2011 – ďalší rok Španielska

Španielsky reprezentačný tím (© marca.com)

Ako o tom hovorí klasifikácia FIFA, Kráľovská španielska futbalová federácia (RFEF) môže rok 2011 opäť vyhlásiť za veľmi úspešný. Veď španielska reprezentácia je na konci roka už štvrtýkrát za sebou na jej čele.

Hlavne vďaka úspešnému zavŕšeniu kvalifikácie na Euro 2012, v ktorom La Roja nestratila ani bod a výborným výsledkom mladších reprezentačných kategórií sa španielsky národný výber môže pochváliť unikátnou bilanciou: 28 víťazstiev, 4 remízy a iba 2 prehry v 34 stretnutiach. Tímom, ktorý zaznamenal v končiacom sa roku najviac výher je síce Nemecko (31 z 36), má však na konte o jednu porážku viac ako Španielsko a hlavne – ukončilo rok 2011 bez zisku akejkoľvek trofeje. Čísla zvyšných „veľkých“ futbalových federácií sa ani nepribližujú k španielskym a nemeckým parametrom.

Priateľské zápasy španielskej repre tvoria osobitú kategóriu a vzbudzujú najväčšie pochybnosti a kritiku, kvôli výsledkom aj výkonom v nich. Súťažné zápasy, naopak, potvrdzujú schopnosti a  kvalitu mužstva, čo najlepšie demonštrujú úctyhodné čísla: 5 kvalifikačných zápasov seniorského výberu a v nich 5 víťazstiev. Počíta sa medzi ne aj zápas z Letnej, kde česká reprezentácia v kvalifikačnom stretnutí o postup na Euro 2012 podľahla La Roje 0:2, hoci domácim išlo o veľa a hosťom už prakticky o nič. Španielsko pocestuje na európsky šampionát ako favorit, a to na základe hry, ktorú predvádza a rovnako vďaka svojmu „plnému zásahu“ v kvalifikačných dueloch. Základ úspešnej kvalifikácie položil španielsky tím už v roku 2010. Po tri body získal vo všetkých troch prvých súbojoch, odohraných v septembri a októbri minulého roka.

Veľkú radosť robila tento rok futbalovému Španielsku „dvadsaťjednotka.“ Po desaťročí sklamaní sa poskladala výnimočná generácia. Posilnená svetovými šampiónmi Juanom Matom a Javi Martínezom vybojovala La Rojita v Dánsku európsky titul. Ako prémiu jej k tomu pribalili miestenku na Olympijské hry 2012 v Londýne .

Reprezentanti do 21 rokov pod vedením Luisa Millu na šampionáte remizovali v úvodnom zápase s Anglickom (1:1), ale potom už zbierali iba výhry, až po finále so Švajčiarskom, kde triumf gólovo zabezpečili Thiago Alcántara a Ander Herrera. Juan Manuel Mata bol vyhlásený za najlepšieho hráča majstrovstiev a z radov Španielov vzišiel aj najlepší strelec. Stal sa ním Adrián López s 5 gólmi. Zdá sa, že „dvadsaťjednotka“ chvályhodne nezaspala na vavrínoch a kvalifikáciu o postup na majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórii v roku 2013 odštartovala rovnakým štýlom ako predchádzajúcu: päť výhier v piatich zápasoch a futbal najvyššej kvality.

Tento rok sa konali aj futbalové majstrovstvá sveta do 20 rokov. Španielsko sa v Kolumbii dostalo do štvrťfinále a celý turnaj absolvovalo bez prehry v riadnom hracom čase. V osemfinále a štvrťfinále odohralo dva zápasy, ktoré vyústili až do penaltového rozstrelu, a to proti Južnej Kórey (0:0 po predĺžení) a Brazílii (2:2 po predĺžení). V prvom z nich bolo napokon šťastnejším tímom (7:6 na jedenástky), v štvrťfinále však španielski mladíci na jedenástky prehrali (2:4) s neskorším šampiónom z Brazílie. Výber z Pyrenejského polostrova mal zastúpenie aj medzi tromi najúspešnejšími kanoniermi majstrovstiev. S 5 gólmi ho reprezentoval Álvaro Vázquez.

Výber do 19 rokov bol ďalším, čo tento rok priniesol na Pyrenejský polostrov európsky titul. Tím pod Lopeteguim, neskôr vedený Ginésom Meléndezom zvládol ťažkú kvalifikáciu. Body stratil len pri jednej remíze. Na finálovom turnaji v Rumunsku zaznamenalo mužstvo v skupine vysokú prehru 0:3 s Tureckom, ďalej však postúpilo. Na pohár dosiahlo po výhre nad Českou republikou v napínavom zápase, v ktorom rozhodlo až predĺženie. Česká reprezentácia, na lavičke s Jaroslavom Hřebíkom, sa ujala vedenia v 52. minúte gólom Krejčího. Až v 85. minúte vyrovnal Aurtenetxe. V predĺžení boli chvíľu opäť bližšie k triumfu mladí Česi, keď v 97. minúte skóroval Lácha. Potom si však ešte dvakrát zobral gólové slovo Alcácer (108. a 115. min.). Najlepším strelcom turnaja bol Španiel Álvaro Morata so 6 presnými zásahmi.

V úspešnom roku 2011 bola sklamaním „sedemnástka.“ V máji sa v Srbsku konali majstrovstvá Európy hráčov do 17 rokov bez španielskej účasti (triumfovalo Holandsko). Za bezprostrednú príčinu tohto neúspechu je označovaný nevydarený druhý polčas rozhodujúceho kvalifikačného zápasu proti Anglicku. Nová generácia, už so Santim Denia na lavičke, však začala vracať dobrý cveng aj tejto reprezentačnej kategórii. Mužstvo vyhralo svoje doterajšie  tri zápasy kvalifikačnej fázy o postup na majstrovstvá Európy 2013.

Tri európske tituly (seniorská kategória, reprezentácie do 21 a 19 rokov) zo štyroch sú tak momentálne v španielskych rukách.