Shrnutí 31. kola Primera División

Deportivo získalo tři důležité body (© marca.es)

Deportivo v důležitém souboji o naději porazilo Málagu. Barcelona vyrovnala výhrou nad Leganésem rekord neporazitelnosti Realu Sociedad, madridské derby mezi Realem a Atléticem vítěze nenašlo, Alavés si poradil s Getafe, Betis s Eibarem a Ceta Vigo díky hattricku Iaga Aspase smetla Sevillu.

Levante udělalo možná rozhodující krok k záchraně výhrou nad Las Palmas. Real Sociedad nadělil Gironě pět branek, Valencii stačila k výhře nad Espanyolem jediná.

V pondělní dohrávce dobyl Athletic stadion Villarrealu.

06.04.18 21:00 Deportivo La Coruña 3:2 Málaga
Branky: 6. L. Pérez Martínez (z pen.), 70. A. López Álvarez , 85. A. López Álvarez  – 41. Guilherme (vlastní), 73. D. Rolan

Bylo to devadesát minut o naději. O šanci na změnu sezóny z hororové na úspěšnou. Vítěz mohl být jen jeden a štěstí se usmálo na Deportivo, které v zápase nečekaně bohatém na góly udolalo Málagu 3-2.

Utkání ukázalo důvody, proč jde o týmy pohybující se na chvostu tabulky. Čtyřikrát v řadě přesně přihrát pro ně často znamenalo nadlidský úkol, k němuž se přidaly chyby v obraně. Zatímco pro Málagu s v podstatě fatálními důsledky, neboť po dnešním výsledku ji lze považovat za jasného sestupujícího, Deportivo se v devátém mači pod vedením Seedorfa konečně dočkalo triumfu.

Cesta k němu byla trnitá. Lucas Pérez sice rychle poslal Depor do vedení, když proměnil penaltu nařízenou za okatý faul Luise Hernándeze na jeho osobu, jenže Málaga srovnala krok díky trefě po rohovém kopu na konci půle. Na další gól se čekalo až do 73. minuty. Depor dobře zakombinoval a Mosquerovu pobídku využil Adrián. Jenže i tentokrát hosté srovnali, a to bleskově opět Rolanem. Hrdinou se stal Adrián, jenž v závěru zamířil přesně k tyči a zajistil Deportivu tři body. Tři body, jejichž skutečnou hodnotu určí až další ligová kola.

07.04.18 13:00 Deportivo Alavés 2:0 Getafe
Branky: 48. V. Laguardia Cisneros , 75. M. El Haddadi Mohamed

Alavés přerušil čtyřzápasovou sérii bez vítězství a triumfem nad Getafe si definitivně zajistil setrvání v Primera División i pro příští sezónu.

Na stadionu Mendizorroza se nehrál příliš pohledný duel, ale když už někdo předvedl nějaký fotbalový um, byli to výhradně domácí. Až v 26. minutě přišla první příležitost, ale Guidettimu zkazil radost Antunes. Poločasový stav byl i kvůli hustému dešti 0-0.

Po změně stran se naopak na gól nemuselo čekat dlouho. Po standardní situaci si nejlepší pozici našel Laguardia a poslal Alavés do vedení. To později pojistil Munir, a protože Antunes neproměnil deset minut před koncem pokutový kop nařízený za faul na Rémyho, zůstaly body ve Vitórii.

07.04.18 16:15 Celta de Vigo 4:0 Sevilla
Branky: 38. Guilherme Arana (vlastní), 57. I. Aspas Juncal , 60. I. Aspas Juncal , 78. I. Aspas Juncal

Celta Vigo uštědřila Seville lekci z pruduktivity a zejména díky skvělému Iagu Aspasovi porazila Andalusany vysoko 4-0. Zatímco Celestes si polepšili v boji o Evropu, Sevilla se vstupenkou do Evropské ligy i nadále nebezpečně hazarduje.

Sevilla dokázala po většinu první půli domácí tým zcela deaktivovat a sama mohla jít do vedení, jenže jako již mnohokrát neměla přesnou mušku. To se jí vymstilo v 38. minutě hodně smolným gólem Arany do vlastní branky, navíc po offsidové situaci.

V úvodu druhého dějství mohl vyrovnat Ben Yedder, avšak neproměnil. A tak se ujal taktovky Iago Aspas, jenž během 20 minut dosáhl hattricku. Sevilla se s každým inkasovaným gólem propadala herně do stále větší mizérie, Celta Vigo dala rázným druhým poločasem zapomenout na dobrou první půli soupeře a slaví jasné vítězství.

07.04.18 18:30 Real Betis 2:0 SD Eibar
Branky: 21. S. León Limones , 50. A. Arbilla Zabala (vlastní)

Tradiční slavnosti mají v Seville začít až za týden, fanoušci Betisu jsou ale v euforii již nyní. Verdiblancos dosáhli na další vítězství, tentokrát proti Eibaru, a každým kole se pevněji usazují v křesle s přívlastkem evropské.

Jestliže v úvodu sezóny byly výkony Andalusanů jako na houpačce, pak v posledních týdnech jsou takřka dokonalé. Quique Setién vyladil orchestr pro klíčovou fázi sezóny takřka dokonale, a pokud se nestane nic překvapivého, zahraje si v příští sezóně Evropskou ligu.

Domácí nastartoval v polovině úvodního poločasu Sergio León, jenž se zjevil sám před Dmitrovićem a zakončil přesně. Na začátku druhé půli si srazil přízemní centr do vlastní sítě Arbilla a bylo rozhodnuto. Eibar nedokázal být Betisu vyrovnaným soupeřem, sevillský celek bere tři body zcela po zásluze.

07.04.18 20:45 FC Barcelona 3:1 Leganés
Branky: 27. L. Messi , 32. L. Messi , 87. L. Messi  – 68. N. El Zhar

Barcelona vyrovnala rekord Realu Sociedad v počtu neprohraných ligových zápasů v řadě. Osmatřicátý zářez si Katalánci připsali na úkor Leganésu, který sestřelil Lionel Messi třemi góly.

Mužstvo Asiera Garitana sice působilo na Camp Nou spořádaným dojmem, přesto se zdálo jen otázkou času, než se kvalita domácích promítne i do skóre. Zasloužil se o to muž nejpovolanější. Messi poprvé rozradostnil stadion parádním přímým kopem, už šestým gólovým v ligovém ročníku, díky čemuž se vyrovnal Ronaldinhovi.

O pět minut později vysunul Argentince přesnou přihrávkou Coutinho a náskok Barcelony se navýšil na dvě branky. Ve druhém poločase snížil El Zhar, poslední slovo ovšem znovu patřilo Messimu, který dokonal svůj hattrick. Barcelonské číslo deset pokračuje ve famózní formě, z níž Barcelona vytěžila další tři body, vyrovnání rekordu a přiblížení jistoty ligového titulu o další kousek.

08.04.18 12:00 Levante 2:1 Las Palmas
Branky: 35. J. Andújar Moreno , 90. J. Gómez Campaña  – 50. David García

Když se nedaří, tak se nedaří. Las Palmas předvedly na Ciutat solidní výkon, v závěru mohly díky početní převaze sahat po vítězství, místo toho je ale domácí Levante vytrestalo z brejku. Výhra Granotes 2-1 znamená takřka jistě jejich záchranu, mimo jiné právě na úkor Las Palmas.

Vše mohlo být jinak, kdyby Ezekiel za stavu 1-1, který určily gól Cokeho z prvního poločasu a vyrovnání Davida Garcíi krátce po začátku toho druhého, proměnil svou tutovku. Jenže z ideální pozice zamířil mimo. Mladý fotbalista neunesl tíhu okamžiku.

Když byl v závěru vyloučen Coke, otevřela se pro Las Palmas šance. Jenže bylo to naopak Levante, kdo udeřil. Campaña v nastaveném čase skvěle obstřelil Chichizolu a Ciutat propukl v nadšení. Celý stadion věděl, že to nebyl gól s hodnotou tří bodů, ale gól s hodnotou další sezóny v La Lize.

08.04.18 16:15 Real Madrid 1:1 Atlético Madrid
Branky: 53. Cristiano Ronaldo  – 57. A. Griezmann

Atlético Madrid neodjelo z Bernabéu popáté v řadě s prázdnou. V madridském derby na půdě Realu svítil po konečném hvizdu arbitra na velkoplošné obrazovce stav 1-1.

Real Madrid předvedl před odvetou s Juventusem solidní výkon, což ocenili fanoušci potleskem i přes další výsledek, který je zklamáním. Hlavním hrdinou zápasu se stal Jan Oblak. Brankář Atlética usiluje o Zamoru a i dnes ukázal, že zcela právem, když zlikvidoval několik velkých šancí Realu Madrid. Při střelách Asensia a Marcela mu navíc pomohla branková konstrukce.

Přišel si na něj až Cristiano Ronaldo po pasu Balea, avšak Griezmann rychle srovnal krok. Keylor Navas, jenž rovněž předvedl dobrý výkon, nedokázal zneškodnit Francouzovu dorážku. Real Madrid remizoval s Atléticem 1-1 a Los Colchoneros zůstává s mírným náskokem v tabulce před svým městským rivalem.

08.04.18 18:30 Real Sociedad 5:0 Girona
Branky: 11. S. Canales Madrazo , 35. A. Januzaj , 71. M. Oyarzabal Ugarte , 85. M. Oyarzabal Ugarte , 88. J. Jiménez López

Premiéra Imanola před vlastním publikem v roli trenéra prvního týmu Realu Sociedad nemohla skončit lépe. Erreala na Anoetě smetla Gironu jasně 5-0. Katalánci předvedli výkon, který se neslučuje s nadějemi na postup do pohárové Evropy.

Už po deseti minutách se domácí poprvé radovali, když Canalesova střela na zadní tyč zapadla přesně tam, kam měla. Skvělý pas Parda a bezchybné zakončení Januzaje ještě do poločasu vedení Errealy znásobilo. Girona se v úvodu druhé půle snažila o kontaktní gó, jenže do jasné šance se nedostala.

Závěrečných dvacet minut bylo pro velmi dobře hrající Real Sociedad snových. Dvakrát Oyarzabal a jednou Juanmi postupně navýšili stav až na konečných 5-0. Jestliže mnoho zápasů letošní sezóny Baskové nezvládli ideálně, pak jejich dnešnímu výkonu nelze vytknout vůbec nic.

08.04.18 20:45 Valencia 1:0 Espanyol
Branky: 7. R. Moreno Machado

Espanyol se na Mestalle prezentoval solidními devadesáti minutami, s Valencií přesto padl kvůli jedinému gólu Rodriga 0-1. Netopýři se posunuli před Real Madrid na třetí místo, Katalánci zůstávají ve středu tabulky v zemi nikoho.

Už po sedmi minutách přišla první a zároveň poslední gólová chvíle. Ve formě hrajícímu Rodrigovi stačilo na přesný Guedesův centrovaný míč nastavit hlavu, aby rozesmutnil Paua Lópeze mezi třemi tyčemi Espanyolu.

Ve zbytku střetnutí byly šance na obou koncích hřiště, ovšem už bez gólového efektu. Valencia vyhrála popáté v řadě a poosmé z posledních devíti utkání a může se těšit na miliony z Ligy mistrů.

09.04.18 21:00 Villarreal 1:3 Athletic Club
Branky: 67. C. Bacca Ahumada  – 4. I. Córdoba Kerejeta , 51. I. Williams Arthuer , 87. I. Muniain Goñi