Shrnutí 17. kola Primera División

Záběr z pátečního utkání (© marca.es)

Sedmnácté kolo otevřela remíza Alavésu s Leganésem. Real Sociedad uhrál s Barcelonou remízu, stejně tak Valencia s Realem Madrid. Atlético zdolalo Osasunu.

Granada nestačila na Levante, v derby mezi Athleticem a Eibarem gól nepadl.

Getafe nemělo problém s Valladolidem, zápasy Celta - Mallorca a Espanyol - Betis skončily remízou.

13.12.19 20:00 Deportivo Alavés 1:1 Leganés
Branky: 81. J. Sanmartín Mato  – 43. M. Braithwait

Utkání velmi slabé úrovně mezi Alavésem a Leganésem vítěze nenašlo, remíza 1-1 znamená, že si každý z týmů připíše do tabulky bod.

Na první fotbalový moment se muselo na Mendizorroze v páteční předehrávce sedmnáctého ligového kola čekat až do samotného závěru prvního poločasu a Leganés mu dokázal dát díky Braithwaiteovi gólovou tečku.

Hosté si jednobrankový náskok bez problémů hlídali, osudnou se jim ale stala 77. minuta, kdy En-Nesyri a Roque Mesa utekli obraně Alavésu, ale svůj nájezd na osamoceného obránce s brankářem nepochopitelně zpackali. Místo další branky Leganésu tak udeřilo vzápěti na druhé straně, když se z dorážky prosadil Joselu. Ani jeden z týmů ve zbývajících deseti minutách neukázal snahu a odvahu pokusit se o vítězství, stav 1-1 proto zůstal. Leganés se sám připravil o dobře rozehraný zápas, což ho může mrzet dnes, ale ještě více v konečném účtování...

14.12.19 12:00 Granada 1:2 Levante
Branky: 60. D. Machís Marcano  – 55. R. Rochina Naixes , 89. E. Bardhi

Levante si v prvním sobotním zápase sedmnáctého ligového kola polepšilo, když v závěru strhlo vyrovnaných devadesát minut proti Granadě ve svůj prospěch.

Utkání by více slušela remízový výsledek, který však v 89. minutě odmítl Enis Bardhi. Záložník Levante napřáhl z hranice velkého vápna a jeho parádní střela zapadla přesně k tyči.

To už v době, kdy na ukazateli skóre svítil stav 1-1 po gólu Rochiny a okamžité odpovědi Darwina Machíse. Reagovat na Bardhiho zásah už Granada nedokázala, a tak se musí smířit s prohrou 1-2.

14.12.19 15:00 Real Sociedad 2:2 FC Barcelona
Branky: 12. M. Oyarzabal Ugarte (z pen.), 62. A. Isak  – 38. A. Griezmann , 49. L. Suárez Díaz

Real Sociedad potvrdil, že se nachází ve velmi dobré formě. Baskové přerušili vítěznou sérii Barcelony a lídra tabulky obrali o dva body.

Domácí začali tlakem, který vyústil zákrokem Busquetse na Llorenteho a pokutovým kopem. Oyarzabal se z puntíku nemýlil a Real Sociedad vedl. Luis Suárez následně protáhl Remira. V Reale Areně se hrál atraktivní zápas, jehož poločasový výsledek byl remízový. Ve 38. minutě totiž Llorente na polovině podskočil míč, Luis Suárez vysunul Griezmanna a Francouz stejně jako proti Mallorce elegantně přehodil brankáře.

Pět minut po změně stran věnoval Lionel Messi snadný gól Suárezovi, hosté dokonali obrat. Real Sociedad v tu chvíli působil otřeseně, jenže Barcelona nedokázala přidat pojistku. Litovat mohla po hodině hry. Ter Stegen jen vyrazil přízemní centr k Isakovi, jenž neměl problém vyrovnat. Otevřený závěr zápasu o vítězi nerozhodl, a protože rozhodčí neohodnotil stažení Piquého v nastaveném čase jako penaltový faul, remizoval Real Sociedad s Barcelonou 2-2.

14.12.19 17:30 Athletic Club 0:0 SD Eibar

Eibar bude po derby na horké půdě San Mamés spokojenější, dokázal totiž proti favorizovanému Athleticu udržet bezbrankový stav.

První poločas byl trestem pro všechny přihlížející, nenabídl totiž vůbec. Z nudné a hluboce podprůměrné podívané vybočila jen akce ze samotného závěru, kdy sice Athletic dostal míč do sítě, jenže z ofsajdové pozice.

Druhý poločas přece jen začal připomínat fotbalové utkání, a to zásluhou v první půli neexistujícího Athleticu. Williams po krásném sólu předložil míč Ibaiovi, který si položil obránce, ale následně ztroskotal na Dmitrovićovi. Brankář Eibaru zneškodnil i nebezpečnou hlavičku Raúla Garcíi. Více zajímavého k vidění nebylo, výsledek zůstal po závěrečném hvizdu rozhodčího stejný jako po tom úvodním.

14.12.19 20:00 Atlético Madrid 2:0 Osasuna
Branky: 67. Á. Morata Martín , 75. S. Ñíguez

Ani skvělý výkon brankáře Sergia Herrery nestačil Osasuně, aby na Metropolitanu bodovalo. Atlético zaslouženě zvítězilo 2-0.

Už v prvním poločase musel Herrera předvést řadu prvotřídních zákroků, z nichž ten nejlepší byl proti hlavičce J. Félixe, kterou strážce svatyně Osasuna dokázal vytěsnit na břevno. To v akci, která začala faulem Felipeho na Brašanaće, který VAR nepochopitelně nedal arbitrovi k přezkoumání.

Jak Osasuna bojovala, o to překvapivější byla situace z 67. minuty, kdy nechala na hranici malého vápna zcela osamoceného Moratu, jehož hlavička otevřela skóre. Dokonalá kombinační akce, kterou zakončil Saúl, pak dala výsledku konečnou pečeť.

15.12.19 11:00 Getafe 2:0 Real Valladolid
Branky: 36. M. Cucurella Saseta , 82. Á. Rodríguez Díaz

Párty nekončí, naopak pokračuje s čím dál větší parádou. Getafe porazilo Valladolid 2-0 a posunulo se na příčky, s nimiž je spojena vstupenka do Ligy mistrů.

Valladolid naproti tomu popátá v řadě nevyhrál a neskóroval a nedaří se mu zastavit volný pád. A co je horší, herní projev neukazuje žádné zlepšení. I dnes tahali Sergiovi svěřenci po celý zápas za kratší konec a v útoku se trápili.

Getafe si proto došlo pro body pevným krokem. Už v prvním poločase postrčil Jorge Molina míč na Cucurellu, jenž se ze snadné pozice nemýlil. Střídající Ángel potvrdil roli žolíka, když ve druhém dějství pečetil na 2-0. Getafe nemělo s Valladolidem problém.

15.12.19 13:00 Celta de Vigo 2:2 Mallorca
Branky: 20. R. Alcântara do Nascimento , 49. I. Aspas Juncal (z pen.) – 33. S. Sevilla López (z pen.), 83. A. Budimir

Dvakrát Celta Vigo nad Mallorcou vedla, dvakrát výhodu ztratila, podruhé v době, kdy už soupeř dohrával v oslabení. V utkání z dolních pater tabulky se zrodila remíza.

Pro Mallorcu jde o vůbec první úspěch sezóny mimo Son Moix, díky němuž se udrží další týden mimo sestupové pásmo. V něm zůstává Celta, který sice zásluhou hlavičky Rafinhy a penalty Iaga Aspase pokaždé získala náskok, jenže ho vždy ztratila.

V prvním poločase totiž vyrovnal z pokutového kopu Salva Sevilla, ve druhém po šťastném odrazu Budimir. To už Mallorca byla na trávníku jen v deseti hráčích, neboť byl vyloučen Raíllo. Ostrované přežili i závěrečný tlak domácích a mohou se radovat z cenného bodu.

15.12.19 15:00 Espanyol 2:2 Real Betis
Branky: 19. S. Darder Moll , 41. B. Espinosa Zúñiga  – 4. B. Iglesias Quintas , 68. M. Bartra Aregall

Další remízový výsledek sedmnáctého ligového kola přinesl zápas mezi Espanyolem a Betisem.

První poločas musel diváky bavit, neboť oba týmy nastoupily s útočnou mentalitou. Proto mohl hned ve třetí minutě otevřít skóre hlavičkující Borja Iglesias. Espanyol ještě do poločasu dokázal nepříznivý stav otočil. Sergi Darder předvedl skvělé sólo i s přesným zakončením, těsně před přestávkou poslal Espanyol do vedení Bernardo.

Druhá půle už tak atraktivní nebyla, kombinace začala váznout a přibylo nepřesností. Přesto ještě jeden gól padl, na konečných 2-2 upravil Bartra. Ustrašený Espanyol trpěl a proti Tellovi ho musel zachránit zkušený brankář Diego López. Katalánci zůstávají ve velkých problémech.

15.12.19 17:30 Sevilla 1:2 Villarreal
Branky: 62. M. El Haddadi Mohamed  – 13. R. Albiol Tortajada , 74. K. Toko Ekambi

Villarreal přerušil sérii špatných výsledků, když na stadionu Ramóna Sáncheze-Pizjuána zaskočil domácí Sevillu výhrou 2-1.

Žlutá ponorka začala dobře a na Vaclíka mířilo několik nebezpečných střel. Zasloužené vedení získali hosté po rohovém kopu a hlavičce Albiola. Zbytek poločasu se odehrával výhradně na polovině Villarrealu, Sevilla však z obrovského tlaku nedokázala nic vytěžit.

Povedlo se jí to až v půli druhé, kdy vyrovnal Munir. Zdálo se, že Andalusané půjdou za třemi zaslouženými body, neboť měli velkou územní i střeleckou převahu, místo toho ale udeřil Toko-Ekambi a vrátil Villarrealu výhodu. Na ni už Sevilla zareagovat nedokázala a Villarreal si důležité body vzít nenechal.

15.12.19 20:00 Valencia 1:1 Real Madrid
Branky: 78. C. Soler Barragán  – 90. K. Benzema

Real Madrid nevyužil ztráty Barcelony v San Sebastiánu a ve Valencii remizoval. Na pozdní branku Carlose Solera odpověděl v páté minutě nastavení Benzema.

Hosté rozjeli utkání ve vysokém tempu a zasypali Jaumeho mnoha střelami, buď ale nebyly dostatečně razantní nebo předvedl brankář Valencie spolehlivý zákrok. Z tlaku Realu Madrid se neurodilo a naopak mohl udeřit hlavičkující Ferran, míč prosvištěl nad břevnem.

Druhé dějství začalo samostatným únikem Ferrana, Courtois svůj tým výborným zákrokem podržel. Poté zajímavých situací ve vápnech ubylo. Až v osmdesáté minutě propukla na Mestalle radost, když Wass našel Solera, který napálil míč do sítě. V závěru nastaveného času kopali hosté rohový kop, míč přistál na hlavě Courtoise, jehož vychytal Jaume, na dorážku Benzemy už ale neměl nárok. Valencia v pohledném utkání remizovala s Realem Madrid 1-1.