Shrnutí 26. kola Primera División

Radost hráčů Realu Sociedad (© marca.es)

El Clásico se stalo kořistí Realu Madrid, který se po trimfu 2-0 nad Barcelonou vrátil na první místo tabulky.

Realu Sociedad stačil jediný gól k výhře nad Valladolidem.

Eibar nedal šanci Levante, Valencia zdolala Betis a v zápasech Leganés - Alavés a Granada - Celta Vigo se zrodily remízy.

Sevilla přestřílela Osasunu, Athletic po dlouhé době vyhrál, jeho obětí se stal Villarreal.

Espanyol remizoval s Atléticem, Getafe dobylo stadion Mallorcy.

28.02.20 20:00 Real Sociedad 1:0 Real Valladolid
Branky: 60. A. Januzaj

Adnan Januzaj oprášil svá kouzla a jediným gólem povedenou hlavičkou zajistil Realu Sociedad vítězství nad Valladolidem, které Basky posunulo do části tabulky, která je vyhrazena jen těm nejlepším.

Pro Errealu jde navíc o navýšení morálky před semifinálovou odvetou Copy proti Mirandésu. V Reale Areně předvedla solidní výkon, byť se Valladolid ukázal jako bojovný soupeř, který favoritovi nic neulehčil.

Rozhodnutí přišlo po hodině hry, Januzaj trknul do balónu na přední tyči a Masip neměl šanci. Nejlepší šanci Valladolidu měl v nastaveném čase Sandro, Remiro skvělým zákrokem svůj tým zachránil. Real Sociedad se posunul na třetí post a navíc má zápas k dobru.

29.02.20 12:00 SD Eibar 3:0 Levante
Branky: 27. C. Días Barbosa de Oliveira , 48. C. Días Barbosa de Oliveira , 85. F. Orellana Valenzuela

Levante nedokázalo navázat na výhru nad Realem Madrid a na Ipurue prohrálo vysoko 0-3.

Eibar potvrdil, že se mu na tohoto soupeře náramně daří. Vítězství má pro Basky velkou hodnotu, neboť se díky ní více oddálí sestupovým vodám, do kterých se nikdo nechce ponořit.

Už v prvním poločase otevřel skóre Charles, stejný hráč povedenou hlavičkou hned na úvod druhého dějství zvýšil na 2-0. Charles mohl dokonat hattrick, penaltu ale neproměnil. Byl to tak až Orellana, kdo pět minut před koncem přidal poslední zásah.

29.02.20 15:00 Valencia 2:1 Real Betis
Branky: 60. K. Gameiro , 89. D. Parejo Muñoz  – 90. L. Morón García

Valencia dokázala zastavit sérii nelichotivých výsledků a naopak dostala do problémů Betis, jehož trenér Rubi je po prohře 1-2 na Mestalle terčem spekulací o možném odvolání.

Na první gól se muselo čekat až do šedesáté minuty, do té doby k němu měl nejblíže Gayův nepovedený centr, který se změnil v takřka dokonalou střelu. Chyběl jí jen decimetr, a tak místo do branky spadl balón na břevno.

Po hodině napřáhl Gameiro a brankář Betisu neměl šanci. Hosté se snažili o vyrovnání, v koncovce se jim však nedařilo, přestože si několik nadějných situací vypracovali. Udeřilo na druhé straně, když se trefil Parejo. Snížení Lorena Moróna z nastaveného času přišlo příliš pozdě.

29.02.20 17:30 Leganés 1:1 Deportivo Alavés
Branky: 59. G. Carrillo  – 47. L. Pérez Martínez

Souboj Leganésu s Alavésem vítěze nenašel, s bodem budou bezpochyby spokojenější hostující fotbalisté, pro Leganés jde jen o dílčí úspěch, který nic neřeší.

Těžká situace totiž Okurky nutí sbírat body po třech. Dobrou zprávou pro ně může být, že po odchodu Braithwaitea našli střelce v Carrillovi, jenž dokázal odpovědět na úvodní gól Lucase Péreze.

V závěru měli blíže k výhře hosté, dva skvělé zákroky musel vytáhnout Pichu Cuéllar. Leganés remizoval s Alavésem na stadionu Butarque 1-1.

29.02.20 20:00 Granada 0:0 Celta de Vigo

Šance Puertase, jehož pokus postupně ťuknul do obou tyčí, byl jedním z mála světlých momentů jinak slabého střetnutí mezi Granadou a Celtou Vigo.

Oba týmy jako by se bály zvítězit, a tak třem bodům ani nezkusily jít naproti. Výsledkem byla po většinu času nudná tlačenice o střed pole.

Granada před odvetou semifinále Copy remizovala se Celtou Vigo. Hodnotu bodu pro Galicijce určí až další výsledky 26. ligového kola.

01.03.20 11:00 Sevilla 3:2 Osasuna
Branky: 13. Y. En-Nesyri , 45. L. Ocampos , 90. Y. En-Nesyri  – 64. A. Hernández Umpiérrez , 74. R. Torres Morales (z pen.)

Nechybělo mnoho a Sevilla se opět mohla stát obětí vlastního strachu a nejistoty z domácích zápasů. Vysvobození pro ní přišlo až v nastaveném čase z kopačky En-Nesyriho, což znamená vítězství 3-2 nad Osasunou.

Sevilla přitom měla utkání skvěle rozehrané. Po prvním poločase vedla 2-0, o což se zasloužili En-Nesyri v poslední minutě Ocampos hlavičkou po rohu, a v 54. minutě byl navíc za hru rukou mimo velké vápno vyloučen brankář Herrera.

Jenže chaos v obraně znamenal snížení Aridaneho po standardní situaci a o deset minut později zahrál rukou Escudero a Roberto Torres nařízenou penaltu proměnil. V nastaveném čase se štěstí přece jen přiklonil na stranu Sevilly, balón propadl až k En-Nesyrimu, jenž neměl problém ho z několika metrů uklidit do sítě.

01.03.20 13:00 Athletic Club 1:0 Villarreal
Branky: 56. R. García Escudero (z pen.)

Jedenáctý pokus byl konečně vítězný. Athleticu stačil gól Raúla Garcíi z pokutového kopu, aby přetlačil Villarreal a po dlouhé době zvítězil.

Deset kol bez plného bodového zisku se zdálo být věčných, Garitanovo mužstvo už potřebovalo uspět i v lize. Před odvetou semifinále Copy se to podařilo. Villarreal může litovat šance Gerarda Morena, největší v první půli, kdy sám před brankářem vystřelil velmi slabě. I Athletic měl své možnosti, avšak balón létal mimo.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce dostali domácí dvakrát výhodu pokutového kopu. Raúl García svůj proměnil, Williams po něm ne. Athletic přesto zpomalil vzestup Villarreal výhrou 1-0.

01.03.20 15:00 Espanyol 1:1 Atlético Madrid
Branky: 24. S. Savić (vlastní) – 47. S. Ñíguez

Remíza, která má ale pro Espanyol i Athletic spíše příchuť porážky, neboť v situaci obou klubů nic podstatného neřeší a nezlepšuje.

První poločas byl lepší Espanyol, zejména Raúl de Tomás exceloval a proháněl hostující obranu. Ta nakonec inkasovala od vlastního hráče, Savić netrefil míč ideálně a oblak nedokázal pohromě zabránit. Slovinec se blýskl o chvíli později, když fantastickým zákrokem vytáhl neméně povedenou ránu Víctora Sáncheze na břevno.

Hned po příchodu ze šaten napřáhl Saúl a tentokrát parádní střela zatřepala sítí - 1-1. Atlético ožilo a chvílemi soka zatlačilo, koncovka však není v letošní sezóně jeho silnou stránkou, což je také důvod, proč už žádný gól nepřidalo, Moratovi v tom zabránila branková konstrukce. Espanyol remizoval s Atléticem 1-1.

01.03.20 17:30 Mallorca 0:1 Getafe
Branky: 67. N. Maksimović

Hlavička Maksimoviće na Son Moix vrátila Getafe na pozice pro Ligu mistrů a přidělala fanouškům Mallorcy další vrásky na čele.

Domácí totiž věřili, že Madriďany po jejich náročném programu posledních týdnů zaskočí, jenže kouzlo domácího stadionu tentokrát nezafungovalo.

Utkání plné faulů a protestů spělu k tomu, že rozhodne jediný gól. V šedesáté sedmé minutě ho hlavičkou zaznamenal Maksimović. Getafe nezářilo, ale na Mallorcu, která ani nevystřelila mezi tři tyče, to byl výkon dostačující.

01.03.20 20:00 Real Madrid 2:0 FC Barcelona
Branky: 71. V. Júnior , 90. M. Díaz Mejía

Přetahovaná o titul pokračuje, důležitou kapitolu napsalo 244. El Clásico, které díky brankám Viníciuse a Mariana ovládl v domácím prostředí Real Madrid.

Zinédine Zidane překvapil zařazením Marcela na úkor Mendyho, do jedenáctky Barcelony se vrátil Jordi Alba. Real Madrid byl sice v první půli při útocích přímější, ale lepší šance měla Barcelona. Messi si stejně jako před ním Arthur vylámal zuby na výborném Courtoisovi, Griezmann mířil nad. Domácí tak byli vděční, že poločas skončil 0-0.

Druhá půle nabídka zcela jiný obrázek. Hráčů Realu Madrid bylo plné hřiště a Barcelona přestávala stíhat. Iscovu točenou střelu bravurně vytěsnil Ter Stegen, následně Němce zastoupil na brankové čáře obránce a Benzema v další šanci pálil těsně nad.

V 72. minutě už Bernabéu propukl v nadšení. Aktivní, ale do té doby nepřesný Vinícius potáhl míč do vápna a z úhlu přesně zakončil. Těsný náskok domácí hájili, aniž by trpěli. Naopak v nastavení přidal pojistku Mariano, který byl v tu chvíli na hřišti jen několik desítek vteřin. Real Madrid se vrátil na první místo tabulky.