Shrnutí 22. kola Primera División

Radost hráčů Errealy (© marca.es)

Real Sociedad v úvodním zápase kola smetl Deportivo 5-0, také ve druhém utkání dominovali domácí, a to Eibar na úkor Sevilly. Betis přetlačil Villarreal, Alavés Celtu Vigo. Real Madrid jen remizoval na půdě Levante, rovněž mezi Espanyolem a Barcelonou se body dělily.

Vítěze nenašlo ani malé madridské derby Getafe - Leganés.

02.02.18 21:00 Real Sociedad 5:0 Deportivo La Coruña
Branky: 32. W. da Silva , 62. A. Illarramendi Andonegi , 75. S. Canales Madrazo , 82. A. Elustondo Irribaria , 89. A. Illarramendi Andonegi

Real Sociedad rázně ukončil výsledkovou krizi, když v páteční předehrávce dvacátého druhého kola La Ligy smetl odevzdané Deportivo vysoko 5-0.

Leckdy takto vysoký triumf neodráží skutečné dění na trávníku, dnes tomu tak ale bylo. Domácí hráli na Anoetě s chutí, zatímco Deportivo předvedlo výkon, který se za žádných okolností nemůže slučovat se zachováním prvoligové příslušnosti. Už v prvním poločase nasměroval Errealu k vítězství Willian José, jenž měl po pasu Juanmiho poměrně snadnou úlohu.

Ve druhé půli se Deportivo definitivně sesypalo. Asier Illarramendi dalekým přímým kopem nachytal Rubéna, brankáře hostů poté oběhl Canales a zvýšil už na 3-0. Elustondo po rohovém kopu a Illarramendi po sérii kiksů v obraně Deporu završili stav na konečných 5-0. Real Sociedad slaví, problémy Deportiva se naopak každým kolem prohlubují.

03.02.18 13:00 SD Eibar 5:1 Sevilla
Branky: 1. E. García Martínez , 17. F. Orellana Valenzuela , 32. I. Ramis Barrios , 61. F. Orellana Valenzuela , 83. A. Arbilla Zabala  – 21. Pablo Sarabia (z pen.)

Fotbalisté Eibaru přejeli Sevillu vysoko 5-1 a zaslouženě si připsali další tři body do tabulky, v níž se dostali do těsného závěsu za dnešního rivala.

Uběhlo jen 38 vteřin a stadion Ipurua propukl v radost, když se trefil Kike. Eibar byl jasně lepším týmem a do neexistující obrany Andalusanů podnikal jeden průnik za druhým. Orellana rychle přidal druhou branku a zdálo se, že se rozhodnuto. Sevillu však vrátil do hry vymyšlený pokutový kop za údajnou ruku jednoho z domácích, který proměnil Sarabia. Ramis po rohovém kopu vrátil po půlhodině věci na své místo a Eibar mohl opět dýchat o něco volněji.

Naopak Sevilla marně lapala po dechu, na její hře se podepsala rotace hráčů, nerozehraný Pareja, jenž nastoupil po čtyřech měsících a možná i divoké poslední dny, kdy se Andalusané zaobírali Copou a přestupy. Orellana a Arbilla ve druhém dějství pečetili jednoznačný triumf Mendilibarovy party.

03.02.18 16:15 Real Betis 2:1 Villarreal
Branky: 45. L. Morón García , 65. L. Morón García  – 80. C. Bacca Ahumada (z pen.)

Betis představil dalšího nadějného fotbalistu, a sice Lorena Moróna, jenž debutoval v Primera División ve velkém stylu. Dvěma góly zařídil výhru nad silným Villarrealem.

Tady jsem, jako by Morón chtěl ukázat ukázkovou první trefou, kdy míč z dálky napálil mimo dosah Sergia Asenja na konci prvního poločasu. To už v době, kdy hosté hráli oslabení o vyloučeného Boneru, jehož nesmyslný zákrok na Rubéna Castro ocenil rozhodčí červenou kartou.

Když Morón po hodině hry vedení domácích navýšil, zdálo se, že je hotovo. Villarreal se vrátil do hry Baccou proměněnou penaltou za faul Barragána na Cherysheva. Na vyrovnání už ale nezbyl Ponorce čas ani síly, Betis si připsal důležité tři body.

03.02.18 18:30 Deportivo Alavés 2:1 Celta de Vigo
Branky: 4. A. Pedraza Sag , 18. M. El Haddadi Mohamed  – 90. I. Aspas Juncal

Alavés se v utkání proti Celtě Vigo vzdal míče, ale jeho přímočaré akce ho dovedly k triumfu 2-1. Možná tentokrát jeho hra nebyla tak zajímavá jako v jiných zápasech, ale na to se historie ptát nebude.

Pouhých dvacet procent hracího času drželi domácí balón na kopačkách v úvodních 45 minutách, přesto je vyhráli 2-0. Celta možná ještě nebyla myšlenkami v zápase a už prohrávala po zásahu Pedrazy. Munir po ideálním pasu Ibaie zvýšil na 2-0. Tlak hostů byl neškodný. Nezaujal ani slovenský debutant Mazáň, jenž zapadl do šedi celého týmu.

Ve druhé půli byla Celta nebezpečnější. Iago Aspas příchodem Sista získal spojence, ale Pacheco svůj tým držel. Až v samotném závěru předvedl Aspas skvostnou individuální akci, které nechybělo ani přesné zakončení, jenže více už hosté nestihli.

03.02.18 20:45 Levante 2:2 Real Madrid
Branky: 42. E. Boateng , 89. G. Pazzini  – 11. S. Ramos García , 81. F. Alarcón Suárez

Jestliže poslední ligové zápasy proti Valencii a Deportivu fanoušky Realu Madrid potěšily, pak na Ciutat se vše vrátilo do letošních kolejí. Bílý balet opět ztratil v utkání proti papírově výrazně slabšímu sokovi a po výsledku 2-2 se musí spokojit s bodem.

Přitom favorit šel rychle do vedení, když se prosadil Sergio Ramos po rohovém kopu. Hosté poměrně v klidu těsný náskok drželi, až v závěru poločasu dostal ideální pas za obranu Morales, jehož sice vychytal Keylor, ale dorážející Boateng poslal balón do sítě.

Lerma a Cristiano Ronaldo měli ve druhém poločase šance strhnout vedení na stranu svého týmu, povedlo se to ale až Iscovi deset minut před koncem. Debutující posila Pazzini ale v poslední minutě určila, že se body budou dělit. Real Madrid pokračuje v tápání, Levante slaví cenný bod.

04.02.18 12:00 Getafe 0:0 Leganés

Getafe a Leganés se v malém, ale pro oba kluby velmi prestižním madridském derby rozešly bez gólů a shodně si připisují do tabulky La Ligy další bod.

Od úvodních minut bylo jasné, že se na Coliseu bude hrát šachová partie, kterou může rozhodnout jediná chyba nebo záblesk geniality některého z účastníků. Leganés hrál ze zajištěné obrany, jejíž pevnost neobměnila ani řada změn v základní jedenáctce.

Nejblíže gólu byl v úvodní půli Jorge Molina, na jejím konci ale neproměnil. Stejný fotbalista zahrozil po změně stran, ale vychytal ho Cuéllar. Antunesovi zkazila radost branková konstrukce. Nejblíže gólu ze strany hostů měl Mantovani, ale ani on neuspěl.

04.02.18 16:15 Espanyol 1:1 FC Barcelona
Branky: 66. G. Moreno Balaguero  – 82. G. Pique

Espanyol opět dokázal Barceloně v derby zatopit. Zatímco první zápas čtvrtfinále Copy proti odvěkému rivalovi doma vyhrál, tentokrát se musel spokojit s bodem, ale ten má velkou cenu.

Svěřenci Quiqueho vsadili na obrannou hru a obětavost, Barcelona bez Lionela Messiho v základní sestavě nebyla tak nebezpečná, jako je u ní obvyklé. Nejblíže gólu měl Brazilec Coutinho. S postupujícím deštěm se navíc hřiště stávalo spíše bojištěm než kvalitním trávníkem.

Jako první udeřili domácí zásluhou Gerarda Morena, jenž zužitkoval pas Sergia Garcíi. Za závěru vyrovnal hlavičkující Piqué, jehož provokativní oslava ještě více vyhrotila již tak vypjaté derby. V posledních minutách tak bylo k vídění více strkanic a hádek než fotbalu. A když v závěru Sergio García místo střely v dobré šanci zkoušel filmovat penaltu, skončil městský duel 1-1.

04.02.18 18:30 Girona 2:0 Athletic Club
Branky: 7. C. Stuani Curbelo (z pen.), 65. C. Stuani Curbelo

Útočník Girony Stuani ukončil výsledkově úspěšnou sérii Athleticu a dvěma góly rozhodl o tom, že stadion Montilivi opět propukl v radost.

Stuani poslal Gironu do vedení hned v úvodu proměněnou penaltou za zákrok debutanta Andoni Lópeze na Maffea. Ziganda vsadil na rotaci hráčů, prvních minut po zdravotních problémech se dočkal Yeray i nově příchozí I. Martínez. Williams mohl vyrovnat, ale neměl seřízená mířidla. V závěru poločasu zvonilo na každé straně břevno - po krásné ráně Maffea a nůžkách Íñiga.

Když po hodině hry zvýšil na 2-0 opět Stuani, odpor Athleticu byl definitivně zlomen. Girona bez větších problémů dokráčela ke třem bodům, které ještě vylepší její i tak lichotivé postavení v Primera División.

04.02.18 20:45 Atlético Madrid 1:0 Valencia
Branky: 59. Á. Correa

Oblíbený výsledek 1-0 tentokrát Atlético nezklamal. Madriďané přetlačili díky brance Correy Valencii a pojistili si umístění na druhé pozici.

Utkání nenaplnilo očekávání, po většinu času se fanoušci na Metropolitanu nudili. Neto musel být v první půli v pozoru jen proti dalekonosné střele Saúla a hlavičce Giméneze. Jan Oblak prožil klidný večer.

Jediná branka přišla po hodině, vsítil ji Correa. Těsný náskok Atléticu stačil, neboť Valencia tentokrát nebyla nebezpečná. Na zápas nebude v dobrém vzpomínat Diego Godín, domácí stoper prišel v souboji s Netem o tři zuby. Diego Simeone se po zákroku dožadoval penalty, ale marně. Mrzet ho to nemusí, Atlético si ještě vylepšilo náskok na druhém místě.

05.02.18 21:00 Las Palmas 1:0 Málaga
Branky: 90. A. Halilović