Shrnutí 26. kola Primera División

Záběr z utkání (© marca.es)

Slavné El Clásico se opět stalo kořistí Barcelony, která navíc Real Madrid díky výhře 1-0 na Bernabéu předstihla ve vzájemné bilanci. Rayo Vallecano nezvládlo důležitý zápas proti Gironě, Espanyol si naopak přilepšil na úkor Valladolidu, problémy Villarrealu prohloubil jeho zdoláním Alavés. Huesca skalpem Sevilly opět oživila naději na záchranu.

Eibar přetlačil Celtu Vigo. Getafe pokračuje na čtvrtém místě díky výhře v Seville nad Betisem. Real Sociedad podlehl Atléticu, Valencia získala skalp Athleticu.

V pondělní dohrávce dosáhl Leganés vítězství nad Levante.

01.03.19 20:00 Rayo Vallecano 0:2 Girona
Branky: 30. C. Stuani Curbelo , 85. C. Stuani Curbelo

Girona udělala velmi důležitý krok k záchraně, když vyhrála ve Vallecas díky dvěma brankám Stuaniho 2-0. Katalánci se výrazně oddálili sestupovému pásmu a získali pevnou půdu pod nohama.

Rayo Vallecano naopak nevyužilo možnosti, jak soupeře stáhnout do bitvy o přežití. Jeho hra neměla úroveň, kterou setrvání v nejvyšší soutěži vyžaduje. Výsledek 0-2 je pro Rayito ještě lichotivý, neboť velmi špatně pracující defenziva věnovala Gironě mnohem více šancí, než dokládá konečný stav.

Při Granellově krásné ráně ještě zastoupila brankáře tyč, ale po půlhodině už Stuani poslal míč po rohu do sítě. V závěru půle skončil na brankové konstrukci i pokus Ponse. Po hodině hry chyboval Ba a hasil jen za cenu červené karty. Na konci utkání využil početní výhodu Stuani a pečetil na 2-0.

02.03.19 12:00 Espanyol 3:1 Real Valladolid
Branky: 1. B. Iglesias Quintas , 56. M. Hermoso Canseco , 65. L. Wu  – 17. R. Alcaraz Jiménez

Espanyol zaslouženě porazil Valladolid a přiblížil se lepší poloviny tabulky. Valladolid naopak pokračuje v problémech a sestupové starosti jsou opět o něco aktuálnější.

Domácí měli na RCDE Stadium bleskový vstup do utkání, Borjovi stačilo osmnáct vteřin, aby rozradostnil tribuny. Po čtvrhodině ale vyrovnal Rubén Alcaraz přesnou střelou k tyči. Na konci půle srazil Lluís Guardiolu, nařízenou penaltu však sám faulovaný neproměnil.

Mrzet ho to mohlo o to více, že deset minut po úvodu druhého dějství to byl naopak Espanyol, kdo se opět ujal vedení. Prosadil se Hermoso. Náskok Espanyolu ještě pojistil Wu Lei, pro něhož to byl první gól v La Lize. Katalánci si už náskok bezpečně pohlídali.

02.03.19 15:15 Villarreal 1:2 Deportivo Alavés
Branky: 61. S. Cazorla González (z pen.) – 54. G. Maripán , 77. T. Inui

Villarreal zahodil další šannci, jak si polepšit v tabulce, a prohrál s Alavésem 1-2. Žluté ponorce se krátí čas na reakci, Alavés naproti tomu i nadále sní o Evropě.

První poločas byl takový, jaký ho chtěli hosté. Upracovaný a bez šancí. Na vzrušení se proto muselo čekat až na druhou pětačtyřicetiminutovky, která už byla podstatě zábavnější. A přinesla i góly.

Na listinu střelců se jako první zapsal po rohovém kopu Maripán, na jehož zásah odpověděli domácí proměněnou penaltou Cazorly, která byla nařízena za ruku Manu Garcíi. Jestli někdo čekal tlak Villarrealu, musel být zklamán. Naopak udeřilo na druhé straně. Jony ustlal Mariu Gasparovi, hemuž navíc stihl zahrát na housle, a předložil míč Inuiovi, jehož zakončení mimo dosah brankáře rozhodlo o triumfu tabulkově lépe postaveného Alavésu.

02.03.19 17:30 Huesca 2:1 Sevilla
Branky: 7. J. Añor Acosta , 90. L. Ávila  – 84. W. Ben Yedder (z pen.)

Aktuální forma a odhodlání znamená ve fotbale více než silnější kádr. Huesca o tom přesvědčila velmi důležitým vítězstvím nad Sevillou brankou z nastaveného času.

Sevilla to zkrátka na trápící se soupeře neumí. Na stadionu El Alcoraz dorazila s hodinovým zpožděním, první poločas totiž zcela patřil Huesce. Po rychlé brance Juanpiho mohly přijít další dvě, jedné zabránil Vaclík, druhé špatné zakončení domácích.

Ze šaten už přišla lepší Sevilla, která se snažila o zvrat. Vyrovnání ale přišlo až pět minut před koncem, kdy se z penalty radoval Ben Yedder. Munir žil v domnění, že v poslední minutě dosáhl vedoucí branky, jen minutu, než VAR určil opak. Toho využila Huesca, aby v bláznivém závěru strhl po tvrdé ráně Chimyho výhru na svoji stranu. Sevilla pokračuje v depresi, nálada Huescy se opět výrazně zvedla.

02.03.19 19:45 Real Madrid 0:1 FC Barcelona
Branky: 26. I. Rakitić

Barcelona potvrdila, že Santiago Bernabéu je jejím oblíbeným místem posledních let. Poté, po středeční výhře a postupu v Copě zde tentokrát triumfovala v lize, a to výsledkem 1-0.

Výhra Katalánců znamená další obrovský krok k obhajobě titulu, z boje o něj naopak definitivně vypadlo mužsvo Santiaga Solariho, jehož veškeré úsilí se přesune do Ligy mistrů, jediné soutěže, v níž má šanci na trofej.

Dnešní El Clásico se od toho v Copě lišilo. Zatímco v poli bylo střetnutí poměrně vyrovnané, v útoku byla nebezpečnější Barcelona. Messiho šanci ještě zmařili vracející se obránci, o chvíli později už Rakitić přehodil Courtoise úspěšně - Barcelona vedla.

Jak se ukázalo, šlo o jediný gól večera. Real Madrid byl nejblíže vyrovnání po střele Viníciuse, která ale trefila jen Lengleta. Barcelona mohla několikrát svůj náskok navýšit, vždy ale chyběly decimetry. I přes snahu o vyrovnání si domácí nedokázali v závěru vytvořit žádnou skutečnou příležitost, tři body pro Barcelonu v ohrožení nebyly.

03.03.19 11:00 SD Eibar 1:0 Celta de Vigo
Branky: 87. S. Enrich Ametller

Eibar si počkal a odměna přišla. O svém vítězství nad Celtou Vigo rozhodl tři minuty před koncem a možná se postaral a konec angažmá Miguela Cardosa, ale to prozradí až další dny.

Pravdou je, že ani tentokrát neměla hra Celty parametry, které by se shodovaly s nároky nejvyšší soutěže. Kromě šance Braise a břevna Maxiho nepředvedli Galicijci nic a Eibar měl utkání pod kontrolou.

Eibar mohl jít do vedení už v 66. minutě, kdy byl faulovaný Orellana, jenže Charles přestřelil. Byl to jeho parťák z útoku Enrich, kdo přece jen zařídil Eibaru tři body, když si počkal na malém vápně na odražený míč. Eibar zdolal Celtu 1-0.

03.03.19 15:15 Real Betis 1:2 Getafe
Branky: 75. J. Sánchez Rodríguez  – 20. L. Cabrera Sasía , 44. J. Mata Arnaiz

Getafe opět dokázalo přehrát svého soka a dojít k dalším třem bodům, které ještě podporují Madriďany ve snění o Lize mistrů.

Zatímco Getafe se vznáší v oblacích, Betis utržil další tvrdý direkt. Konec v Evropě, konec v Copě a nyní problémy v lize... Část příznivců se pokřikem dožadovala odvolání Quique Setiéna. Nelze popřít, že první poločas nehrál Betis dobře, za což ho Getafe vytrestalo góly Cabrery Maty.

Po změně stran se domácí zlepšili a doufali v obrat událostí. Avšak kromě kontaktního gólu Joaquína na víc nedosáhl. Jesého vyrovnání nebylo uznáno kvůli ofsajdu, což znamená prodloužení trápení Verdiblancos. Getafe naproti tomu stráví další týden na čtvrté pozici.

03.03.19 17:30 Real Sociedad 0:2 Atlético Madrid
Branky: 30. Á. Morata Martín , 33. Á. Morata Martín

Real Sociedad nepotvrdil zlepšenou formu posledních týdnů a musel se sklonit před Atléticem Madrid, které na Anoetě zvítězilo 2-0.

Dlouho se muselo čekat na šanci, a když přišlo, tak hned ve dvojitém vydání. Pokaždé pro Atlético, pokaždé po standardní situaci a pokaždé s gólovou hlavičkou Moraty. Zimní posila Los Colchoneros se trefila dvakrát během tří minuty a určila tak výsledek utkání už před koncem úvodní půle.

Real Sociedad nevrátilo do hry ani zbytečné vyloučení Kokeho, protože Atlético i v oslabení odolávalo baskickým nájezdům bez větších problémů. Odměnou mu jsou tři body a pozice jediného pronásledovatele Barcelony.

03.03.19 19:45 Valencia 2:0 Athletic Club
Branky: 49. R. Moreno Machado , 89. K. Gameiro

Na mnoha tiketech sázkařů se bezpochyby objevil kříž na zápas mezi Valencií a Athleticem. Tentokrát se ale nepotvrdilo, že jde o dva týmy s nejvíce remízami v letošní sezóně, neboť Valencia využila domácího prostředí k výhře 2-0.

První poločas nabídl zajímavou podívanou, kde bylo rušno na obou stranách, oběma celkům však chyběla větší přesnost ve finální fázi útočných výpadů.

To se nedá říci o souhře Rodriga se Santi Minou a zakončení volejem prvního jmenovaného, které lze považovat za gól kola. Nádherná akce přinesla Netopýrům i uklidnění. Athletic se ve druhé půli vytratil z hřiště, a tak mohl Kévin Gameiro zakončit rychlou souhru pečetí na konečných 2-0. Valencia stále živí naději na postup do Evropy přes ligu, tempo Athleticu dnešní porážka zpomalila.

04.03.19 20:00 Leganés 1:0 Levante
Branky: 13. Ó. Rodríguez Arnaiz