Shrnutí 17. kola Primera División

Alavés dobyl stadion Realu Sociedad (© marca.es)

Girona remizovala s Getafe, Real Sociedad prohrál počtvrté v řadě, tentokrát s Alavésem. Barcelona si poradila se Celtou Vigo.

Betis remizoval s Eibarem, Atlético zdolalo Espanyol a Athletic se rozešel smírně s Valladolidem.

Valencia přetlačila Huescu, Leganés se podělil o body se Sevillou. Poslední ligové utkání roku 2018 skončilo výhrou Raya nad Levante.

21.12.18 18:30 Girona 1:1 Getafe
Branky: 85. B. Espinosa Zúñiga  – 61. Á. Rodríguez Díaz

Girony a Getafe uzavřely rok ziskem bodu ve vzájemném utkání, po němž mohou oba celky i nadále aspirovat na pohárové pozice.

Zápas byl zejména bitvou o střed pole, v úvodním poločase tak stály za zmínku zejména šance Stuaniho a Jorge Moliny, v samotném závěru pak zahrozil ještě Portu.

Po hodině hry přišla první trefa večera, zaznamenal ji hostující Ángel. Girona se nechtěla s prohrou smířit a na konci nejprve vyrovnala Bernardem po standardní situaci, aby v nastaveném čase měla i šanci na vítězství, jenže balón zamířil těsně mimo. Girona tak remizovala s Getafe 1-1.

21.12.18 20:00 Real Sociedad 0:1 Deportivo Alavés
Branky: 11. J. Calleri

Fotbalisté Realu Sociedad nedokázali zastavit šňůru porážek a opět odešli zklamaní, tentokrát v derby nestačili na Alavés.

Už po deseti minutách se dostali hosté do vedení zásluhou hlavičky Calleriho, proti níž neměl Moyá šanci. Real Sociedad si vytvořil několik zajímavých střeleckých pozic, jenže ty vždy skončily slabou střelou do náruče brankáře.

Alavés měl utkání pod kontrolou i ve druhých 45 minutách a vlastně příliš netrpěl, aby dotáhl střetnutí do úspěšného konce. Real Sociedad padl počtvrté v řadě, Alavés naopak po čtyřech kolech zabral a zvítězil, čímž potvrdil, že letos se mu daří lépe než regionálnímu konkurentovi.

22.12.18 12:00 Real Betis 1:1 SD Eibar
Branky: 21. A. Sanabria Ayala  – 72. F. Orellana Valenzuela (z pen.)

Před výkopem zápasu na Villamarínu by zřejmě hosté z Eibaru bod za remízu 1-1 brali, po konečném hvizdu ale nejde pro Basky o dostatečnou odměnu.

V Seville totiž odehráli skvělý duel, po většinu času byli lepší než ve formě hrající domácí. Ale takový je fotbal, ne vždy vyhraje ten, kdo pro to dělá více. Betis šel do vedení v polovině úvodního poločasu, Sanabriovi stačilo z jasné pozice namířit balón do sítě.

Eibar ve druhém poločase ještě zintenzivnil svoji snahu o zvrat. Feddal stáhl k zemi Ramise a nařízený pokutový kop proměnil Orellana. Šlo o poslední gólový moment. Přestože šel Eibar trimfu naproti, musí se spokojit s bodem.

22.12.18 15:15 Atlético Madrid 1:0 Espanyol
Branky: 56. A. Griezmann (z pen.)

Atlético Madrid zvládlo poslední utkání roku vítězně. Espanyol porazilo oblíbeným výsledkem 1-0, o který se zasloužil z pokutového kopu Griezmann.

První poločase na Metropolitanu nenadchl, z nudy vybočila jen parádní akce B. Iglesiase, jenž svůj úprk zakončil lobovaným pokusem z třiceti metrů, ale jako mnoho dalších ztroskotal na parádním zákroku Jana Oblaka.

Vyrovnaná partie pokračovala i v odvetných 45 minutách. V 55. minutě byl k zemi sražen Koke - penalta. Griezmann se z puntíku nemýlil. Espanyol si žádnou příležitost na srovnání vytvořit nedokázal, v bíločervené části hlavního města padl 0-1.

22.12.18 17:30 FC Barcelona 2:0 Celta de Vigo
Branky: 10. O. Dembélé , 45. L. Messi

Fotbalisté Barcelony zdolali Celtu Vigo 2-0 a zajistili si přes svátky první místo ligové tabulky.

Katalánci potvrdili, že v posledních týdnech se dostali do vítězné formy. Se Celtou Vigo měli možná méně problémů, než se podle předzápasových prognóz očekávalo. K tradičně výborně hrajícím Messimu a Albovi se přidal Dembélé, jenž v desáté minutě zajistil Barceloně vedení dorážkou mezi nohy Rubéna.

Na konci poločasu udeřili Blaugranas podruhé. Alba vykouzil dokonalou přihrávku mezi obránce na osamoceného Messiho, proti němuž byl Rubén bez šance. Domácí si pohodlný náskok pohlídali až do závěrečného hvizdu a konec roku stráví v čele La Ligy.

22.12.18 19:45 Athletic Club 1:1 Real Valladolid
Branky: 45. A. Aduriz Zubeldia (z pen.) – 90. Ó. Plano Pedreño

Athletic splnil cíl a na konci roku se díky remíze s Valladolidem posunul mimo sestupové pásmo, byť ho do něj může vrátit lednová dohrávka mezi Villarrealem a Realem Madrid.

Jde o první úspěch nového trenéra Gaizky Garitana, který však nebude spokojený s tím, jak si jeho svěřenci nechali proti Pucele sebrat dva body. Na konci prvního poločasu dostal Athletic výhodu pokutového kopu a Aritz Aduriz se ujal exekuce hodně netradičním způsobem. Z kroku bez rozběhu poslal balón mimo dosah překvapeného Masipa.

Valladolid toho kromě střely Óscara Plana z úvodu druhého dějství příliš nepředvedl, přesto dosáhl na bod. V nastaveném čase se o vyrovnání postaral stejný fotbalista. Hráči Athleticu protestovali a dožadovali se ofsajdu, pozice Óscara však byla regulérní. Athletic se rozešel s Valladolidem smírně.

23.12.18 11:00 Valencia 2:1 Huesca
Branky: 25. D. Parejo Muñoz , 90. C. Piccini  – 72. J. Hernández Suárez (z pen.)

Na Mestalle se schylovalo k dalšímu nespokojenému pískotu, situaci však zachránil Cristiano Piccini, díky jehož zásahu udolala Valencia Huescu 2-1.

Valencii byla mírně lepším týmem, běhavá a bojující Huesca jí však kladla velký odpor. Ten poprvé zlomil Parejo, když v 25. minutě zakončil pohlednou kombinační akci mimo dosah brankáře Santamaríi. Hostující strážce svatyně se poté blýskl proti hlavičce Santi Miny z bezprostřední blízkosti.

Dvacet minut před koncem fauloval Soler Cucha a sám postižený proměnil nařízenou penaltu. Obrat mohl dokonat Ferreiro, z přímého kopu však orazítkoval jen břevno. V době, kdy už začali fanoušci dávat své nespokojení najevo, se v poslední vteřině nastaveného času opřel do míče Piccini a tvrdou střelou rozhodl o vítězství Valencie.

23.12.18 15:15 Leganés 1:1 Sevilla
Branky: 5. M. Vesga Arruti  – 90. W. Ben Yedder

Leganés nedotáhl do konce dobře rozehranou partii proti Seville, a přestože soupeře prakticky k ničemu nepustil, přišel v nastaveném čase o dva body.

Utkání nemohlo pro Okurky začít lépe. Už v páté minutě hlavičkoval Vesga přesně k tyči, Vaclík se natahoval marně. Hra Sevilly zůstala hodně za očekáváním, o poločasové přestávce navíc neudržel nervy Fran Vázquez a byl za protesty vyloučen.

Leganés se spokojil s hlídáním těsného náskoku a nevyužil početní výhody, aby vstřelil pojišťující branku. V závěru zvonila na obou stranách branková konstrukce, v nastaveném čase našel centrovaný míč Mesy hlavu Ben Yeddera, jenž šokoval Butarque. Sevilla se štěstím uhrála i přes dlouhé oslabení bod.

23.12.18 17:30 Rayo Vallecano 2:1 Levante
Branky: 23. A. García Aranda (vlastní), 67. R. de Tomás Gómez  – 60. R. Rochina Naixes

Rayo Vallecano si před krátkou ligovou pauzou přilepšilo v tabulce o tři body, když ve Vallecas přehrálo Levante fotbalově i výsledkově.

Pravda, ani vítězství nestačí Rayitu k posunu mimo sestupové pásmo, avšak znamená důležitý impuls do dalších bojů. Domácí byli hladovější a více chtěli urvat tři body.

V prvním poločase padla jediná branka, když si do vlastní sítě srazil centrovaný míč Toño. V 66. minutě Levante přetavilo jednu z ojedinělých šancí ve vyrovnání, ale poslední slovo patřilo Raúlu de Tomásovi. Střelec Raya o chvíli později zblízka určil podobu konečného výsledku, Rayo si připisuje důležitou výhru.

03.01.19 20:30 Villarreal 2:2 Real Madrid
Branky: 4. S. Cazorla González , 82. S. Cazorla González  – 7. K. Benzema , 20. R. Varane