, remíza by byla spravedlivějším výsledkem.

V prvních 45 minutách byli oba brankáři hodně zaměstnaní, Pichu Cuéllar i Rulli museli opakovaně předvést své umění. Ale zatímco snaha domácích o zisk tří bodů neutuchala, Real Sociedad s postupujícími minutami utkání začínal vadnout.

Toho čtvrthodiny před koncem využil Gabriel, jenž měl po standardní situaci snadnou úlohu poslat balón do sítě. Na další branku se čekalo marně, Leganés zvítězil nejtěsnějším možným rozdílem.

07.01.18 16:15 FC Barcelona 3:0 Levante
Branky: 12. L. Messi , 38. L. Suárez Díaz , 90. Paulinho

Barcelona pokračuje v krasojízdě letošní sezónou La Ligy i v novém kalendářním roce, další obětí Katalánců se na Camp Nou stalo Levante, které zde padlo 0-3.

Svěřenci Ernesta Valverdeho dostali utkání tam, kam potřebovali, už v úvodní půli, kdy se prosadil skákavou střelou Lionel Messi, jenž tak oslavil svůj 400. start v Primera División, a Luis Suárez tvrdou ranou pod břevno. Na konečných 3-0 upravil v nastaveném čase po povedené kombinaci Paulinho.

V základní sestavě Barcelony nechyběl uzdravený Dembélé, stejně jako v Copa del Rey proti Celtě Vigo však ukázal, že má ještě rezervy a potřebuje čas, aby znovu nabral zápasové tempo a pohodu.

07.01.18 18:30 Villarreal 1:1 Deportivo La Coruña
Branky: 30. E. Ünal  – 84. F. Andone

Villarreal sice našel nového střelce v Enesi Ünalovi, ani to mu ale nestačilo, aby proti Deportivu splnil roli favorita. Turkův gól zneutralizoval v závěru Andone a každý z týmů tak bere bod.

Pravdou je, že Villarreal byl po většinu střetnutí mírně lepším a nebezpečnějším celkem, což potvrdila Ünalova trefa v prvním ligovém startu za Žlutou ponorku po návratu z hostování v Levante, ale ani Deportivo se za svůj výkon na Estadio de la Cerámica určitě nemusí stydět.

Rychlá akce Sidneie a přesná hlavička Andoneho mimo dosah Sergia Asenja na konci zápasu rozhodly o tom, že body se budou dělit.

07.01.18 18:30 Athletic Club 2:0 Deportivo Alavés
Branky: 8. X. Etxeita Gorritxategi , 64. A. Aduriz Zubeldia (z pen.)

Alavés na San Mamés nedokázal navázat na poslední povedené výsledky pod vedením Abelarda a zaslouženě podlehl Athleticu 0-2.

Utkání nabralo rychle směr, který si domácí příznivci přáli. Už v deváté minutě se po rohovém kopu prosadil na zadní tyči Xabier Etxeita. Aritz Aduriz mohl ještě v první půli skóre navýšit, proti veteránovi v barvách Athleticu se ovšem blýskl skvělým zákrokem Pacheco.

Sporný pokutový kop nařízený za střet Alexise s Raúlem Garcíou proměnil v 63. minutě Aduriz a definitivně tak dodal Lvům klid. Alavés směrem dopředu nepředvedl prakticky nic, Iago Herrerín se může radovat ze snadné nuly, Athletic ze zaslouženého triumfu.

07.01.18 20:45 Celta de Vigo 2:2 Real Madrid
Branky: 33. D. Wass , 82. M. Gómez González  – 36. G. Bale , 38. G. Bale

Real Madrid znovu ztratil v lize body a fanoušci už ani nepočítájí, pokolikáté se tak stalo. Tentokrát se favorit musel spokojit s remízou na Balaídosu, kde se s domácí Celtou Vigo rozešel smírně po výsledku 2-2.

V prvním poločase trápily oba týmy nepřesnosti, přesto byly k vidění hned tři branky. Iago Aspas ještě neuspěl, neboť trefil jen tyč, ale krásný oblouček Wasse už síť rozvlnil. Přestože Real Madrid zdaleka neukázal svou nejlepší verzi, dvěma slepenými góly Balea skóre otočil.

Ve druhém poločase ale měla větší hlad po úspěchu Celta. Za sražení Aspase Keylorem Navasem byla nařízena penalta, sám faulovaný ji však neproměnil, kostarický brankář udržel svůj tým ve hře. Na hlavičku Maxiho ze závěru už ale byl krátký. A protože Lucas v poslední příležitosti ztroskotal na Blancovi, Celta a Real Madrid si rozdělily po bodu.

08.01.18 21:00 Málaga 0:1 Espanyol
Branky: 6. S. Darder Moll