Shrnutí 30. kola Primera División

Atlético zvítězilo (© marca.es)

Barcelona urvala na poslední chvíli remízu na půdě Villarrealu, její náskok v čele ligy na Atlético se ale snížil na 8 bodů, neboť Madriďané zdolali Gironu. Valencia si vyšlápla na Real Madrid. Espanyol remizoval s Getafe.

Athletic přetlačil Levante, Eibar Rayo a záchranářská bitva mezi Huescou a Celtou skončila divokou remízou 3-3.

Čtvrtek patřil domácím. Sevilla porazila Alavés, Leganés Valladolid a Real Sociedad Betis.

02.04.19 19:30 Atlético Madrid 2:0 Girona
Branky: 76. D. Godín , 90. A. Griezmann

Atlético Madrid splnilo roli favorita a díky dvěma brankám z druhého poločasu zdolalo Gironu 2-0.

Hosté ale byli druhému celku tabulky vyrovnaným soupeřem. Jenže když si vytvořili šannci, ztroskotali na skvělém Oblakovi. Pedro Porro a výborně hrající Doumbia možná stále nechápou, jak je dokázal slovinský brankář vychytat...

Atlético bylo trpělivé a dočkalo se odměny. Deset minut před koncem se po standardní situaci prosadil Diego Godín a v nastaveném čase se po sedmi zápasech na suchu trefil Griezmann, čímž definitivně určil, že Atlético si vítězství pohlídá.

02.04.19 20:30 Espanyol 1:1 Getafe
Branky: 56. B. Iglesias Quintas  – 72. Á. Rodríguez Díaz

Fotbalisté Espanyolu a Getafe si rozdělili po bodu, který ale neuspokojí ani jednu stranu.

Pro Espanyol remízový výsledek nic neřeší a pro Getafe jde o důležitou ztrátu v boji o evropské příčky, po tomto kole může vypadnout z nejlepší čtyřky. V prvním dějstvím se nic převratného neudálo, Matova rána do oblak a Wu Leiova šanci, kdy se blýskl Soria, byly jediným vzrušením.

Pokračování po přestávce už bylo jinou pohádkou. Oba celky se rozhodly hru otevřít a jít za vítězstvím. Domácí udeřili Borjou jako první, vedení jim ale dlouho nevydrželo, neboť za Getafe vyrovnal Ángel. V závěru bylo rušno v obou vápnech, avšak už bez toho, aby se to promítlo do stavu. Ten konečný zní 1-1.

02.04.19 21:30 Villarreal 4:4 FC Barcelona
Branky: 23. S. Chukwueze , 50. K. Toko Ekambi , 62. V. Iborra de la Fuente , 80. C. Bacca Ahumada  – 12. P. Coutinho Correia , 16. Malcom , 90. L. Messi , 90. L. Suárez Díaz

Fanoušci, kteří vyrazili v netradiční úterní večerní čas na fotbal, možná budou zítra v práci unavenější, litovat ale zcela jistě nebudou. Na Estadio de la Cerámica byl k vidění jeden z nejlepších zápasů sezóny, který skončil remízou Villarrealu s Barcelonou 4-4.

Ernesto Valverde nechal na lavičce Lionela Messiho a úvod naznačil, že Katalánci mohou trpět. Iborru i Toka Ekambiho ovšem vychytal Ter Stegen, aby o chvíli později udeřili hosté, a to rovnou dvakrát v rychlém sledu. Po téměř půlročním gólovém půstu zaznamenal v La Lize zásah Coutinho a aktivním Malcom posléze navýšil na 2-0. Reakce domácích na sebe nenechala dlohuo čekat a Chukwueze snížil. Stejného fotbalistu na konci půli rozesmutnil dalším výborným zákrokem Ter Stegen.

Naopak slabší chvilku si německý brankář vybral krátce po změně stran, kdy jej Toko Ekambi nachytal nečekanou střelou z úhlu, když Ter Stegen očekával centr - 2-2. Villarreal byl při chuti a Iborra dokonal skvělý obrat, který ještě podpořil v dalším samostatném úniku střídající Bacca.

Žlutá ponorka rázem vedla 4-2 a zbytečná červená karta pro Álvara v 87. minutě se zdála být jen menší nepříjemností. To by ale nesměl Messi dalším dokonalým přímým kopem z dvaceti metrů vymést pavučinky v síti Sergia Asenja. V poslední minutě nastaveného času se navíc do balónu opřel Luis Suárez, jehož přízemní rána znamenala vyrovnání na 4-4.

Barcelona získala v překrásném utkání plném zvratů bod, který může mít hodnotu ligového titulu.

03.04.19 19:30 Athletic Club 3:2 Levante
Branky: 5. Y. Berchiche Izeta , 27. A. Fernández Abarisketa (vlastní), 90. I. Muniain Goñi (z pen.) – 51. R. Martí Salvador (z pen.), 89. E. Cabaco Almada

Třicáté ligové kole je ve znamení bláznivých obratů a koncovek, nejinak tomu bylo v zápase Athletic - Levante, po němž mají úsměv na tváři Baskové.

Už v páté minutě zatloukl nekompromisně míč z úhlu pod břevno Yuri a po necelé půlhodině vylepšil vedení domácích Williams. Zdálo se, že Athletic má střetnutí pevně v rukách, jenže opak byl pravdou.

Jedenapadesátá minuta přinesla faul na Rogera a samotným útočníkem proměněnou penaltu, Levante začalo cítit naději na úspěch. K němu mělo nakročeno poté, co v závěru vyrovnal Cabaco. To ale nebylo vše. Hned poté prošlápl Moses Muniaina, další penalta, opět faulovaný jako exekutor a opět míč v síti. Athletic udolal Levante 3-2 a pokračuje v jízdě za pohárovou Evropou, Levante si naproti tomu začíná nebezpečně zahrávat.

03.04.19 20:30 SD Eibar 2:1 Rayo Vallecano
Branky: 64. C. Días Barbosa de Oliveira , 74. P. Sánchez Gil  – 40. J. Pozo la Rosa

Rayo Vallecano stejně jako o víkendu neudrželo vedení a opět se nechalo připravit o body, které mu s největší pravděpodobností budou v konečném účtování chybět.

Eibar je přesným opakem. Baskové otočili výsledek a zvítězili 2-1, což je velmi přiblížilo k jistotě záchrany. Na konci poločasu je na Ipurue zaskočil gól Poza, jenž se z první z hranice vápna trefil náramně.

Mezi 64. a 73. minutou se Eibaru podařilo změnit průběh zápasu. Charles hlavičkou vyrovnal a Pedro León po dlouhé době poznal gólovou radost, a to navíc takovou, která má hodnotu tří bodů. Eibar porazil Rayo 2-1.

03.04.19 20:30 Huesca 3:3 Celta de Vigo
Branky: 63. E. Gallego Puigsech , 71. L. Ávila , 73. J. Pulido Mayoral  – 14. B. Méndez Portela , 57. I. Aspas Juncal , 81. R. Boudebouz

Ani na stadionu El Alcoraz nebyla ve třicátém kole Primery nouze o góly, drama a zvraty. Konečná dělba bodů po rezultátu 3-3 ale nenechalo spokojeného nikoho.

Pro Huescu i Celtu totiž znamená spíše prohloubení problémů, než by pomohla k jejich vyřešení. Po první půli to na žádnou přestřelku nevypadalo, jako jediný mířil přesně Brais Mendéz. Na jeho gól navázal v 57. minutě Iago Aspas a Celta se dostala do ideální situace.

Nedokázala toho využít, Huesca se vrhla do útoku a během deseti minut úžasným způsobem průběh zvrátila ve svůj prospěch. Enric Gallego akrobatickým způsobem, Ávila poté, co si pohrál s několika obránci, a Pulido ze snadné pozice, tak šly góly v rychlém sledu. Zábava tím neskončila. Boudebouz stanovil skóre na 3-3. V nastaveném čase měl výhru na kopačce Gallego, na něhož zívala prázdná branka, avšak nepochopitelně minul. Výsledek 3-3 není dobrou zprávou pro Celtu, natož pro Huescu.

03.04.19 21:30 Valencia 2:1 Real Madrid
Branky: 35. G. Ganchinho Guedes , 83. E. Garay  – 90. K. Benzema

Valencia dává zapomenout na zbytečné remízy a znovu sbírá body po třech a pravidelně. Po důležité výhře v Seville dokázali Netopýři porazit i Real Madrid a pokračují v honbě za miliony z Ligy mistrů.

Zinédine Zidane si z Mestally odnáší poznatek, že ho čeká skutečně hodně práce, aby dokázal navázat na úspěšnou první etapu na lavičce Realu Madrid. Jeho svěřenci nedokázali být v útoku nebezpeční, výsledek tak je logickým vyústěním na hřišti viděného.

Hosté začali lépe, avšak Neta neohrozili. Valencia dokázala hned z první možnosti udeřit. Ve 36. minutě tvrdě i přesně vypálil Guedes, Keylor se natahoval marně. Ve zbytku poločasu prožívala Valencia své nejlepší chvíle, další gól ale nepřidala. Svůj těsný náskok si poctivě hlídala, aniž by příliš trpěla. Na konci se opřel do Parejova centru od rohového praporku Garay a hlavou zvýšil na konečných 2-0. Branka Benzemy rovněž po rohu z nastaveného času znamenala jen kosmetickou úpravu. Valencia pokračuje na vítězné vlně, Real Madrid znovu ukázal až příliš nedokonalostí.

04.04.19 19:30 Sevilla 2:0 Deportivo Alavés
Branky: 41. R. Mesa Quevedo , 80. Pablo Sarabia

Sevilla zareagovala na středeční výhru Valencie a díky triumfu nad Alavésem se jí bodově vyrovnala a zároveň se dostala v tabulce před Basky.

Vděčit za to může Pablu Sarabiovi, jehož návrat do sestavy hru Andalusanů pozvedl na zcela jinou úroveň. Sevilla měla zápas proti neofenzivnímu Alavésu pevně v rukou a body bere zaslouženě.

Už v první půli ji nasměroval Roque Mesa parádní trefou přímo do horního rohu branky po asistenci Sarabii. Sarabia sám pak ve druhém dějství definitivně poslal soupeře do kolen. Fanoušci Sevilly stále věří v Ligu mistrů.

04.04.19 20:30 Leganés 1:0 Real Valladolid
Branky: 90. G. Carrillo

Ještě ne matematické, ale toeretické jistoty záchrany dosáhl Leganés díky hlavičce Guida Carrilla ze šesté minuty nastaveného času střetnutí proti Valladolidu.

Zatímco v táboře Okurek propukly oslavy, další bolestivá porážka ještě více komplikuje situaci Valladolidu, který se jen zuby nehty drží nad hranicí sestupového pásma.

Na Butarque ale padl zaslouženě. Po nudné první půli začal Leganés po změně stran stále hlasitějí klepat na dveře, za kterými se skrývaly tři body. Až v šesté minutě nastavení poslal do vápna Juanfran dokonalý centr a Carrillo neméně přesnou hlavičkou rozradostnil celý stadion. Leganés bude i další rok prvoligový.

04.04.19 21:30 Real Sociedad 2:1 Real Betis
Branky: 17. J. Jiménez López , 83. M. Oyarzabal Ugarte  – 56. S. Canales Madrazo