Shrnutí 19. kola Primera División

Raúl de Tomás (© marca.es)

Barcelona neměla problém s Eibarem, Real Madrid se protrpěl k vítězství na trávníku Betisu, Rayo Vallecano díky hattricku De Tomáse přestřílelo Celtu Vigo.

Leganés si poradil s Huescou, Valencia znovu jen remizovala, tentokrát s Valladolidem. Girona si rozdělila s Alavésem po bodu a Villarreal nestačil na Getafe.

Atlético porazilo Levante, Athletic získal tři body proti Seville.

Real Sociedad dosáhl na výhru na úkor Espanyolu.

11.01.19 20:00 Rayo Vallecano 4:2 Celta de Vigo
Branky: 4. R. de Tomás Gómez , 37. R. de Tomás Gómez , 77. R. de Tomás Gómez , 90. T. Dias Correia  – 13. N. Araújo Razo , 18. M. Gómez González (z pen.)

Rayo Vallecano a Celta Vigo potvrdily ve Vallecas aktuální formu, což znamená, že domácí zvítězili díky hattricku De Tomáse 4-2.

Zatímco pro Rayo jde o třetí plný bodový zisk za sebou, Celta za stejné období sbírá jen porážky a angažování Miguela Cardosa začíná vyvolávat hodně otázek. Míchelova parta šla do vedení už ve čtvrté minutě, kdy dokonalým přímým kopem na stranu brankáře zaskočil Rubéna De Tomás. Celta však rychle skóre otočila. Nejprve se míč odrazil k Néstorovi, jenž vymetl pavučiny, o chvíli později zahrál rukou Ba a Maxi Gómez nařízený pokutový kop proměnil. Rayo ke konci úvodní půle, která přinesla nádherný útočný fotbal, De Tomásem znovu srovnala krok.

Druhé dějství nabídlo opatrnější hru, ambicióznější bylo přece jenom Rayo, za což přišla sladká odměna. De Tomás zakončil tvrdou střelou pod břevno svůj hattrick a Bebé v nastaveném čase ještě vítězství domácího celku přikrášlil.

12.01.19 12:00 Leganés 1:0 Huesca
Branky: 73. Y. En-Nesyri

Brankář Huescy Santamaría měl nakročeno, aby se stal hrdinou odpoledne na Butarque, jenže En-Nesyriho tomu chtěl jinak a svým gólem určil, že to bude on, o kom se bude mluvit.

Leganés byl po většinu utkání lepším týmem než Huescu, hostující strážce svatyně ale dělal vše pro to, aby míč za svá záda nepropustil. Zejména v úvodu druhého dějství se musel činit a prokázat své kvality.

Čtvrt hodiny před koncem už ale nemohl Santamaría nic dělat proti pohotovému zakončení En-Nesyriho. Leganés si výhru po zbytek střetnutí pohlídal a zabránil Huescu, aby navázala na poslední triumf nad Betisem.

12.01.19 15:15 Valencia 1:1 Real Valladolid
Branky: 71. D. Parejo Muñoz  – 82. R. Alcaraz Jiménez

Valencia pojedenácté v letošním ročníku La Ligy remizovala a nedokázala výsledkem podpořit svého kouče Marcelina, jehož pozice je opět o něco složitější.

Přitom proti Valladolidu měli domácí, ač zdaleka nezářili, na Mestalle navrch, pokud jde o herní projev i počet šancí. V prvních 45 minutách měl tu nejlepší Denis Cheryshev, jenže zamířil těsně vedle.

Nedlouho po příchodu z kabin dostali Netopýři výhodu pokutového kopu a od Pareja si míč vyžádal Rodrigo. Svoji letošní střeleckou bídu však nevylepšil, Masip jej vychytal. Parejo v 70. minutě konečně dosáhl kýženého zásahu a zdálo se, že Valencia konečně zabere. Studenou sprchou nakonec byla 82. minuta a nádherně provedený přímý kop Rubéna Alcaraze, který dokázal vyrovnat prakticky z jediné nebezpečné situace svého týmu. Valencia už protizbraň nenašla a s Valladolidem jen remizovala.

12.01.19 17:30 Girona 1:1 Deportivo Alavés
Branky: 12. C. Stuani Curbelo  – 50. B. González Tomás

Pátého prosince porazila Girona Alavés a vyřadila ho z Královského poháru. Od té doby Katalánci marně čekají na vítězství a nedočkali se ho ani v lize proti stejnému soupeři.

Girona měla dnešní duel rozjetý dobře, a to díky rychlému gólu Stuaniho. Domácí útočník si šikovně nadhodil přihrávku ze strany a opřel se do zakončení nůžkami, Pacheco na míč nedosáhl. Uruguayský forvard zaznamenal jeden z gólů měsíce.

Alavés byl blízko srovnání skóre Borjou Bastónem, proti němuž se zaskvěl Bono ve spolupráci s obránci. Nedlouho po změně stran už ale stejný souboj vyšel vítězně pro útočníka Alavésu. Jeho branka z 51. minuty byla poslední změnou stavu, neboť až do konce zápasu se i přes několik zajímavých možností síť znovu nerozvlnila.

12.01.19 19:45 Villarreal 1:2 Getafe
Branky: 75. L. Cabrera Sasía (vlastní) – 52. J. Molina Vidal , 89. Á. Rodríguez Díaz

Krize Villarrealu je opět o něco vážnější a postavení v sestupovém pásmu minimálně o týden delší. Žlutá ponorka doma prohrála s Getafe 1-2.

Zatímco v úvodní pětačtyřicetiminutovce se skóre neměnilo, po změně stran se začaly dít věci. Getafe šlo do vedení tvrdou střelou Jorge Moliny, ale Villarreal vrátil do hry vlastní gól Cabrery. Hostující bek nešťastně tečoval centr za záda svého brankáře.

Závěr zápasu byl bez nadsázky bláznivý. Ángel minutu před koncem řádné hrací doby zakončil svůj únik parádním dloubáčkem a Getafe znovu vedlo. Villarreal v nastaveném čase dvakrát během vteřiny orazítkoval břevno, z následujícího rohového kopu se prozměnu zatřásla tyč, a v dorážce zabránil Ekambimu Ángel. Nebezpečná hra vysokou nohou a kontroverzní penalta. K té se překvapivě postavil Ekambi, avšak přestřelil. Villarreal proto padl s Getafe o gól.

13.01.19 11:00 Atlético Madrid 1:0 Levante
Branky: 57. A. Griezmann (z pen.)

Gól Antoina Griezmanna a čisté konto Jana Oblaka. Atlético díky obvyklým příspěvkům svým dvou největších opor porazilo Levante 1-0.

Pravda, druhý jmenovaný toho nemusel předvést mnoho, jeho zákrok ve druhém poločase už za stavu 1-0 však byl klíčový. Branky Atlética dosáhl Griezmann z poněkud přísného pokutového kopu za ruku Vukčeviće, kterou posvětil systém VAR, byť šlo o prohřešek, který moderní pravidla mnohy netrestají.

Videorozhodčí předtím naopak anuloval gól Kokeho kvůli faulu, k němuž došlo na začátku akce, a přehlédl dva hraniční zákroky na Correu uvnitř vápna. Atlético i tak zaslouženě zvítězilo.

13.01.19 15:15 Athletic Club 2:0 Sevilla
Branky: 23. I. Williams Arthuer , 84. I. Williams Arthuer

Athleticu se podařila odveta za pohárové utkání a tentokrát porazil Sevillu 2-0. Lvi se nadechli čerstvého vzduchu díky dvěma skvostným brankám Iñaki Williamse.

Domácí útočník se na San Mamés prosadil v lize poprvé od konce roku 2016, o to sladší pro něj jeho góly byly. V prvním poločase uprchl obraně a tvrdou a zároveň přesnou střelou nedal Vaclíkovi šanci. Šlo o zaslouženou odměnu pro Athleticu, jenž byl lepším týmem.

Po změně stran se Sevilla zlepšila, jenže většinou ztroskotala na dobře pracující obraně domácích. Druhá změna skóre tak opět připadla na Williams, jehož další únik, tentokrát dlouhý šedesát metrů, nezastavili obránci ani Vaclík, jehož Černý panter oběhl a zasunul balón do sítě. Athletic dosáhl na velmi cenné a důležité vítězství, Sevilla utrpěla další ztrátu.

13.01.19 17:30 FC Barcelona 3:0 SD Eibar
Branky: 19. L. Suárez Díaz , 53. L. Messi , 59. L. Suárez Díaz

Barceloně se po zaváhání v Copě na hřišti Levante vrátil úsměv na rty, odnesl to Eibar, který na Camp Nou nevstřelil gól a tři inkasoval.

Baskové v katalánské metropoli předvedli dobrý výkon až do 52. minuty, jenže poté už Barcelona na hřišti vládla. Zlomový byl gól Lionela Messi z úvodu druhé půle, kdy Argentinec zvýšil svým 400. gólem v La Lize po povedené týmové souhře na 2-0.

Do té doby neměla Barcelona nic jistého, neboť měla jen jednogólovou výhodu zásluhou Luise Suáreze z prvního dějství. Uruguayec po hodině hry přidal svůj druhý zásah, když prostřelil bezmocného brankáře, čímž uzavřel skóre na konečných 3-0.

13.01.19 19:45 Real Betis 1:2 Real Madrid
Branky: 67. S. Canales Madrazo  – 13. L. Modrić , 88. D. Ceballos Fernández

Real Madrid znovu zahrál vítěznou notu, a to na těžké půdě sevillského Betisu, kde díky pozdní brance Ceballose uspěl poměrem 2-1.

Pět obránců, dva defenzivní záložníci, Marcelo s Iscem po celý zápas na lavičce... Santiago Solari vsadil na Villamarínu na revoluci, která mu se štěstím vyšla. Bílý balet předvedl v prvním dějství zodpovědný výkon, který korunoval povedenou střelou Modrić. Druhý gól mohl přidat Fede Valverde, svůj samostatný únik však pokazil a ani nezakončil.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce přitopili domácí pod kotlem a obrana Realu Madrid přestávala stíhat. Canales dosáhl vyrovnání, které musel posvětit VAR. Stalo se a Betis chtěl více. Tello ovšem v nejlepší šanci pálil z první hodně mimo. A tak v závěru udeřil favorit. Ceballos přímým kopem zaskočil Paua Lópeze, který čekal pokus na opačnou stranu. Real Madrid díky chytré trefě někdejšího záložníka Betisu udolal soka 2-1.

14.01.19 20:00 Real Sociedad 3:2 Espanyol
Branky: 3. M. Merino Zazón , 8. W. da Silva (z pen.), 63. W. da Silva  – 32. E. Gomes Pereira , 45. D. Llorente Ríos (vlastní)