STABLE 3.25.0
Úvod / Murthyho zákony a hádky přes Instagram. Valencie se rozkládá zevnitř.

Murthyho zákony a hádky přes Instagram. Valencie se rozkládá zevnitř.

Současný prezident Valencie CF, Anil Murthy (© superdeporte.es)

Interní problémy ve Valencijském velkoklubu neberou konce a každým týdnem vyplouvají na povrch další nánosy špíny. Největší hvězdy jsou pryč a ti, co zůstali, neoplývají důvěrou k současnému vedení.

Jaro 2019. Fotbalová Valencie ve velkém stylu slaví své sté narozeniny. Konečné čtvrté místo zaručující postup do Ligy Mistrů je umocněno skalpem Barcelony ve finále Copy del Rey. Město je ponořeno do červenožluté extáze a fanoušci se předhánějí ve spekulacích o tom, jaké trofeje přinese další sezóna.

Střih. Rok a půl později. Ta stejná Valencie se nachází ve vnitřním rozkladu. Dlouholeté opory, stejně jako trenér Marcelino, jsou pryč. Náhradní kapitán se pustil do otevřené války s prezidentem a nový trenér Javi Gracia požádal – neúspěšně – o demisi. Co se to vlastně ve městě pomerančů děje? Kdo je na vině? A jaké vyhlídky má klub z Mestally na tuto sezónu? Následující text se pokusí najít odpovědi na tyto otázky.

Pro pochopení současné situace se musíme vrátit do roku 2014, kdy Valencii CF kupuje současný majitel, singapurský miliardář Peter Lim. Jeho osobu od začátku obklopují pochybnosti a nevole: nepřímé zapojení do daňových úniků Cristiana Ronalda, polemická přestupová politika a očividná ignorace fanoušků. Ti svou nedůvěru v majitele klubu dávají najevo už léta, i když občasné úspěchy, jako ty z minulého roku, působí jako opiát, který negativní projevy dočasně utiší. Veřejnou image Petera Lima nevylepšuje ani jeho dcera, která se už několikrát pustila do Instagramových soubojů s horkokrevnými fanoušky Valencie. V jednom z jejích neslavných příspěvků „stupidním fanouškům“ doslova vzkázala, že „klub je náš a my si s ním budeme dělat, co chceme“.

Pravdou ovšem zůstává, že Peter Lim převzal klub, který se nebezpečně pohupoval nad propastí bankrotu. I kvůli katastrofálnímu projektu výstavby nového stadiónu se Valencie nacházela v křiklavě červených číslech a hlavním cílem nového majitele bylo tým finančně stabilizovat. Za tímto úkolem do týmu přizval svého krajana a bývalého diplomata Anila Murthyho, kterého v roce 2017 jmenoval prezidentem klubu. Jeho nezkušenost s profesionálním fotbalem, jakož i upřednostňování finanční stability na úkor sportovní stránky, se brzy staly trnem v oku pravověrných valencianistů.

Klasickým případem, kdy ekonomická strategie převažuje nad fotbalovostí, je projekt Kang In Lee. Reprezentant Jižní Korei a nejlepší hráč posledního mistrovství světa do 20 let má dopomoct k budování značky Valencia CF na asijském trhu. Za tímto účelem z něj chce vedení, v čele s Anilem Murthym, udělat klubovou ikonu. Po odchodu skutečné legendy Daniho Pareja se v týmu uvolnil dres s číslem 10 a Valencijský management chtěl toto lukrativní číslo přidělit právě Korejcovi. Proti tomu se ale postavila kabina, dle které si desítku zasloužil místní rodák a patriot Carlos Soler. Nakonec zůstává dres určený pro největšího špílmachra týmu nevyužívaný…

Jaro 2019. Fotbalová Valencie ve velkém stylu slaví své sté narozeniny. Konečné čtvrté místo zaručující postup do Ligy Mistrů je umocněno skalpem Barcelony ve finále Copy del Rey. Město je ponořeno do červenožluté extáze a fanoušci se předhánějí ve spekulacích o tom, jaké trofeje přinese další sezóna. 

Střih. Rok a půl později. Ta stejná Valencie se nachází ve vnitřním rozkladu. Dlouholeté opory, stejně jako trenér Marcelino, jsou pryč. Náhradní kapitán se pustil do otevřené války s prezidentem a nový trenér Javi Gracia požádal – neúspěšně – o demisi. Co se to vlastně ve městě pomerančů děje? Kdo je na vině? A jaké vyhlídky má klub z Mestally na tuto sezónu? Následující text se pokusí najít odpovědi na tyto otázky.

Toto rádoby šalamounské řešení možná vzbuzuje úsměvy. V samotném jádru klubu se však dějí věci, kterým se už nikdo nesměje. Velký rozruch vzbudil nový trenér Javi Gracia, který po dvou měsících nabídl rezignaci. Důvodem byla absolutní pasivita Valencie na přestupovém trhu - i přes údajné sliby prezidenta Murthyho nebyla přivedena ani jedna posila a tým naopak opustilo pět hráčů základní sestavy. Gracia nakonec v klubu zůstal na základě apelu hráčů a také prezidenta, který mu hrozil pokutou ve výší tří miliónů euro v případě nedodržení smlouvy.

Pocit nekončícího zemětřesení uvnitř klubu ještě umocnil jeden z asistentů kapitána, Geoffrey Kondogbia. Všechno směrovalo k odchodu Středoafrického záložníka do Atlética Madrid. Na poslední chvíli však jednání dopadla neúspěšně, a středopolař svou frustraci ventiloval na Instagramu: „Nejprve si zničil ambiciózní projekt, pak jsi musel oklamat trenéra, a nakonec i mě. Díky, Anile Murthy“. V reakci na toto ostré vyjádření klub jen suše konstatoval, že hráč bude potrestán dle interních pravidel klubu. Kondogbia pak chyběl v nominaci na poslední prohraný zápas ve Villarealu, i když jeho absence byla oficiálně vysvětlena drobným zraněním.

Pravdou ale zůstává, že proti vedení se vyjadřují i dnes už bývalí hráči Valencie, jako třeba Ezequiel Garay či Dani Parejo. Právě Parejo je pak hlavním reprezentantem jevu, který by se dal označit jako Murtyho zákon, parafrázováním slavných Murphyho zákonů. Tento zákon praví, že hráči, kteří prošli Valencii, se s chutí trefují proti jejich bývalému zaměstnavateli. V současné sezóně je tento jev zodpovědný za třetinu všech inkasovaných branek. Obzvlášť plný kalich hořkosti byl Valencijským naservírován v posledním zápase, kdy při prohře 1-2 obě branky Villarealu zařídili bývalí kapitáni týmu z Mestally (kromě Pareja se trefil i Paco Alcácer).

Všechno tedy spěje k tomu, že tým z Valencie před sebou nemá zrovna legendární sezónu. Až morbidně symbolickým se zdá načasování smrti legendárního kustoda Españety, který se po 55 let staral o pohodu ve Valencijské kabině. Sami hráči se vyjadřují o tom, že je nesmyslné, aby tento rok bojovali o evropské poháry. I místní novináři hovoří o tom, že letošním úkolem bude nasbírat 42 bodů, obecně považovaných za hranici klidné záchrany – zisk sedmi bodů za šest kol jim dává za pravdu. Už páteční souboj s nadšeným nováčkem z Elche ukáže, zda záchranářské práce budou na pořadu dne…

Kdo je na webu

Stránky si prohlíží celkem 1 uživatel

Plkátko

Pro psaní příspěvků musíte být přihlášen(a)

Předchozí 1 2 3 17 Následující

Slavia

Kto dneska nebol u barbera po pompadura, je len zamindrakované jelito. A navyše je z dediny. *6*

   avatar uživatele Makak 2 dnes 20:58

@ace Proč si myslíš, že já ji venku nosím?

   avatar uživatele ace 9 dnes 20:20

vic takovych a min makaku *11* *22*

   avatar uživatele ace 9 dnes 20:20

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, pokut se nebojí - iDNES.cz
Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními, nikoliv prodejem přes okénko. Majitel tvrdí, že vláda jen vytváří chaos a současná opatření může zrušit Ústavní soud. Pokud mu podnik úřady zavřou, je připravený zažalovat vládu.
iDNES.cz

   avatar uživatele ace 9 dnes 19:51

@BarcaGang pochybuju, ze to otevrou uz dneska kecaji nesmysle jenom aby nemuseli. Vsak ja ji venku taky nenosim, bych musel byt uplne makak. *2* a nenosim ji treba ani v makru, kde jsou normlani lidi a ne banda socek jak v Kauflandu funici jeden na druhyho.

   avatar uživatele ace 9 dnes 19:49

az ty si jich das 10 naraz jaryne *2*

   avatar uživatele Makak 2 dnes 18:46

@ace Ale kdyby byla, slib, že se necháš očkovat aspoň dvakrát do roka *2*

Navíc jinak venku ji nosit nemusíš když nejdeš blízko lidi na 2m, takže nevím co se řeší. Nakoupit si jdeš na par minut.

Me roušky nevadí, stejně v té zimě se to hodí mít šátek přes hubu. Ale at kurva od pondelí otevřou vše *1*

Předchozí 1 2 3 17 Následující

Top plkálisti dnes

1. ace 9
2. BarcaGang 6
3. Makak 2
4. Pablito 1
5. Jordi Alba 1
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace