Shrnutí 14. kola Primera División

Trenér Mallorcy Vicente Moreno (© marca.es)

Kolo začalo výhrou Levante nad Mallorcou, poslední Leganés nestačil na první Barcelonu. Real Madrid porazil Real Sociedad.

Betis gólem z poslední minuty nastavení sestřelil Valencii, Granada remizovala s Atléticem.

Espanyol nedosáhl proti Getafe na více než remízu. Osasuna po 31 zápasech prohrála na domácí půdě, nestačila na Athletic. Eibar v dalším baskickém derby padl s Alavésem, Villarreal prohrál se Celtou.

Sevilla v posledním zápase kola vyhrála ve Valladolidu.

22.11.19 20:00 Levante 2:1 Mallorca
Branky: 52. R. Martí Salvador , 73. R. Rochina Naixes  – 65. D. Rodríguez Vázquez

Levante potvrdilo dobrou formu a jeho další obětí se stala Mallorca, která naopak pokračuje ve venkovní mizérii. Mimo Son Moix jsou ostrované takřka neškodní.

V prvním poločase zaujaly jen hlavičkové pokusy Rogera a Budimira, proti kterým předvedli své umění oba brankáři. Góly začaly padat až po přestávce.

Levante šlo do vedení, když se do centru Miramóna položil Roger a Reina byl bez šance. Radost nevydržela na Ciutat dlouho, protože Dani srovnal stav po deseti minutách. Nejhezčí a nejdůležitější chvíle přišla v 73. minutě. Rochina napřáhl z 35 metrů a jeho nádherná rána zapadla přesně k tyči. Mallorca se snažila o vyrovnání, proti byl jednou Aitor a ve vůbec poslední akci střetnutí břevno. Levante, které dohrávalo po Campañově červené kartě v oslabení, těsný náskok uhájilo.

23.11.19 12:00 Leganés 1:2 FC Barcelona
Branky: 12. Y. En-Nesyri  – 53. L. Suárez Díaz , 79. A. Vidal Pardo

Leganés se neposune z posledního místa tabulky, Okurky neudržely vedení proti vedoucí Barceloně, se kterou prohrály při debutu Javiera Aguirreho na lavičce před vlastním publikem na Butarque 1-2.

Barcelona měla pomalý nástup a ve dvanácté minutě ji vytrestal En-Nesyri, když krásnou technickou střelou posadil Ter Stegena do role diváka. Nejlepší šanci na vyrovnání měl hlavičkující Luis Suárez, Pichu Cuéllar předvedl úžasný zákrok a konečky prstů míč vytěsnil.

Tlak hostů zesílil po změně stran, naopak Leganés přestal stíhat a netrvalo dlouho, než se vše promítlo i do skóre. Luis Suárez po standardní situaci vyrovnal a střídající Arturo Vidal vystřelil deset minut před koncem favoritovi všechny body. Dembélé mohl v nastavení přidat třetí gól, Cuéllar ho vychytal.

23.11.19 15:00 Real Betis 2:1 Valencia
Branky: 37. J. Sánchez Rodríguez , 90. S. Canales Madrazo  – 32. M. Gómez González

Sergio Canales se stal na Villamarínu hrdinou a zachráncem Rubiho. Právě gól šikovného záložníka z poslední akce střetnutí totiž zajistil Betisu důležitou výhru nad Valencií.

Fanoušci se v Seville nenudili, od první minuty oba týmy působily nesměle a snažily se o útočení. Přesto se na úvodní trefu muselo čekat přes třicet minut, dosáhl ji Maxi Gómez. Reakce domácích však byla bleskové a Joaquín o chvíli později určil, že poločasový stav bude 1-1.

Betis byl v utkání lepším týmem, i Valencia ale dokázala být nebezpečné. Skóre dlouho zůstávalo 1-1, to nejdůležitější přišlo až ve strhujícím závěru. Fekir na jedné a Kang-in na druhé straně orazítkovali břevno. Ve čtvrté minutě nastavení se k přímému kopu z úhlu postavil Canales a míč umístil přesně k zadní tyči. Vaencia už neměla čas na krásný gól zareagovat, z hřiště Betisu odjíždí s nepořízenou.

23.11.19 17:30 Granada 1:1 Atlético Madrid
Branky: 67. G. Sánchez Barahona  – 60. R. Lodi dos Santos

Atlético sice v některých fázích zápasu v Granadě nováčka La Ligy přehrávalo, jenže do skóre to nepromítlo, a tak se musí po remíze 1-1 spokojit s bodem.

Granada zastavila sérii tří porážek cenným výsledkem. Andalusané se favoritovi vyrovnali v bojovnosti i v počtu branek. Ta první přišla až po změně stran, kdy Héctor Herrera skvělým pasem uvolnila Renana Lodiho a Brazilec překonal výborně chytajícího Ruie Silvu.

Netrvalo dlouho a jednička naskočila i na ukazateli skóre domácího celku. Germán hlavičkou po rohu nedal Oblakovi šanci. Morata mohl strhnout vedení zpět na stranu hostů, avšak přestřelil. V nastavení se Atlético dožadovalo penalty za podezřelý zákrok na Povedu, rozhodčí ani kolega u videa se ale soubojem nezabývali. Na Los Cármenes se body dělily.

23.11.19 20:00 Real Madrid 3:1 Real Sociedad
Branky: 37. K. Benzema , 47. F. Valverde Dipetta , 74. L. Modrić  – 2. W. da Silva

Real Madrid se dokázal vzpamatovat z rychlé inkasované branky a otočit utkání proti Realu Sociedad. Výsledek 3-1 znamená, že Blancos drží krok s vedoucí Barcelonou.

Už ve druhé minutě namazal Sergio Ramos chybnou malou domů Willianu Josému, který si položil Courtoise a poslal míč do prázdné branky. Real Sociedad si vedení hlídal, aniž by na Bernabéu trpěl. Jenže neuhlídal standardní situaci Modriće, po níž ramenem vyrovnal Benzema.

Rozhodující zásah zasadil Real Madrid soupeři rychle po návratu z poločasové přestávky. Valverde vypálil a míč změnil směr o jednoho z obránců natolik, že Remiro nemohl zareagovat jinak než bezmocným pohledem. Pojistku přidal Luka Modrić po přiťuknutí Benzemy. Real Madrid potvrdil výkonnost posledních týdnů a porazil Real Sociedad 3-1.

24.11.19 11:00 Espanyol 1:1 Getafe
Branky: 45. L. Wu  – 3. J. Mata Arnaiz

Espanyol pokračuje v domácí bezmoci. Proti Getafe sice Katalánci získali vůbec první bod před vlastním publikem v ligovém ročníku, vzhledem k jejich postavení v tabulce je to však málo.

Getafe mělo bleskový nástup. Ránu Cucurelly ještě Diego López zneškodnil, proti hlavičce Maty už ale nemohl dělat vůbec nic. Ángel spálil šanci zvýšit na 2-0 a Espanyol soupeře potrestal v poslední minutě půle. Po rohu propadl míč až k Wu Leiovu a bylo srovnáno.

Druhý poločas nabídl jen přízemní střelu Jorge Moliny do tyče, po zbytek času se oba týmy utápěly v nepřenostech. Espanyol se sice snažil o útočení, to však končilo první nepřesnou přihrávkou směrem dopředu. S bodem budou spokojenější hosté.

24.11.19 13:00 Osasuna 1:2 Athletic Club
Branky: 76. L. Ávila  – 21. I. Williams Arthuer , 79. K. Kodro

Osasuna po 31 domácích zápasech našla přemožitele, v derby ji přetlačil Athletic, který tak utnul rekordní sérii mužstva z Pamplony.

Zápas podle očekávání nabídl tuhý boj, ale i góly. Dva z nich nebyly v prvním poločase uznány, a tak jako jediný platný zůstal ten Williamse z 21. minuty. Osasuna v závěru půle soupeře zatlačila, dvakrát její hráče vychytal Unai Simón.

Vyrovnaná partie pokračoval i ve druhé pětačtyřicetiminutovce. El Sadar rozradostnil v 76. minutě šikovným zakončením Chimy Ávila, jenže naděje na prodloužení série rychle vzali za své. Kodro totiž bleskově odpověděl a na jeho ránu už domácí lék nenašli. Williams mohl v závěru výhru Athleticu vylepšit, na Herreru nevyzrál. Hosté i tak uhájili těsný náskok 2-1.

24.11.19 15:00 SD Eibar 0:2 Deportivo Alavés
Branky: 85. J. Sanmartín Mato , 90. J. Sanmartín Mato

Také druhé baskické derby nedělního programu čtrnáctého ligového kola skončilo vítězstvím hostů, a sice Alavésu na stánku Eibaru.

Domácí si sice mohou stěžovat, že se k nim štěstí obrátilo zády, protože měli za dlouhého stavu 0-0 více šancí, jak zvrátit zápas na svoji stranu, jenže historie se ptá jen na výsledek.

A ten vyhovuje hostům, protože jejich trenér Garitano měl zlatou ruku při střídání. Žolík Joselu v samotném závěru regionální bitvy dvakrát překonal Dmitroviće. Eibar už neměl síly ani čas na reakci, což znamená, že Alavés se vrací do Vitórie se třemi body.

24.11.19 17:30 Villarreal 1:3 Celta de Vigo
Branky: 59. S. Chukwueze  – 54. P. Sisto Ifolo Emirmija , 79. I. Aspas Juncal , 90. I. Aspas Juncal

Téměř rok musela Celta Vigo čekat na venkovní vítězství. Naposledy ho dosáhla 8. prosince 2018 na Estadio de la Cerámica a dnes se jí to podařilo na stejném místě, byť by si na takový výsledek vsadil málokdo.

Všechny trumfy totiž byly na straně Villarrealu. Tedy kromě jednoho - Iaga Aspase. Hvězda Celty Vigo opět byla klíčovým mužem svého týmu, když zaznamenala dvě rozhodující branky v závěrečné fázi střetnutí.

To už v době, kdy byl stav díky Sistovi a Chukwuezemu 1-1. Zatímco na gól dánského fotbalisty ještě Villarreal našel odpověď, proti Aspasově už ne. Zoufalý závěrečný nápor domácích úspěch nepřinesl, naopak od půlící čáry prchl Aspas a své solo zakončil skvěle. Celta Vigo se raduje z nečekaného, ale o to cennějšího vítězství.

24.11.19 20:00 Real Valladolid 0:1 Sevilla
Branky: 13. É. Banega (z pen.)

Sevilla stráví následující dny na třetím místě tabulky. Andalusané totiž využili zaváhání Atlética a výhrou ve Valladolidu se před soupeře, který rovněž vyznává červenobílou barvu, posunuli.

Po deseti minutách nařídil arbitr pokutový kop pro Sevillu. Masip Banegovu střelu z puntíku zneškodnil, jenže se provinil proti pravidlům. Druhou exekuci už zvládl argentinskýy středopolař s přehledem a Sevilla vedla. Další tutovky se dostavily až na konci půle, Sandro z otočky a s těčí obránce poslal balón do břevna, Nolito možná stále nechápe, jak špatně sám před Masipem ve snaze brankáře přehodit dloubl balón, který se vznesl sotva do metrové výšky...

Druhý poločas byl hodně neurovnaný, hra se přelévala ze strany na stranu, ale jen od vápna k vápnu, brankáři byli bez práce. Té měl naopak více než dost v hektickém závěru rozhodčí, který vyloučil sevillského Ocampose. Skóre 0-1 už změny nedoznalo.