Shrnutí 19. kola Primera División

Radost hráčů Getafe, zklamaní fotbalisté Málagy (© marca.es)

Devatenácté kolo Primery začalo výhrou Getafe nad Málagou, která prohloubila problémy Andalusanů. Girona šestigólovým přídělem ztrapnila Las Palmas. Real Madrid opět na Bernabéu ztratil, tentokrát nestačil na Villarreal, který ještě více prohloubil krizi Zidanova výběru. Barcelona naopak dobyla stadion Realu Sociedad, kde se jí v posledních letech nedařilo. Atlético veze body z Eibaru.

Celta Vigo beze body z trávníku Levante, Alavés zdolal Sevillu a mezi Espanyolem a Athleticem se zrodila remíza.

Betis v pondělní dohrávce přetlačil Leganés.

12.01.18 20:00 Getafe 1:0 Málaga
Branky: 73. J. Torres Ruiz

Další zápas, další zklamání. A už jich je příliš. Málaga znovu padla, tentokrát na Coliseu s místním Getafe, jemuž stačila ke třem bodům jediná trefa stopera Caly.

Úvodních 45 minut nabídlo jen nudu. Málaga se bála otevřít hru a spokojila se s pečlivým bráněním, Getafe si prozměnu nevědělo rady, jak naložit s iniciativou, kterou mu hostující fotbalisté přenechali.

Druhý poločas byl podobný, Málaga postupem času přece jen zkoušela více útočných výpadů. V době, kdy Andalusané začínali věřit, že by mohli bodovat, Getafe udeřilo. Ángel našel po standardní situaci Calu, jenž otevřel a zároveň uzavřel gólový účet nepříliš pohledného mače. Míchelova pozice na lavičce Málagy tak je opět o něco oslabena.

13.01.18 12:00 Girona 6:0 Las Palmas
Branky: 25. C. Stuani Curbelo (z pen.), 57. M. Olunga , 64. B. García Freire , 70. M. Olunga , 74. C. Portugués Manzanera , 79. M. Olunga

Zápas jako ze zlého snu prožili fotbalisté Las Palmas na stadionu Montilivi, kde naopak domácí Gironu nadchlo snových devadesát minut, během kterých nadělila bezmocnému sokovi šest gólových úderů.

Jestliže si fanoušci Las Palmas slibovali od příchodu Paca Jémeze na lavičku zlepšení, pak zatím musejí být hodně zklamaní. Mužstvo i nadále zůstává bez duše, a pokud nedojde k radikální změně, bude v příští sezóně působit v Segundě.

Girona naproti tomu předvedla dokonalý výkon. Přitom v první půli padla jen jedna branka, a to z penalty za zákrok Castellana na Portua, kterou proměnil Stuani. Ve druhém poločase přišla doslova katalánská smršť. Olunga hattrickem Borja García a Portu upravili skóre na vysokých 6-0, což je historicky nejvyšší výhra Girona v Primeře, v níž letos debutuje.

13.01.18 15:15 Real Madrid 0:1 Villarreal
Branky: 88. Pablo Fornals

Stejná sestava jako vždy, stejné problémy jako již mnohokrát. Real Madrid znovu ztratil body na Bernabéu, tentokrát s Villarrealem, který v hlavním městě uspěl díky parádní trefě Fornalse ze závěru střetnutí.

Zidane dal důvěru své tradiční jedenáctce, kde jediné změny byly ty vynucené. A Real Madrid neodehrál v měřítku letošní sezóny špatný zápas. Dokázal si vypracovat několik velkých šancí, nicméně nejčastěji Cristiano Ronaldo v nich zklamal. Portugalec stále nemůže najít střeleckou pohodu a Bílý balet tím hodně trpí. Ze všech zákroků Sergia Asenja vynikl zejména ten proti číslu sedm v prvním poločase, kdy už fanoušci slavili gól.

Do druhého poločasu nastoupil výrazně horší Real Madrid a zlepšený Villarreal. V závěru, kdy mohl padnout gól na jakékoliv straně, se usmálo štěstí na žluté. Fornals perfektním lobem nedal Keyloru Navasovi šanci a zajistil svému týmu nečekané tři body. Real Madrid pokračuje v problémech a příznivci už snad raději ani nepočítájí, na kolik bodů narostla ztráta na Barcelonu...

13.01.18 17:30 SD Eibar 0:1 Atlético Madrid
Branky: 27. K. Gameiro

Atlético stejně jako již mnohokrát nepředvedlo v zápase žádný úchvatný výkon. Díky Oblakovi a jediné brance Gameira přesto slaví další tři body, protože jsou to jen výsledky, co ve fotbale rozhoduje o úspěchu.

Mužem první půlhodiny byl Antoine Griezmann, jenž neustále zaměstnával obranu domácích. Až v 28. minutě se ale jeho akce dočkala gólové tečky, a to když naservíroval míč Gameirovi, který si sám před brankářem poradil mazácky.

Zatímco v úvodním poločase se Eibaru nedařilo dostat do formy posledních týdnů, ve druhém se Mendilibarovi hoši zlepšili. Jenže když už se dostali do solidní příležitostí, objevil se spasitel Atlética Jan Oblak. Nejlepší fotbalista Slovinska i tentokrát vytáhl klíčové zákroky a Madriďané mohou slavit tři vydřené, ale velmi důležité body.

13.01.18 19:45 Deportivo La Coruña 1:2 Valencia
Branky: 88. F. Andone  – 37. G. Ganchinho Guedes , 64. R. Moreno Machado

Valencia završila takřka perfektní první polovinu ligového ročníku výhrou na Riazoru a po devatenácti kolech má na kontě rovných 40 bodů. Naopak Deportivo pokračuje v nelichotivém postavení.

A to i kvůli nejistým výkonům svých brankářů. Tentokrát nepodržel mužstvo Rubén, když za svá záda propustil střelu Guedese, která určila poločasový stav. Ochránce domácí svatyně neměl čisté svědomí a potvrdil, že Deportivo nemůže s řešením brankářské otázky otálet a potřebuje ji vyřešit formou posily.

Když po hodině hry zvýšil Rodrigo na 2-0 pro Netopýry, zdálo se rozhodnuto. Avšak Depor ukázal bojovného ducha. Andone v závěru snížil a v nastaveném čase mohl vystřelit Galicijcům bod Adrián, jenže ve stoprocentní šanci zcela zklamal a nepochopitelně poslal balón mimo...

14.01.18 11:00 Levante 0:1 Celta de Vigo
Branky: 37. P. Sisto Ifolo Emirmija

Levante se stále neprobralo a na Ciutat, kde nevyhrálo téměř čtyři měsíce, pokračuje jeho noční můra. V devatenáctém kole si odsud odvezla všechny body Celta Vigo.

Hostům stačila v prvním poločase jediná příležitost, aby šli do vedení zásluhou Sista po půlhodině. Přitom hned ve druhé minutě vychytal Blanco hlavičkujícího Boatenga. Další vzrušující okamžiky úvodní půle nenabídla.

Druhých 45 minut nabídlo aktivnější Levante, které mělo dostatek šancí na vyrovnání. Jenže Rubén Blanco si poradil s další šancí Boatenga, Morales po pasu Jasona poslal balón vedle. V závěru zklamal Boateng potřetí a v nastavení ho napodobil Coke, Levante kvůli špatné koncovce podlehlo Celtě Vigo 0-1.

14.01.18 15:15 Deportivo Alavés 1:0 Sevilla
Branky: 52. M. García Sánchez

Alavés pokračuje pod vedením Abelarda ve výborných výsledcích. Další obětí Basků se stala Sevilla, jejíž negativní trajektorii v posledních týdnech nezměnil ani příchod Montelly na lavičku.

Tvrdá rána Guidettiho, jenž debutoval v novém působišti bojovným výkonem, a šance možnost Banegy, to byly jediné zajímavé okamžiky prvního poločasu, v němž se po zbytek času bojovalo jen o střed pole, aniž by došlo k ohřožení jednoho či druhého brankáře.

Krátce po změně stran přišel jediný gól odpoledne. Munir, nejlepší hráč zápasu, našel Manu Garcíu, jenž překonal Rica. Jedinou skutečnou šancí Sevilly na vyrovnání byla ta Nolita, kdy míč propadl těsně vedle tyče. Nic na výsledku nezměnilo ani vyloučení Duarteho. Tři body berou odhodlanější domácí.

14.01.18 17:30 Espanyol 1:1 Athletic Club
Branky: 29. G. Moreno Balaguero  – 35. I. Williams Arthuer

Athleticu se na stadionu Espanyolu dlouhodobě nedaří, vždyť zde naposledy zvítězil před dvaceti lety. Nepovedlo se mu to ani tentokrát, na RCDE Stadium se zrodila zasloužená remíza.

První poločas patřil Athleticu, druhý Espanyolu, takže výsledek skutečně odpovídá na hřišti viděnému. Obě branky padly v úvodní části hry. Rico zaspal při rozehrávce, domácí ho obrali o balón a Gerard Moreno otevřel gólový účet. Za Athletic rychle zareagoval Williams, srovnáno.

I přes větší aktivitu Pericos k další změna skóre nepřišla. Athletic čeká v příští sezóně pokus číslo 21, aby prolomil místní prokletí.

14.01.18 19:45 Real Sociedad 2:4 FC Barcelona
Branky: 11. W. da Silva , 34. J. Jiménez López  – 39. Paulinho , 50. L. Suárez Díaz , 71. L. Suárez Díaz , 85. L. Messi

Měla to být jedna z nejnáročnějších překážek na jinak hladké cestě za ligovým titulem. Barcelona sice mírně zaškobrtla, ale nakonec ji s přehledem zvládla a na Anoetě, kde se jí v posledních letech vůbec nedařilo, zvítězila po skvělém obratu 4-2.

Real Sociedad to na Barcelonu umí. Baskové nastoupili se sebevědomím, které přetavili ve vedení 2-0, když se prosadili Willian José a Juanmi. Pro Katalánce mohlo být ještě hůře, kdyby rozhodčí zřejmě chybným verdiktem neubral domácím další trefu kvůli údajnému faulu.

Jenže letošní Barcelona je zvyklá vyhrávat i zápasy, kde se jí nedaří. Jako klíčový se ukázal rychlý kontaktní gól Paulinha ještě do poločasu. V tom druhém dokonal obrat dvěma přesnými zásahy Luis Suárez a výhru lídra pečetil Lionel Messi. Barcelona získala tři vydřené a velmi důležité body v boji o ligový primát, Realu Sociedad nestačil ani dobrý výkon ke skalpu Valverdeho rozjeté mašiny.

15.01.18 20:00 Real Betis 3:2 Leganés
Branky: 20. C. Tello Herrera , 40. J. Sánchez Rodríguez , 83. R. Castro Martín (z pen.) – 44. G. Gumbau Garriga , 71. J. Eraso Goñi