Shrnutí 27. kola Primera División

Lionel Messi vstřelil 600. gól kariéry (© marca.es)

Barcelona zvládla vítězně šlágr proti Atléticu a má nakročeno k ligovému titulu. Real Madrid neměl problém s Getafe. Girona zaskočila domácí Villarreal a sní o Evropě. Sevilla porazila Athletic, Leganés prohloubil krizi Málagy a Deportivo remizovalo s Eibarem.

Neděle začala remízou mezi Levante a Espanyolem. Real Sociedad přehrál v derby Alavés a Valencia nedala šanci Betisu.

V pondělní dohrávce porazila Celta Vigo Las Palmas.

03.03.18 12:00 Villarreal 0:2 Girona
Branky: 16. C. Stuani Curbelo , 80. A. Lozano Colón

Girona dokázala na Estadio de la Cerámica vytěžit z minima maximum a získala tři body, které ji ještě podpoří ve snění o účasti v pohárové Evropě. Naopak Villarreal padl podruhé za sebou a hazarduje s umístěním v nejlepší šestce.

Jediná povedená akce stačila Gironě v prvním poločase k tomu, aby šla do vedení. Rodriho nepovedený odkop nabídl Borjovi šanci k centru, který perfektní hlavičkou zakončil mimo dosah Asenja Stuani. Villarreal jako obvykle držel míč, jenže v úvodních 45 minutách Bona vůbec neohrozil.

Po změně stran byla Žlutá ponorka nebezpečnější, avšak pokaždé narazila na připraveného Bona. A tak Girona udeřila i ze své druhé střely v zápase. Rychlému brejku, který možná začal offsidovým postavením Portua, napsal tečku technickou střelou Lozano, Asenjo byl bez šance. Girona vyloupila stadion Villarrealu a dnešnímu soupeři se přiblížila na rozdíl jediného bodu.

03.03.18 15:15 Sevilla 2:0 Athletic Club
Branky: 27. L. Muriel , 32. F. Vázquez

Výborný výkon Frana Vázqueze dovedl Sevillu k pohodlnému vítězství nad Athleticem, jehož bídná forma pokračuje a židle se pod trenérem Zigandou houpe stále více.

Muriel sice v první šanci hlavičkoval jen do břevno, po vysunutí právě od Vázqueze už ale z úhlu Kepu propálil. Jen o několik minut později udeřili domácí podruhé, tentokrát se v souboji s Yerayem dostal k hlavičce samotný Vázquez a Kepa byl opět bezmocný. Jedinou příležitost Athleticu měl Williams, Rico byl pozorný.

Ziganda se pokusil oživit hru Lvů třemi poločasovými střídáními, jenže efekt byl spíše opačný. Byla to Sevilla, kdo mohl skóre navýšit, proti Vázquezovi a Nolitovi předvedl své umění Kepa. Další slabý výkon Athleticu nemohl na sebevědomě hrající Andalusany stačit.

03.03.18 17:30 Leganés 2:0 Málaga
Branky: 55. J. Eraso Goñi , 62. N. Amrabat

Fotbalisté Leganésu připravili Málagu o další porci naděje na záchranu, když poslední tým tabulky porazili 2-0. Pro Okurky šlo o první vítězství po pěti kolech, pro Málagu o další hořký večer.

Přitom Málaga nezačala na Butarque špatně, Rolan měl dvě nadějné příležitosti, ale ani jednou nezakončil přesně. Na první gól se tak muselo čekat až do druhého poločasu. Vstřelil ho Eraso z akce, která měla být anulována kvůli offsidu. Jenže VAR bude v La Lize až od příští sezóny, na což může Málaga žehrat.

Když se o chvíli později podepsal Roberto, nejlepší hráč Málagy v letošní sezóně, pod druhou branku Amrabata, bylo rozhodnuto. Málaga má namířeno do Segundy a nezdá se, že by dokázala osud zvrátit.

03.03.18 17:30 Deportivo La Coruña 1:1 SD Eibar
Branky: 33. F. Andone  – 11. T. Inui

Deportivo sice vstřelilo pod vedením Clarence Seedorfa konečně první branku, jenže mu to stačilo v zápase proti Eibaru jen k remíze, což je pro galicijský klub v současné situaci zkrátka málo.

A to i přes to, že celý druhý poločas muselo hrát Deportivo v početní nevýhodě. Nepovedený debut Kovala totiž skončil už na konci první půle, kdy si po zahávání Albentosy nešikovně odkopl míč, což musel hasit ostrým zákrokem na Jordána, za který byl po právu vyloučen.

To vše již v době, kdy byl stav 1-1. Depor zahodil dvě šance a Eibar trestal. Koval zaváhal a Inui měl snadnou úlohu. Srovnání přinesla hlavička Andoneho, která se od tyče odrazila do Dmitroviće a od brankáře Eibaru do sítě. Hosté svou početní výhodu nedokázali do skóre promítnout, s Deportivem se rozešli smírně, což je výsledek, který nic neřeší ani pro jeden z týmů.

03.03.18 19:45 Real Madrid 3:1 Getafe
Branky: 24. G. Bale , 45. Cristiano Ronaldo , 78. Cristiano Ronaldo  – 65. F. Portillo Soler (z pen.)

Real Madrid ukázal, že je připraven poměřit síly s PSG. V posledním ligovém utkání před pařížskou bitvu v osmifinále Ligy mistrů porazil po solidním výkonu Getafe 3-1.

Už po prvním poločase vedl favorit 2-0, a to když se v jeho polovině prosadil Gareth Bale a v závěru Cristiano Ronaldo, jenž obehrál dva soupeře a svým 300. gólem v La Lize navýšil vedení Realu Madrid.

Když byl ve 47. minutě vyloučen po druhé žluté kartě za hru loktem Rémy, zdálo se, že je rozhodnuto. Zřejmě chybně nařízený pokutový kop ve prospěch Getafe po zákroku Nacha ovšem vrátil hosty do hry, proměnil ho Portillo. Poslední slovo ale patřilo opět Cristianu Ronaldovi, jemuž nebyl předtím dalším kontroverzním verdiktem uznán gól. V 79. minutě už Portugalcova trefa hlavou platila. V samotném závěru ještě zastavila Baleovu technickou střelu tyč. Real Madrid i útočná trojice BBC si před klíčovým duelem zvýšily sebevědomí.

04.03.18 11:00 Levante 1:1 Espanyol
Branky: 55. J. Morales Nogales (z pen.) – 90. L. Carrilho Baptistão

Levante opět přislo v závěru utkání o body. Tentokrát neudrželo vedení proti Espanyolu a musí se spokojit s remízovým výsledkem, který ale žádné zlepšení situace Granotes na prahu sestupového pásma neznamená.

V prvním poločase znepokojil fanoušky na Ciutat střet mezi hostujícím Diegem Lópezem a Sadikuem. Po dlouhém ošetření musel gólman Espanyolu opustit hřiště a byl převezen do nemocnice se zraněním hlavy. Až další testy ukáží, jestli utrpěl mozku nebo zda šlo jen o šok z drsného souboje.

Pokud jde o góly, tak ty začaly padat až po změně stran. První z nich vstřelil z penalty Morales. Pokutový kop byl sice nařízen správně, jenže po offsidové akci, tudíž k němu vůbec nemělo dojít. Když už stadion slavil důležité vítězství, přišla studená sprcha v podobně vyrovnávající trefy Léa.

04.03.18 15:15 FC Barcelona 1:0 Atlético Madrid
Branky: 26. L. Messi

Lionel Messi znovu ukázal, že je to zejména on, kdo rozhoduje o tom, kam se bude stěhovat ligový titul. Další branka Argentince z přímého kopu stačila Barceloně ke klíčové výhře nad Atléticem Madrid.

První poločas měli domácí pevně ve své režii, hosté na Camp Nou sotva nakoukli na polovinu domácích. Převahu Barcelona přetavila v jediný gól. Messi potvrdil skvělou formu a z přímého kopu poslal balón mimo dosah Oblaka, čímž se posunul na metu 600 branek v profesionální kariéře.

Po změně stran se Atlético zlepšilo, jenže nedokázalo si vytvářet šance, veškeré jeho akce končily na hranici velkého vápna. V závěru se Gameiro přece jen prosadil, avšak přiklepnutí spoluhráče přišlo z postavení mimo hru, proto nemohla být branka uznána. Barcelona se těsným vítězstvím oddálila druhému Atléticu na osm bodů, navíc disponuje i devátým v podobě lepší vzájemné bilance.

04.03.18 17:30 Real Sociedad 2:1 Deportivo Alavés
Branky: 6. H. Moreno , 11. A. Illarramendi Andonegi  – 39. A. Pedraza Sag

Real Sociedad se vyhnul bouři a zklidnil náladu v týmu výhrou v baskickém derby nad Alavésem 2-1. Všechny branky padly již v úvodním poločase.

Úsměv se na tváře hráčů a fanoušků Errealy vrátil velmi rychle. Uběhlo jen jedenáct minut a domácí již vedli na Anoetě 2-0, o což se svými zásahy zasloužili Héctor Moreno a Illarramendi. Alavés na konci poločasu vykřesal jiskru naděje na bodový zisk, když snížil Pedrazou.

V závěru půle mohl srovnat Sobrino, jenže do cesty se mu postavila branková konstrukce. Real Sociedad v nepříliš pohledném střetnutí těsný náskok uhájil a alespoň na chvíli dal zapomenout na krizi, která ho v posledních týdnech trápila.

04.03.18 19:45 Valencia 2:0 Real Betis
Branky: 23. R. Moreno Machado , 47. S. Zaza

Valencia pokračuje v cestě za miliony z Ligy mistrů. Další překážkou, kterou Netopýři odklidili z cesty, byl Betis. Andalusané se nedokázali na Mestalle prosadit a po prohře 0-2 museli přijmout zpomalení jízdy za nejlepší šestkou.

Betis udělal osudovou chybu ve 23. minutě. Guedesovi dali hosté až moc času a prostoru, objev letošní sezóny našel dlouhým pasem Rodriga, jehož neuhlídal Amat, a útočník Valencie poslal svůj tým do vedení. Jeho kolega z útoku Santi Mina musel odstoupit ještě v průběhu první půle kvůli zranění.

Nahradil ho Simone Zaza, autor druhé branky večera krátce po úvodním hvizdu druhých 45 minut.  Asistenci si přesným centrem připsal Kondogbia. Betis mohl vrátit do hry gól Bartry, který ale nebyl uznán kvůli údajnému faulu Lorena. Chybně. Prostesty hostů nic nezměnily, z Valencie proto odjíždějí s prázdnou.

05.03.18 20:00 Celta de Vigo 2:1 Las Palmas
Branky: 62. Jonny Castro , 89. P. Hernández  – 53. Erik Expósito