Shrnutí 31. kola Primera División

Luis Suárez vstřelil branku, která má cenu ligového titulu (© marca.es)

Barcelona udělala zřejmě poslední krok k obhajobě titulu, když porazila Atlético Madrid 2-0. Girona doma opět padla, tentokrát v derby s Espanyolem. Real Madrid zdolal Eibar a Rayo Vallecano si přilepšilo na úkor Valencie.

Alavés tratil v remízovém zápase s Leganésem, Getafe získalo důležité body proti Athleticu, stejně tak Sevilla ve Valladolidu.

Levante remizovalo s Huescou a Celta Vigo se přiblížila záchraně triumfem nad Realem Sociedad.

Betis byl nad síly Villarrealu.

06.04.19 13:00 Girona 1:2 Espanyol
Branky: 80. C. Stuani Curbelo (z pen.) – 59. S. Darder Moll , 89. Y. Bounou (vlastní)

Girona potvrdila, že na stadionu Montilivi se jí nedaří. Stadionu Katalánců vyraboval v regionálním derby dokonce i Espanyol, pro který to bylo první venkovní vítězství po pěti měsících.

Góly začaly padat až ve druhém poločase, jako první se prosadil Sergi Darder prudkou střelou z hranice velkého vápna. Girona vyrovnala deset minut před koncem Stuanim z penaltu za ruku jednoho z hostujících hráčů.

Konečné rozuzlení přinesl až nastavený čas, kdy z velké dálky vypálil Darder a Bono jeho střelu nečekaně nedokázal zkrotit. Brankář Girony neměl čisté svědomí, neboť se nejistým zákrokem podepsal pod prohru svého celku 1-2.

06.04.19 16:15 Real Madrid 2:1 SD Eibar
Branky: 59. K. Benzema , 81. K. Benzema  – 39. M. Cardona Rovira

Real Madrid porazil Eibar 2-1 a asi nejdůležitější zprávou pro Bílý balet je, že si může odškrtnout další odehraný zápas a opět je blíže konci sezóny.

Zejména první poločas byl ze strany Zidaneho party slabý, což potvrdila nula v kolonce střel na branku. Eibar měl navrch a dokázala to vedením, které mu zařídil Cardona po dokonalém pasu Escalanteho.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky nastoupil odhodlanější Real Madrid, jehož hlavní postavou byl Karim Benzema. Francouzský útočník po hodině hry hlavou vyrovnal a sedm minut před koncem se trefil v podstatě naprosto identicky. Real Madrid udolal bojovný Eibar těsně 2-1.

06.04.19 18:30 Rayo Vallecano 2:0 Valencia
Branky: 32. R. de Tomás Gómez , 90. M. Suárez Mata

Asi málokdo by tipoval, že to bude Rayo Vallecano, kdo ukončí sedmnáctizápasovou sérii Valencie bez porážky. Stalo se a Netopýři si na cestu z Vallecas nepřibalili ani bod.

Přitom to byli právě hosté, kdo začal lépe, Ferran Torres ale vedou velkých šancích selhal. Poté Gálvez fauloval Rodriga, jenže Parejův pokutový kop zneškodnil Alberto. Zaskočené Valencii vzápětí uštědřil další ránu Raúl de Tomás, jenž z malého vápna poslal jako první míč do sítě.

Valencia se snažili o vyrovnání, ale neúspěšně. Naopak Mario Suárez v nastaveném čase potvrdil vítězství Raya druhým gólem. Madriďané získali novou naději v boji o záchranu, Valencia udělala po skvělém období první krok vzad v tlačenici o Ligu mistrů.

06.04.19 20:45 FC Barcelona 2:0 Atlético Madrid
Branky: 85. L. Suárez Díaz , 87. L. Messi

Trvalo to, ale nakonec Barcelona dlouhou početní výhodu proti Atléticu přece jen využila a udělala s největší pravděpodobností poslední krok potřebný k obhajobě ligového titulu.

Od začátku bylo jasné, že domácí se budou na Camp Nou tlačit dopředu a Atlético bude spoléhat na obranu a rychlé brejky. Jordi Alba měl nejlepší šanci první půle, stopku mu vystavila tyč. O chvíli později přišel klíčový okamžik. Diego Costa až příliš důrazně protestoval proti verditku rozhodčího a byl vyloučen.

Barcelona v přesilovce nezářila, přesto si několik šancí vypracovala. Nejblíže gólu byl Luis Suárez, jehož však vychytal po celý večer skvělý Oblak. V závěru Atlético ožilo, Rodrigo hlavičkoval mimo. V době, kdy Barcelona nejvíce trpěla, vyslal zpoza velkého vápna parádní technickou ránu Luis Suárez a Oblak se tentokrát natahoval marně. V rychlém sledu zakončil svůj úprk úspěšně Messi a Barcelona rázem vedla 2-0.

Camp Nou začal slavit pokřikem "mistři, mistři". Barcelonu zdá se už nic o další ligový titul nepřipraví, Katalánci pokračují v úspěšném tažení La Ligou posledních let.

07.04.19 12:00 Deportivo Alavés 1:1 Leganés
Branky: 18. J. Calleri (z pen.) – 90. J. Silva

Leganés už sice může dohrávat sezónu v klidu a bez tlaku, přesto tak chce činit s maximálním nasazením, což ke své smůle poznal i Alavés.

Baskové dlouho na Mendizorroze plnili roli favorita. Calleri proměnil po čtvrthodině penaltu nařízenou za zákrok Bustinzy na jeho osobu a domácí nakročili ke třem bodům. Jenže Leganés byl po zbytek slabé půle mírně lepší, Pacheco musel být v pozoru po povedené ráně Gumbaua.

Podobný obrázek nabídl celý druhý poločas. Když už fanoušci slavili, zaskočilo je v nastaveném čase vyrovnání. Silva zřejmě chtěl centrovat, avšak míč se zatočil do branky, do níž zapadl o tyč. Nechtěný, ale krásný gól stanovil konečné skóre na 1-1.

07.04.19 14:00 Getafe 1:0 Athletic Club
Branky: 78. Á. Rodríguez Díaz

Jen dva body z posledních devíti možných získalo Getafe, zatímco Athletic za stejné období dosáhl na plný počet. Aktuální forma ale ve vzájemném střetnutí nehrála roli a Getafe triumfovalo 1-0.

To dává Azulones právo obnovit sny o Lize mistrů, zatímco atak Athleticu na pohárové příčky je zpomalen. Z nudy první pětačtyřicetiminutovky vybočila jen šance Córdoby, kterou zmařil Soria.

První příležitost domácích přišla až po hodině, Mata v jasné pozici poslal balón těsně vedle. Deset minut před koncem utekl obránci Ángel a sám před Iagem zachoval chladnou hlavu, Getafe vedlo 1-0. Athletic se na odpověď nezmohl, naopak mohl inkasovat ještě jednou, hlavičku Maty zastavila tyč.

07.04.19 16:15 Real Valladolid 0:2 Sevilla
Branky: 84. R. Mesa Quevedo , 90. M. El Haddadi Mohamed

Bitva o Ligu mistrů se nevzdává. Nikdy. Sevilla urvala na poslední chvíli klíčové vítězství ve Valladolidu, které vrátilo Andalusany do pozice nejbližšího pronásledovatele čtvrtého Getafe.

Už v desáté minutě hlavičkoval Mercado do břevna, poté se tlačil dopředu Valladolidu, žádná z akcí ale nepřinesla nebezpečné zakončení. Na konci půle se po rohu prosadil Ben Yedder, jehož zásah byl následně odvolán kvůli faulu Frana Vázqueze.

Do odvetné části hry nastoupila odhodlanější Sevilla, která se tlačila dopředu. Dlouho bez úspěchu, až střídající Roque Mesa prolomil bezbrankový stav přízemní střelou z 84. minuty. Pojistku měl na svědomí v nastavení Munir. Sevilla si z Zorrilly odváží výhru 2-0.

07.04.19 18:30 Celta de Vigo 3:1 Real Sociedad
Branky: 51. I. Aspas Juncal (z pen.), 70. I. Aspas Juncal , 90. M. Gómez González  – 32. W. da Silva (z pen.)

Celta Vigo vidí světlo na konci tunelu stále z bližší vzdálenosti a jasnějšími obrysy. Za třemi body proti Realu Sociedad postrčil svůj tým kdo jiný než Iago Aspas.

V prvním poločase to přitom vypadalo, že číslo deset nemá svůj den. V nejlepší šannci totiž sám před brankáře dloubnul Aspas balón těsně mimo, neuspěl ani jeho spoluhráč Maxi. To vše už za stavu 0-1, který určil sporná penalta, jejíž exekuce se úspěšně ujal Willian José.

Hned po příchodu ze šaten sestřelil Rulli Aspase a sám faulovaný proměnil nařízený pokutový kop. Další komplikací byla pro hosty červená karta pro Williana Josého za údajný úder loktem protihráči, opět šlo o kontroverzní verdikt. Celta Vigo přesilovku využila v 70. minutě, body svému týmu zajistil spasitel Iago Aspas. Další gól Maxiho byl už jen třešničkou na dortu, Celta triumfovala 3-1.

07.04.19 18:30 Levante 2:2 Huesca
Branky: 19. R. Martí Salvador , 65. J. Morales Nogales (z pen.) – 63. E. Gallego Puigsech , 69. L. Ávila
07.04.19 20:45 Real Betis 2:1 Villarreal
Branky: 11. G. Lo Celso , 63. G. Lo Celso  – 13. J. Funes Mori