Shrnutí 16. kola Primera División

Sevilla nesplnila roli favorita (© marca.es)

Šestnácté kolo La Ligy začalo bezgólovou remízou mezi Sevillou a Levante, baskické derby mezi Athleticem a Realem Sociedad skončilo stejným výsledkem. Eibar porazil Valencii, Atlético Alavés.

V souboji nováčků přehrála Girona Getafe. Celta Vigo nestačila na Villarreal a Las Palmas díky skvělému závěru vybojovaly bod proti Espanyolu.

15.12.17 20:00 Sevilla 0:0 Levante

První utkání šestnáctého kola Primera División branku nenabídlo, což znamená, že Sevilla se rozešla s Levante smírně. Bod má větší cenu pro hostující celek a je zaslouženým výsledkem.

Sevilla šla do utkání jako favorit, a přestože byla po většinu času mírně aktivnějším týmem, na velké šance ani góly nevyhrála. Jako obvykle byla slabinou Andalusanů obrana, kterou vytrvale provětrávali zejména Morales a Jason. Jednou zachránila Sergia Rica i Oiera na opačné straně branková konstrukce.

Ve druhém poločase byly šance na obou stranách, Levante jich ale několik z dobrých pozic nedokázalo zakončit, Sevilla prozměnu pálila mimo tři tyče. Svěřenci Eduarda Berizza, jenž se poprvé po operaci rakoviny prostaty posadil na lavičku, sice zakončí rok 2017 bez porážky před vlastním publikem, kaňka v podobě nevýrazných výkonů se ale opět o něco zvětšila.

16.12.17 15:15 Athletic Club 0:0 Real Sociedad

Athletic a Real Sociedad potvrdily, že jim fotbal v letošní sezóně nedělá radost. Nudné utkání, v němž ani jednou z baskických celků neukázal dostatečnou vůli pokusit se o vítězství, skončilo remízou 0-0, která nic neřeší.

Jestliže se fanoušci na San Mamés těšili na elektrizující regionální derby, pak je na trávníku viděné muselo otrávit. Obě mužstva se utápěla v nepřesnostech, zápas byl až příliš svázaný taktikou. Nikdo nechtěl prohrát a nikdo nechtěl zariskovat v lepší než remízový výsledek.

O úrovni utkání dostatečně vypovídá fakt, že v prvním poločase se ani jeden tým netrefil do prostoru mezi třemi tyčemi. Klidné odpoledne pro brankáře pokračovalo i po změně stran, Iago Herrerín i Rulli zakončili 90 minut se shodnou statistikou jednoho zákroku...

16.12.17 17:30 SD Eibar 2:1 Valencia
Branky: 49. T. Inui , 87. J. Jordán Moreno  – 57. S. Mina Lorenzo

Eibar potvrdil skvělou formu posledních týdnů a vyšlápl si na Valencii, kterou na stadionu Ipurua přetlačil poměrem 2-1. Mendilibarova parta prodloužila svou sérii neporazitelnosti, Netopýři naopak prohráli druhý venkovní zápas v řadě a jejich hra mimo Mestallu začíná vyvolávat otazníky.

První poločas byl zcela vyrovnaný, gól nepřinesl. Ten první padl až po změně stran a jeho autorem byl domácí Inui. Valencii inkasovaná branka poznamenala, ale v době, kdy nejvíce trpěla, se jí povedl brejk zakončený vyrovnáním Santi Miny, jenž tak zastoupil absentujícího Zazu nejen v sestavě, ale i na střelecké listině.

V závěru, kdy mohli zvítězit jedni i druzí, se ukázala jako rozhodující osoba ta Joana Jordána. Fotbalista Eibaru tři minuty před koncem strhl vedení na stranu svého týmu, Valencia už neměla na reakci čas. Eibar se výhrou dotáhl na pohárové příčky, Valencia přenechala druhé místo Atléticu.

16.12.17 19:45 Atlético Madrid 1:0 Deportivo Alavés
Branky: 74. Fernando Torres

Atlético Madrid si připsalo další těsné vítězství v poměru 1-0, tentokrát nad Alavésem, který tak poprvé od nástupu Abelarda do funkce trenéra padl.

Jediný gól střetnutí vsítil čtvrthodinu před koncem Fernando Torres, jenž i ve svých 33 letech stále bojuje o minuty na trávník v dresu, v němž se stal hvězdou. Simeone ho na hřiště poslal jako střídajícího žolíka a Torres se mu odvědčil tím nejlepším možným způsobem.

Utkání samotné příliš záživné nebylo. Atlético trpělivě čekalo na svou šanci, a když přišla, využila ji. Alavés se ukázal v solidním světlě, ale na papírově silnějšího soka to nestačilo. Domácí se spokojili s těsným náskokem a zbytek střetnutí si ho bedlivě hlídali. Atlético tak bere tři body.

17.12.17 11:00 Girona 1:0 Getafe
Branky: 5. C. Stuani Curbelo

Girona začíná věřit, že v první sezóně v Primera División nejen že splní základní, byť složitý úkol, a sice zachránit se, ale že může doufat i v něco většího. Snového. Postup do pohárové Evropy. Katalánci porazili v souboji nováčků Getafe a dokazují, že se s nimi musí počítat.

Pravdou je, že tentokrát zůstala jejich hra za očekáváním. Rychlá branka Stuaniho dostala utkání z jejich pohledu, tam kde ho chtěli mít, poté už jen počítali ubíhající minuty. To vyplnilo zejména velmi vysoké číslo v kolonce faulů u obou mužstev.

Šance nebyly. Ani vzrušující okamžiky. Jen jedno přerušení za druhým. Hra neměla tempo. Prakticky jedinou skutečnou šanci na vyrovnání měl Jorge Moliny, ale z pozice, odkud obvykle uklízí balón do sítě, zamířil mimo. I proto Getafe na Montilivi padlo 0-1.

17.12.17 15:15 Celta de Vigo 0:1 Villarreal
Branky: 35. Pablo Fornals

Celta Vigo po cenné remíze na Camp Nou prohrála i třetí duel v řadě, tentokrát byl nad její síly Villarreal, jemuž stačil k výhře na Balaídosu jediný přesný zásah Fornalse.

Letní posila z Málagy se tak v La Lize poprvé prosadila v barvách nového zaměstnavatele. A že z Fornalse spadlo určité napětí, to bylo vidět z bouřlivé oslavy branky, která padla v 35. minutě po Baccově asistenci. Celta Vigo nebyla v zápase horší, naopak v mnoha úsecích dokázala soupeře zatlačit, jenže jí chyběl Iago Aspas.

Bez něj se nenašel nikdo, kdo by dokázal dopravit balón za záda Sergia Asenja. Blízko k tomu měl Emre Mor, jenž jako střídající žolík hru Celestes hodně oživil, avšak proti byla branková konstrukce. Celta Vigo vyšla potřetí za sebou naprázdno, naopak Villarreal zůstává na pohárových příčkách.

17.12.17 17:30 Las Palmas 2:2 Espanyol
Branky: 80. L. Rémy , 89. J. Calleri  – 19. G. Moreno Balaguero , 41. G. Moreno Balaguero

Z gólově chudého šestnáctého kola Primera División vybočil zápas mezi Las Palmas a Espanyolem, v němž byly k vidění hned čtyři branky. Po dvou na každé straně. Konečné dělba bodů ale neuspokojí ani jeden z týmů.

Hosty proto, že měli soka na lopatkách. Dva zásahy ve formě hrajícího Gerarda Morena z prvního poločasu dodaly hostům sebevědomí a náskok, který se vzhledem k problémům ostrovanů zdál jako dostatečný. Nebyl. Las Palmas předvedly senzační comeback.

Deset minut před koncem snížil Rémy, aby na konci základní hrací doby vyrovnal Calleri. Žlutomodří se ocitli v euforii, kterou v nastavení mohl přetavit ve vítěznou trefu Rémy, avšak jeho pokus zastavila branková konstrukce. Domácí nakonec zůstali od dokončení skvostného obratu rovných jedenáct metrů. Viera totiž v posledních vteřinách neproměnil pokutový kop nařízený za faul Jurada na jeho samotného. Remíza je svým způsobem prohrou pro obě mužstva, neboť Las Palmas i Espanyol potřebují získávat body po třech. A dnes k tomu měly možnost.

17.12.17 19:45 FC Barcelona 4:0 Deportivo La Coruña
Branky: 29. L. Suárez Díaz , 41. Paulinho , 47. L. Suárez Díaz , 75. Paulinho

Zatímco Real Madrid v zápasech na mistrovství světa klubů nepřesvědčil, byť soutěží podle očekávání vyhrál, Barcelona poslala sokovi před El Clásicem jasný vzkaz. Na Camp Nou smetla bezmocné Deportivo vysoko 4-0.

Do prestižního souboje tak Katalánci půjdou s jedenácti body k dobru. Deportivo toho v Barceloně příliš nepředvedlo. Jeho nejlepším mužem byl Rubén, jehož skvělé zákroky držely Galicijce ve hře přesně půlhodinu. Po jejím uplynutí Messi nabídl snadný gól Luisi Suárezovi, jenž neměl problém poslat favorita do vedení. Krátce před pauzou doklepl od tyče odražený míč do sítě Paulinho a bylo rozhodnuto.

I nadále se na branku Deportiva valil jeden útok za druhým, několikrát byl slyšet zvuk, kdy balón orazítkuje brankovou konstrukci. Znovu střelecky potentní Luis Suárez zvýšil na 3-0 a konečnou podobu skóre dal Paulinho takřka identickou trefou, jako byla jeho první. Barcelona v pohodě získala tři body, mrzet ji nemusí ani Messiho neproměněná penalta, při níž Argentince vychytal Rubén, a efektní rabona Luise Suárez, po níž možná míč skončil za čárou, možné ne, ale branka uznána nebyla, a vyhlíží El Clásico, v němž může definitivně odstřelit jednoho z přímých konkurentů v boji o titul.

18.12.17 20:00 Málaga 0:2 Real Betis
Branky: 24. S. León Limones , 50. V. Camarasa Ferrando