Komentáře (9x)
Vložit komentářVšechny názory
Podle mě jsou všechny tyhle žebříčky vcelku o ničem. Pokud by to byl žebříček nejúspěšnějších zemí v pohárech, tak prosim, ale nazývá se to nesmyslně.
Jinak souhlas s Copa Libertadores, tam jsou k vidění skvělý mače a neskutečnou atmosférou, která je úplně jiná než kdekoliv v Evropě
Tyhle zebricky sou vetsinou hodne usmevny... :) Kaprliga muze byt rada ze je v prvni 50. Bohuzel.
Jinak vsechny jihoamericke ligy bych prirovnal k jedne evropske lize. A to k Erdivisi. Tam se taky vesmes "kasle" naobranu a hraje se ofenzivni hura fotbal. Proto bych ligy z jizni ameriky zaradil na uroven Serie A. Spanelsko, Anglie to sou dve zeme ktere sou daleko pred ostatnima. Tesne zanima je Serie A, Bundesliga a Argentinska s Brazilskou ligou. Mexickou ligu bych prirovnal k mixu turecke a portuglaske ligy.
Jinak urcite nesouhlasim s tim ze si napsal, "JA prostě nemůže finančně konkurovat ani Japonsku nebo Rusku, natož pak Španělsku a Itálii." Myslim ze v Japonsku a Rusku tecou mnouhem vetsi castky nez v Anglii, natoz pak ve Spanelsku.
Máš docela pravdu, jen k tomu přirovnání k hol... Alkmaar letos dokazuje, že myslet na zadní vrátka se i v hol. vyplatí - a třeba Argentinská liga z hitorické nutnosti často nabízí především defenzivní podívanou.
Jeden zajímavý moment z historie kopané - po desetileté mezinárodní fotbalové izolaci nastoupila Argentina zase k mezinárodnímu utkání - na MS. Hrálo se proti Československu. ČSSR vyhrálo 6-0. V Argentině to by strašný šok, zaspali deset let vývoje. Jejich totální fotbal nefungoval, propracovaná československá obrana bodovala. Výsledek? Argentina rezignovala na ofenzivní fotbal. Její hra je d té doy podobná italské nebo německé - ne brazilské nebo španělské. Důvodem byl jeden zápas s československým týmem. Psala se šedesátá léta.
No ale co je vlastne "kvalita ligy"? Neurcuje kvalitu divak? A koho potesi takticky vyborne zvladnutej zapas Chelsea - Liverpool 0:0? Fanousky Liverpoolu ani Chelsea ne a nestrannyho divaka uz vubec ne. Pokud se kvalita ligy posuzuje hlavne podle uspechu klubu v evropskejch poharech tak je to blbost, protoze LM nebo UEFA jsou specificky souteze ktery se s domacima soutezema pomerovat nedaj.
zajimalo by me jaky castky tecou v Japonsky fotbalovy lize. Myslim ze to zas az tak zavratny nebude...vzdyt koho v Japonsku zajima fotbal?
Tak se IFFHS zase u mě zesměšnila. V anketě o nejlepšího tvůrce hry triumfoval Xavi, prosím, zaslouží si to.
Ale pořadí na dalších místech... C. Ronaldo, Messi, Gerrard, Kaká...
Teda u kaká bych to ještě chápal, ale považovat Messiho nebo C. Ronalda za tvůrce hry může snad už jen opravdový idiot.
Stejně jako Ribéryho, hterý se umístil osmý a devátého Aršavina.
Takže když jaksi vykydáme onen křídelnický hnůj, vyjde nám pořadí:
Xavi, Gerrard, Fabrégas, Riquelme, Lampard...
Já teda uznávám kvality každého z nich... ale... nesmrdí vám tady něco?
Mimochodem, v diskuzi od článkem se objevila docela správná otázka - kde je ksakru Senna, nejlepší hráč famózního Villarealu a EURA? Jeho y totiž bylo možné za tvůrcehry považovat.
Mimochodem, Lapíze a spol. asi potěší, že se do desítky brankářů dostal čapák Valladolidu.
Pohříchu nikoliv Asenjo, ale Villar.
Nejčtenější
Plkátko
Pro psaní příspěvků musíte být přihlášen(a)
Tak zase vydali nový žebříček "kvality" jednotlivých soutěží. Je trochu k smíchu, že "seriozní novináři" přidají k článku o výsledcích titulek "nejkvalitnější fotbal se hraje v ...".
Pár "kacířských myšlenek" nad žebříčkem IFFHS za uplynulý rok 2008:
Na bodovém hodnocení a pořadí se zásadní měrou podílejí pohárové výsledky. Proto bývá Argentinská soutěž druhá až třetí, v polovině roku byla dokonce první. Problémem takové metody je například fakt, že se na hodnocení soutěže podílejí výsledky jen několika předních klubů, cca čtvrtiny účastníků ligy. Asi nepřekvapí, že - díky pohárovým výsledkům zejména v LM - na prvním místě skončila liga Anglická. Argentina je až třetí, především proto, že Copu Libertadores vyhrál outsider z Quita. Brazílie je pátá.
Obě velké jihoamerické ligy, podobně jako o něco slabší mexická, jsou v mnoha ohledech opravdu špičkové - především v zájmu fanoušků o fotbal a atmosféře na stadionech - ale ani takový jejich milovník jako já nemůže prohlásit, že se v nch objektivně hraje vynikající fotbal a dosahují úrovně předních evr. soutěží. To určitě ne - a za posl. 20 let jen málokterá opravdová hvezda hrála na vrcholu kariéry v latinské americe. Riquelme, Verón nebo Ortega jsou čestnými výjimkami z "jiných důvodů". JA prostě nemůže finančně konkurovat ani Japonsku nebo Rusku, natož pak Španělsku a Itálii. Přesto je Copa Libertadores považována za soutěž rovnocenou Lize Mistrů - právem, i v ní se hrají skvělé zápasy velkoklubů se stoletou historií a právě při ní je k "zažití" na stadionu taková atmésféra, o jaké si mohou fans Celticu, Liverpoolu nebo Sevilly a Athleticu jen zdát, a to bez nemenších pochyb. Pokud angličané sborově falešně pějí obehranou písničku o tom, že Gerrard se nikdy nepere sám, například na El Monumental 80 000 diváků zpívá a poslouchá celý dechový orchestr, který dokáže doprovodit zápas po devadesát minut pozoruhodným hudebním doprovodem.
Nicméně právě už výsledky brgentinské a brazilské ligy žebříček znehonocují jakýmsi světlem přehnané politické korektnosti. 14. Chile a hlavně 15. Peru jsou pak už absurditou, Chile se sice pyšní proslulým lubem Colo Colo, ale to je tak všechno. 16. Kolubie, bez výsledků a s letitou občanskou válkou je pak výsměchem, vzhledem k tomu, že těsně za ní se umístila ligová soutěž Ruská.
Ano, ligas, ve které vítěz PU a Superpoháru obsadil nějaké páté místo, je hodncena jako "horší", než 10. Ukrajina, 11. Turecko, 12. Řecko - a srovnatelná s Belgií nebo Dánskem. Tedy podle "fotbalových historiků a statistiků". Zajímavé je taky umístění nizozemské ligy, která sice zažívá slabší období, ale 13. místo za Řeckem je přinejmenším zvláštní.
Skotsko je dvacáté, dva konkurenceschopné kluby jsou málo. Šestadvacátá je pak Kapříkova liga, jejíž umístění těsně za Ekvádorem by mělo být, vzhledem k tomu, že Quito vyhrálo CL, spíše poctou...
Žebříček je to přinejmenším zvláštní. Co si o tom myslíte vy?