Shrnutí 13. kola Primera División

Hráči Leganésu (© marca.es)

V prvním zápase kola padla jediná branka, Leganés díky ní porazil Alavés. Eibar senzačně smetl Real Madrid 3-0 a připravil Solarimu první prohru. Valencia konečně vyhrála doma, a to nad Rayem. Huesca remizovala s Levante. Tahák víkendu mezi Atléticem a Barcelonou skončil smírně.

Athletic znovu jen remizoval, tentokrát s Getafe, a následující týden stráví na sestupové příčce. Sevilla se naopak vítězstvím nad Valladolidem posunula na první pozici. Espanyol nestačil na Gironu a Villarreal bral body v souboji s Betisem.

23.11.18 20:00 Leganés 1:0 Deportivo Alavés
Branky: 42. Y. En-Nesyri

Leganés díky jediné brance En-Nesyriho porazil v prvním zápase třináctého kola La Ligy Alavés a minimálně na den se posunul mimo sestupové pásmo.

Pro hosty naopak prohra znamená, že přišli o možnost se posunout do čela průběžného pořadí. O osudu pátečního mače rozhodla 42. minuta, kdy Silva vrátil po centru Nyoma míč na malé vápno a En-Nesyriho ho poslal do sítě. Pacheco stihl jeho střelu jen tečovat.

Druhá půle byla už prakticky jen bojem o střed pole. Domácí si bedlivě hlídali těsný náskok a Alavés tentokrát nedokázal najít odpověď na pozornou obranu. Leganés bere tři důležité body, které jej posunují mimo poslední trojku.

24.11.18 12:00 SD Eibar 3:0 Real Madrid
Branky: 16. G. Escalante , 52. S. Enrich Ametller , 57. E. García Martínez

Eibar dosáhl na možná nejcennější vítězství ve své historii, když na Ipurue zcela zaslouženě přejel Real Madrid 3-0. Zatímco Baskové slaví velkolepý triumf, Santiago Solari poprvé od nástupu do funkce trenéra Realu Madrid poznal trpkou chuť porážky.

Mendilibarův tým ovládl první půlhodinu, v níž byl u všech míčů rychlejší a dravější. Hned ve třetí minutě trefil Kike García tyč, na jehož šanci odpověděl Benzema, jehož pokus vykopl z brankové čáry Cote. Následně se už skóre měnilo, když zblízka dorazil míč do sítě Escalante.

Favorit nezabral ani po změně stran, naopak se na jeho svatyni valil jeden útok za druhý. Enrich znásobil vedení Eibaru a rychle na to přidal třetí zásah Kike García. Domácí byli při chuti, Courtois skvělým zákrokem vytáhl ránu Orellany. Pokusy opařeného Realu Madrid o návrat do zápasu byly příliš nesmělé na to, aby mohly slavit úspěch. Eibar senzačně smetl slavného soka 3-0.

24.11.18 15:15 Valencia 3:0 Rayo Vallecano
Branky: 35. S. Mina Lorenzo , 61. S. Mina Lorenzo , 76. K. Gameiro

Mestalla konečně prožila povedené odpoledne. Valencia zabrala a poprvé v sezóně zvítězila před vlastním publikem, a to rázně 3-0 nad Rayem, jehož potíže nekončí.

Santi Mina začal sezónu jako čtvrtý útočník Netopýrů, v hierarchii forvardů se ale vydrápal směrem vzhůru a byl to právě on, kdo dnešní triumf režíroval. První trefu zaznamenal už v první půli, když jej vysunul Rodrigo a Mina zakončil přesně.

Jestliže Rayo v prvním poločase jevilo známky života, pak po změně stran si už Valencia utkání hlídala a svůj náskok ještě vyšperkovala. Po rohovém kopu se nejlépe zorientoval Santi Mina - 2-0. Tečku za gólovým účtem napsal v 76. minutě Gameiro. Rayo dohrávalo v oslavení po vyloučení Advínculy, což už ale na výsledek ani skóre nemělo vliv.

24.11.18 17:30 Huesca 2:2 Levante
Branky: 23. C. Rivera Hernández , 51. X. Etxeita Gorritxategi  – 45. R. Martí Salvador , 74. E. Boateng

Huesca opět ztratila dobře rozehraný zápas a ani tentokrát nedokázala získat podruhé v sezóně tři body. Po remíze s Levante se musí spokojit s jedním.

Domácí se na stadionu El Alcoraz snažili, dvakrát vedli, přesto nemohli po konečném hvizdu slavit. Huesca byla v úvodním dějstvím lepším týmem a dlouho vedle díky zásahu Rivery. Levante vyrovnalo až v nastaveném čase přesnou hlavičkou Rogera.

Etxeita podobným způsobem vrátil Huesce jednogólovou výhodu, jenže o tu přišla sporným způsobem. Boatengův vyrovnácí gól původně neplatil, ale VAR verdikt změnil. Domácí se rozčilovali, že hvizd rozhodčího zazněl ještě předtím, než byl míč v síti, verdikt arbitra ovšem zvrátit nedokázali. Ávila z Huescy ještě uviděl v závěru červenou kartu.

24.11.18 19:45 Atlético Madrid 1:1 FC Barcelona
Branky: 77. D. da Silva Costa  – 90. O. Dembélé

Barcelona pokračuje na prvním místě tabulky. V bitvě o vedoucí postavení k tomu Kataláncům stačila remíza na hřišti Atlética Madrid, o níž se rozhodlo v poslední desetiminutovce.

Víkendový šlágr nezklamal nasazením a bojovností, zato fotbalovosti na stadionu Wanda Metropolitano příliš k vidění nebylo. Vždyť na první zajímavý okamžik před jednou či druhou brankou se muselo čekat déle než hodinu, to když Griezmann po individuálním úniku hledal Diega Costu, jenž však neměl na dobré zakončení čas ani prostor.

Střetnutí nabídlo hodně nedovolených zákroků, dohadů s rozhodčím a góly až v samotném závěru. Atlético Madrid šlo do vedení po rohovém kopu, Diego Costa si našel míč na zadní tyči a poslal ho za Ter Stegenova záda. Barcelona se snažila o vyrovnání, za což byla odměněna v poslední minutě. Messi uvolnil střídajícího Dembélého, jehož střele nedokázal zabránit v cestě do sítě ani jeden z obránců na brankové čáře. Vyrovnaných 90 minut skončilo zaslouženou remízou.

25.11.18 11:00 Athletic Club 1:1 Getafe
Branky: 67. P. Nolaskoain  – 77. J. Mata Arnaiz

Už to vypadalo, že gól Peru Nolaskoina ukončí mnohatýdenní čekání Athleticu na vítězství. Jenže Katedrála i tentokrát zažila zklamání v podobě vyrovnání hostujícího týmu, a tak si Getafe odváží bod.

Athletic věděl, že pokud nechce strávit minimálně týden na sestupové příčce, musí uspět. Jeho hra však opět působila křečovitě, šance nepřicházely a stadion začala ovládat nervozita. Jako vysvobození přišla hlavička Perua po standardní situaci, která znamenala vedení.

Athletic se poté ale až příliš zatáhl a Getafe Matou zblízka vyrovnala. Amath mohl dokončit otočku skóre, minul. Střídající Aduriz hlavičkoval do tyče z pozice, z kterých v minulých letech bezpečně skóroval. Poslední desetiminutovka byla strhující, útok střídal útok, leč bez úspěchu. Getafe může cítit křivdu, protože rozhodčí přehlédl v posledních vteřinách penaltový zákrok na Matu, i přes vehementní protesty hostujícího forvarda však nezvolil konzultaci s videorozhodčím a utkání ukončil. Athletic pokračuje v remízové sezóně, Getafe ve výborných venkovních výsledcích.

25.11.18 15:15 Sevilla 1:0 Real Valladolid
Branky: 30. André Silva

La Liga má znovu nového lídra. Tentokrát se na první pozici usadila Seville, které k tomu stačilo hubené vítězství 1-0 nad Valladolidem.

Andalusané dobře věděli, jaká možnost před nimi je, a v prvním poločase jí šli vytrvale naproti. Přesný center Sarabii na hlavu André Silvy přinesl Seville vedení po půlhodině hry. Domácí ho mohli i navýšit, Banega ale pálil jen do náruče Masipa.

Jestliže v úvodní půli nebylo Valladolid v útoku takřka vidět, po změně stran už to byl jiný příběh. Pucela zabrala, dvakrát dokonce rozvlnila síť, ovšem pokaždé z ofsajdu. Sevilla mohla přidat pojistkou Sarabiou, znovu se zaskvěl Masip. Nejlepší zákrok večera přišel v poslední minutě a předvedl ho Vaclík proti ráně Enese z otočky. Český reprezentant vyškrábl balón nad břevno a pomohl Seville do ligového čela.

25.11.18 17:30 Espanyol 1:3 Girona
Branky: 74. B. Iglesias Quintas  – 4. C. Stuani Curbelo , 6. C. Stuani Curbelo , 90. S. Doumbia

Snový začátek katalánského derby na stadionu Espanyol nasměroval Gironu k vítězství 3-1.

Uběhlo teprve šest minut a hosté už v Barceloně vedli 2-0, když se dvakrát prosadil nejlepší střelec soutěže Stuani, v obou případech nechytatelnými hlavičkami. Espanyol dlouho marně hledal klíče k zavřené obraně hostujícího celku.

Se štěstím to zvládl až v 76. minutě Borja Iglesias. Espanyol rázem ožil a jen skvělý zákrok Bona proti stejnému hráči zabránil vyrovnání, následnou dorážku z malého vápna poslal Javi López nepochopitelně vysoko nad. A tak udeřilo na opačném konci. Doumbia svůj nájezd nezakončil dobře, Diego López ale balón neudržel a útočník Girony mohl na druhý pokus pečetit na konečných 3-1 pro svůj celek.

25.11.18 19:45 Villarreal 2:1 Real Betis
Branky: 52. G. Moreno Balaguero , 54. S. Chukwueze  – 90. G. Lo Celso

Villarreal se nadechl pořádné porce čerstvého vzduchu, když dokázal udolat Betis 2-1. Verdiblancos naopak nenavázali na senzační výhru z Camp Nou z minulého kola.

Žlutá ponorka byla od úvodu nebezpečnější, Betis přežil první poločas jen díky skvělým zákrokům Paua Lópeze. Toho protáhl Fornals a po půlhodině si na něm vylámal zuby i Chukwueze, když se před hostujícím brankářem zjevil zcela sám.

Na začátku druhého poločasu už domácí udeřili, a to hned dvakrát během dvou minut. Góly hlavičkujícího Gerarda Morena a po zemi střílejícícho Chukwuezeho dodaly Callejově partě potřebný klid. V 77. minutě se Asenjo vytáhl proti hlavičce Lorena, proti umístěné trefě Lo Celsa už však neměl nárok. To už ale běžela poslední minuta a na více nezbyl Betisu čas.

26.11.18 20:00 Real Sociedad 2:1 Celta de Vigo
Branky: 37. M. Oyarzabal Ugarte , 47. D. Zurutuza Veillet  – 82. M. Gómez González