Futbalista, ktorý je vždy k dispozícii

Juanjo Brau a Lionel Messi (© marca.com)

Lionel Messi si od júla vybral len 63 oddychových „náhradníckych“ minút.

V septembrovom 3. ligovom kole v San Sebastiane vybehol na trávnik až v druhom polčase. Striedal Thiaga Alcántaru. Inak nastúpil vo všetkých oficiálnych zápasoch svojho klubu FC Barcelona aj argentínskej reprezentácie v základnej zostave. Doteraz nazbieral už viac ako polovicu minút, ktoré zvykne odohrať za sezónu počas „Guardiolovej éry.“

Od prvého zápasu Argentíny na turnaji Copa América (1.7.2011 s Bolíviou 1:1) po dnešný deň má na konte už 2 397 minút na trávniku v celkovo 27 zápasoch. V porovnaní s hviezdou klubového rivala z Madridu, Cristianom Ronaldom, je to viac o 384 odohraných minút a nastúpenie v 6 stretnutiach.

Táto jeho výkonnosť z neho robí nedostihnuteľného hráča. Keď sa pozrieme na góly, ktoré zaznamenal, hodiny futbalu, ktoré už odohral a cenu, ktorú zaňho klub zaplatil, Barça v celej svojej histórii nenájde hráča, čo by sa jej viac vyplatil. Od Guardiolovho nástupu na trénerskú lavičku katalánskeho klubu utrpel Messi len jedno vážnejšie zranenie. Išlo o poranenie pravého členka. Spôsobil mu ho Tomáš Ujfaluši ako hráč Atlética Madrid a argentínsky futbalista bol kvôli tomu mimo hru od 19. do 27. septembra 2010.

O Messiho skoré a dobré vyliečenie sa staral fyzioterapeut barcelonského klubu, ktorého práca bola medziiným veľmi dôležitá pri liečení Carlesa Puyola. Juanjo Brau je dnes už považovaný za osobného fyzioterapeuta Lionela Messiho a dokonca býva označovaný ako jeho anjel strážny. V Barçe je od roku 1997. Argentínska futbalová hviezda si jeho služby vyžiadala napr. aj v Rosariu, počas posledných troch týždňov svojej letnej dovolenky. Brau Messiho sprevádza aj počas zrazov a zápasov argentínskej reprezentácie.