Shrnutí 28. kola Primera División

Girona slaví další tři body (© marca.es)

Girona se výhrou nad Deportivem minimálně dočasně posunula na pohárové příčky. Real Madrid vydřel výhru v Eibaru. Sevilla doma nestačila na Sevillu, Levante si tříbodovým ziskem ze stadionu Getafe přilepšilo v boji o záchranu a Barcelona i bez Messiho uspěla v Málaze.

Zvítězil také další barcelonský celek Espanyol, a to nad Realem Sociedad. Atlético si poradilo se Celtou Vigo, Villarreal prohloubil problémy Las Palmas a Athletic neměl problém s Leganésem.

V pondělní dohrávce dobyl Betis stadion Alavésu.

09.03.18 21:00 Girona 2:0 Deportivo La Coruña
Branky: 21. C. Stuani Curbelo , 57. J. Ramírez López

Stadion Montilivi byl svědkem dalšího úspěchu Girony, tentokrát s bonusem v podobě posunu na pohárové příčky. Odneslo to Deportivo, které zde zaslouženě padlo 0-2.

Zatímco pohádka debutanta v Primeře pokračuje, Deportivo je jen stínem kdysi obávaného celku. Také dnes postrádalo v útoku nápady a Bona příliš nepřesvědčilo. Galicijci nyní musí doufat, že neuspějí ani jejich konkurenti v boji o přežití.

Girona toho nepotřebovala předvést mnoho. Stačily dvě povedené standardní situace a pečlivá obrana. V polovině prvního poločasu sice předvedl Rubén skvělý zákrok, jenže dorážející Stuani přece jen poslal domácí do vedení. To nedlouho po změně stran potvrdil z další akce, která začala balónem v klidu, Juanpe, přestože byl obklopen hned čtyřmi obránci. Deportivo nenašlo žádnou protizbraň, kterou by soupeře rozhodilo, proto odjíždí s prázdnou.

10.03.18 13:00 SD Eibar 1:2 Real Madrid
Branky: 50. I. Ramis Barrios  – 34. Cristiano Ronaldo , 84. Cristiano Ronaldo

Real Madrid zvládl těžké utkání na Ipurue a díky dvěma brankám Cristiana Ronalda udolal houževnatý Eibar těsně 2-1. Portugalec potvrdil skvělou formu a v tabulce střelců snížil ztrátu na vedoucího Lionela Messiho, jenž v tomto kole žádnou branku nepřidá, neboť vypadl z nominace Barcelony na zápas v Málaze.

Hosté nastoupili do odpoledního střetnutí ospale a Eibar měl v první půlhodině jasně navrch. V nejlepší šanci vychytal Kikeho Keylor Navas. Real Madrid udeřil prakticky z první příležitosti. Modrić skvělým pasem vysunul Cristiana Ronalda, který si sám před Dmitrovićem věděl rady.

Stejný souboj byl následně k vidění dvakrát, v obou případech tentokrát zvítězil domácí brankář. A tak mohl krátce po změně stran vyrovnat po rohu nehlídaný Ramis. Real Madrid trpěl, z problémů ho dostal až v samotném závěru povedený centr Carvajala, který našel přesně hlavu Cristiana Ronalda. Hosté díky dalšímu povedenému představení své znovu zařící hvězdy zvítězili 2-1.

10.03.18 16:15 Sevilla 0:2 Valencia
Branky: 25. R. Moreno Machado , 68. R. Moreno Machado

Sevilla nestačila na stadionu Ramóna Sáncheze Pizjuána na Valencii, což pro Netopýry znamená přiblížení se postupu do Ligy mistrů, neboť ztráta páté Sevilly, nejbližšího pronásledovatele, se po dnešním výsledku zvětšila na propastných 11 bodů.

Andalusané přitom nebyli v zápase horším týmem, jenže na rozdíl od Valencie jim chyběla přesnější koncovka. První vzrušení přišlo až po dvaceti minutách hry, Nolitovu ránu zneškodnil Neto. Valencia naproti tomu hned pálila ostrými. Kondogbiův pas vyslal do brejku Rodrigo, jenž zkušeně prostřelil Sergia Rica. Sarabia opět ztroskotal na Netovi, Murielovu střelu těsně před půlí zastavilo břevno.

První možnost druhého poločasu měl po standardce Lenglet, Neto se opět zaskvěl. Na opačném konci hřiště dvakrát neúspěšně vyzkoušel Rica Rodrigo. Až na třetí pokus se dočkal druhé branky, a to po dalším ideálním vysunutí, po němž se ocitl Ricovi tváří v tvář. Valencia definitivně zlomila sevillský odpor a v klidu dotáhla důležité střetnutí do úspěšného konce.

10.03.18 18:30 Getafe 0:1 Levante
Branky: 79. J. Andújar Moreno

Levante v souboji nováčků dobylo stadion Getafe a výrazně si přilepšilo v boji o záchranu. Vítězství znamená snový debut pro nového kouče Paca Lópeze a zároveň přerušení série patnácti zápasů bez výhry.

V nepříliš pohledném utkání, které bylo neustále přerušované kvůli faulům na jedné i druhé straně, to byli domácí, kdo měl lepší šance, napočítat by se daly hned čtyři, jenže Jorge Molina a Ángel tentokrát neměli seřízená mířidla, což je u nich neobvyklé.

A tak o sobě s blížícím se koncem dalo vědět Levante. Róber stejně jako v úvodu zápasu Jorge Molina poslal balón do brankové konstrukce. Deset minut před koncem už hosté udeřili, po standardní situaci se prosadil Coke a rozhodl jediným gólem o vítězství.

10.03.18 20:45 Málaga 0:2 FC Barcelona
Branky: 15. L. Suárez Díaz , 28. P. Coutinho Correia

Barcelona i přes absenci Lionela Messiho zvládla roli favorita na půdě poslední Málagy, kde zaslouženě zvítězila 2-0 a pojistila si první místo v tabulce. Andalusané zůstávají přikováni ke dnu pořadí a jejich budoucnost se jmenuje Segunda División.

V dresu Barcelony se dařilo dvojici Coutinho a Dembélé, které ukázala svou kvalitu. Bylo to ale Luis Suárez kdo rychle poslal hosty na stadionu La Rosaleda do vedení. Po půlhodině Coutinho po centru Dembélého patičkou zvýšil na 2-0 pro Barcelonu. Hned vzápětí byl po nesmyslně ostrém zákroku na Jordi Albu vyloučen Samu.

Málaga i v početní nevýhodě několikrát zahrozila, Ter Stegena však nepřekonala. Barcelona se spokojila s hlídáním pohodlného náskoku a šetřila síly na Chelsea, zatímco domácí fanoušci požadovali pokřiky odstoupení současného vedení v čele s prezidentem Al Thanim.

11.03.18 12:00 Espanyol 2:1 Real Sociedad
Branky: 51. L. Carrilho Baptistão , 72. G. Moreno Balaguero  – 41. W. da Silva

Espanyol a Real Sociedad nabídly fanouškům na tribunách zábavnou podívanou. V otevřeném zápase měli přece jenom mírně navrch domácí, což se jim podařilo promítnout i do skóre, které skončilo poměrem 2-1 v jejich prospěch.

Hned v úvodu se náznaky šancí střídaly na obou stranách, až v závěru poločasu se však stav pohnul. Zasloužil se o to Willian José. Duarte na polovině hřiště chyboval, čehož Brazilec využil k úprku, který i přesně zakončil. Real Sociedad šel do šaten ve výhodě.

Nedlouho po začátku druhých 45 minut vyrovnal Léo po skvělém dloubáčku Granera za obranu. V 72. minutě byla nařízena penalta za zákrok Moyi na Gerarda Morena. Stejný souboj z puntíku vyhrál brankáře Errealy, avšak jen na chvíli, neboť míč vyrazil jen k nohám domácího útočníka, který napodruhé nezaváhal. Jeho trefa měla pro Espanyol cenu tří bodů, protože Real Sociedad už vyrovnat nedokázal.

11.03.18 16:15 Atlético Madrid 3:0 Celta de Vigo
Branky: 44. A. Griezmann , 56. V. Machín Pérez , 63. Á. Correa

Atlético Madrid získalo další tři body. Na stadionu Wanda Metropolitano porazilo Celtu jasně 3-0, byť se na výsledek nadřelo více, než říká konečné stav.

Celta Vigo předvedla v první půli dobrý výkon a dlouho držela bezgólový stav. Až těsně před pauzou jako by Griezmann zastavil ve vápně čas, efektně ustlal obránci, aby následně poslal balón do horního rohu branky. Sedmička Atlética je v úžasné formě a také dnes byla hlavním strůjcem vítězství.

Právě po přihrávce Griezmanna zvýšil po necelé hodině hry Vitolo a o chvíli později uzavřel gólový účet žolík Correa. Atlético Madrid si upevnilo druhé místo v tabulce, Celta Vigo si naopak pohoršila v našlapaném boji o postup do Evropské ligy.

11.03.18 18:30 Las Palmas 0:2 Villarreal
Branky: 67. C. Bacca Ahumada , 90. N. Sansone (z pen.)

Villarreal zvládl vítězně důležité utkání na půdě Las Palmas a po zaslouženém triumfu v poměru 2-0 se vrací na pohárové umístění. Las Palmas naproti tomu musí v závěru sezóny zařadit vyšší rychlostní stupeň, dnešní výkon v souladu s La Ligou nebyl.

Kdyby Villarreal nezahazoval šance, mohl o svém vítězství rozhodnout podstatně dříve. Fotbalisté Žluté ponorky se trápili v koncovce a špatně vyřešili i několik přečíslení tří proti dvěma. Až v 67. minutě dostal do té doby neproduktivní Bacca perfektní pas do brejku a tentokrát zamířil mimo dosah Chichizoly.

Las Palmas byly ve druhém poločase zcela bezradné, jejich zmar korunoval nastavený čas, kdy Gálvez fauloval, byl vyloučen a nařízený pokutový kop s přehledem proměnil Sansone. Villarreal po zásluze bere tři body, Las Palmas připravil o další várku prvoligových iluzí.

11.03.18 20:45 Athletic Club 2:0 Leganés
Branky: 10. R. García Escudero , 17. R. García Escudero

Málo večerů proběhlo na San Mamés v takovém klidu a pohodě, jako tomu bylo dnes proti Leganésu. Athletic vstřelil dvě rychlé branky a po zbytek utkání držel soupeře na uzdě, bez problémů dokráčel ke třem bodům.

Skóre se poprvé měnilo po deseti minutách, kdy na De Marcosův centr naskočil Raúl García a hlavou poslal domácí do vedení. Nejistý výběh Cuéllara a kiks Rubéna Péreze znamenal druhou gólovou radost pro baskické Lvy, velmi rychle bylo rozhodnuto.

Leganés není v posledních týdnech v ideálním rozpoložení, což potvrdil i v Bilbau. Mužstvu scházela preciznost v obraně a nebezpečnost v útoku. Athletic toho využil a zvýšil si sebevědomí před důležitým dvojzápasem proti Marseille a Valencii.

12.03.18 21:00 Deportivo Alavés 1:3 Real Betis
Branky: 67. R. Sobrino Pozuelo  – 23. L. Morón García , 44. F. García Fernández , 78. L. Morón García