STABLE 3.19.0

Wanda Metropolitano - nový domov Atlética

Wanda Metropolitano (© marca.es)

Atlético začíná novou etapu své historie. Po necelých 51 letech mění domov. Vicente Calderón je minulostí, již dnes večer pokřtí Madriďané svůj nový stadion Wanda Metropolitano zápasem proti Málaze. Jaké jsou detaily impozantní stavby?

Jako první zaujme netradiční jméno. Jak je v dnešní době běžné, jde o název sponzora Wanda Group. Čínská společnost má široké portfolio. Zabývá se nemovitostmi, zábavním průmyslem a v posledních letech hraje důležitou roli i ve sportovním světě. Kromě podílu v Atléticu uzavřela Wanda například sponzorskou smlouvu s FIFA, a to až do roku 2030.

Nový stánek, který vyrostl na místě původního Estadio Olímpico de Madrid, 20tisícového stadionu postaveného v roce 1994 a známého pod označením La Peineta, přišel Atlético na 310 milionů eur. Podle vedení dojde k amortizaci této částky během 6 nebo 7 let. Wanda se může pochlubit kapacitou 68 tisíc míst, což je třetí nejvyšší cifra mezi španělskými stadiony, hned po Camp Nou a Bernabéu. Náleží k ní i 4 000 parkovacích míst.

Metropolitano bude doslova výkřikem moderní techniky. Na ohřeh vody se použije energie získaná ze solárních panelů, o trávník budou pečovat fototerapeutické lampy s cílem nahradit denní světlo, které díky zastřešení nebude dostatečné. Fanoušci sedící na žáruvzdorných sedačkách naopak mohutnou střechu o rozloze 46 500 metrů čtverečních ve výšce 45 až 57 metrů nad hřištěm ocení, 96 procent z nich ochrání před deštěm.

Wanda je prvním stadionem, kde je vnitřní i vnější osvětlení kompletně řešeno LED technologií. Ta například dovolí měnit venkovní imidž stánku 16 miliony různých barev. Fanoušci mohou sledovat dění na 3 velkých obrazovkách (dvě mají rozměr 84 metrů čtverečních, jedna 56), bavit je bude i prstenec vedoucí po obvodu tribun mezi prvním a druhým patrem. V útrobách stadionu je pak k dispozici dalších 900 širokoúhlých televizí.

Špičková by podle architektů měla být také zvuková kulisa, která udělá ze stadionu vroucí kotel. Tomu pomůže i bližší umístění sedaček u trávníku. Zatímco na Calderónu to bylo mezi 10,72 a 16,15 metru, na Wanda Metropolitano bude fanoušky a hráče dělit 5,89 až 9,95 metru.

Před stadionem byla do výšky 40 metrů vztyčena klubová vlajka, s velikostí 338 čtverečních metrů vůbec největší kdy použitá ve Španělsku. Není proto divu, že je viditelná až ze vzdálenosti 4 kilometrů. Hold klubovým legendám vzdá Paseo de las Leyendas, kde bude mít každý fotbalista, který za Los Colchoneros odehrál minimálně 100 utkání, svou plaketu.

Nový stánek Atlética je připraven. O tom svědčí i 4* (maximální počet) hodnocení od UEFA a možnost, že už v roce 2019 by se zde mohlo hrát finále Ligy mistrů.

Wanda Metropolitano otevírá své brány.

Podívejte se, jak vypadá impozantní stadion Wanda Metropolitano:

Kdo dnes slaví

Narozeniny slaví
Uživatel Věk
madridcan madridcan 27

Kdo je na webu

Stránky si prohlíží celkem 1 uživatel

Plkátko

Pro psaní příspěvků musíte být přihlášen(a)

Předchozí 1 2 3 44 Následující
Fanatizmus to je život náš *2*
lol naši hrajou luxusně
Voráček srdce a hned dvojitý, začíná to na ledový ploše nadějně *2*
@Carlitos Tak s brankármi ste už na tom ako Depor vo futbale, tak sa nečuduj... *5* *6*
proč nechytá Mr. Vezina ale ten lamácké Lev *1*
@Makak ta je tenka vzdycky, ale pokud to beres na prubeh sezony, tak je to uspech - oproti ocekavani mate zadelano na double, o kterej prijdete jen pokud budete totalni jelita...
@Sebyk Zrovna propad formy neberu jako propad *4* Espanyol - nehratelné hřiště. Getafe - hráli jsme líp než září, kdy jsme otočili. Valencia - jednoznačně lepší než listopadu. A že to proti Eibaru a Alavésu muselo jít na sílu, beru právě jako důsledek kalendáře v kombinaci s úzkým kádrem.
Letos to Messimu vychází líp, Madrid ztrácí, takže Ernesto těží maximum. Přesto hranici mezi úspěchem a neúspěchem pořád považuju za tenkou.
Předchozí 1 2 3 44 Následující

Top plkálisti dnes

Makak 9
Carlitos 6
Sebyk 6
BarcaGang 1
ace 1
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace