Shrnutí 29. kola Primera División

Radost hráčů Levante (© marca.es)

Barcelona zdolala Athletic, Real Madrid v krásném utkání přestřílel Gironu 6-3. Levante udělalo další velký krok k záchraně výhrou nad Eibarem, což ještě podpořila remíza v zápase konkurentů Deportivo - Las Palmas. Valencia si poradila s Alavésem. Real Sociedad podlehl Getafe, Betis neměl problém s Espanyolem.

Leganés byl nad síly Sevilly.

Mezi Celtou Vigo a Málagou se na gól čekalo marně, Villarreal připravil Atléticu třetí porážku v sezóně.

16.03.18 20:00 Levante 2:1 SD Eibar
Branky: 25. R. Martí Salvador , 64. E. Boateng  – 63. C. Días Barbosa de Oliveira

Levante udělalo v posledních dvou kolech pro záchranu více než v patnácti předešlých. Na sérii neúspěchů dalo zapomenout výhrou na půdě Getafe, na níž navázalo i v domácím utkání proti Eibaru.

Velkým problémem Granotes je v letošní sezóně střílení branek. S návratem uzdraveného Rogera se však na Ciutat vrátila i radost ze rozvlněné sítě soupeře. Nejlepší kanonýr Levante posledních let se v 25. minutě akrobaticky opřel do centru Moralese a poslal svůj tým do vedení.

První šance Eibaru přišla až po hodině hry, Jordán poslal balón do břevna. Hosté přece jen srovnali o chvíli později po rohovém kopu zásluhou Charlese, jenže Levante si hned vzalo vedení zpět, když se trefil Boateng. Eibar mimo Ipuruu trpí a jako by ani sám nevěřil v možnost postupu do Evropy. Naopak Levante začíná vidět budoucnost růžově.

17.03.18 12:00 Deportivo La Coruña 1:1 Las Palmas
Branky: 22. Albentosa  – 3. A. Halilović

Utkání z dolních pater tabulky mezi Deportivem a Las Palmas nenašlo vítěze, zato hned dva poražené. Remíza 1-1 je totiž nedostatečná pro jedny i druhé a oba celky zejména ve spojení s páteční výhrou Levante nad Eibarem přiblížila Segundě.

Deportivo vstoupilo do zápasu, jako by si neuvědomovalo jeho důležitost, čehož využil sólem, při němž ho nikdo neobtěžoval, Halilović a střelou mimo Rubénův dosah poslal hosty do vedení. Deportivo se zvedlo a po dvaceti minutách vyrovnal po rohu Albentosa, jehož každý kontakt s míčem do té doby fanoušci doprovodili pískotem.

Po zbytek střetnutí byli domácí lepší a nebezpečnější, za hosty hrozil pouze aktivní Halilović střelami z velké dálky. Jenže ani Deportivo nemělo dobrou mušku, a když ano, postavil se do cesty skvělý Chichizola. Po konečném hvizdu se fotbalisté obou týmu beznadějně svalili na zem s vědomím, že nevyužili jedinečnou možnost získat v přímém souboji větší naději na záchranu.

17.03.18 15:15 Valencia 3:1 Deportivo Alavés
Branky: 19. R. Moreno Machado , 33. S. Zaza , 54. V. Laguardia Cisneros (vlastní) – 49. R. Sobrino Pozuelo

Valencia ukázala v zápase proti Alavésu svou nejlepší verzi a soupeře zaslouženě porazila 3-1, za což sklidila potlesk příznivců. Netopýři zůstávají na čtvrtém místě s pohodlným náskokem na své pronásledovatele.

Jako by se Valencia vrátila do září. Kondogbia zářil, Guedes létal, Parejo dirigoval a Zaza s úsměvem přesně zakončoval. Už v prvním poločase si Valencia vybudovala dvougólový náskok zásluhou dvojice útočníků Rodrigo a Zaza, přičemž druhý jmenovaný asistoval Rodrigovi na úvodní gól podvečera.

Alavés sice po změně stran rychle snížil, Valencia se ovšem nenechala vykolejit a bleskově odpověděla, byť jí při vlastním gólu Laguardii pomohlo i štěstí. Marcelinova parta po velmi dobrém výkonu získává tři body a Liga mistrů je opět o něco blíže.

17.03.18 17:30 Real Sociedad 1:2 Getafe
Branky: 23. W. da Silva  – 45. D. Dakonam Ortega , 51. Á. Rodríguez Díaz

Real Sociedad a Getafe dohrávají sezónu v zemi nikoho. K pohárům je daleko a sestup je neohrožuje. Lépe se se situací vypořádali na Anoetě hosté, kteří si po triumfu 2-1 odvážejí všechny body.

V podobných zápasech nelze moc získat, zato hodně ztratit. Real Sociedad si nebezpečně zahrává s přízní fanoušků, kteří několika pokřiky během utkání dali najevo svou nespokojenost. Přitom domácí začali dobře, Oyarzabal se hned v první minutě ocitl sám před Guaitou, ale neproměnil. Lépe si vedl Willian José, jehož hlavička neměla chybu a zapadla přesně k tyči. Jenže podobně kvalitní hrou hlavou se blýskl v nastaveném čase prvního poločasu Djené po rohovém kopu, srovnáno.

Nedlouho po změně stran otočil skóre Ángel a Getafe překvapivě vedlo. Real Sociedad se snažil o vyrovnání, jenže Guaitu v podstatě nedonutil k žádnému skutečně těžkému zákroku. Getafe náskok udrželo a stále může snít o Evropě, Real Sociedad prohrál doma už pošesté v sezóně a také tentokrát ukázal, že na ročník 2017/2018 by nejradši zapomněl.

17.03.18 19:45 Real Betis 3:0 Espanyol
Branky: 34. H. Firpo Adames , 56. R. Boudebouz , 69. F. Guerrero Martín

Betis neměl s Espanyolem problém a dokráčel ke snadnému vítězství 3-0. Katalánci se na stadionu Benita Villamarína prezentovali odevzdaným výkonem a domácí toho beze zbytku využili.

Při prvním gólu jim k tomu pomohl Pau López, když nešikovným zákrokem nedokázal zastavit hlavičku Júniora. Brankář Espanyolu se má po sezóně stěhovat právě do Betisu a na možné budoucí spoluhráče dnešním výkonem asi příliš nezapůsobil...

Espanyol byl nepřesný v útoku, nefungoval mu střed pole, a tak si Betis užíval dlouhých minut držení míče. Ve druhém dějství přišly ještě góly dobře hrajícího Boudebouze a Francise. Hosté se na odpor nezmohli a přijali roli poraženého, střetnutí se v klidu dohrálo. Betis se přiblížil pohárovým příčkám na jediný bod.

18.03.18 11:00 Leganés 2:1 Sevilla
Branky: 41. U. Bustinza Martínez , 69. J. Eraso Goñi  – 90. M. Layún

Sevilla nenavázala na úspěch z Ligy mistrů, kde vyřadila před pár dny Manchester United, a podlehla na stadionu Leganésu 0-2. Domácí Okurky jsou zaslouženým vítězem.

Leganés vrátil Sevillu rychle zpět na zem a ukázal jí, že s maximálním nasazením se musí hrát proti každému soupeři, jinak přijde trest. Možná měli hosté po náročné bitvě v Divadle snů příliš těžké nohy, možná příliš velké velké sebevědomí. Leganés působil živějším a dravějším dojmem, což potvrdil na konci poločasu gólově Bustinza.

Podobný obrázek pokračoval po změně stran. Dvacet minut před koncem předvedli domácí perfektní brejk, který zakončil mimo dosah Sergia Rica Eraso. Sevilla snížila na konci zásluhou Layúna, ale na více už v době, kdy hrála po vyloučení Sarabii v oslabení, nedosáhla.

18.03.18 15:15 FC Barcelona 2:0 Athletic Club
Branky: 8. F. Alcácer García , 30. L. Messi

Na Camp Nou se zrodil očekávaný scénář i výsledek. Bezmocný Athletic nedokázal dobře hrajícím domácím dlouho odolávat, Barcelona proto slaví až příliš snadné vítězství.

Zatímco deprese Athleticu pokračuje, Barcelona zejména v prvním poločase zářila. Jako tradičně byl lídrem zakončující i připravující šance pro spoluhráče Lionel Messi. Rychlý první gól vstřelil Alcácer po pasu Jordi Alby, Argentincova chvíle přišla až poté, a to tvrdou přízemní střelou mimo Kepův dosah.

Athletic mohl inkasovat více branek, v první půli ho ale hned třikrát zachránila branková konstrukce. Dvakrát zkazila radost Coutinhovi, jednou jeho krajanovi Paulinhovi. Po změně stran přeřadila Barcelona na nižší rychlostní stupeň a další góly nepřidala. I tak dokráčela ke třem zaslouženým bodům.

18.03.18 17:30 Villarreal 2:1 Atlético Madrid
Branky: 82. E. Ünal , 90. E. Ünal  – 20. A. Griezmann (z pen.)
18.03.18 17:30 Celta de Vigo 0:0 Málaga
18.03.18 19:45 Real Madrid 6:3 Girona
Branky: 11. Cristiano Ronaldo , 47. Cristiano Ronaldo , 59. L. Vázquez Iglesias , 64. Cristiano Ronaldo , 86. G. Bale , 90. Cristiano Ronaldo  – 29. C. Stuani Curbelo , 67. C. Stuani Curbelo , 88. J. Ramírez López