Shrnutí 35. kola Primera División

Záběr z baskického derby (© as.com)

Barcelona díky brance Messiho porazila Levante a obhájila mistrovský titul. Katalánský gigant ovládl La Ligu počtvrté za posledních pět sezón a celkově dosáhl na 26. ligové prvenství. Athletic remizoval s Alavésem, Atlético udolalo Valladolid, zápas mezi Leganésem a Celtou gól nepřinesl.

Valencia nečekaně ztratila prohrou s Eibarem, Girona si vyšlápla na Sevillu a Real Sociedad rozesmutnil Getafe. Mezi Villarrealem a Huescou se zrodila remíza.

Body si rozdělily i Betis a Espanyol v rámci pondělní dohrávky.

27.04.19 13:00 Athletic Club 1:1 Deportivo Alavés
Branky: 41. B. Etxebarria Urkiaga  – 45. B. González Tomás

Baskické derby mezi Athleticem a Alavésem skončilo remízou 1-1, která nic neřeší ani pro jeden celek z tohoto regionu.

Na San Mamés bylo k vidění 90 minut s plným nasazením, zápas rozhodla tříminutovka na konci úvodní půle. Nejprve se dokonalým přímým kopem blýskl domácí Beñat, vedení však Athletic nevydržel dlouho, neboť s rychlou odpovědí přispěchal po šťastném odrazu Bastón.

Ve druhém poločase byli aktivnější domácí Lvi, do skóre to však promítnout nedokázali. Naopak mohli být rádi, že Wakaso naložil v závěru špatně s šancí, která mohla dát Alavésu větší prémii, než si zasloužil.

27.04.19 16:15 Atlético Madrid 1:0 Real Valladolid
Branky: 66. J. Fernández Moreno (vlastní)

Atlético Madrid se stále nevzdává naděje na ligový titul, Valladolid se štěstím udolalo díky vlastní brance Joaquína 1-0.

Výsledek však neodráží na hřišti viděné, neboť to byl Valladolid, kdo byl překvapivě střelecky aktivnější a v útoku nebezpečnější. Jenže jako řada jiných mužstev opakovaně narážel na skvěle chytajícího Oblaka.

Valladolid měl navíc smůlu, když si centrovaný míč srazil do vlastní sítě Joaquín. Na konci střetnutí zahrál ve vápně rukou Arias, rozhodčí i přes konzultaci penaltu překvapivě a zřejmě chybně nenařídil, díky čemuž Atlético těsný náskok uhájilo. Valladolid se i přes bojovný a dobrý výkon odměny nedočkal a další výsledky kola ho mohou vrátit na sestupovou příčku.

27.04.19 18:30 Leganés 0:0 Celta de Vigo

První bezgólový výsledek třicátého pátého kola Primera División se zrodil na stadionu Montilivi v utkání mezi Leganésem a Celtou Vigo.

Leganés už sezónu jen dohrává, a tak může být s bodem spokojený, pro Celtu se jeho skutečná hodnota ukáže až v příštích týdnech. Pravdou je, že jiný výsledek snad nepřicházel v úvahu, protože se fanoušci nudili.

První poločas nenabídl vůbec nic, ve druhém zaujala jen 66. minuta a šance Aspase, kterou na brankové čáře zastavil Omeruo. Dál nic.

27.04.19 20:45 FC Barcelona 1:0 Levante
Branky: 62. L. Messi

Liga se vyhrává, když k tomu zavelí Messi. Až příchod argentinské hvězdy vyřešil tajenku, zdali Katalánci obhájí mistrovský titul již dnes.

Valverde jej totiž nechal na lavičce, jenže po bezgólové první půli nebyl spokojený, a proto vyslal Messiho do boje. Číslo deset v 62. minutě prolomilo obranu hostů a vsítilo branku, která měla hodnota tří bodů a trofeje.

Barcelona měla možnosti, aby skóre navýšila, místo toho se v závěru hodně bála o těsný triumfu, minutu před koncem jí musela pomoci tyč. Po konečném hvizdu propuklo na Camp Nou nadšení, Katalánci dosáhli na 26. ligový titul v historii a pokračují ve zlaté éře, vždyť Primera División se stala jejich kořistí ve čtyřech z posledních pěti vydání.

28.04.19 12:00 Valencia 0:1 SD Eibar
Branky: 90. C. Días Barbosa de Oliveira

Zcela rozdílná nálada panuje v táboře Valencie a Eibaru po vzájemném utkání. Zatímco Netopýři prohrou 0-1 udělali velký krok vzad v tlačenici o Ligu mistrů, Eibar se díky třem bodům raduje z matematické jistoty záchrany.

Na Mestalle se hrál zajímavý zápas, jehož první půle překvapivě patřila hostům z Baskicka. Neto se musel blýsknout zejména proti Orellanovi.

Ze šatny vyběhla do druhé pětačtyřicetiminutovky lepší Valencia, šance před Dmitrovićem se množily, zejména Gameiro však ve finální fázi zklamal. V nastaveném čase přišel pro domácí šok. Charles využil nedůrazu obrany a vystřelil Eibaru vítězství, které má hodnotu dalšího roku mezi elitou.

28.04.19 14:00 Girona 1:0 Sevilla
Branky: 62. C. Portugués Manzanera

Jen pár dnů strávila Girona v sestupovém pásmu. Katalánci si vyšlápli na Sevillu a díky prohrám konkurentů opustili poslední trojici. Jediný gól utkání na Montilivi vsítil Portu.

Sevilla nepřipomínala tým, který hraje o postup do Ligy mistrů. Domácí ji po většinu času přehrávali, přesto patřila první šance hostům. Munira vychytal Bono a Ben Yedder z dorážky minul branku. Vaclíka protáhl Bernardo a stejný hráč o chvíli později hlavičkoval do břevna.

Ve druhém poločase tlak Girony sílil a v 62. minutě přinesl kýžený úspěch. Rychlý kontr skončil naprostým rozebráním obrany Sevilly, Portu zakončoval do zcela odkryté svatyně. Jak se ukázalo, šlo o jedinou branku utkání, bodový zisk Girony v letošní sezóně se navýšil i důležité tři body, Sevilla promarnila možnost vrátit se minimálně dočasně na čtvrtý post a navíc přišla o v nastaveném čase vyloučeného Banegu.

28.04.19 16:15 Real Sociedad 2:1 Getafe
Branky: 21. W. da Silva (z pen.), 53. M. Oyarzabal Ugarte  – 89. S. Sáiz Alonso

Getafe stejně jako Valencia a Sevilla v 35. ligovém kole prohrálo, oproti konkurentům ho to však může mrzet o poznání méně, neboť stále drží kýžené čtvrté místo.

Jeho porážka na Anoetě je přesto překvapivá, protože domácí Real Sociedad už dohrává sezónu bez větších ambicí. I tak si Baskové vytvořili dvougólový náskok díky proměněné penaltě Williana Josého z prvního a trefě Oyarzabala z druhého poločasu.

Za stavu 0-2 Getafe ožilo a vrhlo se do útoku, nepřály mu ovšem verdikty hlavního arbitra, který Madriďanům upřel dva pokutové kopy, druhý z nich nad slunce jasný a navíc by zřejmě znamenal druhou žlutou kartu pro brankáře Rulliho... Prosadil se tak až v závěru hezkou technickou střelou Samu Sáiz. To bylo příliš málo a příliš pozdě, Real Sociedad zvítězil 2-1.

28.04.19 18:30 Villarreal 1:1 Huesca
Branky: 30. Pablo Fornals  – 78. L. Ávila

Devadesát minut na Estadio de la Cerámica vítěze nenašlo, výsledek 1-1 hraje do karet domácímu Villarrealu, byť i Huesca může stále snít o záchraně.

Tu si mohl zajistit Villarreal matematicky a až do Fornalsova gólu efektním kopem rabona tomu šel naproti, poté se ovšem stáhl a nechal hrát předposlední celek tabulky.

Huesca toho využila v 78. minutě, kdy vyrovnal Chimy Ávila. Cucho o chvíli později ztroskotal na Andrésovi. V nastavení se dostal do úniku Fornals, jehož tvrdě sestřelil Pulido, za což byl vyloučen. Následný přímý kop skončil míčem na tribuně, což byla tečka za zápasem.

28.04.19 20:45 Rayo Vallecano 1:0 Real Madrid
Branky: 23. A. Embarba Blázquez (z pen.)

Real Madrid nevystoupil z letošního stínu ani ve Vallecas, kde poslednímu týmu tabulky Rayu podlehl 0-1.

Bílý balet opět předvedl špatný výkon, který nemohl konkurovat nadšeně hrajícím domácím. Nejlepší šanci hostů měl Gareth Bale, jenž ji prováhal a brankář Alberto se stihl na jeho střelu připravit. Krátce předtím stáhl Vallejo ve vápně Javi Guerru, rozhodčí se k akci za pomoci VAR vrátil a nařídil pokutový kop pro domácí. Embarba se z puntíku nemýlil.

Realu Madrid nefungovala žádná řada. Zaujali jen Courtois, jenž několika zákroky udržel svůj tým ve hře, a bojovný, jenže příliš osamocený Mariano. Rayo Vallecano může díky třem bodům stále snít o záchraně, noční můra Realu Madrid je o další kolo blíže konci.

29.04.19 21:00 Real Betis 1:1 Espanyol
Branky: 90. Z. Feddal  – 37. S. Darder Moll