Shrnutí 30. kola Primera División

Sevilla remizovala s Barcelonou (© marca.es)

Barcelona ztratila remízou v Seville a Real Madrid ji může vystřídat v čele tabulky.

Mallorca uhrála nic neřešící remízu s Leganésem, Granada podlehla Villarrealu.

19.06.20 19:30 Granada 0:1 Villarreal
Branky: 11. G. Moreno Balaguero

Villarreal se po návratu La Ligy ukazuje ve skvělé formě a útočí na poháry, třetího těsného vítězství v řadě dosáhl na Los Cármenes.

Žluté ponorce stačil jediný gól Gerarda Morena z 11. minuty. Nutno však podotknout, že při hostech stáli v Granadě všichni svatí, neboť to byl výběr Diega Martíneze, kdo předváděl lepší fotbal a měl více šancí.

Jenže problém byl v koncovce, Granada dnes večer nenašla střelce kvalit Gerarda Morena, a tak zůstal bez odrazu na skóre i velký závěrečný tlak nováčka.

19.06.20 19:30 Mallorca 1:1 Leganés
Branky: 9. S. Sevilla López  – 87. Ó. Rodríguez Arnaiz

Záchranářská bitva mezi Mallorcou a Leganésem vítěze nenašela, na Son Moix zněl konečný stav 1-1, který nic neřeší.

Oba týmy zůstávají v problémech. Mallorca může litovat, že nevyužila domácího prostředí k lepšímu výsledku, hosté zase toho, že vyrovnali až příliš pozdě, aby svoji přece jen větší aktivitu mohli přetavit v ještě lepší výsledek.

Úvodní gól přišel rychle, v deváté minutě se zapsal na listinu střelců Salva Sevilla trefou z přímého kopu pod zdí. Mallorca se následně soustředila téměř výhradně na defenzivu a trest přišel v závěru. Óscar napálil přímý kop z velké dálky tak precizně, že Reina plachtil vzduchem marně a jen sledoval, jak se balón odráží od břevna do sítě.

19.06.20 22:00 Sevilla 0:0 FC Barcelona

Barcelona po koronavirové pauze po dvou výhrách poprvé ztratila, v Seville se musela spokojit s bodem za bezgólovou plichtu, což znamená, že ji může v tabulce vystřídat na prvním místě Real Madrid.

Katalánci začali na Pizjuánu tlakem, ale obrana Sevilly odolala. Při Messiho přímém kopu zastoupil Vaclíka Koundé. Hostům dělalo problémy přetavit územní převahu v gólové příležitosti.

Tu zřejmě nejlepší měl v poslední desetiminutovce Luis Suárez, Vaclíkovi se ulevilo, když viděl, že míč letí těsně nad. Sevilla udržela ve šlágru třicátého kola favorita na uzdě a s bodem v tlačenici o třetí místo může být spokojená.

20.06.20 14:00 Espanyol 1:3 Levante
Branky: 28. D. López Silva  – 14. B. Mayoral Moya , 67. E. Bardhi , 87. A. Giner Pedrosa (vlastní)

Velký krok zpět v boji o zachování prvoligové příslušnosti udělal Espanoyl, když doma podlehl Levante 1-3.

Na úvodní gól B. Mayorala sice poměrně rychle našel protilátku David López po asistenci Cabrery, jenže to byl ze strany domácích na RCDE Stadium poslední dobrý moment.

Druhý poločas totiž patřil hostům. Bardhi uhájil po povedené akci v tlačenici balón a poslal ho po zemi přesně k tyči, definitivní podobu výsledku dal vlastní zásah Pedrosy. Levante dobylo katalánskou metropoli.

20.06.20 17:00 Athletic Club 1:0 Real Betis
Branky: 7. Í. Martínez Berridi

Athletic pokračuje v dobré červnové formě, další kořistí baskických Lvů se stal Rubiho Betis, což pro padesátiletého trenéra takřka jistý vyhazov.

Ani tentokrát totiž Betis neukázal žádné známky zlepšení, ať už herního nebo výsledkového. Dlouhé desítky minut platil povedený gól patičkou I. Martíneze a diváci u televize marně čekali na vzrušující momenty.

Oživení přišlo v závěru, kdy Canales zahodil pokutový kop. Betis už další možnost na vyrovnání neměl, což jen potvrdilo krizi zelenobílých. Krizi, která jde na bedra Rubiho, jehož osud na lavičce se zdá být zpečetěn.

20.06.20 19:30 Getafe 1:1 SD Eibar
Branky: 30. O. Etebo  – 45. C. Días Barbosa de Oliveira

Getafe nevyužilo ani třetí možnost po restartu La Ligy na tříbodový zisk, proti Eibaru dosáhlo na jediný, který je v současné situace pro Bordalásův tým zkrátka málo.

Pro Eibar jde neproti tomu o cenné přilepšení ve snaze udržet se mezi nejlepší dvacítkou španělských celků.

Utkání na Coliseu nabídlo minimum fotbalové krásy, jedním z mála světlých momentů byl gól Eteba po povedeném pasu Ángela. Gólový účet zakončil v šesté minutě nastavení úvodní půle Charles, jemuž stačilo zblízka nastavit na centrovaný balón hlavu.

20.06.20 22:00 Atlético Madrid 1:0 Real Valladolid
Branky: 81. V. Machín Pérez

Po střelecké explozi na El Sadaru se Atlético vrátilo k osvědčenému recept, k triumfu nad Valladolidem stačil Cholovcům gól Vitola ze závěru.

Tedy už době, kdy příznivci u televizních obrazek začali pochybovat, zdali favorit dokáže naplnit papírové předpoklady. Valladolid působil odhodlaně a za silnějším celkem výrazně nezaostával, zejména ve druhé půle, kdy se marně čekalo na tlak domácích.

Roli žolíka splnil Vitolo, jemuž stačilo několik minut na trávníku, aby v jedenaosmdesáté potrestal nepříliš povedený zákrok brankáře Valladolidu. Gól muselo potvrdit video, které uznalo, že balón už byl celým objemem za čárou.

21.06.20 14:00 Celta de Vigo 6:0 Deportivo Alavés
Branky: 14. J. Murillo Cerón , 20. I. Aspas Juncal (z pen.), 40. R. Alcântara do Nascimento , 41. R. Alcântara do Nascimento , 78. M. Agudo Durán (z pen.), 86. S. Mina Lorenzo

Celta Vigo po možná nejlepším výkonu v sezóně nedala šanci Alavésu, který na Balaídosu bez milosti smetla 6-0 a vylepšila si náladu v boji o záchranu.

Jeison Murillo ukázal ve čtrnácté minutě cestu za úspěchem, když hlavičkou poslal balón za záda Roberta. Když Iago Aspas o chvíli později proměnil pokutový kop, bylo rozhodnuto, což ještě podpořila červená karta pro Martína za ostrý a zbytečný zákrok ve středu pole.

Ještě do poločasu se dvakrát trefil Rafinha, zejména první technická střela do horního rohu branky byla dokonalá. V poslední desetiminutovce se mezi kanonýry zapsal i navrátilec Nolito z dalšího pokutového kopu a Santi Mina po krásném lobovaném pasu Nolita. Celta naložila beznadějnému a chybujícímu Alavésu šest gólů.

21.06.20 19:30 Valencia 2:0 Osasuna
Branky: 12. G. Ganchinho Guedes , 35. R. Moreno Machado

Valencia znovu ochutnala sladkou chuť vítězství, za oběť jí posloužila Osasuna, která na Mestalle zaspala první poločas, což se ukázalo jako klíčové.

Už ve třetí minutě byl Rodrigovi sporným verdiktem videorozhodčího anulován gól, jako tomu bylo před týdnem na Bernabéu. Lépe si několik minut nato vedl Guedes, jenž si pohrál s několika obránci a svůj parádní průnik okořenil přesnou střelou. Deset minut před koncem uvolnil Guedes Rodriga a tentokrát už domácímu útočníkovi nemohlo nic zkazit radost.

Osasuna ožila až po změně stran, dvě dobré příležitosti na kontaktní trefu nevyužila. Valencia si náskok pohlídala a dotáhla utkání do úspěšného konce. Netopýři oživili pohárové naděje, Osasuna zůstává v zemi nikoho uprostřed tabulky.

21.06.20 22:00 Real Sociedad 1:2 Real Madrid
Branky: 83. M. Merino Zazón  – 50. S. Ramos García (z pen.), 70. K. Benzema

Real Madrid je novým lídrem La Ligy, a to díky triumfu na horké půdě Reale Areny v poměru 2-1.

První poločas nabídl nudnou podívanou bez šancí a atraktivních momentů, více se fanoušci u televizních obrazek mohli bavit po změně stran, kdy začaly padat góly.

Sergio Ramos udeřil z pokutového kopu za sporný zákrok na Viníciuse, další kontroverze přišla při druhém gólu Benzemy, Francouz si balón zpracoval možná rukou, možná ramenem. Domácí v závěru snížili, na vyrovnání už jim ale nezbyly síly ani čas. Real Madrd bere tři body a první místo tabulky.