Shrnutí 20. kola Primera División

Radost hráčů Getafe (© marca.es)

Getafe si s chutí zastřílelo proti Alavésu. Real Madrid porazil Sevillu, Barcelona Leganés, Atlético vyhrálo v Huesce a Valencia na půdě Celty Vigo.

Betis přestřílel Gironu, Villarreal remizoval s Athleticem, Rayo Vallecano s Realem Sociedad a Levante přehrálo Valladolid.

Eibar neměl v pondělní dohrávce slitování s Espanyolem.

18.01.19 20:00 Getafe 4:0 Deportivo Alavés
Branky: 33. J. Mata Arnaiz (z pen.), 46. J. Molina Vidal , 55. J. Molina Vidal , 88. J. Mata Arnaiz

Getafe nečekaně snadno vymazalo Alavés, jemuž na Coliseu nadělilo čtyři branky.

Do role hrdinů se pasovala útočná dvojice Azulones Mata a Jorge Molina, které se rovným dílem podělila o všechny góly. První z nich vsítil Mata z penalty po faulu Maripána na Cristófora po půlhodině hry.

Druhý zásah přidali domácí pár desítek vteřin po příchodu ze šaten. Z dálky napřáhl Jorge Molina a trefil dokonale. Alavés nedokázal najít odpověď, během utkání ani jednou nevystřelil mezi tři tyče. A tak mohlo Getafe svůj náskok navýšit šťastným gólem Jorge Moliny, poslední slovo měl v závěru po standardní situaci Mata. Překvapivě jednoznačný výsledek zní 4-0.

19.01.19 15:15 Real Madrid 2:0 Sevilla
Branky: 78. C. Casimiro , 90. L. Modrić

Real Madrid zejména ve druhém poločase ukázal svoji lepší verzi a zaslouženě porazil bezradnou Sevillu 2-0.

Domácí začali na Bernabéu aktivně, Vaclíka ale prověřil jen Vinícius. Sevilla odpověděla rychlým kontrem, který v jasné šanci zakončil střelou vedle Escudero. Poté tempo hry opadlo a další vzrušení přišlo až po změně stran.

Starali se o něj výhradně hráči Realu Madrid, kteří za to byli odměněni deset minut před koncem, kdy z dálky napřáhl Casemiro a jeho nádherná rána zapadla do horního rohu branky. V nastaveném čase přidal pojistku velmi dobře hrající Modrić, Real Madrid zdolal Sevillu 2-0.

19.01.19 17:30 Huesca 0:3 Atlético Madrid
Branky: 31. L. Hernández , 52. S. Arias Naranjo , 71. J. Resurrección Merodio

Atlético Madrid pokračuje ve vítězné jízdě, jeho další obětí se na stadionu El Alcoraz stala Huesca, která favoritovi podlehla 0-3.

Možná by byla historie napsána jinak, kdyby Huesca využila některou ze šancí v úvodu zápasu. Jenže Pulidovy nůžky skončily trefenou tyčí a Cucha v další příležitosti vychytal Oblak. A tak udeřilo Atlético zásluhou Lucase, jemuž naservíroval míč Koke.

Hosté uměli s vedením naložit a ve druhé půli ho ještě navýšili. O konečný stav 3-0 z jejich pohledu se postarali Arias a Koke. Atlético Madrid slaví další tříbodový zisk a i nadále zůstává nejbližším pronásledovatelem Barcelony, zatímco Huesce patří poslední místo La Ligy.

19.01.19 19:45 Celta de Vigo 1:2 Valencia
Branky: 40. N. Araújo Razo  – 71. F. Torres García , 84. R. Moreno Machado

V duelu dvou nepřesvědčivých týmů se nadechli čerstvého vzduchu Netopýři z Valencie, když dokázali zareagovat na úvodní gól Araúja a po otočce výsledku získat tři body.

Ty znamenají velkou úlevu zejména pro trenéra Marcelina, jehož pozice byla hodně zpochybňována. Valencia sice ve Vigu nenadchla, důležité vítězstvi ji však může nakopnout. Naopak Celta zůstává od nástupu Miguela Cardosa ve velké krizi a hrozí jí, že po víkendu klesne do sestupových vod.

Přitom Celta šla do vedení krátce před poločasem zásluhou Araúja po rohovém kopu a dlouho si těsný náskok hlídala. Až dvacet minut před koncem se na zadní tyči prosadil Ferran Torres a obrat dokonal Rodrigo po povedené týmové souhře, kdy mu míč poslal před prázdnou branku Gameiro.

20.01.19 11:00 Real Betis 3:2 Girona
Branky: 12. C. Tello Herrera , 54. L. Morón García , 90. S. Canales Madrazo (z pen.) – 36. A. García Serrano , 44. S. Doumbia

Atraktivní střetnutí mezi Betisem a Gironou bylo plné zvratů. Ten nejdůležitější završil v nastaveném čase z pokutového kopu Canales. Betis proto porazil svého soka 3-2.

Verdiblancos byli před svými fanoušky lepším týmem a do stavu skóre to promítl už ve dvanácté minutě Tello, proti jehož přímému kopu byl Bono bezmocný. Jenže Girona v závěru půle soupeře zaskočila a dvěma góly stav otočila. Barragánovu špatnou malou domů vystihl Doumbia, posunul míč na Portua a ten na Aleixe Garcíu, jenž trefil prázdnou branku. O osm minut později poslal hosty hlavou do vedení Doumbia.

Tím gólové hody neskončily. Loren přízemní střelou z 54. minuty vyrovnal, a když už se zdálo, že se body budou dělit, fauloval Lo Celsa nešikovně Douglas Luiz a nařízenou penaltu proměnil Canales. Betis dokráčel ke šťastné výhře 3-2, kterou hráči věnovali obránci Sidneimu, jemuž pár hodin před výkopem zemřel otec.

20.01.19 15:15 Villarreal 1:1 Athletic Club
Branky: 71. K. Toko Ekambi  – 18. J. Costa Jordá (vlastní)

Příliš fotbalové krásy utkání mezi Villarrealem a Ahleticem nepobralo, historii ale bude zajímat zejména výsledek a s tím mohou být po remíze 1-1 spokojenější Baskové.

První poločas nabídl jedinou skutečnou šanci, v níž hosté trefili tyč. Gól padl o chvíli později z nenápadné akce, kdy si centrovaný míč ze strany srazil do vlastní sítě Jaume Costa.

Villarrealu dělalo velké problémy propracovat se skrz pozornou obranu hostů, na čemž nic nezměnila ani poločasová přestávka. Jedinou výjimkou byla 71. minuta, kdy Pedraza našel na malém vápně Ekambiho a útočník Villarrealu vyrovnal a určil konečný rezultát na 1-1.

20.01.19 17:30 Levante 2:0 Real Valladolid
Branky: 42. J. Andújar Moreno , 90. R. Martí Salvador

Levante v bojovném zápase udolalo díky brankám z konců poločasů 2-0 a posunulo se na desáté místo tabulky.

Příliš šancí na Ciutat tentokrát k vidění nebylo, bylo proto jasné, že rozhodnout bude moci maličkost. Například při standardní situaci. Po jedné z nich se do do míče opřel hlavou Coke a obránce Levante poslal svůj tým ve 42. minutě do vedení.

Valladolid krátce po příchodu ze šaten vyrovnal, kontroverzní výrok VAR ale jeho gól anuloval. Další příležitost si už Pucela vytvořit nedokázal, naopak v nastavení inkasovala od Rogera druhou branku večera a z Valencie odjíždí s nepořízenou.

20.01.19 17:30 Rayo Vallecano 2:2 Real Sociedad
Branky: 22. S. Comesaña Veiga , 28. A. Embarba Blázquez  – 39. H. Moreno , 82. W. da Silva

Real Sociedad dokázal na horké půdě ve Vallecas smazat dvougólové manko a přerušit sérii vítězství Raya. Po remíze 2-2 si obě mužstva připisují po bodu.

Než se Baskové na stadionu soupeře pořádně rozkoukali, už prohrávali 0-2. Ve 22. minutě napřáhl z dálky Comesaña a balón po parádní ráně zapadl přesně k tyči. O chvíli později vysunul Trejo Embarbu, jenž si sám před brankářem poradil perfektně - 2-0.

Na konci první patačtyřicetiminutovky přišel kontaktní gól hostů, po standardce ho vsítil Héctor Moreno. Na vyrovnání si Erreala musela počkat až do 82. minuty. Juanmi sice ztroskotal na brankáři, avšak míč se dostal k Willianu Josému, který ho uklidil, kam měl. V závěru mohlo Rayo znovu strhnout vedení na svou stranu, dvakrát se blýskl Rulli. Proto po konečném hvizdu platil stav 2-2.

20.01.19 19:45 FC Barcelona 3:1 Leganés
Branky: 32. O. Dembélé , 71. L. Suárez Díaz , 90. L. Messi  – 57. M. Braithwait

Barcelona měla po dlouhé době nakročeno k ligové ztrátě, ale poté přišel na hřiště Lionel Messi a znovu se ukázal být rozdílovým hráčem. Svůj tým dovedl k výhře nad Leganésem.

Argentinec překvapivě chyběl v základní sestavě, Barcelona i tak v prvním poločase ukázala dobré představení, a to zejména zásluhou velmi dobře hrajícího Dembélého. Právě jeho pravá kopačka se postarala o vedoucí gól, běžela 32. minuta.

Po hodině hry přišel šok, Leganés z ojedinělého útoku Brathwaitem srovnal krok. Valverde poslal na trávník Messiho a právě po jeho střele, kterou Cuéllar neudržel, vsítil z dorážky gól Luis Suárez. Při kopu došlo ke střetu uruguayského útočníka s Cuéllarem, VAR sporný gól posvětil. V nastaveném čase přikrášlil vítězství favorita sám Messi tvrdou střelou. Barcelona udolala Leganés 3-1.

21.01.19 20:00 SD Eibar 3:0 Espanyol
Branky: 24. S. Enrich Ametller , 52. P. De Blasis , 84. C. Días Barbosa de Oliveira