Shrnutí 15. kola Primera División

Trenér Leganésu Mauricio Pellegrino (© marca.es)

Regionální souboj mezi Leganésem a Getafe skončil remízou, Atlético přejelo Alavés, Valencia si rozdělila se Sevillou po bodu a Barcelona ovládla derby s Espanyolem. Real Madrid vydřel body v Huesce.

Krásné utkání mezi Eibarem a Levante přineslo výsledek 4-4. Real Sociedad nestačil na Valladolid, Betis porazil Rayo Vallecano.

Athletic získal v pondělní dohrávce tři body proti Gironě.

07.12.18 20:00 Leganés 1:1 Getafe
Branky: 64. A. Nyom  – 39. L. Cabrera Sasía

Chyba v obraně připravila Leganés o možnost zvítězit nad Getafe v utkání, v němž si Okurky na stadionu Butarque zasloužily získat všechny tři body, ale musejí se spokojit s jedním.

Domácí vstoupili do zápasu aktivně, En-Nesyri ale nedokázal potrestat Soriovo podběhnutí míče, neuspěl ani v další šanci Carrillo. Lépe si vedlo Getafe v závěru půle, kdy si obrana Leganésu nepohlídala po standardní situaci Cabreru, jenž otevřel skóre.

Druhý poločas se odehrál takřka celý na polovině Getafe, jenže jen Nyom dokázal tvrdou střelou překonat Soriu. Další příležitosti domácích zůstaly nevyužity a nimi i možnost získat tři cenné body. V madridském derby se zrodila remíza.

08.12.18 12:00 Atlético Madrid 3:0 Deportivo Alavés
Branky: 25. N. Kalinić , 82. A. Griezmann , 87. Rodri Hernández

Atlético Madrid získalo proti Alavésu tři body, ale ztratilo Lucase Hernándeze, jenž se přidal na už tak početnou marodku Simeoneho party.

Výsledek je odrazem toho, co se dělo na hřišti. Atlético bylo po většinu utkání lepším a nebezpečnějším týmem, za což se poprvé dočkalo odměny po půlhodině, když se prosadil náhradník Diega Costy v útoku Kalinić.

Druhý poločas dlouho nabízel jen nudu, až v poslední desetiminutovce domácí své vedení dvakrát pojistili. Nejprve Griezmann z dorážky a podobně o pět minut později Rodri. Alavés souboj z horních pater tabulky nezvládl a padl na Metropolitanu 0-3.

08.12.18 15:15 Valencia 1:1 Sevilla
Branky: 90. M. Diakhaby  – 55. Pablo Sarabia

Diakhabyho gól odvrátil porážku Valencie se Sevillou, po níž přesto nemůže na Mestalle panovat spokojenost. Další remízový výsledek jen prohlubuje krizi Netopýrů, byť přišel proti ve formě hrající Seville.

Valencia začala dobře a hned po dvou minutách musel vytáhnout dva skvělé zákroky Tomáš Vaclík. Zbytek poločasu se odehrával zejména ve středu pole, aniž by museli brankáře zasahovat.

Góly tak přišly až po změně stran. Do vedení šli hosté, když Sarabia prodloužil do sítě nepovedenou střelu Ben Yeddera. V době, kdy se stadionem ozývaly pokřiky proti vedení klubu, dokázala Valencia udeřit. V nastaveném čase vyrovnal po standardní situaci Diakhaby, jenž určil konečný výsledek na 1-1.

08.12.18 17:30 Villarreal 2:3 Celta de Vigo
Branky: 83. C. Bacca Ahumada , 87. C. Bacca Ahumada  – 44. B. Méndez Portela , 49. O. Yokuşlu , 51. M. Gómez González

Reakce Villarrealu přišla příliš pozdě, Žlutá ponorka utrpěla další ztrátu, když před vlastním publikem prohrála v pohledném utkání Celtě Vigo 2-3.

Od úvodního hvizdu se na Estadio de la Cerámica hrála otevřená partie, v níž byli hosté o něco nebezpečnějším týmem. Jejich nejlepší šanci zmařil Sergio Asenjo a následnou dorážku poslal Brais do tyče. Villarreal odpověděl dvěma pokusy Gerarda Morena, ovšem bez gólové tečky. Ve 44. minutě se opřel do míče Brais Méndez a přízemní střelou překonal Asenja.

Opařený Villarreal inkasoval další dva údery hned po změně stran. Okay rozvlnil síť po standardce a Maxi zvyšoval už na 3-0 pro hosty. Villarreal ožil v 83. minutě po trefě Baccy, stejný fotbalista zaznamenal i kontaktní zásah. Posádka Žluté ponorky se dostala do tlak, který mohl přeměnit v euforii Gerard Moreno, z jasné pozice ovšem orazítkoval jen tyč. Villarreal nedokázal dokonat své zmvrtvýchvstání a padl 2-3.

08.12.18 19:45 Espanyol 0:4 FC Barcelona
Branky: 17. L. Messi , 26. O. Dembélé , 45. L. Suárez Díaz , 65. L. Messi

Mnozí nechápali, že Lionel Messi se umístil ve Zlatém míči až na pátém místě, a Argentinec jako by chtěl dokázat, že patří podstatně výši. Dvěma exkluzivními přímými kopy zrežíroval triumf Barcelony v derby na stadionu Espanyolu.

Už v sedmnácté minutě předvedl Messi první geniální moment, jeho precizně zakroucený přímý kop skončil mimo dosah Diega Lópeze. Dembélé dalším parádním obstřelem na zadní tyč zvýšil na 2-0 a poločasový výsledek 3-0 pro Barcelonu určil gól Luise Suáreze.

V 66. minutě padla poslední branka. Messi se opět postavil k přímému kopu a také tentokrát jeho levačka umístila balón naprosto dokonale, Diego López plachtil vzduchem stejně jako v prvním případě marně. Barcelona smetla v městském derby Espanyol vysoko 4-0.

09.12.18 11:00 SD Eibar 4:4 Levante
Branky: 8. S. Enrich Ametller , 57. G. Escalante , 61. C. Días Barbosa de Oliveira (z pen.), 65. C. Días Barbosa de Oliveira  – 9. J. Morales Nogales , 25. R. Suárez Pier , 75. A. García Aranda , 90. B. Mayoral Moya

Eibar a Levante se na stadionu Ipurua postaraly o jeden z nejlepších zápasů ligové sezóny. Nespoutané ofenzivní hrátky skončily hokejovým výsledkem 4-4.

Od úvodního hvizdu bylo jasné, že obrany tentokrát budou upozaděny. Už v osmé minutě prodloužil Charles hlavou centr na Enriche, jenž stejnou částí těla přesně zakončil. Levante nesložilo zbraně a ještě v první půlhodině utkání otočilo, když se prosadili Pier a Escalante.

Atraktivní podívaná nepolevila ani po změně stran, ba naopak. Eibar slepenými góly Escalanteho a Charlese zařídilo další zvrat událostí, a když Charles zvýšil už na 4-2, zdálo se hotovo. Levante se vrhlo do útoku a díky šťastnému vlastnímu gólu Oliveiry dosáhlo kontaktní trefy.

V hektickém závěru se hosté dočkali i vyrovnání, po standardní situaci propadl míč až k Mayoralovi, jenž měl zblízka snadnou práci. Po senzačních 90 minutách si oba skromné celky rozdělily po bodu.

09.12.18 15:15 Huesca 0:1 Real Madrid
Branky: 8. G. Bale

Santiago Solari prohlásil, že Real Madrid stále doufá v zisk titulu. Pokud o něj chce opravdu zabojovat, bude muset předvádět výrazně lepší výkony, než tomu bylo na stánku El Alcoraz.

Pravda, díky Baleově gólu, prvnímu ligovému po třech měsících, a dobrým zákrokům Courtoise to tentokrát stačilo na tři body, do ideálního stavu má však hra Bílého baletu na míle daleko.

Pokud někde hosté uspěli, bylo to v obou vápnech, kde si počínali lépe než jejich soupeř, který se stále teprve přizpůsobuje nárokům nejvyšší soutěže. V závěru nebyla Huesca daleko od vyrovnání. Carvajal zabránil gólu na brankové čáře. Real Madrid se štěstím vyhrál nejtěsnějším rozdílem po gólu Balea z osmé minuty.

09.12.18 17:30 Real Sociedad 1:2 Real Valladolid
Branky: 62. M. Oyarzabal Ugarte  – 16. L. Villa Suárez , 54. A. Regal Angulo

Real Sociedad nevystoupil ze svého letošního stínu a na Anoetě znovu utrpěl porážku. Tentokrát byl nad síly Basků Valladolid.

Pro Pucelu jde o první pozitivní výsledek po pěti týdnech, během kterých nepoznala výhru. V San Sebastiánu nemuseli hostující fotbalisté předvést nic z jiné planety, přesto jim to stačilo na tři body. V prvním poločase se po nedůrazu Illarry a Thea prosadil tvrdou střelou Toni Villa. Akce domácích končily na nepřesnostech ve finální fázi.

Na druhý gól Antoñita z úvodu druhého dějství sice dokázal Real Sociedad rychle zareagovat snížením Oyarzabala, jenže poté si už Valladolid vedení bez větších problémů hlídal a vlastně ani netrpěl tak, jak by si fanoušci Errealy přáli. Real Sociedad ani tentokrát nepřesvědčil.

09.12.18 19:45 Real Betis 2:0 Rayo Vallecano
Branky: 59. G. Lo Celso (z pen.), 76. S. da Silva Júnior

Bodové konto Betisu se rozrostolo o tři body získané v utkání proti Rayu, jehož mizérie na sestupových příčkách naproti tomui pokračuje.

Andalusané byli po většinu první pětačtyřicetiminutovky aktivnějším celkem, avšak jedinou zajímavou příležitost měli hosté, Embarbu vychytal Pau López.

Po příchodu ze šaten se úroveň zápas přece jen zlepšila a těžil z toho Betis. Morón ještě neuspěl, ale následně stejného hráče fauloval Amat a nařízenou penaltu proměnil Lo Celso. V 76. minutě předvedl individuální akci Messiho stylu Sidnei a ke krásnému průniku přidal i přesné zakončení - 2-0. Betis nenadchl, ale počítá se výsledek.

10.12.18 20:00 Athletic Club 1:0 Girona
Branky: 90. A. Aduriz Zubeldia (z pen.)