Shrnutí 21. kola Primera División

Záběr z utkání Athletic - Eibar (© marca.es)

Baskické derby mezi Athleticem a Eibarem nenašlo vítěze, remíza se zrodila i v záchranářské bitvě mezi Deportivem a Levante a v zápase Málagy s Gironou. Real Madrid ovládl šlágr na půdě Valencie, uspěla i vedoucí Barcelona proti Alavésu, zatímco Villarreal prohloubil krizi Realu Sociedad.

Neděle začala výhrou Leganésu nad Espanyolem. Atlético si poradilo s Las Palmas, Sevilla se rozešla s Getafe smírně.

V pondělní dohrávce byla Celta Vigo nad síly Betisu.

26.01.18 20:00 Athletic Club 1:1 SD Eibar
Branky: 50. A. Aduriz Zubeldia  – 73. E. García Martínez

Athletic pokračuje v sérii bez porážky, přestože toho proti Eibaru příliš nepředvedl. V regionálním baskickém duelu se tak body po výsledku 1-1 dělily.

Pro Lvy to bylo už desáté ligové kole, v němž nepoznali přemožitele. Jenže hned sedmkrát během této doby remizovali, což jejich snahu o přiblížení se evropským příčkám narušuje. Na San Mamés se nehrál dobrý fotbal. Eibar měl po většinu času navrch, ale v prvním poločase to přineslo jen hlavičku Kikeho. Na druhé straně zkoušel dvakrát štěstí Williams.

Ani druhé dějství se do historie jako pohledná podívaná nezapíše, byť bylo rušnější. Po akci Williamse otevřel hlavou skóre Aduriz. Eibar se nevzdal a šel za vyrovnáním, kterého čtvrthodiny před koncem dosáhl Kike. Byli to opět překvapivě hosté, kdo v závěru chtěl více strhnout vítězství na svou stranu, leč bez úspěchu. Katedrála vyprovodila své ovečky do kabin pískotem, Ziganda má stále na čem pracovat.

27.01.18 12:00 Deportivo La Coruña 2:2 Levante
Branky: 19. A. López Álvarez , 45. F. Andone  – 80. I. López Álvarez , 84. I. López Álvarez

Deportivo promarnilo možnost polepšit si v tabulce a zároveň přidělat problémy přímému rivalovi v boji o přežití mezi elitou, s Levante na Riazoru jen remizovalo 2-2.

Zápas tak kopíroval první vzájemný duel letošního ligového ročníku. Také na Ciutat vedl Depor 2-0 a Levante jeho náskok smazalo a nasměrovalo střetnutí k dělbě bodů. Tentokrát otevřel skóre hlavičkující Adrián a na konci poločasu navýšil vedení domácích Andone po dokonalém pasu Carlese Gila, přestože tou dobou již domácí hráli v deseti po hloupém vyloučení Borgese.

Deportivo i v početní nevýhodě dlouho pohodlný stav drželo, ale v závěru zkolabovalo. Iviho dvě parádní střely na zadní tyč během čtyř minut skóre vyrovnaly a Boateng mohl dokonat obrat, jenže mu chyběly centimetry. S konečným výsledkem tak vlastně nebude spokojena ani jedna strana.

27.01.18 15:15 Valencia 1:4 Real Madrid
Branky: 59. S. Mina Lorenzo  – 16. Cristiano Ronaldo (z pen.), 38. Cristiano Ronaldo (z pen.), 84. M. Vieira da Silva Júnior , 89. T. Kroos

Real Madrid ukázal proti Valencii svou lepší tvář a vyhrál na horké půdě Mestally přesvědčivě 4-1. Zidane po dlouhých 280 dnech nasadil od úvodní minuty útočné trio BBC a to se mu odvděčilo klíčovou rolí v zápase.

Cristiano Ronaldo nasměroval Bílý balet k výhře dvěma proměněnými pokutovými kopy. Zatímco ten první, kdy jej srazil Montoya, byl evidentní, druhý zákrok stejného fotbalisty na Benzemu vyvolal pochybnosti o správnosti nařízené penalty. Šance byly v zajímavém utkání na obou stranách, ale Blancos měli lepší koncovku.

Valencia sice po hodině hry Minou snížila a připravila hostům hodně perné chvilky, ale poté ukázal své útočné choutky i přesné zakončení Marcelo a dodal Zidanově výběru klid. Ten ještě podpořil poslední gól Kroose, Němec tradičně umístil placírkou balón z první přesně k tyči. Real Madrid slaví tři body.

27.01.18 17:30 Málaga 0:0 Girona

Málaga remizovala i ve druhém zápas pod vedením José Gonzáleze. Zatímco plichta na Ipurue byla úspěchem, fanoušci čekali od domácího mače proti Gironě více, tedy tři body.

Jenže to by Andalusané museli mít zejména v prvním poločase, kdy měli několik nadějných příležitostí, lepší koncovku. Zejména Keko byl se svojí hlavičkou blízko radosti, tu mu ale zmařil skvělým zákrokem Bono. Girona o sobě v úvodní půli vědět prakticky nedala.

Po změně stran se hosté zlepšili, ale ani oni nedokázali rozvlnit síť. Při hlavičce Stuaniho La Rosaleda utichla, aby sledovala, jak balón prolétl jen těsně nad břevnem. Veškeré naděje na plný bodový zisk zmařil Málaze zbytečným faulem Chory Castro, pro něhož to bylo druhé napomenutí a předčasná cesta do kabin. V Málaze se na gól čekalo marně, nepadl žádný.

27.01.18 19:45 Villarreal 4:2 Real Sociedad
Branky: 5. V. Ruíz Torre , 17. Pablo Fornals , 20. C. Bacca Ahumada , 34. S. Castillejo Azuaga  – 24. D. Llorente Ríos , 58. W. da Silva

Real Sociedad se dostal k utkání na Estadio de la Cerámica se zpožděním, zaspání úvodní dvacetiminutovky se Baskům nevyplatilo a s Villarrealem padli 2-4.

Není pochyb o tom, že kádr Realu Sociedad je plný kvalitních fotbalistů, pro počínání v úvodu střetnutí lze proto těžko najít vysvětlení. Nesoustředěnost v obraně, velké chyby, obojí se podepsalo pod fakt, že Villarreal se zásluhou Víctora Ruize, Fornalse a Baccy rychle dostal do třígólové, rozhodujícího vedení. Diego Llorente sice rychle snížil, jenže ještě do poločasu vrátil věci na své místo Castillejo.

Ve druhém poločase se hosté zlepšili, ale bylo to příliš málo a příliš pozdě. Branka Williana Josého měla na skóre jen kosmetický vliv. Erreala pokračuje v krizi, a pokud se nezastaví, odnese to trenér Eusebio, jehož židla se začíná hodně kývat.

28.01.18 11:00 Leganés 3:2 Espanyol
Branky: 11. M. Hermoso Canseco (vlastní), 69. M. Guerrero Martín , 82. M. Hermoso Canseco (vlastní) – 49. M. Navarro Ceciliano , 88. M. Hermoso Canseco

Leganés a Espanyol poznaly na stadionu Butarque dvě tváře fotbalu. Výhra domácích podpořila jejich euforii po triumfu nad Realem Madrid v Copě, zatímco krize Espanyolu ne a ne skončit.

Zatímco Madriďanům vyšlo to, co chtěli, i to, co vlastně nezamýšleli, Kataláncům se nedařilo vůbec nic. Bojovali v boji, který nemohli vyhrát. Hermosův vlastní gól byl jediným v prvním poločase, další čtyři branky padly v zajímavém zápase ve druhé půli.

Dvě z nich dal Hermoso, další vlastní a jednou se prosadil správným směrem. Stal se tak vůbec prvním fotbalistou v historii La Ligy, jemuž se takový zápis povedl. Marc Navarro za hosty a Guerrero za domácí byli dalšími střelci. Leganés získal další tři body a už jich má na kontě o mnoho více, než říkaly předsezónní prognózy.

28.01.18 15:15 Atlético Madrid 3:0 Las Palmas
Branky: 61. A. Griezmann , 73. Fernando Torres , 88. T. Partey

Dlouhé desítky minut se Atlético Madrid nemohlo proti outsiderovi z Las Palmas prosadit, ale poté přišly hned tři góly, které v červenobílé části hlavního města zvedly náladu. Las Palmas naopak pokračují na dně tabulky.

Carrasco v první šanci zklamal, Griezmannovi zkazila radost branková konstrukce. Na druhé straně byl nejblíže gólu po rychlém brejku Jairo, ale Atlético zachránil netradičně Correa. Úvodní gól odpoledne přišel po hodině hry, kdy se prosadil Griezmann.

Atlético se na rozdíl od letošních standardů nerozhodlo k pasivnímu hájení těsného náskoku, ale chtělo více. A přineslo to ovoce. Fernando Torres a Thomas raněného soka dorazili. Atlético bere vítězství po jasné výhře 3-0.

28.01.18 17:30 Sevilla 1:1 Getafe
Branky: 72. L. Muriel  – 90. Á. Rodríguez Díaz

Sevilla sice měla v utkání proti Getafe navrch, musí se ale spokojit kvůli kontroverznímu vyrovnání Madriďanů v nastaveném čase s jediném bodem po remíze 1-1.

Montellova Sevilla se začíná jevit jako silný tým, který ví, co chce hrát. To je oproti Berizzovi změna, kterou fanoušci vítají. Pravdou je, že Andalusané měli míč na kopačkách, tlak, ale když se dostali do blízkosti velkého vápna, často nevěděli, jak překonat modrou bariéru.

Povedlo se to až střídajícímu Murielovi čtvrthodiny před koncem. Když už se zdálo, že Sevilla získá tři body, neudržel Rico nakopnutý balón a Ángel zakončovalo do odkryté branky. Domácí brankář se dožadoval odpískání faulu Caly, s nímž se ve výskoku střetl, podle arbitra ale šlo o čistý zákrok, byť tomu tak zřejmě nebylo. Na výsledku 1-1 prostesty Nerviónu i hráčů nic nezměnily.

28.01.18 19:45 FC Barcelona 2:1 Deportivo Alavés
Branky: 72. L. Suárez Díaz , 84. L. Messi  – 23. J. Guidetti

Barcelona jede na vítězné vlně, kterou nenarušil ani Alavés, byť tomu byl na Camp Nou mnohem blíže, než by se před výkopem čekalo.

Valverde sáhl k určitým změnám v sestavě, poprvé nastoupil v základu Coutinho, ale celkově to byla horší Barcelona, než je letos obvyklé. Toho využil Guidetti, aby poslal hosty do vedení. Stav 0-1 z pohledu favorita trval a minuty ubíhaly.

Až v 72. minutě vyrovnal Luis Suárez a obrat o dalších 12 minut později dokončil z přímého kopu ten, který se vždy objeví v potřebnou chvíli - Lionel Messi. Alavés odjíždí z Barcelony s prázdnou i proto, že mu rozhodčí upřel výhodu pokutového kopu a v závěru nevyloučil Luise Suárez za nakopnutí Duarteho. Na to se však historie neptá, Barcelona je opět o tři body blíže titulu.

29.01.18 20:00 Celta de Vigo 3:2 Real Betis
Branky: 12. I. Aspas Juncal , 57. M. Gómez González , 79. I. Aspas Juncal  – 71. S. León Limones , 90. J. Guardado Hernández (z pen.)