Shrnutí 29. kola Primera División

Athletic vyhrál v Gironě (© marca.es)

Athletic prohloubil domácí trápení Girony a klepe na dveře Evropy, v boji o ní si naopak pohoršilo Getafe nečekanou prohrou s Leganésem. Barcelona vyhrála v derby nad Espanyolem, Real Madrid zdolal poslední Huescu.

Celta Vigo skvělým obratem proti Villarrealu oživila naději na záchranu, Alavés utrpěl debakl od Atlética.

Levante remizovalo s Eibarem, stejně tak Rayo s Betisem. Valencia veze tři veledůležité body z hřiště Sevilly. Valladolid se rozešel smírně s Realem Sociedad.

29.03.19 20:00 Girona 1:2 Athletic Club
Branky: 37. C. Stuani Curbelo  – 53. I. Williams Arthuer , 59. R. García Escudero

Girona pokračuje v marném vyhlížení domácího vítězství. Špatné formy Katalánců na Montilivi využil také Athletic, který si po výhře 2-1 odváží důležité tři body.

A to i přes fakt, že do šaten šli hosté za nepříznivého stavu, který určil svoji hlavičkou tradiční střelec Girony Stuani.

Nedlouho po změně stran dokázal Athletic dvěma rychlými góly skóre otočit. Hlavní postavou obrantu byl Williams, když nejprve sám rozvlnil síť a následně asistoval na rozdílový zásah Raúlu Garcíovi. Snaha domácích o vyrovnání byla jalová, proto už stav 1-2 nedoznal změny.

30.03.19 12:00 Getafe 0:2 Leganés
Branky: 49. Michael Santos , 83. J. Moreno Fuertes

Getafe si místo cukru nasypalo do sobotní kávy sůl a utkání proti Levante zanechalo velmi nepříjemnou chuť. Okurky překvapivě získaly tři body za vítězství 2-0.

Pro Getafe jde o nečekanou a nepříjemnu ztrátu v boji o Ligu mistrů. Avšak zaslouženou, protože domácí tentokrát na Coliseu předvedli špatné představení. Penaltu Carrilla za ruku Maksimoviće sice David Soria zlikvidoval, krátce po změně stran ale dobře hlavičkoval Santos a Leganés vedl.

Getafe se na odpověď nezmohlo a naopak inkasovalo ještě jednou. Juanfran zakončil svůj úprk přesnou střelou na zadní tyč a definitivně podtrhl triumf Leganésu.

30.03.19 15:15 FC Barcelona 2:0 Espanyol
Branky: 71. L. Messi , 89. L. Messi

Espanyol dlouho držel na Camp Nou překvapivý výsledek 0-0, přesto nakonec nedokázal odolat nájezdům domácích a po dvou brankách Messiho se tak raduje favorizovaná Barcelona.

Výkon Barcelony nebyl ideální, a přestože si několik dobrých střeleckých pozic vyytvořila, dlouho slavila úspěch defenzivní zeď Espanyolu. Až v 71. minutě byl na hranici vápna faulován Messi, sám se postavil k míči a jeho dloubnutý pokus sice šel přímo na hlavu Víctora Sáncheze, který ho však jen tečoval do sítě.

Jakékoliv pochyby o výsledky odmítl v samotném závěru opět Messi, když po pasu Malcom z první uklidil míč mimo dosah Diega Lópeze. Barcelona je o další kolo a tři body blíže mistrovskému titulu, Espanyol zůstává v zemi nikoho.

30.03.19 17:30 Celta de Vigo 3:2 Villarreal
Branky: 50. I. Aspas Juncal , 71. M. Gómez González , 86. I. Aspas Juncal (z pen.) – 11. K. Toko Ekambi , 15. A. Pedraza Sag

Celtě Vigo se povedl úžasná obrat, který může mít cenu jednoho roku navíc v La Lize. Skalp Villarrealu totiž právoplatně vrací Galicijce do boje o záchranu, v němž si přilepšili na úkor přímého soka.

Přitom po úvodní pětačtyřicetiminutovce by si na Celtu vsadili jen dobrodruzi. Villarreal šel do dvougólového vedení, když se prosadil zblízka Toko Ekambi a krátce po něm po krásném slalomu mezi obránci Pedraza.

Do sestavy domácích se však vrátil jejich idol Iago Aspas a byl to právě on, kdo senzační otočku režíroval. Základní kámen k ní položil precizním přímým kopem hned po začátku druhého dějství. V 71. minutě vyrovnal hlavičkou Maxi a pět minut před koncem byl Víctorem Ruize faulován Brais - penalta. Míč si na puntík postavil Iago Aspas a neomylně se trefil k tyči. Celta získala podstatně více než jen tři body - sebevědomí a naději.

30.03.19 19:45 Deportivo Alavés 0:4 Atlético Madrid
Branky: 5. S. Ñíguez , 11. D. da Silva Costa , 59. Á. Morata Martín , 84. T. Partey

Jestliže je Atléticu občas vytýkána nepříliš atraktivní hra, tak na Mendizorroze to rozhodně neplatilo. Stadionem Alavésu se prohnal uragán, který domácí celek přejel jasně 4-0.

Atlético mělo snový vstup do utkání a po deseti minutách vedlo o dvě branky. Nejprve prostřelil Pacheca Saúl a poté brankáře Alavésu povedenou technickou ranou z kroku a za pomoci tyče překonal Diego Costa.

Saúl zmařil na brankové čáře nejlepší šanci Alavésu na kontaktní trefu a Atlético bylo i nadále nebezpečné. Po hodině zakončil svůj nájezd přesně Morata a zlatým hřebem byla Thomasova úchvatná střela, která zkrátka nemohla být přesnější. Pacheco plachtil i tentokrát vzduchem marně. Atlético na Mendizorroze vládlo herně i výsledkově.

31.03.19 12:00 Levante 2:2 SD Eibar
Branky: 5. J. Morales Nogales , 26. R. Rochina Naixes  – 19. G. Escalante , 78. S. Enrich Ametller

Levante a Eibar stejně jako v prvním vzájemném mači sezóny daly přednost útoku před obranou a výsledkem je opět gólová remíza, tentokrát 2-2.

Obrany obou celků byly chaotické a kupily chybu za chybou, takže gólová mašinerie se rozjela hned v úvodu. Luna dokonalým centrem za obranu vyzval Moralese a ten nepohrdl. Eibar ale srovnal krok zásluhou Escalanteho, jenž se po standardní situaci nejlépe zorientoval ve vápně. O chvíli později předvedlo Levante dokonalou akci, která začala u brankáře a skončila míčem v síti opačné branky, a to po krásné technické střele Rochiny.

Ve druhé půli padl jediný gól. Tlak Eibaru narůstal a v zasloužené vyrovnání ho přetavil Enrich. Hosté se snažili i o rozhodující trefu, už neúspěšně. Na Ciutat skončil zápas nerozhodně 2-2.

31.03.19 14:00 Rayo Vallecano 1:1 Real Betis
Branky: 34. R. de Tomás Gómez  – 81. C. Tello Herrera

Nové Rayo Vallecano, ale stejné zklamání z výsledku. Obnovená premiéra Paca Jémeze na lavičce Madriďanů skončila dělbou bodů s Betisem.

Pro Rayo jde o zbytečnou ztrátu, protože 70 minut svého soka přehrávalo a zásluhou gólu Raúla de Tomáse dlouho drželo těsné vedení. Deset minut před koncem ale hosté prakticky z ničeho vyrovnali a bod si už vzít nenechali.

Závěrečná desetiminutovka byla bláznivá. Šance, hádka mezi spoluhráči De Tomásem a Bebém a červená karta pro Di Santa po závěrečném hvizdu. Na výsledku se ale nic nezměnilo, Rayo remizovalo s Betisem 1-1.

31.03.19 16:15 Sevilla 0:1 Valencia
Branky: 45. D. Parejo Muñoz (z pen.)

Valencia může znovu snít o krásných tónech znělky Ligy mistrů, výhrou na horké půdě Sevilly se totiž vrátila do boje o umístění v nejlepší čtyřce.

Jediný gól vsítil na stadionu Ramóna Sáncheze-Pizjuána Parejo z pokutového kopu v nastaveném čase prvního poločasu. Ten byl nařízen za jasný faul Banegy na Gayu. První půle byla vyrovnaná s několika zajímavými situacemi na obou stranách.

Odvetných 45 minut patřilo Sevilla, která se tlačila za vyrovnáním, zatímco Valencia se zaměřila na obranu. Nejlepší šanci měl přesto Gameiro, jehož zastavilo břevno. Pro domácí se neurodilo ani v nervózním závěru, a tak zeď Valencie odolala. Odměnou jsou Netopýrům tři body, které mohou mít hodnotu milionů.

31.03.19 18:30 Real Valladolid 1:1 Real Sociedad
Branky: 9. S. Gontán Gallardo  – 79. M. Oyarzabal Ugarte
31.03.19 20:45 Real Madrid 3:2 Huesca
Branky: 25. F. Alarcón Suárez , 62. D. Ceballos Fernández , 89. K. Benzema  – 3. J. Hernández Suárez , 74. X. Etxeita Gorritxategi