Shrnutí 38. kola Primera División

Hráči Atlética se loučí s Juanfranem (© marca.es)

Levante na úvod kola remizovalo s Atléticem, Valencia výhrou ve Valladolidu uhájila konečnou čtvrtou příčku. Getafe remizovalo s Villarrealem a je páté, Sevilla i přes výhru nad Athleticem obsadila šestou pozici. Na sedmé vystřdal právě Athletic Espanyol, který vyhrál nad Realem Socidad a jde jako poslední zástupce Španělska do evropských pohárů.

Celta Vigo se zachránila, když remizovala s Rayem, naopak Girona prohrála na hřišti Alavésu a s La Ligou se loučí. Rovněž sestupující Huesca si vylepšila jméno výhru nad Leganésem.

Real Madrid zakončil hrůzostrašnou sezónu prohrou s Betisem. Poslední střetnutí ligového ročníku přineslo krásné góly a remízy Eibaru s mistrovskou Barcelonou.

18.05.19 14:00 Levante 2:2 Atlético Madrid
Branky: 6. E. Cabaco Almada , 36. R. Martí Salvador  – 68. Rodri Hernández , 79. S. Camello Pérez

Levante ztratilo ideálně rozehraný zápas a s Atléticem nakonec jen remizovalo 2-2. Výsledek posledního kola už neměl důležitost, a tak mohou být spokojeny obě strany.

Levante zejména s prvním poločase, kdy se po brankách Cabaca po rohovém kopu a Rogera, jenž potrestal obrovskou chybu Parteye, ujalo vedení 2-0. Když byl v 51. minutě vyloučen Correa, zdálo se, že je hotovo.

Ale Cholovy týmy se nikdy nevzdávají, a tak Rodri krásnou pumelicí do horního rohu svatyně snížil, aby deset minut před koncem vyrovnal mladík Camello. Levante remizovalo s Atléticem 2-2 a po konečném hvizdu se rozloučilo s Pedrem Lópezem, jenž klub po dlouhých letech opouští. Na druhé straně odehráli poslední mač v dresu Atlética Godín, Juanfran či Griezmann.

18.05.19 17:15 Espanyol 2:0 Real Sociedad
Branky: 58. R. Rosales Altuve , 65. L. Wu

Až v cílové rovince sesadil Espanyol ze sedmého místa tabulky Athletic a po dvanácti letech se kvalifikoval do Evropy.

Kataláncům vše zajistila výhra nad Realem Sociedad v posledním ligovém kole, které naopak Athletic nezvládl a prohrál v Seville. Erreala byla na RCDE Stadium po celou dobu horším týmem a triumf Espanyolu tak je zasloužený.

Na první gól se muselo čekat až do 57. minuty, kdy skóre otevřel obránce Rosales. O chvíli později se před brankářem zjevil sám Wu Lei a napsal úspěšnou tečku za sezónou. EuroEspanyol porazil Real Sociedad 2-0.

18.05.19 17:15 Getafe 2:2 Villarreal
Branky: 13. F. Portillo Soler , 76. N. Maksimović  – 44. V. Iborra de la Fuente , 87. G. Moreno Balaguero

Hráči Villarrealu avizovali, že nedají Getafe nic zadarmo, což splnili i na trávníku. Remíza 2-2 připravila v kombinaci s výhrou Valencie ve Valladolidu Madriďany o sen v podobě postupu do Ligy mistrů.

Getafe v zápase dvakrát vedlo, jenže Villarreal v obou případech dokázal srovnat krok. Na gól Portilla ze 14. minuty tak v závěru půle zareagoval Iborra, v 76. minutě vrátil Getafe dokonalou hlavičkou výhodu Maksimović, jenže i tentokrát Žlutá ponorka našla odpověď díky dorážce Gerarda Morena.

Coliseum ovládlo zklamání, neboť senzační postup do Ligy mistrů se nekoná. V brzké době si však hráči i fanoušci Getafe uvědomí, že i postup do Evropské ligy je velkou událostí, která výrazně překračuje cíle, které si klub před sezónou stanovil.

18.05.19 17:15 Sevilla 2:0 Athletic Club
Branky: 44. W. Ben Yedder , 90. M. El Haddadi Mohamed

Sevilla výhrou nad Athleticem splnila svůj part, přesto byla po konečném hvizdu zklamaná podobně jako její soupeř, byť na rozdíl od něj si zahraje v Evropě.

Ovšem "jen" v Evropské lize, neboť kýžené čtvrté místo uhájila Valencia, na níž čeká opojná znělka Ligy mistrů. Pro Athletic je porážka ještě bolestivější, neboť pro Lvy znamená pád na osmé místo, odkud cesta do kontinentálních soutěží nevede.

Dlouho platil stav 1-0, který určila dorážka Ben Yeddera ze 44. minuty. Athletic se s postupem času tlačil dopředu a v nastavém čase byl centimetry od postupu do Evropy, když trefil břevno. Místo toho z protiútoku inkasoval podruhé z kopačky Munira. Sevilla i Athletic věřily v úspěšnější sezónu.

18.05.19 17:15 Real Valladolid 0:2 Valencia
Branky: 36. C. Soler Barragán , 52. R. Moreno Machado

Valencia nenechala nic náhodě a výhrou na stadionu Valladolidu si zajistila zopakování startu v Lize mistrů.

Netopýři měli po většinu času navrch, přesto měli dvakrát štěstí, když je při šancích domácích zachránila branková konstrukce. Historie se ale bude ptát jen na vstřelené góly. Už v první půli se ze snadné pozice prosadil Carlos Soler a dodal Netopýrům klid.

Ten ještě podpořil po změně stran Rodrigo a dvougólový náskok byl pro Valencii dostatečný. Konkurenční Getafe navíc jen remizovalo s Villarrealem. Valencia se může těšit na štědré prémie z Ligy mistrů, smutnit nemusí ani Valladolid, neboť zůstává členem La Ligy.

18.05.19 21:45 Deportivo Alavés 2:1 Girona
Branky: 40. M. Wakaso , 83. J. Calleri  – 86. C. Portugués Manzanera

Rozlučkový večer na Mendizorroze dopadl lépe pro Alavés, který dal sbohem trenérovi Abelardovi vítězstvím nad Gironou, jež se prozměnu loučí s La Ligou.

Girona jako by ani nevěřila v tu malou šanci, která ji zbývala k setrvání mezi elitou. Na konci úvodní půle vstřelil gól Wakaso, pro něhož šlo o první branku po více než dvou letech.

Přestože se souběžně hrané utkání mezi Celtou a Rayem vyvíjelo ve prospěch Girony, byl to znovu Alavés, kdo udeřil, a to povednou střelou Calleriho z 83. minuty. Girona o chvíli později snížila, ale to už byla jen labutí píseň. Minimálně rok budou Katalánci bojovat v rámci Segundy.

18.05.19 21:45 Celta de Vigo 2:2 Rayo Vallecano
Branky: 82. I. Aspas Juncal (z pen.), 90. I. Aspas Juncal  – 29. A. Embarba Blázquez (z pen.), 71. Álvaro Medrán

Dlouho si Celta Vigo hrála s ohněm, nakonec však uspěla a s Rayem Vallecanem remizovala 2-2, což z ní dělá prvoligový tým minimálně na další rok.

Rayo Vallecano naopak prohra srazila na konečné poslední místo tabulky a s Primerou se loučí jako její nejhorší účastník. Na Balaídosu si Madriďané díky gólům Embarby z penalty a Medrána vytvořili dvougólový náskok, poté si už ale vzali slovo domácí.

Další pokutový kop proměnil Iago Apsas a hvězda domácích v nastaveném čase ještě šikovně ťukla do centrovaného míče z levé strany, který zapadl přesně k tyči. Na více už nezbyl čas, Celta remizovala s Rayem 2-2.

18.05.19 21:45 Huesca 2:1 Leganés
Branky: 55. M. Mantovani , 83. M. Mantovani  – 39. M. Mantovani (vlastní)

Huesca porazila Leganés 2-1, což na jejím sesunu o kategorii níže nic nemění, ale slabou útěchou může být fakt, že tak neučiní jako poslední tým tabulky. Nelichotivá pozice připadla Rayu Vallecanu.

Na stadionu El Alcoraz padly tři góly a zajímavostí je, že všech dosáhl stoper Mantovani. Ten si v závěru první půle možná vzpomněl na dlouholeté působení v Leganésu, když se vlastním zásahem zasadil o jeho vedení.

O přestávce si uvědomil, že nyní kope za Huescu, a nejprve po standardní situaci hlavou vyrovnal, aby pár minut před koncem po rohovém kopu stejnou částí těla zaznamenal i rozdílový zásah.

19.05.19 13:00 Real Madrid 0:2 Real Betis
Branky: 61. L. Morón García , 75. J. Rodríguez Ruiz

Real Madrid nepotěšil fanoušky ani při poslední možnosti sezóny. Ročník 2018/2019 zakončil domácí prohrou s Betisem, která v podstatě vystihuje celý rok Madriďanů.

Také tentokrát chyběla Bílému baletu fotbalovost i nasazení. Přesto se mohl v prvním poločase ujmout vedení, Benzema však poslal balón jen do tyče. Betis, v jehož dresu opět zářil skvělý Lo Celso, si to nejlepší nechal na druhý poločas.

Po dvou povedených akcích se trefili Loren a Jesé. Domácí už nedokázali zareagovat, Zinédine Zidane nedal šanci Garethu Baleovi, jenž se tak podle všeho rozloučil s klubem jen na lavičce náhradníků.

19.05.19 17:15 SD Eibar 2:2 FC Barcelona
Branky: 20. M. Cucurella Saseta , 45. P. De Blasis  – 31. L. Messi , 32. L. Messi