Shrnutí 27. kola Primera División

Záběr z pátečního utkání (© marca.es)

Barcelona porazila Real Sociedad a znovu je první, protože Real Madrid prohrál na stadionu Betisu.

Alavés se rozešel smírně s Valencií, Mallorca vyhrála v Eibaru a má první venkovní triumf, Atlético remizovalo se Sevillou a Getafe se Celtou.

Osasuna prohloubila problémy Espanyolu, který zdolala 1-0. Valladolid se musel sklonit před Athleticem a Levante remizovalo s Granadou. Villarreal nečekaně prohrál s Leganésem.

06.03.20 20:00 Deportivo Alavés 1:1 Valencia
Branky: 73. E. Méndez Ortega  – 34. D. Parejo Muñoz

Už tři měsíce čeká Valencia na venkovní vítězství, nedočkala se ho ani na Mendizorroze, přestože k němu měla nakročeno. Ve druhém poločase o těsný náskok přišla a nakonec byla ráda za remízový výsledek.

První půli měli hosté pod kontrolou, byť to vedlo k jedinému ohrožení Pacheca, a to Parejem z přímého kopu s gólovou tečkou. Kapitán Valencie trefil balón náramně a zaslouženě poslal hosty do vedení.

Ze šaten však přišel lepší Alavés, a přestože i jeho aktivita končila kolem hranice velkého vápna, došlo na vyrovnání. Po standardní situaci se o něj postaral Edgar. Joselu měl v poslední minutě na kopačce vítězství, skvělým obranným zákrokem zachránil svůj tým Diakhaby.

07.03.20 12:00 SD Eibar 1:2 Mallorca
Branky: 90. P. Bigas Rigo  – 42. D. Rodríguez Vázquez , 78. T. Kubo

Kalendář postoupil už do března, liga do 27. kola a Mallorca si konečně dopřála vydatný oběd mimo domov. A ostrované si nemohli vybrat lepší místo, na třech bodech si totiž pochutnali na Ipurue, stadionu přímého soupeře v boji o záchranu.

Pravda, nebyla to žádná exkluzivní podívaná, utkání bylo po většinu času bez tempa, pomalé, nepřesné, ale to ostrovany mrzet nebude. Eibar zahrozil břevnem Coteho jako první, jenže to byli hosté, kdo se ujal vedení. Hezkým přímým kopem se pod něj podepsal Dani Rodríguez.

Deset minut před koncem se přízemní střela Kuba odrazila od tyče do sítě a bylo rozhodnuto. Eibar už jen upravil v nastaveném čase Bigasem, body však patří Mallorce.

07.03.20 15:00 Atlético Madrid 2:2 Sevilla
Branky: 32. Á. Morata Martín (z pen.), 36. J. Sequeira  – 19. L. de Jong , 43. L. Ocampos (z pen.)

Střetnutí mezi Atléticem a Sevillou skončilo dělbou bodů, což vzhledem k lepšímu tabulkovému postavení hraje více do karet Andalusanům.

První poločas přinesl nečekaně vysoký počet branek, padly rovnou čtyři, po dvou na každé straně. Sevilla se ujala vedení De Jongem, proti němuž neměl Oblak tváří v tvář šanci. Atlético vyrovnalo poté, co rozhodčí po dlouhé konzultaci posoudil ruku Diega Carlose jako penaltovou, z puntíku se nemýlil Morata. O chvíli později přizvedl obránce střelu J. Félixe mimo dosah Vaclíka a Atlético vedlo. Jenže i jeho obránce se provinil ve vápně, a sice Trippier zákrokem na Ocampose, sám faulovaný pokutový kop proměnil.

Druhá půle už nabídla očekávanější obrázek - opatrnější hru. Vaclík výborným zákrokem vytáhl tečovaný pokus Carrasca, stejný hráče následně pálil z dobré pozice nad. Další šance nepřišla, poločasový výsledek proto zůstal v platnosti i jako konečný.

07.03.20 17:30 FC Barcelona 1:0 Real Sociedad
Branky: 81. L. Messi (z pen.)

Barcelona se oklepala z prohry v El Clásicu nejlepším možným způsobem, a sice vítězstvím. Obětí Katalánců se stal na stadionu Camp Nou Real Sociedad.

Hosté se sice nenechali na půdě favorita zatlačit, jenže problémy měli v útoku, kde se jim nedařilo dostávat do zakončení. Naopak Barcelona Remira několikrát prověřila zejména Braithwaitem a Messim.

Argentinská hvězda mířila ve druhém poločase z malého vápna nad a postupně se začali osmělovat i Baskové. V nejlepší pozici se ocitl Isak, jehož střela byla důrazná, avšak nepřesná. Deset minut před koncem se nepovedl Le Normandovi obranný zákrok, míč mu skončil na ruce a rozhodčí nařídil pokutový kop. Messi nezaváhal a určil, že Barcelona porazila Real Sociedad nejtěsnějším rozdílem.

07.03.20 20:00 Getafe 0:0 Celta de Vigo

Zřejmě jen ti největší fotbaloví fanoušci vydrželi o sobotním večeru sledovat ošklivé utkání mezi Getafe a Celtou Vigo, jehož výsledek 0-0 lze označit za logické vyústění toho, co se dělo na hřišti.

Přerušení, nákopy, fauly, žluté karty a nervozita. To jediné střetnutí nabídlo, fotbalová krása a góly se na Coliseum tentokrát nedostavily.

Getafe nedokázalo využít zaváhání soupeřů, pětičlenná obrana Celty byla nezlomná. Tlak Getafe navíc v závěru utnulo vyloučení Arambarriho. Remíza hraje více do karet Celtě Vigo, pro kterou je jakýkoliv bodový zisk zvenku důležitý v boji o záchranu.

08.03.20 11:00 Osasuna 1:0 Espanyol
Branky: 51. R. Torres Morales (z pen.)

Osasuna se opět raduje v domácím prostředí. Rojillos po období, kdy se jim na stadionu El Sadar nedařilo, porazili Espanyol 1-0 a získali na klidu, zatímco Katalánci zůstávají poslední a promarnili další možnost na přilepšení.

Přitom i hosté měli v Pamploně ve druhém poločase, který byl záživnější než ten první, dobré šance, jako tomu bylo při hlavičce Davida Lópeze nebo technické střele Dardera. Ta přišla už za stavu 1-0 pro domácí, o který se zasloužil Roberto Torres, jenž proměnil pokutový kop za ruku jednoho z obránců ve stylu Antonína Panenky.

Gallego v šanci na pojistku selhal, Osasuna přesto neměla problém náskok uhájit, protože Espanyol dohrával bez vyloučeného brankáře Diega Lópeze. Posledních deset minut musel dochytat stoper Cabrera. Zatímco pamplonským se dýchá volněji, Espanyolu se nebezpečně krátí čas na reakci.

08.03.20 13:00 Real Valladolid 1:4 Athletic Club
Branky: 76. S. Ramírez Castillo  – 4. U. López Cabrera , 24. R. García Escudero , 87. I. Williams Arthuer , 90. I. Córdoba Kerejeta

Athletic zakončil skvělý týden vysokou výhrou na hřišti Valladolidu. Lvi si tak naservírovali dezert po trimfu nad Villarrealem a postupu do finále Copa del Rey.

Domácí nechápali, že po necelé půlhodině prohrávali 0-2, neboť měli několik dobrých možností, jak využít nejisté obrany hostů. Místo toho padly dva góly do jejich sítě. Unai López dokonale zakroutil přímý kop mimo možnosti brankáře a jako druhý se mezi střelce zapsal hlavičkující Raúl García.

Valladolid se za svou aktivitu dočkal odměny až v 77. minuty, kdy Sandro přesnou střelou na zadní tyč překvapil Unaie Simóna. V závěru vylepšili skóre z pohledu Athleticu Williams po chybě Salisua a Córdoba. Valladolid schytal výsledkový debakl 1-4, přestože herní si se soupeřem v ničem nezadal.

08.03.20 15:00 Levante 1:1 Granada
Branky: 11. R. Martí Salvador  – 60. D. Machís Marcano

Několik skvělých zákroků Aitora znemožnilo Granadě dobýt stadion Ciutat, ze kterého si odváží bod za výsledek 1-1.

Levante na soupeře vlétlo, jako by chtělo využít jeho možné únavy ze semifinále Copy. Zejména dvojice Morales a Roger dělala obraně velké problémy, nepřekvapí proto, že právě z této spolupráce se zrodila úvodní trefa. První asistoval a Roger svým jedenáctým gólem v ročníku skóroval.

V nastaveném čase první půli zamřil Aitor Nevovi šanci i dorážku, v 60. minutě už byl proti Machísovi bezmocný. Strážce svatyně Levante si vylepšil náladu těsně před koncem, kdy vychytal Soldada. Právě Aitorovi může Levante děkovat za bodový zisk.

08.03.20 17:30 Villarreal 1:2 Leganés
Branky: 5. G. Moreno Balaguero  – 47. Ó. Rodríguez Arnaiz , 70. Ó. Rodríguez Arnaiz (z pen.)

Stále jsme tady a musíte s námi počítat. Takový vzkaz poslali soupeřům v boji o záchranu fotbalisté Leganésu nečekaným vítězstvím na hřišti Villarrealu.

Domácí jako by uspala rychlá branka Gerarda Morena z páté minuty a nedokázali přidat pojistku. Za to je potrestal hned po změně stran vyrovnáním Óscar, jehož nádherné střele do šibenice nešlo vytknout vůbec nic, a Leganés ožil.

V 70. minutě došlo k faulu v pokutovém území a rozhodčí ukázal na penaltový puntík. Míč si postavil Óscar a dokonal obrat. Villarreal v zoufalé snaze o vyrovnání posílal do ohně jeden centr za druhým, avšak bez úspěchu. Leganés po skvělém obratu vyhrál 2-1.

08.03.20 20:00 Real Betis 2:1 Real Madrid
Branky: 40. S. da Silva Júnior , 82. C. Tello Herrera  – 45. K. Benzema (z pen.)

Real Madrid nenavázal na vítězství z El Clásica a po matném výkonu padl na Villamarínu s Betisem 1-2, což pro Bílý balet znamená pád na druhé místo tabulky, pro Betis velmi příjemnou vzpruhu.

Úvodní pětačtyřicetiminutovka nabrala tempo až v závěru, kdy nejprve Sidnei parádně zatloukl míč pod břevno, aby o chvíli později Real Madrid odpověděl gólem Benzemy z pokutového kopu po faulu na Marcela.

Druhý poločas byl živější. První fáze patřila Betisu, Joaquín obehrál Courtoise, ale před prázdnou brankou selhal a netrefil míč dobře. Real Madrid reagoval technickou střelou Mendyho, které se postavilo do cesty břevno. Na druhé straně proletěl úžasný Guardadův volej jen těsně nad. V 82. minutě chyboval při rozehrávce Benzema, Tello nastartoval motory a sám před Courtoisem zakončil přesně. Betis vedení uhájil a výhra nad favoritem je cenná zejména pro trenéra Rubiho, jehož pozici hodně posílí.