Legendy Primera División - Bebeto

Bebeto (© laopinioncoruna.es)

Bebeto, celým menom José Roberto Gama De Oliveira, sa narodil 16. februára 1964 v brazílskom Salvadore.

Tak, ako asi každý malý chlapec v tejto krajine, aj on si odmalička zamiloval futbalovú loptu. Jeho prvým profesionálnym klubom, v ktorom bol zaregistrovaný, bol od roku 1983 klub Vitória, no pobudol v ňom veľmi krátko, lebo jeho nesporný talent a čuch na góly si hneď všimli predstavitelia väčšieho a oveľa kvalitnejšieho mužstva z hlavného mesta Rio De Janeiro, z Flamenga.

V tomto mužstve odohral šesť sezón a v 286 zápasoch strelil celkovo 144 gólov, čo bol priemer o máličko viac, ako 0,5 gólu na zápas. Nesporne vynikajúca bilancia...

V roku 1989 prestúpil do konkurenčného klubu Vasco Da Gama a aj tam potvrdil svoj talent. Nasledujúcu sezónu sa preto celkom pochopiteľne dostal na súpisku MS v Taliansku, ale v mužstve Brazílie bola obrovská konkurencia a v základnej zostave dostával nielen pred Bebetom, ale aj Romáriom prednosť legendárny Careca. V základnej skupine sa Brazílčania stretli s Kostarikou, Škótskom a Švédskom a aj keď po troch víťazstvách suverénne vyhrali skupinu, v osemfinále nestačili na svojho dlhoročného rivala a neskoršieho finalistu z Argentíny a podľahli jej nešťastným gólom Claudia Canniggia z 80. minúty 0:1.

Bebetova kariéra pokračovala v klube Vasco Da Gama, kde zotrval celkovo 2 sezóny a aj v tomto klube si udržal  bilanciu viac ako 0,5 gólu na zápas. Odohral sem 53 súťažných zápasov a strelil 28 gólov.

Mal už pokročilý vek futbalistu (28 rokov) a až vtedy sa rozhodol pre prestup do Európy. V roku 1992 ho zlanáril klub Deportivo La Coruňa a týmto krokom urobil asi najsprávnejšie rozhodnutie vo svojej skvelej futbalovej kariére. Dovtedy malý klub z Galície sa po príchode Brazílčana dostal na popredné miesta španielskej Primera División. Hneď po príchode do Deportiva sa stal Bebeto miláčikom fanúšikov a mnohí z nich na neho dodnes nemôžu zabudnúť. Už v prvej sezóne, sezóne 1992/93 sa mu podaril husársky kúsok v počte strelených gólov. Odohral 37 zápasov a jeho bilancia bola úžasná, strelil neuveriteľných 29 gólov... Po sezóne 1991/92, kde Deportivo skončilo až na 17. mieste, to bol obrovský skok, s Bebetom v zostave sa klub vyšplhal až na tretiu priečku s 54 bodmi, Deportivo skončilo sezónu len štyri body za majstrom FC Barcelona a tri za druhým Realom Madrid.

Vtedy ešte asi nik netušil, aká napínava bude nasledujúca sezóna. A napínavá bola nielen do posledného kola, ale do posledej minúty... Modro-biely hrali krásny futbal s priam fantastickou defenzívou, lebo dostať 18 gólov v 38 zápasoch, to sa v La Lige tak skoro asi nikomu nepodarí... Deportivo prehralo za celú sezónu len 4 zápasy a pred posledným kolom malo mužstvo všetko vo svojích rukách. Jednobodový náskok pred rivalom z Barcelony im ale velil vyhrať v poslednom kole doma nad Valenciou, lebo FC Barcelona mala nielen lepšie skóre oproti Deportivu, ale aj lepšiu bilanciu vzájomných zápasov. Keďže Valencia bola až na siedmom mieste a ani víťazstvo na Riazore by ju neposunulo do pohárovej Európy, titul sa už v tichosti slávil v Galícii, ale predčasne. Domáci vyrukovali na Valenciu útočným futbalom a hostia sa dusili vo vlastnej šestnástke, no gól neprichádzal. Stav 0:0 po polčase bol na zaplnenom Riazore pre fanúšikov veľkým sklamaním, ale ani Barcelona si neviedla lepšie, práve naopak. Po 45 min. prehrávala na Nou Campe s FC Sevilla 1:2. Druhopolčasovým uragánom však Barca zápas otočila a zvíťazila 5:2. My sa však vráťme k zápasu na Riazore. Aj v druhom dejstve malo Deportivo prevahu, no gól nie a nie dať, až prišla 88. minúta zápasu a po faule v šestnástke odpískal rozhodca pokutový kop. Celý štadión, všetkých 35 000 divákov očakávalo jediné, že sa k značke pokutového kopu postaví práve Bebeto, ich miláčik. Loptu a tým aj celú zodpovednosť si ale na seba vzal Juhoslovan Miroslav Djukič a stalo sa to, čo asi nik neočakával. Penaltu totiž trestuhodne zahodil ! Do konca zápasu sa už bezgólový stav nezmenil a z majstrovského titulu sa opäť tešila Barca...

Pre Bebeta a celý klub to bolo obrovské sklamanie, ktoré neprebolelo dodnes, hoci Deportivo sa predsa len stalo majstrom Španielskej ligy a to v sezóne 1999/2000.

Po skvelej sezóne s už ale spomínaným nešťastným koncom sa Bebeto predsa len dočkal radosti a to dvojnásobnej. Na rad totiž prišli MS 1994 v USA. To už bol tento útočník stabilným členom základnej reprezentačnej jedenástky a spolu s Romáriom tvoril nezabudnuteľné útočné duo. Brazília išla krok za krokom za svojím jediným cieľom a túžba zvíťaziť na týchto MS bola obrovská. Hlavne v osemfinále a vo štvrťfinále hral Bebeto dôležitú úlohu, lebo svojimi gólmi pomohol mužstvu dostať sa ďaľej. V osemfinálovom zápase práve on rozhodol o osude súboja proti domácim Američanom a gólom zo 72. minúty ich „poslal domov“. Pred štvrťfinálovým zápasom proti veľmi kvalitným Holanďanom sa dozvedel radostnú správu, narodil sa mu syn. Bebeto vyhlásil, že urobí všetko pre to, aby dal gól a aby Brazília postúpila. A tak sa aj stalo. Po krásnom sóle zo 63. minúty sa radoval z gólu na 2:0 pri autovej čiare tak, že hneď bolo každému jasné, komu ten gól venoval. Jeho gesto ostalo doteraz v pamäti fanúšikov. Hoci už v nasledujúcej minúte Bergkamp znížil a v 76 min. Winter dokonca vyrovnal, Brazília sa tešila z postupu, lebo Branco z priameho kopu v 81. min. vyslal na holandskú svätyňu nechytateľnú strelu. V semifinále si Brazília gólom Romária poradila so Švédskom a vo finále po pokutových kopoch s Talianskom. Vyhrala MS a Bebeto spolu s ňou. Nesporne to pre neho bola veľká radosť po nešťastnom záverečnom kole španielskej ligy.

V sezóne 1994/95 sa Deportivo opäť umiestnilo na druhom mieste, no majstrom sa tentokrát stal Real Madrid. Nasledujúci ročník bol pre Bebeta v drese Deportiva posledný a za jeho éry v La Coruni najmenej úspešný, nakoľko tento tím skončil až na 9. mieste. No aj tu stojí jeden fakt za spomenutie. V stretnutí Deportivo-Albacete strelil Bebeto pri víťazstve 5:0 všetkých päť gólov a to v 2., 3., 87., 88. a 90 min. ! Prvé dva góly v rozmezí dvoch a posledné tri v rozmezí troch minút, priam neuveriteľné... V drese Deportiva odohral Bebeto v La Lige 131 zápasov a strelil 86 gólov, celkovo spolu s pohárovými zápasmi bolo tých gólov ešte viac a to presne 108. Po odchode z Deportiva hral v Španielsku ešte krátko za klub FC Sevilla, no tam odohral len 5 zápasov. Na sklonku kariéry sa vrátil do Brazílie a vyskúšal si aj angažmán v kluboch Kashima Antlers a Al-Ittihad.

V roku 1998 si zahral svoje tretie MS vo Francúzsku, kde strelil 3 góly, ale Brazília už na titul nesiahla, lebo vo finále podľahla domácemu Francúzsku dosť prekvapujúco 0:3.

Postavou malý, ale futbalovým umením veľký, taký bol dnes už 47-ročný Bebeto...