Shrnutí 25. kola Primera División

Joaquín se zapsal mezi střelce (© marca.es)

Pětadvacáté ligové kolo začalo ve velkém stylu, a sice přestřelkou mezi Betisem a Mallorcou s výsledkem 3-3. Barcelona nedala šanci Eibaru a díky prohře Realu Madrid s Levante se posunula na první místo.

Celtě stačil k výhře nad Leganésem jediný gól. Real Sociedad neměl problém s Valencií.

Osasuna doma nestačila na Granadu, Alavés má tři body z derby proti Athleticu, Valladolid zdolal Espanyol a Sevilla dobyla stadion Getafe.

Atlético přehrálo Villarreal poměrem 3-1.

21.02.20 20:00 Real Betis 3:3 Mallorca
Branky: 19. S. Canales Madrazo (z pen.), 35. N. Fekir (z pen.), 48. J. Sánchez Rodríguez  – 16. J. Hernández Suárez , 27. A. Budimir , 70. T. Kubo

Páteční gólová párty mezi Betisem a Mallorcou potrěšila více hosty, kteří prolomili venkovní trápení a bodem za skóre 3-3 si přilepšili v boji o záchranu. Naopak pro Betis znamená ztráta dvou bodů proti papírově slabšímu sokovi další zmeškaný vlak do pohárové Evropy, a co je horší, mnoho už jich nepojede, pokud vůbec nějaký.

Mallorca v úvodní půli dvakrát favoritovi odskočila, ale Betis pokaždé srovnal krok. Na parádní volej Cucha odpověděl z pokutového kopu za faul na Fekira Canales, na Budimirovu trefu z otočky po hezké kombinační akci rovněž z penalty s velkým štěstím Fekir.

Ve 48. minutě nestárnoucí Joaquín poprvé strhl vedení na stranu domácích, jenže i Mallorca našla v těžké chvíli odpověď. Joel proti Kubově střele zřejmě neměl čisté svědomí... Nervózní závěrečné minuty hrdinu nenašly, Betis remizoval s Mallorcou v parádním představení 3-3.

22.02.20 12:00 Celta de Vigo 1:0 Leganés
Branky: 62. I. Aspas Juncal

Iago Aspas do Segundy nechce. Celta Vigo i přes dlouhé oslabení dokázala využít jednou šanci a porazit v záchranářském duelu Leganés 1-0.

První klíčový okamžik přišel ve 23. minutě, kdy byl za ostrý skluz vyloučen Bradarić. Leganés si však nevěděl rady, jak s početní výhodou naložit, takže výsledkem byl naprosto jalový tlak.

Celta Vigo si trpělivě počkala na svoji šanci. Ta se naskytla v 63. minutě po standardní situaci, Iago Aspas šikovně prodloužil dráhu míče až do sítě. Leganés nebyl schopen reakce a Celta vlastně ani netrpěla, aby velmi důležité vítězství uhájila.

22.02.20 15:00 FC Barcelona 5:0 SD Eibar
Branky: 14. L. Messi , 37. L. Messi , 40. L. Messi , 87. L. Messi , 89. A. Ramos de Oliveira Melo

Lionel Messi rázně ukončil několikazápasové čekání na gól, Eibar sestřelil čtyřmi přesnými zásahy, a protože Arthur v závěru přidal ještě jednu branku, smetla Barcelona soupeře 5-0.

Zatímco fanoušci v úvodu střetnutí protestovali proti prezidentovi klubu Bartomeuovi a požadovali jeho odstoupení, Lionel Messi nastartoval motory a už do poločasu stihl hattrick. Zejména první trefa, při níž zahrál obránci na housle a podél Dmitroviće poslal míč do sítě, byla výstavní.

V 87. minutě přišel čtvrtý Messiho gól, když si zkušeně položil obránce i brankáře a zakončil do prázdné svatyně. Dorážející Arthur definitivně uzavřel gólový účet odpoledne. Barcelona se minimálně na několik hodin posunula na první místo La Ligy.

22.02.20 17:30 Real Sociedad 3:0 Valencia
Branky: 12. M. Merino Zazón , 45. I. Monreal Eraso , 48. A. Januzaj

Nepovedený týden uzavřela Valencia další prohrou o tři góly. Po debaklu s Atalantou 1-4 v Lize mistrů narazili Netopýři i v San Sebastiánu, kde podlehli Realu Sociedad 0-3.

Valencia nazačala špatně, ale už ve dvanácté minutě inkasovala od Mikela Merina, což ji srazilo do kolen natolik, že už se nedokázala zvednout. Když si v nastaveném čase prvního poločasu po rohovém kopu našel na zadní tyči míč Monreal a zvýšil na 2-0, bylo rozhodnuto.

Pohodu Realu Sociedad potvrdil třetím gólem po změně stran Januzaj, což byl v podstatě konec zápasu. Valencia neměla na reakci psychické síly a Real Sociedad pevným krokem došel ke třem bodům, které lze chápat jako kandidaturu na příčky, s nimiž je spojena vstupenka do Ligy mistrů.

22.02.20 20:00 Levante 1:0 Real Madrid
Branky: 79. J. Morales Nogales

Real Madrid přišel na Ciutat o body i o první místo tabulky, na kterém ho vystřídala Barcelona. Zidanův tým znovu doplatil na neproduktivní útok a tentokrát i na chybu Courtouise.

Belgický brankář totiž při jediné brance večera předvedl podivný zákrok, kterým jako by míči spíše uhýbal. A tak tvrdá rána Moralese deset minut před koncem přihrála Levante tři body a další skalp favorizovaného soupeře.

Přitom Real Madrid už tou dobou mohl vést, jenže Benzema v prvním poločase svoji šanci nezakončil dobře, Casemiro hlavičkoval těsně vedle a nejlepší příležitost druhé půle zahodil nepovedeným kontaktem s míčem Hazard, jenž v závěru střídal kvůli problémům s kotníkem. Real Madrid před El Clásicem prohrál na půdě Levante 0-1.

23.02.20 11:00 Osasuna 0:3 Granada
Branky: 4. D. Machís Marcano , 28. D. Machís Marcano , 41. D. Foulquier

Granada bez slitování trestala chyby v obraně Osasuny a vyhrála na půdě soupeře, se kterým se ještě vloni setkávala v rámci Segundy, jasně 3-0.

Andalusané poprvé rozvlnili síť už ve čtvrté minutě. Aridane chyboval při rozehrávce, Soldado postrčil míč na Machíse, proti jehož tvrdé ráně z úhlu byl brankář bezmocný. Po půlhodině neuhlídal Aridane, jemuž se zápas nepovedl, znovu Machíse, který ani podruhé nezaváhal. V závěru půle udeřil ještě Foulquier a bylo rozhodnuto.

Nezáživný druhý poločas se už dohrával jen z povinnosti, tempo hry brzdila neustálá přerušení, což hrálo do karet Granadě. Špatný výkon Osasuny nemohl stačit ani na korekci skóre, proto je konečný stav shodný s tím poločasovým.

23.02.20 13:00 Deportivo Alavés 2:1 Athletic Club
Branky: 28. L. Pérez Martínez (z pen.), 90. R. Ely  – 17. R. García Escudero

Athletic po derby s Realem Sociedad nezvládl ani další regionální souboj, ve Vitórii podlehl Alavésu 1-2.

Pro Athletic jde o čtvrtou prohru v řadě, která uvrhla mužstvo do země nikoho, odkud je sice bezpečný odstup od sestupových vod, ale zároveň daleko na příčky, s nimiž je spojena účast v pohárech.

Byli to přitom právě hosté, kdo otevřel gólový účet. Vesga na hranici vápna promáchl, ale Raúl García následně poslal balón povedenou střelou k tyči. Alavés ještě v první půli vyrovnal, po faulu Yeraye proměnil pokutový kop Lucas Pérez. Druhý poločas nabídl spíše boj než pohledný fotbal, až Lucas Pérez krátce před koncem poslal balón do břevna. V první minutě nastavení přece jen přišlo rozuzlení v podobě zásahu Elyho. Alavés zdolal Athletic 2-1.

23.02.20 15:00 Real Valladolid 2:1 Espanyol
Branky: 77. S. Ramírez Castillo , 83. S. Guardiola Navarro  – 90. A. Embarba Blázquez (z pen.)

Zápas mezi Valladolidem a Espanyolem dlouho směřoval k remíze 0-0, v závěru se však roztrhl pytel s góly, během čtvrthodiny padly hned tři, což přineslo více radosti domácím.

Fotbal to ke koukání příliš hezký nebyl, nepomohlo tomu ani zbytečné vyloučení David Lópeze z prvního poločasu. Valladolid dlouho nevěděl, jak s přesilovkou naložit. Minuty plynuly a šance nepřicházely.

Až v 78. minutě poslal Pucelu do vedení Sandro. Vzápětí předložil Enes míč ke snadnému gólu Guardiolovi a bylo rozhodnuto. Embarba sice v nastavení snížil, šlo ale jen o čestnou trefu hostů z Barcelony.

23.02.20 17:30 Getafe 0:3 Sevilla
Branky: 43. L. Ocampos , 67. F. Reges , 75. J. Koundé

Sevilla ukázala svou nejlepší verzi a na Coliseu zaskočila Getafe snadným vítězstvím 3-0, díky kterému vystřídala dnešního soka na třetím místě tabulky.

Pro Andalusany jde o pořádnou vzpruhu po sérii špatných výsledků, Getafe naopak udělalo krok zpět. Dobře hrající Sevilla měla zápas pod kontrolou a dokonale deaktivovala všechny zbraně Bordalásova výběru.

A navíc hosté dokázali využít šance. Ocampos v prvním a Fernandou s Koundém ve druhém poločase zatížili konto Davida Sorii. Getafe gól nevstřelilo, přestože Sevilla musela v poločase udělat změnu v brance, zraněného Vaclíka nahradil Bono. Ani jeden nemusel předvést své umění, Sevilla slaví výhru 3-0.

23.02.20 20:00 Atlético Madrid 3:1 Villarreal
Branky: 40. Á. Correa , 64. J. Resurrección Merodio , 74. J. Sequeira  – 16. F. Alcácer García

Villarreal poprvé ve své prvoligové historii nastoupil v základní sestavě s jedenácti Španěly, úspěch to ale Žluté ponorce nepřineslo, neboť její posádka prohrála na stánku Atlética 1-3.

V úvodu se zdálo, že Callejova sázka na domácí produkt vyjde, protože Paco Alcácer tvrdou střelou překonal Oblaka. Jenže ve čtyřicáté minutě Correa vyrovnal a dodal svému celku sílu do druhé pětačtyřicetiminutovky.

Výborně hrající Koke v 64. minutě skóroval a o uzdravený J. Félix přidal pojistku. Atlético se výhrou 3-1 vrátilo na správnou kolej, Villarreal naproti tomu nevyužil možnost, aby se v tabulce prokousal mezi nejlepší šestici klubů.