Shrnutí 22. kola Primera División

Enric Gallego (© marca.es)

Barcelona po dlouhé době ztratila body, s Valencií jen remizovala. Real Madrid potvrdil formu výhrou nad Alavésem. Huesca prožila nejlepší večer v La Lize, když zdolala Valladolid vysoko 4-0. Levante remizovalo s Getafe, v baskickém derby přehrál Real Sociedad Athletic a Celta Vigo byla nad síly Sevilly.

Neděle začala remízou mezi Villarrealem a Espanyolem, Betis zdolal Atlético Madrid a Eibar neměl slitování s Gironou.

Rayo v pondělní dohrávce nestačilo na Leganés.

01.02.19 20:00 Huesca 4:0 Real Valladolid
Branky: 19. E. Gallego Puigsech , 50. J. Pulido Mayoral , 53. M. Gómez Bordonado , 77. L. Ávila

"Sí, se puede," znělo stadionem El Alcoraz na konci utkání proti Valladolidu. Fanoušci Huescy španělskou variací na Obamovo Yes, we can ukázali, že věří v záchranu, byť je stále velmi vzdálená.

Jednoznačná výhra Huescy nad Valladolidem 4-0 vlila poslednímu celku tabulky krev do žil. Najednou je vše nadějnější, radostnější. Prvních dvacet minut bylo vyrovnaných, šance byly na obou stranách. Poté Enric Gallego oloupil obránce na polovině hřiště, svůj úprk zakončil střelou mezi nohy brankáře a poprvé v kariéře zažil, jaké je to dát gól v La Lize. Zbytek půle byl klidný, hra upadla do podprůměru.

Jesliže někdo po změně stran čekal opatrnou hru Huescy a pokus Valladolidu o zvrat, nemohl se více mýlit. Huesca slepenými góly Pulida po rohu a Moisése po nedůrazu hostující obrany zvýšila už na 3-0. Závěrečná trefa Chimy Ávily už byla jenom třešničkou na dortu. Ano, s takovými výkony se Huesca skutečně zachránit může.

02.02.19 12:00 Levante 0:0 Getafe

Fotbalisté Levante a Getafe ukázali ve vzájemném duelu větší chuť neprohrát než zvítězit, logickým vyústěním je bezbranková remíza.

I ta má pro oba celky svoji cenu, neboť je určitou náplastí na poslední bolístky. Levante zapomnělo na debakl v Seville, Getafe na smolné vypadnutí z Copy.

Z prvního dějství nestojí za zmínku žádná akce, šlo o nefalšovanou fotbalovou nudu a bídu. Po změně stran byl zápas živější, přesto by v hodnocení atraktivity neobstál. Arambarri sice dostal míč za záda brankáře, jenže z ofsajdové pozice. I proto svítil po devadesáti minutách na ukazateli skóre stejný stav jako před výkopem.

02.02.19 15:15 Real Sociedad 2:1 Athletic Club
Branky: 16. M. Oyarzabal Ugarte , 45. W. da Silva  – 82. R. García Escudero

Real Sociedad přistřihl křídla v posledních kolech zlepšenému Athleticu a zaslouženě vyhrál v baskickém derby 2-1.

Zejména úvodní poločas patřil jednoznačně domácím, kteří si na Anoetě vypracovali dvougólový náskok. Nejprve Oyarzabal nachytal Dani Garcíu, když byl v osobním souboji chytřejší a důraznější, aby poté zkušeně obehrál Iaga Herrerína a poslal míč do odkryté branky, aby se v poslední minutě krásně opřel do balónu Willian José a vymetl pavučinky v Iagově svatyni.

Ve druhých 45 minutách bylo zlepšení Lvů patrné, avšak nedostatečné. Přesto je vrátila do hry velmi přísná penalty po zákroku Raúla Navase na I. Martíneze, kterou sice Raúl García neproměnil, ale z dorážky už síť rozlnil. Nepovedená standardka Beñata byla výmluvnou tečkou za utkáním, které má po zásluze vítěze v Realu Sociedad.

02.02.19 17:30 FC Barcelona 2:2 Valencia
Branky: 39. L. Messi (z pen.), 64. L. Messi  – 24. K. Gameiro , 32. D. Parejo Muñoz (z pen.)

Dobře hrající Valencia přerušila vítěznou sérii Barcelona. Zajímavé utkání na Camp Nou skončilo zřejmě spravedlivým výsledkem 2-2.

Netopýři si na půdě favorita vypracovali dvougólový náskok. Gameiro využil skvělého vysunutí od Rodriga a otevřel skóre, poté se po lehkém přistrčení Wasse od Sergi Roberta kopala příšná penalta, kterou proměnil Parejo. Barcelona stihla ještě do pauzy snížit. Lato fauloval Semeda a Messi se z nařízeného pokutového kopu nemýlil.

Po příchodu z kabin mohli vedení hostů navýšit Parejo a Rodrigo, ale neproměnili. A tak přišla další Messiho chvíle. Argentinec precizní střelou z hranice velkého vápna nedal Netovi šanci. Jak se ukázalo, šlo o poslední gólový moment večera. Barcelona remizovala s Valencií 2-2.

02.02.19 19:45 Celta de Vigo 1:0 Sevilla
Branky: 73. O. Yokuşlu

Vše je Okay, pane Cardoso. Minimálně na týden. Celta Vigo po dvou měsících konečně znovu vyhrála, ke skalpu Sevilly jí stačil jediný gól Okaye.

Sevilla naopak nenavázala na výborný výkon proti Levante a její trenér Pablo Machín by měl své svěřence poučit, že by jako adepti na postup do Ligy mistrů měli na hřišti třetího nejhoršího týmu ligy zvítězit. Nebo se o to alespoň pokusit. Hra Andalusané totiž zůstala daleko za očekáváním a nebyla dostatečně ambiciózní.

Ani Celta nezářila, přesto působila fotbalovějším týmem. A více chtěla úspět. Odměna přišla v 73. minutě, kdy se po rohovém kopu prosadil Okay. Více vzrušení už zápas nenabídl. Galicijci slaví tři body za výhru 1-0.

03.02.19 11:00 Villarreal 2:2 Espanyol
Branky: 37. V. Iborra de la Fuente , 65. S. Cazorla González (z pen.) – 75. D. Bonera (vlastní), 81. R. Rosales Altuve

Villarreal měl v prvním zápase po Callejově návratu na lavičku nakročeno k vítězství, šest minut hrůzy z pohledu domácích ale určilo, že body se budou v souboji s Espanyolem dělit.

Žlutá ponorka hrála s chutí a zaslouženě si vytvořila náskok. V prvním poločase se prosadil Vicente Iborra, ve druhém pak z pokutového kopu Santi Cazorla. Na Estadio de la Cerámica panovala pohoda, protože Espanyol se nejevil jako soupeř, který by dokázal vývoj zdramatizovat.

Jenže nečekané spojence našel v táboře domácích. Asenjo neudržel střelu Granera a Bonera si míč nešikovně srazil do vlastní sítě. Zato vyrovnávající trefa, to už byl umělecký skvost Rosalese. Jeho úchvatná křížná střela zapadla přesně do horního rohu branky. Jeden z gólů sezóny stanovil konečné skóre na 2-2.

03.02.19 15:15 Real Betis 1:0 Atlético Madrid
Branky: 65. S. Canales Madrazo (z pen.)

Upracované střetnutí mezi Betisem a Atléticem skončilo šťastněji pro domácí, kterým stačil jediný gól Canalese k těsnému triumfu.

Hned ve třetí minutě se vytáhl Oblak proti hlavičce Joaquína, což se ukázalo jako jediný světlý moment nepříliš pohledného úvodního dějství.

Druhý poločas byl o něco zajímavější. Atlético se dožadovalo pokutového kopu po faulu na debutanta Moratu, rozhodčí však ani po konzultaci s kolegou na puntík neukázal. Hosté se mohou cítit poškození, zvláště když o chvíli později se po ruce Filipeho kopala penalta na druhé straně. Canales proměnil a nasměroval Betis k cennému vítězství.

03.02.19 17:30 SD Eibar 3:0 Girona
Branky: 37. R. Peña Jiménez , 46. C. Días Barbosa de Oliveira , 57. C. Días Barbosa de Oliveira (z pen.)

Skvěle hrající Eibar byl na Ipurue opět střelecky potentní a zaslouženě získal další tři body, když smetl Gironu 3-0.

Zatímco domácí brankář Dmitrović mnoho práce během zápasu neměl, jeho protějšek Bono se musel ohánět. Eibar měl střetnutí pod kontrolou, držel míč a uměl s ním pracovat, což vedlo k řadě gólových příležitostí. Na první trefu se čekalo do 37. minutě. To napřáhl Rubé Peña a na přední tyč nemohl mířit lépe.

Naděje Girony po změně stran měly jepičí život. Už po deseti vteřinách se dostal míč k Charlesovi, jenž elegantním dloubáčkem překonal Bona podruhé. O deset minut později dostal Eibar výhodu pokutového kopu a Charles se nemýlil - 3-0. Girona nedokázala najít žádnou protizbraň a z Ipuruy odjíždí se sklopenou hlavou.

03.02.19 19:45 Real Madrid 3:0 Deportivo Alavés
Branky: 30. K. Benzema , 80. V. Júnior , 90. M. Díaz Mejía

Real Madrid čeká velmi těžký měsíc, možná klíčový v sezóně, a Bílý balet do něj půjde posílen vědomím, že má nejlepší formu za hodně dlouhou dobu. Ve dvaadvacátém ligovém kole to poznal i Alavés.

Jedno z překvapení sezóny se na Bernabéu nedokázalo postarat o další překvapení, Alavés padl na půdě favorita 0-3. První změnu skóre měl na svědomí Karim Benzema po půlhodině, kdy měl po pasu Reguilóna snadnou úlohu.

Po příchodu z kabin zahrozil několikrát i Alavés, Courtoise ale nepřekonal. A tak Bílý balet trestal. Vinícius zvýšil na 2-0 a v samotném závěru po dokonalé týmové akci a efektní rybičce přidal třetí zásah střídající Mariano Díaz. Real Madrid pokračuje v udobřování fanoušků, Alavés porazil 3-0.

04.02.19 20:00 Rayo Vallecano 1:2 Leganés
Branky: 83. Á. García Rivera  – 36. M. Braithwait , 85. Y. En-Nesyri