Shrnutí 28. kola Primera División

Momentka ze čtvrtečního derby (© marca.es)

La Liga se vrátila výhrou Sevilly v derby proti Betisu. Barcelona neměla problém na Mallorce.

Granada si vyšlápla na Getafe a Valencia remizovala s Levante.

Espanyol si přilepšil na úkor Alavésu, Leganés nestačil na Valladolid a Celta Vigo na Villarreal.

Athletic remizoval s Atléticem a Real Sociedad s Osasunou.

11.06.20 22:00 Sevilla 2:0 Real Betis
Branky: 56. L. Ocampos (z pen.), 62. F. Reges

Dva góly ve druhém poločase určily, že králem Sevilly bude po následující měsíce klub FC, který zdolal rivala Betis 2-0.

Prázdný stadion Pizjuán byl svědkem utkání, ve kterém měli domácí i přes absenci příznivců navrch. V první půli nastřelil aktivní Ocampos konstrukci branky, gólu se dočkal deset minut po změně stran, když proměnil nařízenou penaltu za faul Bartry.

Pojistku přidal po rohovém kopu, kdy dráhu míče pozměnil patičkou Ocampos, Fernando. Tomáš Vaclík mezi třemi tyčemi Sevilly prožil až příliš klidný večer, další nula českého reprezentanta vlastně nebylo v žádné chvíli skutečně ohrožena. Sevilla zdolala Betis a pokračuje v horních patrech tabulky La Ligy.

12.06.20 19:30 Granada 2:1 Getafe
Branky: 70. C. Fernández Luna , 79. C. Fernández Luna  – 20. D. Timor Copoví

Výhra, která v podstatě znamená jistotu záchrany, potěšila fanoušky Granada i proto, že přišla proti letos skvělému Getafe. Andalusané soka přetlačili výsledkem 2-1.

Přitom to byli hosté, kdo se na Los Cármenes radoval jako první, a to zásluhou povedené rány Timora. Jenže domácí se nevzdali a po změně stran dokázali skóre otočit.

Djené nedokázal v krkolomné pozici zabránit míči v cestě do branky a připsal si vlastní gól, o chvíli později nadvakrát překonal brankáře Carlos Fernández. Granada bere tři důležité body.

12.06.20 22:00 Valencia 1:1 Levante
Branky: 90. R. Moreno Machado  – 90. G. Melero Manzanares (z pen.)

Zajímavé derby mezi Valencií a Levante skončilo dělbou bodů, o výsledku 1-1, který nic neřeší ani pro jedno z mužstev, rozhodly branky ze samotného závěru.

Valencia si zasloužila více štěstí, dvakrát ji zabránila ve skórování branková konstrukce, několikrát výtečně chytající Aitor Fernández. V poslední minutě řádné hrací doby odměna přece jen přišla. Další akce skvěle hrajícího Gayi skončila brankou Rodriga.

Jenže poté vytvořil další nesmyslný faul v šestnácte - už potřetí v sezóně - Diakhaby a Melero v 98. minutě z nařízené penalty vyrovnal. Není divu, že Albert Celades svého svěřence po utkání kritizoval, Diakhabyho zkrat přišel Valencii i tentokrát velmi draho.

13.06.20 14:00 Espanyol 2:0 Deportivo Alavés
Branky: 45. B. Espinosa Zúñiga , 47. L. Wu

Zkrat brankáře Pacheca usnadnil Espanyolu cestu za třemi body, které dávají Espanyolu naději na záchranu. Alavés neměl na RCDE Stadium šanci a odjíždí s prázdnou.

Pacheco v devatenácté minutě zachytil do náruče balón, přestože už byl mimo velké vápno, za což musela následovat červená karta. Jeho náhradník Roberto sice předvedl několik skvělých zákroků, proti Bernardovi na konci poločasu už nemohl dělat nic.

Espanyol měl zápas pod kontrolou, což ve druhé půli potvrdil i gólově Wu Lei. Pericos slaví zasloužené a velmi důležité vítězství.

13.06.20 17:00 Celta de Vigo 0:1 Villarreal
Branky: 90. M. Trigueros Muñoz

Celta Vigo nedokázala navázat na dobré únorové a březnové výsledky, v prvním zápase po pauze kvůli koronaviru podlehla Villarrealu 0-1.

Villarreal naproti tomu prvním triumfem po třech porážkách oživil pohárové naděje. Zasloužil se o to Trigueros v době, kdy utkání spělo k remíze.

Fotbalista Villarrealu v nastaveném čase doklepl do sítě balón, který vypíchl unikajícímu Baccovi brankář Rubén Blanco. Šlo o zaslouženou odměnu pro Žlutou ponorku, která na Balaídosu působila fotbalovějším a odhodlanějším dojmem než domácí výběr.

13.06.20 19:30 Leganés 1:2 Real Valladolid
Branky: 84. Ó. Rodríguez Arnaiz (z pen.) – 2. E. Ünal , 54. R. Alcaraz Jiménez

Leganés utrpěl další bolestivou porážku, a protože je Valladolid přímým konkurentem v dolní polovině tabulky, dostaly se Okurky na jednotku intenzivní péče, odkud budou mít velmi těžký návrat k prvoligovému životu.

Už ve druhé minutě chyboval při malé domů Awaziem a Enes Ünal měl snadnou cestu k prvnímu gólu večera. Jak se ukázalo, šlo o jediný zásah úvodní pětačtyřicetiminutovky.

Deset minut po změně stran zatloukl Rubén Alcaraz odražený balón pod břevno a znásobil vedení Valladolidu. V závěru snížil Óscar z pokutového kopu a v nastaveném čase domácí usilovali o srovnání stavu, leč marně. Leganés prohrál s Valladolidem.

13.06.20 22:00 Mallorca 0:4 FC Barcelona
Branky: 2. A. Vidal Pardo , 37. M. Braithwait , 80. J. Alba Ramos , 90. L. Messi

Barcelona se vrátila na zelený pažit ve velkém stylu, Mallorce naložila na Son Moix čtyři góly a pojistila si vedení v tabulce.

Neuběhla ani ještě druhá minuta a favorit už poprvé zvedal ruce nad hlavu. Právě touto částí těla proměnil dokonalý Albův centr ve vedoucí gól Arturo Vidal. V závěru půle přidal pojistku Braithwaite, pro něhož šlo o první branku v dresu Barcelony po přestupu z Leganésu.

Deset minut před koncem se na listinu střelců zapsal Jordi Alba a v nastaveném čase si splnil gólovou povinnost i Lionel Messi přesnou střelou do horního rohu. Argentinec zaznamenal v utkání ještě dvě asistence a byl klíčovým mužem při triumfu Barcelony 4-0.

14.06.20 14:00 Athletic Club 1:1 Atlético Madrid
Branky: 37. I. Muniain Goñi  – 39. D. da Silva Costa

Smíšené pocity budou mít fotbalisté Athleticu a Atlética po vzájemném utkání. Remíza 1-1 není špatným výsledkem, na druhou stranu toho však ani pro jeden tým mnoho neřeší.

Atlético riskuje navýšení ztráty na Ligu mistrů, Athleticu se stále nedaří vymanit z šedi průměru ligové tabulky. Podle očekávání šlo o bojovných a intenzivních 90 minut.

Góly padly v krátkém časovém úseku v závěru úvodního dějství. Iker Muniain rozvlnil síť jako první, jenže vedení Athleticu mělo jepičí život. Uzdravený Diego Costa se dostal sám před brankáře a zkušeně ťukl balón k tyči - 1-1. Ve druhém poločase už další branka nepadla, konečné skóre proto zní 1-1.

14.06.20 19:30 Real Madrid 3:1 SD Eibar
Branky: 4. T. Kroos , 30. S. Ramos García , 37. M. Vieira da Silva Júnior  – 60. P. Bigas Rigo

Real Madrid neponechal nic náhodě a zareagoval na výhru Barcelony vlastním tříbodovým ziskem, a to v domácím mači proti Eibaru.

Na stadionu Alfreda Di Stéfana se skóre měnilo velmi rychle, dokonalá střela Toni Kroose zapadla do vzdáleného rohu Dmitrovićovy svatyně. Po půlhodině předvedl Bílý balet bleskový brejk, na jehož konci naservíroval Hazard míč Sergiu Ramosovi před prázdnou kasu.

Ještě do pauzy zvýšil Marcelo přesnou střelou k tyči na 3-0 a bylo hotovo. Ve druhé 45minutovce domácí zvolnili a dovolili Eibaru snížit Bigasem, větší drama už však nedopustili. Real Madrid porazil Eibar díky velmi dobrému prvnímu poločasu 3-1.

14.06.20 22:00 Real Sociedad 1:1 Osasuna
Branky: 61. M. Oyarzabal Ugarte  – 29. A. López Álvarez (z pen.)