Shrnutí 33. kola Primera División

Alavés remizoval s Valladolidem (© marca.es)

Kolo začalo remízou Alavésu s Valladolidem. Celta porazila Gironu, Atlético veze body z Eibaru, mezi Rayem a Huescou gól nepadl a Barcelona si poradila s Realem Sociedad, také Real Madrid zdolal baskického soka, a to Athletic.

Levante remizovalo s Espanyolem, zatímco Getafe přejelo Sevillu a Villarreal si poradil s Leganésem.

Valencia dosáhla na tři důležité body na hřišti Betisu.

19.04.19 22:00 Deportivo Alavés 2:2 Real Valladolid
Branky: 4. J. Guidetti , 24. J. Rodríguez Menéndez  – 38. J. Fernández Moreno , 76. E. Ünal (z pen.)

Alavés neudržel v zápase proti Valladolidu dvougólové vedení a po remíze 2-2 se musí spokojit s bodem, který nic neřeší ani pro jeden tým.

Na první gól se nemuselo čekat dlouho, brankář Valladolidu Yoel měl po těžké malé domů na rozehrávku snad všechen čas světa, jenže zbytečně dal šanci Guidettimu, aby jej napadal, a svým výkopem útočníka Alavésu napálil, načež se míč odrazil do sítě. Na 2-0 zvýšil Jony, jehož centr ze standardní situace nečekaně propadl bez teče až do branky. Podobný gól padl i na druhé straně, kdy balón jen mírně lízl hlavou Joaquín.

Druhá půle byla opatrnější, vzrušení přinesla až v poslední čtvrthodině. Ely stáhl k zemi Guardiolu a Enes nařízenou penaltu proměnil. V nastaveném čase si dvakrát vylámal zuby na Pachecovi Guardiola, Plano přímo z rohu orazítkoval brankovou konstrukci. Ta zvonila vzápětí i na druhé straně, kdy Calero uklouzl při snaze vykopnout míč z brankové čáry a jeho nepovedený pokus skončil na tyči. Zápas vítěze nepoznal.

20.04.19 14:00 Celta de Vigo 2:1 Girona
Branky: 34. I. Aspas Juncal , 69. S. Boufal  – 48. C. Portugués Manzanera

Dvojice Aspas a Boufal dovedla Celtu Vigo k dalšími vítězství, které má cenu zlata, neboť přišlo proti Gironě, přímému rivalovi v boji o záchranu.

Trvalo to, ale Celta se za svoji útočnou snahu gólu dočkala, a to v 34. minutě, kdy byl Aspas na začátku i konci akce, kdy mu míč do jasné šance naservíroval Boufal a největší hvězda Galicijců za pomoci tyče otevřela skóre.

Krátce po změně stran Portu vyrovnal, rozhodčí se pět minut radil s kolegou u videa, aby nakonec zásah uznali. Šlo o jeden z mála světlých momentů Katalánců. Celta si však vzala vedení po zásluze zpět, hezkou technickou střelu zastavila až síť. Těsný náskok domácí uhájili a slaví cenné tři body.

20.04.19 17:15 SD Eibar 0:1 Atlético Madrid
Branky: 85. T. Lemar

Atlético Madrid se vypořádalo s absencí útočné dvojice Griezmann a Diego Costa a z Ipuruy si odváží tři body po výhře 1-0.

Tu trefil pět minut před koncem střídající Lemar, jehož ideálním přízemním centrem našel Koke. Konečně tak došlo k překonání Dmitrovicé, který dlouho Eibar držel svými zákroky ve hře.

Také Eibar měl své šance, ostatně ta první přišla už po dvaceti vteřinách, avšak Cardona poslal míč těsně vedle tyče. Podobně končila většina akcí Basků, za hosty patřil mezi nejnebezpečnější hráče Morata, dnes ale koncovku neměl přesnou. Mrzet ho to nemusí, Atlético je i bez jeho gólového příspěvku o tři body bohatší.

20.04.19 19:30 Rayo Vallecano 0:0 Huesca

Fotbalisté Raya a Huescy odmítli nastoupit do vlaku s konečnou stanicí Primera División 2019/2020, a co hůře, možná to pro ně byl poslední možný spoj.

Remíza 0-0 totiž znamená, že situace Huescy je už takřka beznadějná a také Rayo si výrazně pohoršilo. Jeho problém navíc mohou prohloubit zbývající výsledky kola.

Rayo Vallecano bylo po většinu času aktivnějším celkem, vyjádřit to i do skóre ale nedokázalo. Huesca ožila až s příchodem Cucha, ani hosté však ve Vallecas nedokázali dopravit míč na místo určení. Konečný dělba bodů je prohrou pro Rayo i Huescu.

20.04.19 21:45 FC Barcelona 2:1 Real Sociedad
Branky: 45. C. Lenglet , 64. J. Alba Ramos  – 62. J. Jiménez López

Barcelona měla s Realem Sociedad problémy, nakonec však soupeře udolala 2-1 a je o další tři body blíže obhajobě ligového titulu.

S výjimkou Busquetse nasadil Valverde elitní jedenáctku, Camp Nou se ale v mnoha fázích střetnutí nudil. Rozradostnil ho až v závěru poločasu Lenglet, když hlavičkoval do sítě centr Dembélého.

Real Sociedad se po změně stran snažil o vyrovnání, kterého i dosáhl zásluhou Juanmiho. Baskům ale dobrá nálada vydržela jen dvě minuty, než vrátil vedení favoritovi přesnou střelou k tyči Jordi Alba. Více branek už nepadlo, Barcelona porazila Real Sociedad 2-1.

21.04.19 13:00 Levante 2:2 Espanyol
Branky: 62. R. Nunes Vezo , 72. R. Rochina Naixes  – 16. B. Iglesias Quintas , 65. M. Roca Junqué

Pohledné utkání mezi Levante a Espanyolem nabídlo góly, vyloučení, zajímavou zápletku a konečnou dělbu bodů po výsledku 2-2.

Po prvním poločase to na žádné střetnutí plné zvratů nevypadalo. Borja poslal Espanyol do vedení, které hosté bez větších problémů hájili a zdálo se, že mají zápas pod kontrolou.

Opak byl pravdou. V 64. minutě vyrovnal Vezo, avšak Espanyol si rychle vzal vedení zpět zásluhou Rocy. Rochina ještě jednou vyrovnal, jenže poté byl po druhé žluté kartě vyloučen. Posledních deset minut bylo strhujících. Levante se nezaleklo oslabení a projevovalo stejnou touhu po vítězství jako soupeř v přesile. Šance byly na obou stranách, rozhodující trefa ale nepadla.

21.04.19 15:00 Getafe 3:0 Sevilla
Branky: 35. J. Mata Arnaiz (z pen.), 45. J. Molina Vidal (z pen.), 53. J. Molina Vidal

Jestliže někdo pochyboval o tom, že Getafe je vážným adeptem na konečné čtvrté místo, tak po utkání proti Seville musí změnit názor. Azulones vyhráli jasně 3-0 a vrátili se na příčky, které vedou do Ligy mistrů.

Pravdou je, že hosté jim k tomu na Coliseu hodně pomohly. Ve Vázquezovi a Escuderovi totiž našlo Getafe nečekané spojence. Nešikovné zásahy rukou obou fotbalistů Sevilly znamenaly pokutové kopy a v případě druhého i vyloučení po druhé žluté kartě. Mata a Jorge Molina se z puntíku nemýlili a osudu střetnutí rozhodli ještě před pauzou.

Když Mata nedlouho po návratu ze šaten pečetil na 3-0, nebylo o vítězi pochyb. Nic na tom nezměnila ani červená karta pro Djeného. Getafe smetlo Sevillu 3-0.

21.04.19 17:15 Real Madrid 3:0 Athletic Club
Branky: 47. K. Benzema , 76. K. Benzema , 90. K. Benzema

Real Madrid se i tentokrát mohl opřít o střeleckou formu Karim Benzemy. Francouzův hattrick do sítě Athleticu znamenal vítězství Blancos 3-0.

První poločas neměl tempo a byl plný nepřesností, nebylo proto překvapením, že skončil bez branek. Přestože Athletic hrál o důležité tři body, ve druhém dějství přestal stíhat a nedokázal ubránit Benzemu.

Domácí devítka dvěma přesnými hlavičkami položila základ triumfu Realu Madrid, v závěru pak po přiťuknutí Balea dokončil Benzema svůj hattrick dalekonosným zásahem do prázdné brány po nejistém vyběhnutí Herrerína. Real Madrid po dobré druhé půli zaslouženě vyhrál 3-0.

21.04.19 19:30 Villarreal 2:1 Leganés
Branky: 64. C. Bacca Ahumada , 80. K. Toko Ekambi  – 87. N. El Zhar (z pen.)

Villarreal vyhrál podruhé v řadě a výrazně si polepšil v bitvě o záchranu. Díky triumfu nad Leganésem má na poslední trio náskok čtyř bodů.

Pro Žlutou ponorku jde o zasloužený bodový zisk, neboť byla zkrátka lepší. Dlouho jí ale trvalo, než to promítla i do ukazatele skóre, neboť se prala s nepřesnou finální fází. Úlevu přinesla až dorážka Baccy, na kterou navázal druhým gólem večera Toko Ekambi, jenž krásně obstřelil bezmocného Cuéllara.

Zbytečný penaltový zákroka Álvara znamenal snížení El Zhara, nervózní závěr už ale další gól nepřinesl a domácí těsný náskok udrželi až do konečného hvizdu.

21.04.19 21:45 Real Betis 1:2 Valencia
Branky: 78. G. Lo Celso (z pen.) – 45. G. Ganchinho Guedes , 49. G. Ganchinho Guedes

Valencia využila zaváhání Sevilly a díky Guedesovým gólů z Villamarínu se na páté Andalusany v tabulce dotáhla.

Betis naproti tomu přišel zřejmě o poslední naději, jak se ještě zapojit do tlačenice o pohárovou Evropu. Hodnotu zelenobílých akcií srazil na nulu Guedes dvěma přesnými střelamy po zemi k tyči, a to v závěru jednoho a začátku druhého poločasu.

Betis vrátila do hry Lo Celsem proměněná penalta za ruku Gabriela a situaci Valencii ještě ztížilo vyloučení Rodriga, Betis ale závěrečný tlak ve vyrovnání nepřetavil a Quique Setién znovu slyšel skandování fanoušků, kteří požadují jeho odvolání.