Shrnutí 21. kola Primera División

Ben Yedder slaví první gól zápasu proti Levante (© marca.es)

Barcelona potvrdila formu výhrou v Gironě, Real Madrd přestřílel Espanyol, Sevilla pálila ostrými proti Levante, Atlético přehrálo v derby Getafe, Leganés remizoval s Eibarem a Valencia si v tabulce polepšila na úkor Villarrealu, který čeká další týden v sestupovém pásmu.

Valladolid porazil Celtu Vigo, Athletic Betis a mezi Realem Sociedad a Huescou gól nepadl.

Alavés doma nestačil v pondělní dohrávce na Rayo Vallecano.

26.01.19 12:00 Sevilla 5:0 Levante
Branky: 48. W. Ben Yedder , 60. André Silva , 71. F. Vázquez , 80. Pablo Sarabia (z pen.), 90. Q. Promes

Sevilla díky výbornému výkonu ve druhém poločase dala zapomenout na sérii nepřesvědčivých výsledků a porazila Levante 5-0.

Už ve třetí minutě vyslal Vidal do šance Ben Yeddera, proti němuž se zaskvěl Oier. Za Levante odpověděl hlavičkou těsně nad Boateng. Nejblíže gólu byl v závěru poločasu Roque Mesa, tečovaná střela domácího záložníka skončila na tyči.

Tři minuty po začátku druhé půle se opakovala situace z úvodu té první, tentokrát však Ben Yedder Oiera ze stejné pozice překonal a poslal Sevillu do vedení. Na druhé straně orazítkoval Bardhi pomocí teče od obránce tyč. Přesněji mířil po ideální pasu Promese André Silva a navýšil náskok Andalusanů. Málo vídaný kontr v šesti hráčích proti jedinému obránci naopak Sevilla pokazila, Sarabia nezakončil ve skluzu přesně. Při chuti hrající domácí se dočkali gólu o chvíli později, jeho autorem byl Fran Vázquez. Deset minut před koncem fauloval Jason Promese a Sarabia proměněnou penaltou pokračoval v exhibici celku z Nerviónu. Fran Vázquez trefil břevno, v poslední minutě domácí zakončili svůj pětigólový příděl. Cabaco poslal k zemi Mesu, následnou penaltu sice Oier zlikvidoval, jenže její exekutor Promes z dorážky přece jen pečetil na konečných 5-0.

26.01.19 15:15 Atlético Madrid 2:0 Getafe
Branky: 27. A. Griezmann , 37. S. Ñíguez

Noční můra na pokračování a bez vidiny konce. Tak si musí připadat fotbalisté Getafe, když si prohlédnou statistku proti Atléticu Madrid Diega Simeoneho. Ani na patnáctý pokus nevstřelili Azulones městskému soupeři gól a potřinácté padli, tentokrát 0-2.

Atlético si naopak souboje s Getafe užívá. Skóre 30:0 mluví za vše. Jestliže výsledek není překvapením, pak žádnou novinkou není ani to, kdo se o něj zasloužil. Vítězná branka patří Griezmannovi, jenž střelou bodlem zakončil povedenou akci Thomase. Ještě do poločasu přidal druhý zásah Saúl a bylo rozhodnuto.

Getafe totiž nedokázalo na Metropolitanu výrazně ohrozit brankáře Jana Oblaka. Ten se na další nulu příliš nenadřel, po většinu byl v roli diváka. Frustrovaní hosté navíc v závěru přišli o vyloučené Djeného a Cabreru, což už ale neměli na výsledek vliv.

26.01.19 17:30 Leganés 2:2 SD Eibar
Branky: 46. Y. En-Nesyri , 67. Y. En-Nesyri  – 29. E. García Martínez , 36. J. Jordán Moreno

Leganés dokázal v utkání proti Eibaru smazat dvougólovou ztrátu, na stadionu Butarque se tak body dělily po konečném rezultátu 2-2.

První poločas dlouho nenabízel nic zajímavého a z nudy vybočila jen dvanáctá minuta a protest fanoušků proti systému VAR. Až po půlhodině to byl Eibar, kdo pohnul vývojem i stavem, a to dvakrát v rychlém sledu. Nejprve se perfektní hlavičkou prosadil Kike García, aby o pět minut později nádherně z přímého kopu zvýšil náskok Basků Joan Jordán.

Okurky vstoupily do druhé půle výrazně hladovější a odměna přišla okamžitě. En-Nesyri střelou o tyč snížil a stejný fotbalista v 68. minutě hlavou vyrovnal. Remízový stav znamenal utlumení útočných choutek na obou stranách a střetnutí dospělo k zasloužené remíze.

26.01.19 19:45 Valencia 3:0 Villarreal
Branky: 4. M. Diakhaby , 51. D. Cheryshev , 86. R. Moreno Machado

Další tristní výkon, další prohra a další týden v sestupovém pásmu. Villarreal pokračuje v mizérii a nic na tom nezměnilo ani derby na Mestalle, které zcela jasně ovládla Valencia poměrem 3-0.

Naděje Villarrealu na bodový zisk neměly dlouhého trvání, hned v úvodu se totiž zapsal na listinu střelců Diakhaby, krátce po něm tak mohl učinit i Cheryshev, avšak v šanci zklamal. Villarreal byl bezzubý a těsně před pauzou ho po pěkné střele Pareja zachránila tyč.

Žlutá ponorka nedokázala využít svůj potenciál ani ve druhém dějství a opět rychle inkasovala, tentokrát z kopačky Cherysheva po kiksu Iborry, jenž se u hranice vápna nechal obrat o míč. Definitivní podobu výsledku dal v závěru hlavičkující Rodrigo. Valencia ukázala zlepšenou formu, Villarrealu svůj současný zmar.

27.01.19 11:00 Real Valladolid 2:1 Celta de Vigo
Branky: 55. Ó. Plano Pedreño , 69. S. Gontán Gallardo  – 16. P. Sisto Ifolo Emirmija

Na hodně nepříjemný konec týdne si zadělala Celta Vigo. Prohra ve Valladolidu pro ni totiž znamená, že ji Rayo může poslat na sestupové příčky.

A problémy čekají i na Miguela Cardosa, jenž od svého nástupu do funkce trenéra nejen že nedokázal mužstvo nikam posunout, ale jeho výkonnost se oproti Antoniu Mohamedovi ještě zhoršil. Ve Valladolidu se sice ujalo vedení po parádní akci i zakončení Piona Sista, jenže to bylo ze strany Galicijců vše.

Valladolid byl hladovější a více toužil po úspěchu. Šance na konci půle ještě úspěch nepřinesly, po změně stran už ale Pucela udeřila. Óscar Plano vyrovnal a dvacet minut před koncem dokončil obrat Keko, Celta navíc dohrávala bez vyloučeného debutanta Hoedta. Valladolid získal půdu pod nohama, Celta se boří stále níže a níže.

27.01.19 15:15 Girona 0:2 FC Barcelona
Branky: 9. N. Cabral Semedo , 68. L. Messi

Barcelona v Gironě hodně trpěla, přesto navlékla na šňůru vítězství další korálek a i nadále pokračuje v cestě za obhajobou ligového titulu.

Už v deváté minutě se po zákroku jednoho z obránců dostal míč k Semedovi, který ho uklidil za Bonova záda. Další šanci Barcelony měl Coutinho, ale neuspěl. Girona bylo nejblíže vyrovnání krátce před pauzou. Stuani už překonal Ter Stegena, za něhož ovšem na brankové čáře zaskočil Piqué.

Když byl krátce po úvodu druhého poločasu vyloučen po přísné druhé žluté kartě Espinosa, zdálo se být rozhodnuto. Avšak Girona ani v oslabení nesložila zbraně a nejednou defenzivu hostů pozlobila. Její naděje utnul až Lionel Messi, jehož padáček po pasu Jordi Alby zastavila až síť. Barcelona zvládla těžké derby na stadionu Montilivi a připisuje si do tabulky další tři body.

27.01.19 17:30 Athletic Club 1:0 Real Betis
Branky: 21. I. Muniain Goñi

Athletic navázal na zlepšení pod Garitanem a v souboji s Betisem zvítěžil těsně 1-0.

Jde o odraz na hřišti viděného. Baskičtí Lvi ukázali mnohem větší touhu útočit a jít za třemi body, hra Betisu působila až příliš konzervativně. V prvním poločase se prosadil jen Muniain, skóre přesto mohlo být z pohledu domácích ještě více příznivější, neboť si vytvořili několik dalších šancí. Zradila je koncovka.

Betis byl nejblíže vyrovnání ve druhé pětačtyřicetiminutovce, střelu Canalese z přímého kopu skvěle zneškodnil Iago Herrerín. Po vyloučení De Marcose měli hosté krátkou početní výhodu, Iaga už ale neohrozili. Athletic těsný náskok uhájil a zaslouženě se raduje.

27.01.19 17:30 Real Sociedad 0:0 Huesca

Real Sociedad zůstává po Alguacilem neporažen, v domácím zápase se od Basků ale očekával lepší výsledek než bezgólová remíza s Huescou.

Erreala nezvládla roli favorita. Fotbal jako by zapomněl, že se má na Anoetu dostavit, takže se fanoušci po většinu času nudili.

Domácí měli míč na kopačkách, ale chyběly jim myšlenky, které by se postaraly o vzruch před Santamaríou. Dělba bodů má větší cenu pro Huescu, i když ta se nachází v tak těžké situaci, že je potřebuje sbírat spíše po třech, aby oživila naději na záchranu.

27.01.19 19:45 Espanyol 2:4 Real Madrid
Branky: 25. L. Carrilho Baptistão , 81. R. Rosales Altuve  – 4. K. Benzema , 15. S. Ramos García , 45. K. Benzema , 67. G. Bale

Real Madrid potvrdil vzestupnou tendenci a po velmi dobrém výkonu se může po utkání na hřišti Espanyolu radovat z vítězství 4-2.

Jeho režisérem byl Karim Benzema, jenž zaznamenal dva góly a řadu zajímavých situací vytvořil pro spoluhráče. První branku vsítil už v páté minutě, když dokončil práci po Modrićovi, jehož po výborném sólu vychytal Diego López. Po čtvrthodině zvýšil hlavičkou po pasu Modriće Sergio Ramos. Léo sice dosáhl kontaktní trefy, avšak hosté si v závěru půle vzali zpět dvougólový náskok, a to díky Benzemově zakroucené přízemní střele mimo dosah brankáře.

V 67. minutě se nechal školácky obrat o míč Léo a Bale krátce poté, co přišel na hřiště, zvýšil už na 4-1 pro Real Madrid. Vyloučení Varana vlilo domácím krev do žil, na více než úpravu skóre Rosalesem jim ale nezbyl čas. Real Madrid vyhrál 4-2.

28.01.19 20:00 Deportivo Alavés 0:1 Rayo Vallecano
Branky: 47. R. de Tomás Gómez