Případ Vinicius dostal mezinárodní rozměr, vyjádřila se k němu i UEFA

Vinicius Junior v utkání Realu Madrid ve Valencii

Rasistické urážky brazilského útočníka Realu Madrid, Vinicia Juniora, kterým mladý hráč čelí téměř každý zápas a jež se v posledních měsících stupňují a vygradovaly v ligovém utkání Bílého baletu ve Valencii, které Vinicius po červené kartě v nastavení druhého poločasu utkání nedohrál. Ligová federace později karetní prohřešek odvolala, z „agresora“, kterému vyjádřili pochopení i další hráči z celého světa, udělala oběť a k případu se vyjádřila také UEFA.

Soutěžní výbor španělské ligy oznámil zrušení červené karty, kterou Vinicius uviděl v závěru utkání ve Valencii, s odůvodněním, že kamerové záznamy předložené hlavnímu rozhodčí pro posouzení situace byly neúplné, vytržené z kontextu a neobjektivní.

Události, které se odehrály ve Valencii způsobily ve španělském fotbale velký rozruch, který do zahraničí přenesl obraz země coby velmi rasistické. Některé Viniciovy postoje na hřišti mohou, ale nemusí být odsouzeníhodné, ale to, co dělá špatně, nelze stavět na úroveň neustálých rasistických urážek, kterých se mu dostává, aniž by útočníci byli potrestáni. Když madridská prokuratura zaregistrovala výkřiky „Viniciusi, jsi opice“, při příjezdu autobusu Realu ke stadionu Atlética, stížnosti byly odloženy s odvoláním se na rivalitu a to, že byly pouze ojedinělé.

Ti stejní lidé, se ale objevují i na ochozech ligových utkání. Nejsou to celé tribuny, jak tvrdí trenér Ancelotti, ale je jich dost na to, aby je slyšel Courtois v brance, ale ne rozhodčí. Dost na to, aby je zaregistroval Vinicius, ale opět unikají arbitrovi. To, co se stalo ve Valencii, se stalo již mnohokrát, ale tentokrát to Vinicius nenechal být.

Případ Vinicius šokoval celý svět. Kromě reakcí ve španělské La Lize nebo v rodné Brazílii, se ke stížnosti na rasistické urážky připojilo mnoho dalších zemí. K věcí se vyjádřil francouzský tisk, anglická Asociace profesionálních fotbalistů, Gianni Infantino, prezident Fifa, i UEFA. Ta podle DailyMail vedla naléhavá jednání o veřejném postoji k nechutným rasistickým urážkám, kterým byl vystaven útočník Realu Madrid. Až do úterý panoval pocit, že je to interní záležitost španělského fotbalu. Význam Viniciova případu je však celosvětový a postoj veřejnosti se může v příštích dnech velmi změnit. UEFA nyní projednává další kroky v boii proti rasismu, proti kterému se veřejně staví od roku 2008 v kampani „Respekt“.

Více informací o Realu Madrid najdete na BilyBalet.cz

Zápasy

Odehrané Nadcházející
Primera División
04.06.23 38k Real Betis 1:1 Valencia
04.06.23 38k Celta de Vigo 2:1 FC Barcelona
04.06.23 38k Real Valladolid 0:0 Getafe
04.06.23 38k Elche 1:1 Cádiz
04.06.23 38k Espanyol 3:3 Almería
04.06.23 38k Mallorca 3:0 Rayo Vallecano
04.06.23 38k Real Sociedad 2:1 Sevilla
04.06.23 38k Real Madrid 1:1 Athletic Club
04.06.23 38k Villarreal 2:2 Atlético Madrid
04.06.23 38k Osasuna 2:1 Girona

Žádné zápasy

Plkátko

Pro psaní příspěvků musíte být přihlášen(a)

Předchozí 1 Následující
   avatar uživatele BG 3 včera 19:21

@tunak blazen kdo nad tim travil cas, aby mu vysel verdikt, ktery by rekl i neznalec fotbalu

   avatar uživatele BG 3 včera 18:52

@tunak tak tohle cetl snad i fliskis ne...

   avatar uživatele BG 3 včera 00:09

Messi do Miami trošku jinej válec než ti žoldáci co jdou lízat muslimské zadky (c) mistní dravec

*2*

Předchozí 1 Následující
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace