Vzácne góly z priamych kopov

Cristiano Ronaldo pri zahrávaní priameho kopu (© marca.com)

V doterajšom priebehu sezóny 2010/11 sa v Španielsku strelci zahrávajúci štandardné situácie pred bránou príliš nevyznamenali. V 15 odohratých kolách padlo z voľných kopov dokopy len 9 gólov.

V porovnaní s minulosťou ide o nízke číslo. Minulý rok o takomto čase bol z priamych kopov zaznamenaný skoro dvojnásobok gólov - 16 a v sezóne 2003/04 to bol takmer trojnásobok – 26.

Najúspešnejším zakončovateľom, ktorý čnie nad ostatnými, je Cristiano Ronaldo, autor 3 gólov z voľných kopov. Tešil sa z nich v zápasoch svojho Realu Madrid proti Realu Sociedad (víťazný gól Realu na 2:1 na Anoete), proti Athleticu (gól na 4:1 pri výhre 5:1) a proti Zaragoze (gól na 2:0 pri výhre 3:1 na La Romarede). Real je hlavne vďaka Ronaldovi najnebezpečnejším tímom, keď rozhodca zapíska faul v mieste na dostrel brány. Zo štandardky zaznamenal gól aj Özil. Stalo sa tak v madridskom derby s Atléticom na Santiago Bernabéu. Real porazil svojho mestského rivala 2:0 a Özil bol v 19. minúte strelcom druhého gólu.

Ďalším mužstvom, ktoré má túto sezónu vo svojich radoch viac ako jedného úspešného strelca z priameho kopu, je Athletic Bilbao. Gabilondo strelil gól do siete Valencie, hoci tým v nadstavenom čase len zmiernil prehru svojho tímu a určil konečný výsledok na Mestalle na 2:1 pre domácich. David López v minulom kole zaťažil z priameho kopu konto barcelonského Espanyolu a zabezpečil výhru Athleticu v pomere 2:1.

Svoj gól z priameho kopu oslavovali v tejto sezóne ešte títo 3 hráči: Drenthe rozhodol  o výhre Hérculesu 2:1 nad Realom Sociedad. Eliseu už v 4. minúte stretnutia 5. kola zaznamenal gól do siete Villarrealu, ale napriek tomu jeho Málaga napokon doma podľahla Žltej ponorke 2:3. Aj Kennedy otvoril gólom z priameho kopu skóre zápasu. Bolo to však „až“ v 26. minúte zápasu a jeho Racing si v ňom na domácej pôde poradil s Osasunou 4:1.

V minulej sezóne padlo z priamych kopov 34 gólov, čo je najmenšie číslo v celej minulej dekáde. Ak bude pokračovať súčasná tendencia, na konci prebiehajúcej sezóny bude tento štatistický údaj ešte horší. Zdá sa, že mužstvá by mali štandardky na tréningoch viac nacvičovať. Priamy kop býval väčším gólovým nebezpečenstvom ako je tomu teraz.