Shrnutí 23. kola Primera División

Lucas Pérez se znovu prosadil (© marca.es)

Real Madrid vyhrál na půdě Osasuny, těžký venkovní duel zvládla úspěšně i Barcelona, a to proti Betisu. Alavés v baskickém derby přehrál Eibar.

Levante nemělo problém s Leganésem, ještě větším rozdílem si poradilo Getafe s Valencií. Valladolid remizoval s Villarrealem. Atlético zdolalo Granadu.

Espanyol v záchranářské bitvě přehrál Mallorcu. V regionálním klání přetlačil Real Sociedad Athletic.

Celta Vigo si přilepšila na úkor Sevilly.

07.02.20 21:00 Deportivo Alavés 2:1 SD Eibar
Branky: 46. L. Pérez Martínez , 66. O. Burke  – 83. F. Orellana Valenzuela

Pokud si útočná dvojice Alavésu Joselu a Lucas Péreze udrží formu, nemělo by baskickému klubu hrozit, že spadne do Segundy. Další tři body do tabulky získal na úkor regionální soka Eibaru.

Jestliže Alavés si výhrou 2-1 výrazně přilepšil, pak Eibar znovu ukázal výkon, který může být varováním. Alavés šel totiž za třemi body s větší snahou i fotbalovostí, hosté herně zklamali.

Lucas Pérez naskočil až do druhé půle, zato ve velkém stylu. Stačilo mu jen 12 vteřin, aby po pasu Josulua otevřel skóre. To následně navýšil Burke. Orellana sice v závěru korigoval na 1-2 z pohledu Eibaru, Alavés se ale o udržení náskok příliš strachovat nemusel.

08.02.20 13:00 Levante 2:0 Leganés
Branky: 20. R. Rochina Naixes , 28. R. Martí Salvador

Dva dobré přízemní centry z levé strany zakončené Rochinou a Rogerem stačily Levante k pohodlnému vítězství nad Leganésem.

Domácí na Ciutat splnili bez obtíží roli favorita, oba údery vměstnali do osmi minut v polovině úvodního poločasu. Zejména branka Rogera, jenž se do míče opřel z první a trefil dokonale k tyči, byla povedená.

Leganés neměl síly ani kvalitu na zvrat, a tak si Levante bezpečný náskok hlídalo. Naopak Bardhi mohl deset minut před koncem přidat třetí zásah, ale neuspěl. Dlouhé nastavení přineslo jednu tutovku na každé straně, blýskli se brankáři. Levante porazilo Leganés 2-0.

08.02.20 16:00 Getafe 3:0 Valencia
Branky: 58. J. Molina Vidal , 67. J. Molina Vidal , 87. J. Mata Arnaiz

Utkání z horních pater tabulky mezi Getafe a Valencií bylo až nečekaně jednostranné, Getafe smetlo rivala o Evropu vysoko 3-0.

Dani Parejo se nedostal do hry a loď bez kapitána marně hledala směr, kterým se vydat. Tristní výkon Netopýrů dokazuje fakt, že první a zároveň poslední nebezpečný střelecký pokus zaznamenali až v 84. minutě, a to z kopačky stopera Diakhabyho a navíc mimo... To už v době, kdy Getafe vedlo díky dvěma gólům Jorge Moliny z druhé půle 2-0. Poprvé se domácí útočník prosadil z dorážky, o chvíli později se šikovnou otočkou nádherně zbavil tří obránců a přesně zakončil. Jaume, který jako jediný držel prapor hostů, byl bezmocný.

Ostrý faul z frustrace Florenziho znamenal červenou kartu. Rozdíl mezi oběma týmy dokonale ukázala 88. minuta. Zatímco Diakhaby vypustil přetlačovanou s Ángelem, opora Getafe pokračovala v akci a předložila míč Matovi ke snadné třetí trefě podvečera. Tristní Valencia padla na Coliseu 0-3.

08.02.20 18:30 Real Valladolid 1:1 Villarreal
Branky: 15. R. Alcaraz Jiménez  – 54. G. Moreno Balaguero

Devadesát minut mezi Valladolidem a Villarrealem vítěze nenašlo, což znamená, že každý z týmů si v tabulce přilepší o jeden bod.

Jde zřejmě o zasloužené vyústění zápasu, který nabídl více bojovnosti, faulů a strkanic než kvalitního fotbalu. Mezi nejhezčí momenty patřil rychlý gól domácích, kdy Alcaraz z první uklidil balón tam, kam bylo potřeba.

Zatímco první půle proběhla v poklidu, ve druhé mnohokrát vzplály vášně. Vyrovnávací branka Gerarda neplatila, rozhodčí svůj verdikt upravil až po konzultaci s kolegou u videa - 1-1. To se hráčům Valladolidu nelíbilo a přitvrdili hru. Neustále protesty a přerušení hře uškodily, v platnosti zůstal výsledek 1-1.

08.02.20 21:00 Atlético Madrid 1:0 Granada
Branky: 6. Á. Correa

Atlético předvedlo jako obvykle sotva průměrný výkon, ale tentokrát s vítěznou tečkou, o kterou se postaral už v v šesté minutě Ángel Correa.

Domácí útočník využil selhání hostující obrany, kdy se dva hráči srazili a nechali míč pro Kokeho, jenž ho přistrčil Correovi a Rui Silva byl bez šance.

Granada byla v nepříliš záživném duelu favoritovi vyrovnaným soupeřem, na srovnání stavu ale nedosáhla. Nejblíže k němu měl v 72. minutě Roberto Soldado, jehož vychytal Jak Oblak. Granada odjíždí z Metropolitana s prázdnou. Atlético konečně zvítězilo, ale před blížícím se dvojzápasem proti Liverpoolu nepřesvědčilo.

09.02.20 12:00 Espanyol 1:0 Mallorca
Branky: 58. R. de Tomás Gómez

Dvanáctý pokus byl konečně úspěšný a Espanyol má první domácí vítězství v letošním ligovém ročníku. A to rovnou na úkor Mallorcy, přímého rivala, na kterého se Katalánci dotáhli.

Utkání mělo vzrušující úvod, kdy bylo rušno před oběma brankami. Na úvodní gól se však i přes několik zajímavých šancích a zrušenou penaltu ve prospěch Mallorcy, neboť míč před faulem opustil hrací plochu, muselo čekat až do 58. minuty.

Nebude překvapením, že ho po skvělém průniku Dídace a centru Dardera vsítil Raúl de Tomás, jenž si drží průměr gólu na utkání a táhne Espanyol za záchranou. V nastaveném čase hlavičkoval těsně mimo aktivní Budimir, na změnu skóre hosté nedosáhli.

09.02.20 14:00 Real Sociedad 2:1 Athletic Club
Branky: 65. C. Portugués Manzanera , 83. A. Isak  – 71. I. Williams Arthuer

Baskické derby mezi Realem Sociedad a Athleticem skončilo v Reale Areně vítězstvím domácím, jejichž pozměněná jedenáctka vstřelila dvě branky, zatímco ta Athleticu jen jeden.

Oba týmy mají jako prioritu nejbližší doby semifinále Copy, což se odrazilo právě na složení úvodních sestav. V an Sebastiánu byl k vidění poměrně vyrovnaný duel. Po bezgólové první půli se skóre začalo měnit až po změně stran.

Klíčovou roli sehrál ve formě hrající Isak, jehož nahrávku zužitkoval Portu, Athletic však dokázal odpovědět střídajícím Williamasem. Rozhodující trefu zaznamenal sám Isak, když dorazil vlastní střelu, kterou vyrazil brankář. Vyloučení Muniaina jen otupilo snahu hostů o vyrovnání, Real Sociedad si výhru pohlídal.

09.02.20 16:00 Osasuna 1:4 Real Madrid
Branky: 14. U. García Lugea  – 33. F. Alarcón Suárez , 38. S. Ramos García , 84. L. Vázquez Iglesias , 90. L. Jović

Real Madrid i přes nevýrazný první poločas vyhrál na stadionu Osasuny, odkud se body nikdy nevozí bez boje. Výsledek 1-4 je z pohledu domácích hodně krutý.

Osasuna měla skvělý start a po několika nadějných situacích šla do vedení, když se po rohovém kopu trefil Unai García. Real Madrid trpěl a nedokázal se dostat do tempa, přesto šel do kabin za vedení 2-1. Isco a Sergio Ramos totiž slepenými góly skóre otočili.

Ve druhé pětačtyřicetminutovce se Zidanův tým zlepšil. Přesto mohla Osasuna vyrovnat, zabránil ji v tom zákrok Varana na poslední chvíli. Ostrými naopak pálili v závěru střídající Lucas a Jović, kteří navýšili vítězství hostů až na 4-1.

09.02.20 18:30 Celta de Vigo 2:1 Sevilla
Branky: 78. I. Aspas Juncal , 90. P. Sisto Ifolo Emirmija  – 23. Y. En-Nesyri

Pokud bude mít Celta v týmu Iaga Aspase, vždy bude moci věřit v dobrý konec. Zkušený útočník zahájil obrat proti Seville, který přinesl Celtě tři body, jejichž hodnota se může rovnat zlatu.

Naopak Lopeteguiho výběr znovu ztratil a vypadl z nejlepší čtyřky. Přitom na Balaídosu po šikovném zakončení En-Nesyriho vedl, jenže v prvním poločase zahodil dvě další tutovky, kterými mohl soupeře srazit do kolen.

Trest přišel v závěrečné čtvrthodině. Rafinha nádhernou kolmicí vysunul Aspase, jenž si položil Vaclíka a rozvlnil síť. Když už to vypadalo na remízu, propálil českého brankáře z úhlu Sisto a naplnil fanoušky Celty optimismem do dalších zápasů.

09.02.20 21:00 Real Betis 2:3 FC Barcelona
Branky: 6. S. Canales Madrazo (z pen.), 26. N. Fekir  – 9. F. de Jong , 45. S. Busquets i Burgos , 72. C. Lenglet

Jestliže Lionel Messi v posledních týdnech ubral ze střeleckého tempa, pak to kompenzuje gólovými přihrávkami. Na Villamarínu si připsal hned tři a byl tak hlavní postavou při výhře Barcelony 3-2.

Strhující úvodní dějství přineslo čtyři branky, po dvou na každé straně. Betis rychle udělal první krok, když Canales proměnil penaltu za ruku Lengleta. Vedení vydrželo domácím jen tři minuty, neboť za Barcelonu skóroval De Jong. Přízemní rána Fekira vrátila výhodu na stranu zelenobílých, jenže i tentokrát ukázala Barcelona schopnost reakce, byť si na ni musela počkat až do nastavení. Standardní situaci přetavil po Messiho centru v gól Busquets.

Ve druhém poločase ubylo šancí i gólů. Další změna skóre přišla až v 72. minutě. Znovu po standardce poslal poprvé Barcelonu do vedení Lenglet. Dalším úderem pro Betis bylo zbytečné vyloučení Fekira, který byl napomenut za faul a hned vzápětí podruhé za protesty. Červená karta v rychlém sledu padla i na druhé straně, do šaten šel předčasně Lenglet. Barcelona se o výhru připravit nenechala, v atraktivním mači přestřílela Betis na jeho půdě 3-2.