Shrnutí 23. kola Primera División

Cristiano Ronaldo vstřelil hattrick (© marca.es)

Třiadvacáté kolo La Ligy otevřela bezgólová remíza Athleticu s Las Palmas. Alavés překvapivě veze body z hřiště Villarrealu, Atlético uspělo v Málaze a Eibar dobyl stadionu Leganésu. Real Madrid přestřílel Real Sociedad.

V neděli si Sevilla poradila s Gironou, Barcelona podruhé v řadě ztratila, tentokrát remízou s Getafe. Body se dělily i mezi Celtou a Espanyolem. Valencia v derby zdolala Levante.

Pondělní dohrávka přinesla výhru Betisu na stadionu Deportiva.

09.02.18 20:00 Athletic Club 0:0 Las Palmas

Athletic se v prvním zápase 23. kola letošního ročníku La Ligy rozešel s Las Palmas smírně, v Katedrále se na vstřelený gól čekalo marně.

A jde o logický výsledek toho, co se na hřišti odehrávalo. První poločas nabídl nudnou podívanou, ze které nevybočila prakticky žádná situace. Obrany pracovaly spolehlivě a útoky si s nimi nevěděly rady.

Po změně stran přece jen přibylo zajímavých momentů. Jako první se musel po hodině hry činit Kepa proti Gilovi, poté Athletic navyšoval svůj tlak, což přineslo hlavičky Susaety do náruče Chichizoly a Adurize po standardce těsně vedle. Největší příležitost měl pět minut před koncem Williams, ale samostatný únik zakončil jen do Chichizoly. Další vzrušení už fanoušci na San Mamés nezažili, Athletic i Las Palmas si připisují po bodu, což zajisté vítají více ostrované.

10.02.18 12:00 Villarreal 1:2 Deportivo Alavés
Branky: 77. C. Bacca Ahumada  – 40. R. Ely , 71. I. Gómez Pérez

Utkání mezi Villarrealem a Alavés nabídlo střet dvou odlišných stylů. Ponorka tradičně spoléhala na držení míče, zatímco hosté na obranu a rychlé brejky. Úspěch slavil Alavés, který po výhře 2-1 vyloupil Estadio de la Cerámica.

Pro Alavés jde o další tři body, které ho přibližují záchraně, zatímco Villarreal zbytečně ztratil v boji o Ligu mistrů. Domácí měli po většinu času převahu i více šancí, jenže na to se historie ptát nebude. A tak jedinou branku úvodní půle vstřelil Ely.

Po změně stran tlak Villarrealu zesílil, avšak Castillejo, Trigueros, Bacca ani Enes nedokázali Pacheca překonat. Udeřil naopak Alavés zásluhou střídajícího Ibaie. Čtvrthodinu před koncem snížil Bacca a v závěru mohl vyrovnat Enes Ünal, jenže v šanci poslal balón jen do břevna.

10.02.18 15:15 Málaga 0:1 Atlético Madrid
Branky: 1. A. Griezmann

Další zápas, další zmařená naděje přiživit naděje na záchranu. Málaga nedokázala bodovat ani proti favorizovanému Atléticu, jemuž jako obvykle stačila jediná branka, kterou vsítilo již v první minutě.

Diváci se na stadionu La Rosaleda ještě ani nestačili usadit a už byl k vidění nejdůležitější moment zápasu. Střelu Sáula srazil Keko jen ke Griezmannovi, jenž měl snadnou úlohu. Zbytek prvního poločasu nabídl jen nudný boj o střed pole.

Druhá půle patřila Málaze, která se snažila zvrátit nepříznivý osud. En-Nesyri a Rosales neměli k vyrovnání daleko, ale Oblaka nerozesmutněli. Málaga pokračuje na posledním místě tabulky, Atlético si naopak další těsnou výhrou pojistilo stříbrný stupínek.

10.02.18 17:30 Leganés 0:1 SD Eibar
Branky: 90. I. Ramis Barrios

Leganés v utkání dvacátého třetího kola Primera División nedokázal najít recept na dobře hrající Eibar a padl 0-1. Jediná branka střetnutí padla ve čtvrté minutě nastaveného času, jejím autorem byl stoper Ramis.

Eibar je skromným klubem, o to je cennější, jak dokáže k fotbalu přistupovat. Nebojí se hrát na vítězství i mimo Ipuruu, a přestože na stadionu Butarque si musel na odměnu počkat až do poslední chvíle, nakonec se odměny za vytrvalost a odhodlání dočkal.

Pravdou je, že Eibar měl navrch, ale dělalo mu problémy překonat obranný val domácích, aby se dostal do skutečně dobrých šancí. Leganés dohrával bez vyloučeného Siovase, což Eibar potrestal v nastaveném čase. Přesná hlavička Ramise po rohovém kopu znamená, že minimálně na den se Baskové posunuli na šesté místo.

10.02.18 19:45 Real Madrid 5:2 Real Sociedad
Branky: 1. L. Vázquez Iglesias , 27. Cristiano Ronaldo , 34. T. Kroos , 37. Cristiano Ronaldo , 80. Cristiano Ronaldo  – 74. J. Bautista Orgilles , 83. A. Illarramendi Andonegi

Real Madrid díky skvělému výkonu v prvním poločase přestřílel Real Sociedad 5-2 a před dvojzápasem proti PSG si zvedl sebevědomí. Hvězdou zápasu byl Cristiano Ronaldo, jenž poprvé v sezóně zaznamenal hattrick.

Jako příjemná terapie na všechny letošní problémy. Tak vypadalo úvodních 45 minut z pohledu Blancos. Již po 48 vteřinách nacentroval Cristiano Ronaldo na Lucase, jehož hlavičku zastavila až síť. Real Madrid působil hodně hladově, což přinášelo další a další šance, Baskové na Bernabéu nestíhali. Několik jich zůstalo nevyužito, až Cristiano Ronaldo po ideálním pasu Marcela vstřelil druhý gól. Na 3-0 zvýšil svou tradiční placírkou z první Toni Kroos a poločasové skóre uzavřel po rohu Cristiano Ronaldo.

Ve druhých 45 minutách domácí ubrali. Bautista snížil, Cristiano Ronaldo kontroval dorážkou, která pro něj znamenala třetí gól večera. Konečnou podobu dal výsledku Asier Illarramendi. Real Madrid přesvědčivě zvítězil 5-2. Na PSG je zdá se připraven.

11.02.18 11:00 Sevilla 1:0 Girona
Branky: 46. Pablo Sarabia

Sevilla se po debaklu na půdě Eibaru vrátila na vítěznou vlnu, a to když na Pizjuánu díky jediné brance Sarabii přetlačila nováčka z Girony.

Hodně se v uplynulých týdnech mluvilo o Sergiu Ricovi, jenž byl za své chyby kritizován. Brankář Andalusanů odpověděl tím nejlepším možným způsobem, dnes byl nejlepším hráčem svého týmu. To ukázal zejména na konci první půle, kdy se blýskl dvěma zákroky proti šancím hostů, zneškodnil i pokutový kop Adaye nařízený za ruku Muriela. Právě Muriel měl nejlepší možnosti Sevilly, ale pálil vedle.

Hned po změně stran dostal skvělý pas za obranu Correa, jehož lob sice obránci na brankové čaře zastavili, ale dobíhající Sarabia poslal balón do sítě. Stejný fotbalista mohl zvýšit, ale Bono jej tentokrát vychytal. V závěru opět spasil Sevillu Sergio Rico reflexivním zákrokem proti hlavičce Portua. Sevilla bere tři body za těsný triumf.

11.02.18 15:15 FC Barcelona 0:0 Getafe

Vicente Guaita byl krok od toho, aby už v lednu přestoupil do anglické Premier League. Kdyby se tak stalo, možná by Getafe nebylo dalším týmem, který obral Barcelonu o body. Katalánci si na obraně Madriďanů a jejich brankáři vylámali zuby a na Camp Nou se museli spokojit s remízou 0-0.

Getafe nikdy není snadným soupeřem, Barcelona to poznala v prvním vzájemném utkání sezóny, kdy s problémy dobyla Coliseum výsledkem 2-1, i v dnešní odvetě. V prvním poločase favorit nepřesvědčil. Největší šanci tak měl v závěru Ángel, míč prolétl těsně vedle tyče.

Hru domácích zlepšil až příchod Iniesty po hodině hry. Jenže když už se dostali na dostřel, proti byl spolehlivý Guaita. Hlavičkami neuspěl Yerry Mina ani Luis Suárez. A když si Ter Stegen na opačném konci poradil s možností Antunese, bylo jasné, že zápas vítěze nenajde.

11.02.18 17:30 Celta de Vigo 2:2 Espanyol
Branky: 32. M. Gómez González , 80. M. Gómez González  – 10. L. Carrilho Baptistão , 87. G. Moreno Balaguero

Fotbal opět ukázal Celtě Vigo svou nevlídnou tvář. Celestes měli v utkání proti Espanyolu hru pod kontrolou, více šance, předvadli dobrý výkon, přesto soupeři stačily dvě střely na branku, aby uhrál nezasloužený bod po remíze 2-2.

Hned v první vážnější šanci hosté udeřili. Léo se ocitl sám před brankářem a zakončil mazácky mimo jeho dosah. Ještě v prvním poločase vyrovnal Maxi Gómez a stejný hráč dalším gólem po změně stran vrátil věci tam, kde měly být. V době, kdy bylo Espanyolu nejhůře, jej opět vytáhl z problémů Gerard Moreno.

Útočník Pericos prožívá úžasný rok a právě z jeho střely z velké dálky, která zapadla přesně k tyči, se zrodila branka, která určila definitivní podobu skóre. Celta Vigo opět doplatila na špatnou koncovku a výsledek bude považovat za zklamání.

11.02.18 19:45 Valencia 3:1 Levante
Branky: 17. S. Mina Lorenzo , 65. L. Vietto , 89. D. Parejo Muñoz (z pen.) – 18. S. Postigo Redondo

Dvě velké chyby rozhodčího Medié Jiméneze ovlivnily derby mezi Valencií a Levante. Z obou těžili domácí Netopýři. Neuznaný regulérní gól Cokeho znamenal, že místo toho, aby šli do vedení hosté, tak učinili domácí, kterým pak ulehčila v závěru i vymyšlená penalta.

Pravdou nicméně zůstává, že Valencia byla v utkání jasně lepším týmem a body bere zaslouženě, i tak se ale Granotes mohou cítit poškození. Santi Mina, jenž později dvakrát orazítkoval brankovou konstrukci, poslal Valencii do vedení, jenže o minutu později vyrovnal Postigo.

Další branky přišly až po změně stran. Luciano Vietto a Parejo z chybně nařízeného pokutového kopu za údajný faul na Zazu definitivně utnuli snahu Levante o překvapení. Valencia po třech prohrách zabrala, zatímco Levante bude ještě hodně trpět, aby si Primeru zahrálo i v příští sezóně.

12.02.18 20:00 Deportivo La Coruña 0:1 Real Betis
Branky: 54. L. Morón García