Shrnutí 14. kola Primera División

Embarba slaví vítěznou trefu (© marca.es)

Rayu Vallecanu stačil jediný gól k výhře nad Eibarem, Celta zdolala Huescu, která tak pokračuje na dně tabulky. Leganés veze body z Valladolidu, Getafe nemělo problém s Espanyolem, Real Madrid byl nad síly Valencie, Barcelona má skalp Villarrealu.

Betis těsně udolal Real Sociedad. Girona se rozešla smírně s Atléticem a Alavés se Sevillou.

V pondělní dohrávce nemělo Levante slitování s trápícím se Athleticem.

30.11.18 20:00 Rayo Vallecano 1:0 SD Eibar
Branky: 53. A. Embarba Blázquez

Rayo Vallecano poprvé po návratu do La Ligy zvítězilo před vlastním publikem. Výhra 1-0nad Eibarem sice neznamená žádný posun v tabulce, pro Madriďany má přesto velkou hodnotu v podobě impulzu do dalších bojů.

Trenér Raya Míchel varoval soupeře, že jeho tým bude hladový a agresivní, avšak v první poločas se odehrál jasně v barvách Eibaru, do skóre ale svoji převahu Baskové promítnout nedokázali.

Ze šaten přišlo lepší Rayo a odměna na sebe nenechala dlouho čekat, když Embarba šikovně protečoval přízemní centr mimo dosah brankáře. Eibar se snažilo o srovnání kroku, marně. Rayo cenné tři body uhájilo.

01.12.18 12:00 Celta de Vigo 2:0 Huesca
Branky: 38. I. Aspas Juncal , 77. I. Aspas Juncal

Celta Vigo se vrátila na vítěznou vlnu, díky dvěma brankám Iaga Aspase porazila na stadionu Balaídos Huescu.

Pro Celestes jde o první vzpruhu od nástupu trenéra Miguela Cardosa, tento tah naopak nevychází Huesce, jejíž čekání na druhé vítězství v La Lize začíná být nekonečné. Přitom ve Vigu začala dobře, Rivera z jasné pozice hlavičkoval mimo a druhou šanci hostů zneškodnil Rubén. Až poté dostala Celta utkání pod kontrolu a gólově to potvrdil zblízka Iago Aspas.

Domácí své vedení drželi a čekali na možnost, jak ho pojistit. Tak se stalo v 77. minutě. Iago Aspas vyhrál rychlostní i osobní souboj s Akapem a sám před Jovanovićem si poradil náramně. Huesca dohrávala bez zraněného Akapa v oslabení, neboť už nemohla střídat, což šance na zvrat událostí vymazalo.

01.12.18 15:15 Real Valladolid 2:4 Leganés
Branky: 50. L. Villa Suárez , 90. E. Ünal  – 11. D. Siovas , 42. Ó. Rodríguez Arnaiz , 66. G. Carrillo , 75. G. Carrillo

Asi málokterý sázkař by si vsadil, že v zápase mezi Valladolidem a Leganésem, dvou týmů s nejhorším útokem v letošní La Lize, padne šest branek. A protože čtyři z nich daly Okurky, radují se z venkovní výhry.

Hosté nakročili k triumfu už v úvodní pětačtyřicetiminutovce, kterou ovládli dvěma góly. Vstřelili je Siovas Óscar, v obou případech po rohovém kopu. Valladolid se vrátil do hry po změně stran, když se z dorážky prosadil Toni Villa. Poté však srazil akcie Valladolidu k nule svojí hrubkou brankář Masip, jenž nedokázal zpracovat malou domů a věnoval tak branku Carillovi.

Stejný fotbalista zvyšoval už na 4-1 pro Leganés, v nastaveném čase sice snížil Enes Ünal, jenže to už byl zásah, který znamenal jen zmírnění porážky Valladolidu.

01.12.18 17:30 Getafe 3:0 Espanyol
Branky: 55. J. Molina Vidal , 65. J. Mata Arnaiz , 80. V. Pacheco Antunes

Getafe díky povedené druhé půli nemělo slitování s Espanyolem, kterému nasázelo tři branky a raduje se ze zaslouženého vítězství.

Na Coliseu se hrál zápas, na který nebyl hezký pohled. Byla to bitva o střed pole, kterou dlouhou dobu nudila. A to až do té míry, že v úvodu druhého dějství jako by se na to reflektory nemohly dívat a vypověděly na několik minut službu.

Nečekaná pauza vlila síly a fotbalovost do žil Jorge Molinovi, který otevřel skóre parádní trefou z otočky. Getafe bylo při chuti a Mata přidal druhý gól, skóre z pohledu domácího celku ještě vylepšil v 80. minutě Antunes tečovanou střelou ze střední vzdálenosti.

01.12.18 19:45 Real Madrid 2:0 Valencia
Branky: 8. D. Wass (vlastní), 83. L. Vázquez Iglesias

Real Madrid si udobřil fanoušky po debaklu v Ipurue a na Bernabéu si poradil s Valencií 2-0.

Solariho parta nastoupila s podstatně vyšším nasazením a touhou bojovat o výsledek, než tomu bylo před týdnem, kdy ji Eibar přejel 3-0. Odměna přišla rychle, když si Carvajalův centrovaný balón srazil do vlastní sítě Wass. Real Madrid měl hru pod kontrolou a Bale mohl přidat pojistku, Neto skvěle zasáhl.

Po změně stran začala být nebezpečná i Valencia, před Courtoisem bylo několikrát pořádně rušno. Real Madrid vyrážel do nebezpečných brejků, jejichž závěrečná fáze ale nebyla přesná. Až v závěru se jeden z nich přece jen ujal, po Benzemově asistenci pojistil výhru favorita Lucas Vázquez.

02.12.18 11:00 Real Betis 1:0 Real Sociedad
Branky: 33. H. Firpo Adames

Jediný gól Júniora Firpa a skvělý výkon Paua Lópeze dovedly Betis k výhře nad Realem Sociedad.

Pro mužstvo Quique Setiéna jde o příjemnou vzpruhu, neboť před svým publikem nevyhrálo od září. Na první trefu se muselo čekat více než půl hodiny, postaral se o ni Júnior, jenž si našel ve vápně odražený balón a poslal ho do sítě.

Betis mohl odpovědět na konci poločasu, a to hned dvakrát. Sidneie vychytal Pau a Zurutuza neproměnil šanci, v níž bylo snažší doklepnout míč do branky. Druhá půle byla hodně zajímavá, příležitosti byly na obou stranách, Real Sociedad opět několikrát ztroskotal na skvělém Pauovi. Právě svému brankáři tak Betis vděčí za důležité tři body.

02.12.18 15:15 Girona 1:1 Atlético Madrid
Branky: 45. C. Stuani Curbelo (z pen.) – 82. J. Ramalho Chimeno (vlastní)

Pro Atlético jsou zdá se remízové výsledky letošním koníčkem. Madriďané se museli spokojit s remízovým výsledkem i na stadionu Girony. Po konečném hvizdu svítil na tabuli stav 1-1.

Stuani zahrozil jako první, jeho pohotová rána prosvištěla těsně mimo. Atlético se postupně zlepšovalo, Saúl to mohl potvrdit i gólově, jenže zblízka mu zkazilo radost břevno. A tak přišel trest. VAR odhalil nedovolený zákrok Oblaka a nařízený pokutový kop proměnil Stuani.

Podobný obrázek pokračoval po příchodu ze šaten. Atlético si na vyrovnání muselo počkat až do 82. minuty a zařídil ho vlastním gólem Ramalho. To už v době, kdy zraněného Bona nahradil v brance Iraizoz. Právě veterán mezi třemi tyčemi v závěru svůj tým podržel, i proto obrala Girona favorita o bod.

02.12.18 17:30 FC Barcelona 2:0 Villarreal
Branky: 36. G. Pique , 87. C. Aleña Castillo

Barcelona po dvou ligových ztrátách zabrala, a ač proti Villarrealu úplně nepřesvědčila, připsala si triumf v poměru 2-0.

Vše mohlo být jinak, kdyby Gerard Moreno po nedůrazu obrany mířil o decimetr doleva, takhle jeho pokus zastavila tyč Ter Stegenovy svatyně. Lépe si vedl Gerard Piqué, jehož hlavička z 36. minuty poprvé rozradostnila Camp Nou.

ve druhém poločase nebyli hosté daleko od vyrovnání po přímém kopu Cazorly. V závěrečné fázi střetnutí vykouzlil Messi jednu ze svých geniálních přihrávek za obranu a Aleñá technicky přehodil bezmocného Sergia Asenja. Barcelona porazila Villarreal 2-0.

02.12.18 19:45 Deportivo Alavés 1:1 Sevilla
Branky: 37. J. Rodríguez Menéndez  – 78. W. Ben Yedder

Sevilla sice získala na horké půdě stadionu Mendizorroza bod za remízu 1-1, přišla však o první místo tabulky, na němž ji vystřídala Barcelona.

Na stadionu Alavésu převážila bojovnost a urputnost nad kvalitním fotbalem. Zápas byl často přerušován nedovolenými zákroky, z nudy vykročila až šance Ben Yeddera, hostující útočník vystřelil těsně vedle. Lépe si vedl Alavés, který otevřel skóre zásluhou Jonyho. Hosté se sice čertili kvůli několikametrovému offsidu nahrávajícího Calleriho, rozhodčí ale správně vyhodnotil, že díky zásahu Sergi Gómeze do hry bylo nedovolené postavení domácího hráče anulováno.

Sevilla ve druhém poločase zintenzivnila shanu o vyrovnání. Promes a Ben Yedder ještě neuspěli, ale třetí šannci už francouzský štírek proměnil. Alavés v závěru trefil tyč, na dělbě bodů se už nic nezměnilo.

03.12.18 20:00 Levante 3:0 Athletic Club
Branky: 45. J. Rodríguez Benito , 59. J. Gómez Campaña , 69. R. Martí Salvador