Shrnutí 21. kola Primera División

Osasuně se zranil Chimy Ávila, zřejmě vážně (© marca.es)

Vedoucí Barcelona prohrála ve Valencii a poprvé ztratila pod vedením Quique Setiéna a na prvním místě tabulky ji vystřídal díky výhře ve Valladolidu Real Madrid. Osasuna si poradila s Levante, Espanyol se podělil o body s Athleticem.

Alavés doma nestačil na Villarreal, Sevilla má tři body z andaluského derby proti Granadě.

Atlético remízou ztratilo proti poslednímu Leganésu, 0-0 skončil i zápas mezi Celtou a Eibarem. Bezgólovou neděli narušilo až Getafe, když zdolalo Betis 1-0. Real Sociedad prohloubil venkovní trápení Mallorcy, porazil ji třígólovým rozdílem.

24.01.20 20:00 Osasuna 2:0 Levante
Branky: 81. R. García Santos (z pen.), 84. I. Pérez Soto

Úsměvy i pláč. Osasuna sice porazila Levante 2-0, obává se však o zdravotní stav Chimy Ávily. Klíčový útočník navarrského mužstva musel po hodině hry odstoupit kvůli zranění, které by mohlo být vážné.

Vítězství znamená pro Osasunu přerušení čekání na triumf před vlastním publikem a přeskočení dnešního soka v tabulce. Jde o zasloužený výsledek, neboť domácí byli v Pamploně hladovějším týmem, byť jim trvalo dlouho, než to promítli i do skóre.

O všem rozhodla absurdní agrese, kterou se provinil Campaña proti Brašanaćovi. V přímém přenosu ji nikdo nezaregistroval, ale videorozhodčí byl pozorný a k akci se vrátil. Nařízenou penaltu proměnil Rubén García. O chvíli později přidal pojistku Íñigo Pérez. Osasuna si došla pro body díky brankám ze závěrečné desetiminutovky a v následujících hodinách bude čekat na zprávy o Ávilovi.

25.01.20 12:00 Espanyol 1:1 Athletic Club
Branky: 63. R. de Tomás Gómez  – 12. A. Villalibre Molina

Ani s novým trenérem, ani s posilami za 40 milionů eur. Espanyol ani tentokrát nedokázal poprvé v ligové sezóně zvítězit na domácí půdě a proti Athleticu získal bod, jehož hodnotu určí až konečná tabulka.

Alespoň naděje je novinkou na RCDE Stadium. Mužstvo pod Abelardem přece jen působí živějším dojmem, přestože do ideálu má ještě na míle daleko. Athletic předvedl jeden ze svých nejlepších venkovních výkonů sezóny a šel rychle do vedení Villalibrem, v další šanci zastoupila Diega Lópeze tyč.

Další branka padla až v 64. minutě, kdy hostům začali docházet síly. Vsítil ji Raúl de Tomás, jehož průměr gólu na zápas může být důvodem, proč fanoušci Espanyolu věří v záchranu. Závěr už rozhodnutí nepřinesl, na světelné tabuli svítil výsledek 1-1 jako konečný.

25.01.20 15:00 Valencia 2:0 FC Barcelona
Branky: 48. J. Alba Ramos (vlastní), 77. M. Gómez González

První venkovní ligový zápas Quique Setiénovi na lavičce Barcelony nevyšel. Výkon Katalánců nebyl v ničem lepší než za Valverdeho éry, výsledkem je zasloužená prohra ve Valencii.

Domácí na Mestalle ovládli první poločas. Maxi Gómez pohrdl pokutovým kopem za faul Piquého, Ter Stegen jeho pokus z puntíku zneškodnil. Další nebezpečnou střelu vytáhl německý brankář na břevno. Barcelona držela míč, k šanci se ovšem nedostala.

A tak hned po změně stran inkasovala, tentokrát se už Maxi Gómez nemýlil. Následující čtvrthodina nabídla nejlepší Barcelonu v zápase, přesto to ke vyrovnání nevedelo. Střelecky aktivní byl jen Messi, jenž neuspěl dloubáčkem, tvrdým přímým kopem ani hlavičkou. Místo toho se podruhé trefil Maxi, na jeho technickou střelu neměl Ter Stegen nárok. Třetí gól Gabriela byl po sporném verdiktu anulován, což Valencii mrzet nemuselo. Lídra tabulky porazila 2-0.

25.01.20 17:30 Deportivo Alavés 1:2 Villarreal
Branky: 80. J. Sanmartín Mato  – 10. C. Bacca Ahumada , 89. F. Niño Rodriguez

Až strhující závěr musel rozhodnout o výsledku mezi Alavésem a Villarrealem. Nečekaným hrdinou se stal debutant Niño, jemuž stačilo několik desítek vteřin, aby v poslední minutě zajistil všechny body Villarrealu.

Už v deváté minutě skóroval Bacca a na dlouho šlo o jediný zásah utkání. Hlavní role totiž obsadili oba brankáři. Přestože bylo k vidění dost šancí, Pacheco a Asenjo se skvělými zákroky překonávali.

Deset minut před koncem se Alavés dočkal odměny za svou vytrvalost, spolupráci s Lucasem přetavil ve vyrovnání Joselu. Jenže nešlo o konečný stav, Niño utekl obraně a překonal bezmocného Pacheca. Villarreal díky pozdní brance nového objevu triumfoval 2-1.

25.01.20 20:00 Sevilla 2:0 Granada
Branky: 11. L. de Jong , 34. M. Agudo Durán

Sevilla díky výborné první půli neměla v andaluském derby problém s Granadou, kterou na Pizjuánu porazila 2-0.

Domácí měli rychlý vstup do zápasu. Ocampose ještě zastavila tyč, ale dokonalá hlavička De Jonga už první gólový zápis znamenala. Ruí Silva zůstal přikován k zemi. Ve 34. minutě udeřila Sevilla podruhé. Reguilón při rychlé akci uvolnil Nolita, jenž šikovně trknul míč podél brankáře do sítě. Granada ani jednou nevystřelila.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se sice hostům podařilo srovnat hru, jenže Vaclík přesto musel zasahovat jen výjimečně, a když už, nešlo o příliš těžký zákrok. Sevilla se naproti tomu spokojila s pohodlným náskokem a její ofenzivní výpady už nebyly natolik nebezpečné, aby znovu pohnuly stavem. Konečný rezultát zůstal stejný jako ten poločasový a Sevilla se posunula na průběžné třetí místo.

26.01.20 11:00 Atlético Madrid 0:0 Leganés

Ofenzivní trápení Atlética pokračuje. Souboj s posledním Leganésem na stadionu Wanda Metropolitano skončil nečekaným bezbrankovým výsledkem.

Pro Atlético to znamená, že přenechalo třetí místo tabulky Seville a ještě více zvýraznilo problémy, které ho v letošní sezóně trápí. Varovným faktem je, že Leganés dokázal s favoritem držet po většinu času krok po herní stránce, i pokud jde o šance.

Ty byly k vidění na obou stranách v podobném počtu. Výjimkou byla závěrečná fáze střetnutí, kdy se domácí přece jen dostali do tlaku, jenže Atléticu chyběla větší přesnost v oblasti velkého vápna. A protože Mateu Lahoz nevyslyšel několik volání hráčů Atlética po pokutovém kopu, skončilo madridské derby i přes vyloučení brankáře hostů Cuéllara za opakované zdržování 0-0.

26.01.20 13:00 Celta de Vigo 0:0 SD Eibar

Celta Vigo promarnila další příležitost, jak si v tlačenici o záchranu přilepšit na úkor přímého konkurenta, po devadesáti minutách proti Eibaru si do tabulky připisuje jen bod.

Na rozdíl od jiných zápasů ale tentokrát dokázali Galicijci po většinu utkání soka přehrávat a měli i několik velmi dobrých šancí. Do cesty se jim ale zas a znovu stavěl výborně chytající Dmitrović.

Brankáři Eibaru v závěru střetnutí pomohla i branková konstrukce. V poslední minutě mu prošel mezi nohama tečovaný pokus jednoho z domácích, obrana jej stihla včas zastoupit. Celta Vigo se rozešla s Eibarem 0-0, což je výsledek, který je cennější pro hosty.

26.01.20 15:00 Getafe 1:0 Real Betis
Branky: 89. Á. Rodríguez Díaz (z pen.)
26.01.20 17:30 Real Sociedad 3:0 Mallorca
Branky: 46. A. Isak , 58. F. Gámez López (vlastní), 81. C. Portugués Manzanera
26.01.20 20:00 Real Valladolid 0:1 Real Madrid
Branky: 78. J. Fernández Iglesias

Real Madrid využil prohry Barcelony a díky brance Nacha zvítězil ve Valladolidu 1-0 a vystřídal obhájce titulu na prvním místě tabulky.

Ve Valladolidu na favorita podle očekávání nečekalo snadných devadesát minut. Domácí sice nebyli směrem dopředu příliš nebezpeční, zároveň však nepouštěli Real Madrid do nebezpečných situací.

Zidaneho výběr se v posledních měsících může pochlubit skvělou obranou, která i dnes udržela nulu. A tak stačí Bílému baletu minimum šancí, aby vítězil. Tak tomu bylo i na Zorrille. O všem rozhodla hlavička Nacha ze 78. minuty. Valladolid sice o deset minut později vyrovnal, stejně jako Casemirovi v prvním poločase mu ovšem byl gól anulován kvůli ofsajdu.