Shrnutí 18. kola Primera División

Borja Iglesias (© marca.es)

Real Madrid znovu ztratil, doma prohrál s Realem Sociedad, Barcelona naopak uspěla na stadionu Getafe. Zatímco v zápase mezi Levante a Gironou padlo po dvou brankách na každé straně, Espanyolu stačil k triumfu nad Leganésem jediný zásah.

Rayo Vallecano si polepšilo výhrou ve Valladolidu, Alavés byl nad síly Valencie a Huesca nečekaně zdolala Betis.

Mezi Eibarem a Villarrealem se na gól čekalo marně, Sevilla remizovala s Atléticem.

Pondělní dohrávka byla šťastná pro Athletic, který veze body z Viga.

04.01.19 18:00 Levante 2:2 Girona
Branky: 58. J. Morales Nogales , 86. J. Andújar Moreno  – 31. C. Portugués Manzanera , 72. A. García Serrano

První utkání osmnáctého kola Primera División vítěze nenašlo, Levante se rozešlo s Gironou smírně po výsledku 2-2, k němuž pomohly týmové i individuální chyby na obou stranách.

Lepší pocit ze získaného bodu budou mít určitě domácí, kteří museli dvakrát dotahovat manko, z toho jednou už v době, kdy hráli v oslabení. První trefa přišla po půlhodině, kdy domácí obrana zaspala při standardce a Portu dopravil míč ve skluzu za záda brankáře.

Levante srovnalo krok v 58. minutě, a to zásluhou Moralese, jehož parádnímu průniku nechybělo ani přesné zakončení. Girona si vzala vedení zpět hezkým gólem z přímého kopu, Aleix García tak potrestal červený faul Postiga. Levante ani v oslabení nesložilo zbraně a v závěru se mu podařilo vyrovnat Cokem po další standardní situaci. Na Ciutat se zrodila remíza 2-2.

04.01.19 20:00 Espanyol 1:0 Leganés
Branky: 9. B. Iglesias Quintas

Espanyol konečně přerušil šestizápasovou sérii bez bodu, a sice na úkor Leganésu, který naopak přišel o svoji šňůru bez prohry. Katalánci doma zvítězili 1-0.

První a poslední gól večera přišel velmi rychle. Už v osmé minutě napřáhl z poloviny hřiště David López, míč se odrazil od břevna k Borju Iglesiasovi, jemuž stačilo balón ťuknout do sítě. Snadná branka pro ve formě hrajícího forvarda Espanyolu.

Leganésu se nedařilo ohrozit Diega Lópeze mezi třemi tyčemi domácích, a tak bylo více vzruchu před Cuéllarem. Léo ovšem žádnou ze svých tří velkých příležitostí neproměnil, a tak se musel Espanyol strachovat o těsnou výhru až do samotného závěru.

05.01.19 12:00 Real Valladolid 0:1 Rayo Vallecano
Branky: 1. Álvaro Medrán

Rayo Vallecano se nadechlo pořádné porce čerstvého vzduchu, když překvapivě triumfovalo na hřišti Valladolidu.

Ten, kdo přišel na stadion José Zorrilly se zpožděním, musel litovat. Prošvihl totiž jediný gólový moment utkání, a to když se už po půlminutě prosadil po pasu De Tomáse hostující Medrán. Valladolid se snažil o vyrovnání, narážel však na dobře pracující obranu Raya v čele se spolehlivým brankářem Dimitrievskim.

Identický obrázek nabídlo i druhých 45 minut. Dlouho marná snaha Valladolidu o proražení zdi se dočkala úspěchu až v závěru, kdy byl faulován Duje Čop. Nařízený pokutový kop ale Míchel neproměnil, opět se blýskl Dmitrievski. Rayo získalo tři body.

05.01.19 15:15 Deportivo Alavés 2:1 Valencia
Branky: 21. B. González Tomás , 45. T. Pina Isla  – 14. D. Parejo Muñoz

Tři standardní situace v prvním poločase rozhodly o tom, že Alavés potvrdil lepší formu a znovu vrátil na zem po výhře nad Huescou posílenou Valencii.

Přitom to byli právě hoste, kdo šel do vedení. Parejo perfektně zakroutil balón z přímého kopu mimo dosah Pacheca, brankář Alavésu přikovaný k zemi jen bezmocně sledoval, jak hostující kapitán otevírá skóre. Šťastná trefa Bastóna, od jehož kolena se odrazil míč za záda Neta, znamenala vyrovnání a Alavés dokonal obrat prostřednictvím Piny po rohovém kopu v nastaveném čase první pětačtyřicetiminutovky.

Druhé dějství už mnoho vzruchu nenabídlo. Nekompaktní a nepřesná Valencie neměla šanci překonat domácí tvrz a Alavés se soustředil už jen na bránění bez větší snahy svůj náskok pojistit. Žádná branka tak již nepadla a setrval výsledek 2-1 ve prospěch Abelardova týmu.

05.01.19 19:45 Huesca 2:1 Real Betis
Branky: 73. D. Ferreiro Quiroga , 79. C. Rivera Hernández  – 55. A. Sanabria Ayala (z pen.)

Huesca vstoupila do nového roku tím nejlepším možným způsobem, a sice prvním vítězstvím v La Lize před vlastním publikem. Obětí posledního celku tabulky se stal Betis.

A nelze pochybovat o tom, že pro Huescu jde o zaslouženou odměnu za to, co bylo na trávníku k vidění. Aragonci totiž působili lepším a hladovějším dojmem, výkon Betisu zůstal daleko za očekáváním, na čemž nic nemění ani skutečnost, že Verdiblancos vstřelili první gól zápasu. Melero fauloval Sanabriu a sám postižený se z penalty nemýlil.

Jenže Huesca dobře vytušila, že dnešní Betis je zranitelný. Ferreiro přesnou hlavičkou vyrovnal a o výsledku definitivně rozhodl o pět minut později vítěznou trefou Rivera. Huesca zvítězila 2-1, což pro ni znamená velké povzbuzení do dalších kol.

06.01.19 11:00 SD Eibar 0:0 Villarreal

Stadion Ipurua byl v letošní ligové sezóně svědkem několika atraktivních přestřelek, dnes tomu tak ale nebylo. Mezi Eibarem a Villarrealem nepadla žádná branka.

Přitom šancí byl dostatek. Cazorla, Fornals, Bacca, Escalante, Enrich, Kike García či Cucurella, každý z nich měl tu svoji. Do role hrdinů poledního střetnutí se však pasovali oba brankáři.

Asier Riesgo i Sergio Asenjo byli zkrátka nepřekonatelní. Jejich zásluhou dospěl zápas ke zřejmě zasloužené remíze, která ale vlastně nic neřeší ani pro jeden tým.

06.01.19 15:15 Sevilla 1:1 Atlético Madrid
Branky: 37. W. Ben Yedder  – 45. A. Griezmann

Utkání z horních pater tabulky vítěze nenašelo, a tak si Sevilla a Atlético rozdělily po jednom bodu.

Oba góly padly na konci prvního poločasu. Domácí šli do vedení zásluhou Ben Yeddera, jenž se dobře zorientoval na hranici malého vápna a krátce poté, co André Silva parádní střelou trefil tyč, rozvlnil síť. Atlético odpověděl krásným přímým kopem Griezmanna, při němž byl Vaclík odsouzen do role diváka - 1-1.

Ve druhém dějství se musel český brankář činit při dvou velkých šancích Griezmanna, v obou případech vyšel jako vítěz. Na druhé straně chybělo několik decimetrů Ben Yedderovi a proti střele Gnagnona se vytáhl Oblak. Sevilla remizovala s Atléticem 1-1.

06.01.19 17:30 Real Madrid 0:2 Real Sociedad
Branky: 3. W. da Silva (z pen.), 83. R. Pardo Gutiérrez

Realu Madrid se ligová sezóna sype jako domeček z karet. Jestliže po remíze na hřišti Villarrealu byli fanoušci nespokojení, tak po dnešní porážce s Realem Sociedad stadion Bernabéu vyprovodil tým ohlušujícím pískotem.

Už ve druhé minutě chyboval Marcelo a Casemiro jeho kiks uhasil jen za cenu poněkud zbytečného faulu v šestnátce, nařízený pokutový kop proměnil Willian José. Domácí dokázali soupeře zatlačit jen chvílemi, do souvislého tlaku se nedostali. Nejblíže vyrovnání byl Lucas, jehož pokus skončil na brankové konstrukci.

Důležité události následovaly po hodině hry. Lucas byl po druhé žluté kartě vyloučen, vzápětí mohl v oslabení vyrovnat Vinícius, jenže Rulli jej srazil k zemi. Penalta se nepískala, rozzlobený stadion se dožadoval alespoň konzultace s videorozhodčím, k níž však nedošlo. Aktivní Vinícius si vytvořil další příležitost, kterou mu zmařil na brankové čáře obránce. Obrana Realu Madrid byla čím dál otevřenější a útoky Realu Sociedad nebezpečnější. Senzační triumf Basků pečetil Pardo. V závěru mohl přidat třetí zásah Januzaj, prázdnou svatyni ale nepochopitelně přestřelil. Real Sociedad i tak bere tři body a je dalším z řady celků, které si přilepšily na úkor tápajícího Bílého baletu.

06.01.19 19:45 Getafe 1:2 FC Barcelona
Branky: 43. J. Mata Arnaiz  – 20. L. Messi , 39. L. Suárez Díaz

Na stadionech, jako je Coliseum, se vyhrávají tituly a Barcelona udělala výhrou 2-1 velký krok k jeho obhajobě.

Střetnutí na domácím stánku Getafe bylo pro Katalánce podle očekávaní velmi těžké, ale o to cennější jsou tři body. Zápas poznamenal brzký neuznaný gól Maty kvůli údajnému faulu na Lengleta, který však žádný opakovaný záběr neprokázal. Hlavní arbitr ale situaci ani nekonzultoval se systémem VAR. Po dvaceti minutách zaváhali Djené s Cabrerou, čehož využil Messi k první brance večera. Druhou přidal exkluzivním volejem Luis Suárez a zdálo se, že je hotovo.

Getafe ale nesložilo zbraně a rychle se Matou vrátilo do střetnutí. Stejný fotbalista měl ve druhém poločase jedinečnou šanci na vyrovnání, když obehrál Ter Stegena a měl před sebou nejsnažší část celé akce - poslat balón do opuštěné svatyně. Jenže domácí útočník nepochopitelně minul a stadion jen zklamaně vydechl. Barcelona těsný náskok udržela a na cestu do katalánské metropole bude mít bagáž těžší o tři body.

07.01.19 20:00 Celta de Vigo 1:2 Athletic Club
Branky: 45. F. Beltrán Peinado  – 19. I. Muniain Goñi , 54. I. Williams Arthuer