Shrnutí 27. kola Primera División

Záběr z utkání Athletic - Espanyol (© marca.es)

Athletic na úvod kola remizoval s Espanyolem, Alavés v derby s Eibarem. Atléticu stačil k výhře nad Leganésem jediný gól. Barcelona si poradila s Rayem, Getafe s Huescou.

Betis uspěl na hřišti Celty, Valencia přestřílela Gironu, Sevilla Real Sociedad, Villarreal urval důležitým triumf na stadionu Levante.

Real Madrid se vrátil na vítěznou vlnu díky třem bodům z Valladolidu.

08.03.19 20:00 Athletic Club 1:1 Espanyol
Branky: 80. R. García Escudero  – 9. F. Ferreyra

Branky Ferreyry z úvodu a Raúla Garcíi ze závěru střetnutí určily, že v prvním utkání sedmadvacátého ligového kola se budou body dělit.

Po konečném hvizdu mohou být spokojeny oba celky. Espanyol má cenný bod z horké půdy Katedrály a domácí dokázali na poslední chvíli odvrátit porážku. K té zápas směřoval poté, co dlouho platilo vedení hostů, o které se už deváté minutě postaral po pasu Wu Leie Ferreyra.

Athletic se snažil o vyrovnání, v závěru dokázal Espanyol zatlačit natolik, že vyčerpaná obrana Katalánců neuhlídala po centru Ibaie Raúla Garcíu, jenž dal výsledku konečnou podobu.

09.03.19 12:00 Deportivo Alavés 1:1 SD Eibar
Branky: 58. T. Inui  – 71. M. Cardona Rovira

Alavés nevyužil možnost posunout se na čtvrté místo tabulky, neboť se mu v baskickém derby postavil do cesty Eibar, který na Mendizorroze dosáhl na bod za plichtu 1-1.

Prvnímu poločasu sice nechybělo tempo, avšak na skutečnou gólovou šanci se čekalo marně. Rušněji bylo ve vápnech po změně stran. Alavés udeřil jako první prostřednictvím znovu výtečného Inuie, jenž si po skvělém uvolnění od Jonyho zkušeně počkal na pohyb brankáře a podél něj poslal míč do sítě.

Eibar ovšem potřeboval na odpověď jen něco málo přes deset minut. Z první využil přihrávky Orellany Cardona. Tomás Pina v poslední příležitosti jen těsně minul, stav zůstal 1-1.

09.03.19 15:15 Atlético Madrid 1:0 Leganés
Branky: 50. S. Ñíguez

Atlético Madrid i v oslabené sestavě dokázalo udolat v malém městském derby Leganés. Jediný gól vstřelil Saúl.

A to v padesáté minutě po pokutovém kopu za faul Omerua na Correu. Sául sice penaltu neproměnil, ale z dorážky se už nemýlil. To už na hřišti nebyl Antoine Griezmann, jehož Simeone stáhl o poločasové přestávce, aby šetřil síly na Juventus.

Sázka na netradiční jedenáctku se domácímu trenérovi vyplatila i díky tomu, že Leganés na Metropolitanu nejevil známky života. Atlético tak nemělo nejmenší problém hubený náskok udržet a minimálně v řádu hodin snížit náskok Barcelony.

09.03.19 17:30 FC Barcelona 3:1 Rayo Vallecano
Branky: 38. G. Pique , 51. L. Messi (z pen.), 82. L. Suárez Díaz  – 24. R. de Tomás Gómez

Barcelona sice proti Rayu nezářila, úkol, kterým byl zisk tří bodů, ale splnila díky vítězství 3-1.

Když v 25. minutě zakončil Raúl de Tomás svůj úprk proti přesile obránců přesnou střelou k tyči, která poslala outsidera do vedení, mohla na Camp Nou zavládnout určitá obava. Na konci poločasi ale posadil Messi míč na hlavu Piquého a bylo srovnáno.

Barcelona na trávníku dominovala a ve druhém dějství dokonala obrat skóre. Messi proměnil pokutový kop za faul na Semeda a v 82. minutě přišla nejhezčí chvíle večera. Dokonalou kombinaci domácích přetavil v třetí gól Luis Suárez. Barcelona porazila Rayo 3-1.

09.03.19 19:45 Getafe 2:1 Huesca
Branky: 50. J. Mata Arnaiz , 77. J. Mata Arnaiz (z pen.) – 35. E. Gallego Puigsech

Getafe opět ukázalo, že svou kandidaturu na postup do Ligy mistrů myslí vážně. Nepříznivě se vyvíjející střetnutí proti Huesce Azulones otočili a jsou o tři body blíže splnění snu.

Jediným střelcem úvodní pětačtyřicetiminutovky byl Enric Gallego, jehož na hranici malého vápna ideálně našel stříleným centrem Ávila. Getafe bylo aktivnějším týmem, což však gólově potvrdilo až po pauze.

Mata rychle vyrovnal povedenou technickou střelou a v 77. minutě poslal Galán k zemi Djeného, nařízený pokutový kop proměnil Mata. Na konci utkání zachránilo Huescu dvakrát břevno, a protože rozhodčí sporný zákrok Arambarriho na Musta neoznačil jako penaltový, udrželi domácí náskok až do konečného hvizdu.

10.03.19 11:00 Celta de Vigo 0:1 Real Betis
Branky: 80. J. Rodríguez Ruiz

Betis se nadechl čerstvého vzduchu na úkor Celty Vigo. Utkání na stadionu Balaídos rozhodl jediný gól Jesého.

Zimní posila Andalusanů měla v 80. minutě poměrně snadnou práci, neboť stačilo trefit z dorážky zařízení. To se Jesému povedlo a pro Betis šlo o zaslouženou odměnu, neboť byl o něco lepším týmem.

Zatímco Verdiblancos si v tabulce polepšili, Celta Vigo nezabrala ani s novým trenérem Franem Escribou, a pokud Villarreal vyhraje večerní zápas na Ciutat, bude to pro Galicijce znamenat sesun na sestupovou příčku...

10.03.19 15:15 Girona 2:3 Valencia
Branky: 22. J. Ramalho Chimeno , 83. C. Stuani Curbelo (z pen.) – 14. G. Ganchinho Guedes , 53. D. Parejo Muñoz , 90. F. Torres García

Napínavých a bláznivých devadesát minut na stánku Montilivi přineslo pět branek, červenou kartu i rozuzlení v poslední možné chvíli. Po atraktivním mači se bezpochyby bude lépe spát Netopýrům z Valencie, kteří na půdě Girony zvítězili 3-2.

Po úvodním dějství platil stav 1-1, který určily branky Guedese, jehož dokonale vysunul Rodrigo, a Ramalha po standardní situaci. Nedlouho po začátku druhé půle překvapila Bona přízemní rána Pareja a hosté znovu vedli.

V 72. minutě ale uviděl Roncaglia druhou žlutou kartu a Girona využila přesilovku díky proměněné penaltě Stuaniho. Valencia i v oslabení v poslední minutě udeřila potřetí, gól Ferrána ma cenu zlata, neboť Netopýry posouvá blíže k pohárům.

10.03.19 17:30 Levante 0:2 Villarreal
Branky: 90. R. Suárez Pier (vlastní), 90. S. Chukwueze

Villarreal zakončil skvělý týden výhrou v derby na Ciutat. Obě branky zápasu padly až v nastaveném čase a pro Villarreal znamenají po dlouhé době posun mimo červené pásmo.

Zápasu nechyběla intenzita a nasazení, šancí však příliš nebylo. Coke tu nejlepší domácích poslal vedle a Rochinův gól nebyl kvůli těsnému ofsajdu uznán. Levante nebylo horším týmem, ba naopak, jenže recept na spolehlivého Asenja nenašlo.

Villarreal si nechal své nejlepší chvíle na samotný závěr. V 88. minutě ještě Chukwueze v tutovce zklamal, ke třem bodům tak hosty posunul až nešťastný zásah Róbera, který skončil vlastním gólem. Chukwueze přidal v šesté minutě nad rámec základní hrací doby pojistku povedenou technickou střelou, Villarreal vyhrál 2-0.

10.03.19 17:30 Sevilla 5:2 Real Sociedad
Branky: 25. Pablo Sarabia , 48. W. Ben Yedder , 58. W. Ben Yedder , 61. W. Ben Yedder , 69. M. Oyarzabal Ugarte (vlastní) – 28. M. Oyarzabal Ugarte , 77. M. Oyarzabal Ugarte (z pen.)

Až příliš dlouho čekala Sevilla na další utkání, v němž ukáže svou ofenzivní sílu. Po týdnech, kdy se špatné výsledky střídaly s ještě horšími, si Andalusané vedení skvělým Ben Yedderem vylepšili náladu proti Realu Sociedad, kterému nadělili pět branek.

V prvním poločase padly dva góly rychle po sobě. Hezkou akci Promese zužitkoval Sarabia, Oyarzbalova křížná střela však znamenala okamžité srovnání.

Druhých 45 minut ukázalo nejlepší verzi Ben Yeddera. Útočník Sevilly vsítil během patnácti minut tři góly a definitivně poslal hosty do kolen. Oyarzabalův vlastní gól navýšil náskok Sevilly už na 5-1, stejný fotbalista pak z pokutového kopu upravil na konečných 2-5 z pohledu Errealy.

10.03.19 19:45 Real Valladolid 1:4 Real Madrid
Branky: 29. A. Tuhami  – 34. R. Varane , 51. K. Benzema (z pen.), 59. K. Benzema , 85. L. Modrić

Pokud někdo viděl prvních 30 minut zápasu mezi Valladolidem a Realem Madrid, asi se bude jen nevěřícně dívat na konečných výsledek 1-4.

Valladolid totiž trápícího se soka doslova drtil. Neproměnil pokutový kop, vstřelil tři góly, z nichž ale dva vymazal videorozhodčích kvůli ofsajdům, a tak platil jen ten Anuara. Real Madrid působil dojmem, že chce pomoci Santiagu Solarimu k vyhazovu.

Až Anuarova branka probudila favorita ze spánku. Varane rychle vyrovnal a na začátku druhého poločasu Benzema z penalty poslal Real Madrid do vedení. Francouzský útočník rychle přidal pojistku a poslední ránu uštědřil Valladolidu Modrić. Na výsledku nic nezměnilo ani vyloučení Casemira. Real Madrid ani tentokrát nepřesvědčil, avšak využil milosrdnosti Valladolidu k jasnému vítězství.