Shrnutí 28. kola Primera División

Hráči Levante se radují ze získaného bodu (© marca.es)

Barcelona si možná definitivně zajistila titul vysokým triumfem v Seville proti Betisu. Real Sociedad se rozešel s Levante smírně. Huesca padla s Alavésem, Zidane se vrátil na lavičku Realu Madrid výhrou nad Celtou a Athletic zdolal Atlético. Leganés nestačil na Gironu.

Valladolid otočil zápas v Eibaru, Sevilla veze body z půdy Espanyolu, Villarreal si poradil s Rayem.

Valencií a Getafe gól nepadl.

15.03.19 20:00 Real Sociedad 1:1 Levante
Branky: 26. A. Januzaj  – 79. B. Mayoral Moya

Další kolo nejvyšší soutěže začalo páteční remízou mezi Realem Sociedad a Levante, což žádnou podstatnou změnu v tabulce La Ligy nepřineslo.

Real Sociedad hrál dobře šedesát minut, avšak vsítil jediný gól. Po přízemním centru Thea ho zaznamenal Januzaj, nejlepší muž domácích. Žádná další šance Basků se neujala a přišel trest.

Deset minut před koncem zaskočil domácí signál Levante po rohovém kopu a Borja Mayoral vyrovnal. V závěru měl na kopačce vítězství Elustondo, Aitor ale vytáhl pohotový zákrok. Stav 1-1 zůstal jako konečný.

16.03.19 12:00 Huesca 1:3 Deportivo Alavés
Branky: 14. L. Ávila (z pen.) – 11. J. Calleri (z pen.), 80. J. Guidetti , 86. J. Calleri

Zápas mezi Huescou a Alavésem skončil tak, jak se podle postavení obou celků v tabulce La Ligy očekávalo, tedy vtězstvím Alavésu.

Začátek byl hodně rušný, během chvíle se na každé straně kopala penalta za nedovolenou hru rukou. Alavés poslal z puntíku do vedení Calleri, stejným způsobem vyrovnal Ávila.

Na další branky se muselo čekat až do 80. minuty, kdy Guidetti znovu strhl vedení na stranu hostů. Ti ho již udrželi a díky Callerimu ještě navýšili, což jim dává právo i nadále snít o Evropě. Huesca padla podruhé v řadě a další týden stráví na posledním místě.

16.03.19 15:15 Real Madrid 2:0 Celta de Vigo
Branky: 62. F. Alarcón Suárez , 77. G. Bale

Real Madrid při obnovené premiéře Zidana na lavičce porazil Celtu Vigo 2-0, oba góly vstřelil favorit ve druhém poločase.

První půlhodina byla ze strany domácích na Bernabéu slabá, a tak měl největší šanci Maxi, proti jehož hlavičce vytáhl Keylor Navas skvělý reflexivní zákrok. Real Madrid ožil až poté, Bale poslal míč do břevna. Sergio Ramos hlavičkoval těsně vedle.

Druhé dějství nabídlo lepší Bílý balet, což se promítlo i do skóre. To otevřel po přihrávce Benzemy Zidanem "omilostněný" Isco. Šance před Rubénovou svatyní se množily, druhého a posledního gólu utkání dosáhl Bale za pomoci tyče.

16.03.19 17:30 Athletic Club 2:0 Atlético Madrid
Branky: 73. I. Williams Arthuer , 85. K. Kodro

Atlético Madrid se, pokud Barcelona zvládne úspěšně utkání na stadionu Betisu, odhlásilo z boje o titul, když po velmi slabém výkonu prohrálo v Katedrále s Athleticem 0-2.

Utkání mnoho fotbalové krásy nepobralo, ale pokud jeden z týmů přece jen působil svěžejším dojmem, byli to domácí. V první půli zaujal jen pokus Ibaie, se kterým si poradil Oblak.

Atlético sice nastoupilo s trojicí útočníků, jenže směrem dopředu nepředvedlo vůbec nic, takže Iago Herrerín prožil nečekaně klidný večer. Athletic byl aktivnější a po Giménezově chybě se jako první zapsal na střeleckou listinu Williams. Stoper Atlética byl i u druhé branky, když nechtěně přizvedl Kodrovu střelu mimo Oblakův dosah. Athletic slaví cenný skalp druhého celku tabulky.

16.03.19 19:45 Leganés 0:2 Girona
Branky: 13. C. Portugués Manzanera , 22. C. Portugués Manzanera

Girona se stala teprve druhým týmem v letošním ročníku La Ligy, který dokázal dobýt stadion Butarque. Zasloužil se o to dvěma góly Portu.

Girona zároveň pokračuje jako noční můra Leganés, neboť Okurky tohoto katalánského soka ještě nikdy neporazily. Dnes k tomu měly hodně daleko, protože už po dvaceti minutách prohrávaly 0-2, když se dvakrát prosadil Portu.

Hosté měli zápas ve své režii, Leganés nedokázal najít způsob, jak ohrozit Bona mezi třemi tyčemi. Jen v závěru musel za brankáře na čáře zaskočit Alcalá, více Leganés vyprodukovat nedokázal.

17.03.19 11:00 SD Eibar 1:2 Real Valladolid
Branky: 54. F. Orellana Valenzuela  – 90. D. Verde (z pen.), 90. S. Guardiola Navarro

Jako ve filmu, když už si diváci myslí, že pointa je odhalena, tak přijde náhlý a nečekaný zvrat. Takový byl finiš utkání mezi Eibarem a Valladolidem, které Pucela vyhrála 2-1.

Pro Valladolid jde o tři body, které mu okamžitě dodají trochu klidu a zároveň ho psychicky posílí do dalších bojů. Eibar stále nemá jistotu záchrany, dobrou zprávou pro něj ale je, že na její dosažení má stále mnoho pokusů.

Nudný první poločas vystřídala branka hned v úvodu toho druhého, kdy poslal Eibar do vedení Orellana. Čas ubíhal a nezdálo se, že dojde ke zdramatizování zápletky. Jenže v poslední minutě podrazil Dmitrović v šanci Óscara Plana a nařízený pokutový kop proměnil Verde. O chvíli později chyboval na polovině hřiště Arbilla a Guardiola šikovně ťuknul míč podél bezmocného Dmitroviće. Valladolid dvěma góly v nastaveném čase dosáhl senzačního obratu a nadýchl se čerstvého vzduchu.

17.03.19 15:15 Espanyol 0:1 Sevilla
Branky: 53. W. Ben Yedder (z pen.)

Efekt Caparrós opět zafungoval, Sevilla pod novým trenérem přerušila sérii bídných venkovních výsledků a triumfovala na RCDE Stadium.

Otevíracích 45 minut příliš vzrušení nepřineslo, Banegova střela prolétla nad, Ben Yedder mířil těsně vedle a Wu Lei na opačném konci trávníku hlavičkoval nad.

Po změně stran přišel klíčový moment. Hermoso nešikovně srazil André Silvu - penalta, kterou proměnil Ben Yedder. Snaha Espanyolu o vyrovnání úspěch neslavila, kaňkou na utkání byla strkanice po konečném hvizdu, po níž byli vyloučeni Darder a Soriano.

17.03.19 17:30 Valencia 0:0 Getafe

Valencia zítra oslaví sto let od založení klubu, dárek si ale nedala, neboť proti Getafe propásla příležitost se soupeři o Ligu mistrů přiblížit. Zápas na Mestalle gól nepřinesl.

První poločas přinesl zajímavý fotbal a rušnou bylo v obou vápnech. Damián zkoušel nachytat Jaumeho dokonce střelou z vlastní poloviny hřiště, ale míč proletěl nad. Mata ani Foulquier si na brankáře Netopýrů nepřišli a za domácí byl nejblíže radosti Rodrigo, jenž orazítkoval brankovou konstrukci. V 36. minutě přehlédl rozhodčí penaltový zákrok Gayi na Matu.

Druhá půle patřila Valencii, Getafe na útočení rezignovalo a spokojilo se s remízou. Hosté přežili několik nebezpečných situací a mohou se tak radovat ze splněného úkolu. I nadále drží čtvrtou pozici.

17.03.19 17:30 Villarreal 3:1 Rayo Vallecano
Branky: 50. K. Toko Ekambi , 52. K. Toko Ekambi , 88. G. Moreno Balaguero  – 20. M. Suárez Mata

Villarreal potvrdil zlepšenou výkonnost posledních týdnů a výhrou nad Rayem udělal další skok směrem k záchraně a prohloubil krizi soupeře.

Rayo přitom začalo dobře a hezkou hlavičkou Maria Suáreze šlo po dvaceti minutách do vedení. To však hosty uspokojilo a od té doby se z trávníku vytratili. Villarreal to začal trestat až po příchodu ze šaten.

Dva rychlé góly Toka Ekambiho otočily výsledek, který v samotném závěru ještě vyšperkoval Gerard Moreno. Villarreal si připisuje do tabulky další tři body, vedení Raya bude jednat o možném odvolání trenéra Míchela.

17.03.19 19:45 Real Betis 1:4 FC Barcelona
Branky: 82. L. Morón García  – 18. L. Messi , 45. L. Messi , 63. L. Suárez Díaz , 85. L. Messi

Barcelona už má takřka jistý titul a vděčit za něj může Lionelu Messimu, jenž kope vlastní ligu. Argentinec byl opět hlavní postavou, když hattrickem zařídil výhru 4-1 na horké půdě Betisu.

Betis začal aktivně, jenže skóre otevřel v 18. minutě povedeným přímým kopem Messi, což se na náladě domácích podepsalo do té míry, že stejný hráč v nastaveném čase úvodního poločasu přidal druhý gól.

Po hodině udeřil Luis Suárez. Uruguayský útočník udělal ze tří obránců kužely a sám před Pauem zakončil přesně. Betisu se podařilo snížit Lorenem, poslední slovo však patřilo Messimu a šlo o opravodou genialitu. Hvězda Barcelony nachytala Paua překrásným obloučkem. Odměnou byl Messimu dokonaný hattrick a obdivný potlesk fanoušků Betisu. Barcelona vede ligu už o deset bodů.