Shrnutí 37. kola Primera División

Záběr z utkání Girona - Levante (© marca.es)

Předposlední kolo ještě nepřineslo definitivní rozhodnutí o tom, kdo postoupí do Ligy mistrů a kdo bude třetím sestupujícím.

Getafe prohrálo v Barceloně, čehož využila Valencia, která ho vystřídala na čtvrtém místě díky výhře nad Alavésem. Sevilla remizovala na hřišti Atlética.

Valladolid se udržel v La Lize díky triumfu na půdě Raya, uspěla také Levante na stadionu Girony, která je jednou nohou v Segundě, v posledním kole ji zachrání jen fotbalový zázrak.

Betis porazil Huescu, Athletic Celtu, Leganés nestačil na Espanyol, Real Sociedad zdolal Real Madrid a Villarreal Eibar.

12.05.19 18:30 Athletic Club 3:1 Celta de Vigo
Branky: 16. R. García Escudero (z pen.), 17. R. García Escudero , 40. I. Williams Arthuer  – 89. I. Aspas Juncal (z pen.)

Athletic nedal Celtě šanci a nepotřeboval na to ani celých 90 minut. O pohodlným triumfu totiž rozhodl už v průběhu prvního poločasu.

Po čtvrthodině udeřili domácí dvakrát v rozmezí několika desítek vteřin. Jasnou penaltu za faul na Muniaina proměnil Raúl García a stejný fotbalista o chvíli později za asistence právě Muniaina zblízka zvýšil na 2-0. Před přestávkou udeřili domácí znovu, tentokrát Williamsem - 3-0.

Celta nedokázala najít na obranu Lvů recept. Až v závěru alespoň kosmeticky upravil skóre Iago Aspas z penaltového puntíku, kam rozhodčí ukázal po ruce Adurize. Athletic slaví výhru 3-1 a podle všeho to bude právě baskický celek, kdo ukořistí sedmé místo, s nímž je spojena vstupenka do Evropské ligy.

12.05.19 18:30 Atlético Madrid 1:1 Sevilla
Branky: 30. J. Resurrección Merodio  – 70. Pablo Sarabia

Atlético Madrid při rozlučce Diega Godína s vlastními příznivci remizovalo se Sevillou 1-1.

Zatímco svěřenci Diega Simeoneho mohou být s ligovým ročníkem spokojení, neboť ho zakončí na druhém místě za Barcelonou a před Realem Madrid, Sevilla přišla o další porci naděje na konečný čtvrtý post. Na ten se posune jedině v případě, že v posledním kole zvítězí a Getafe s Valencií shodně padnou, což se nejeví příliš pravděpodobně...

Atlético mělo navrch v prvním poločase, což do skóre promítl Koke, jenž zakončil rychlý brejk střelou, kterou tečoval mimo dosah Vaclíka jeden z obránců. Po změně stran se hosté zlepšili, na více než vyrovnání Sarabiou ale nedosáhli. Bod je pro ně málo, z Wandy odcházejí zklamaní.

12.05.19 18:30 FC Barcelona 2:0 Getafe
Branky: 39. A. Vidal Pardo , 89. D. Dakonam Ortega (vlastní)

Barcelona si po vypadnutí z Ligy mistrů alespoň částečně zlepšila náladu tříbodovým ziskem nad Getafe, kterému prohra na Camp Nou zřejmě narušila sen o čtvrté příčce.

Na tu se totiž před posledním kole propracovala Valencia. Getafe na Camp Nou bojovalo, ovšem zejména ve druhém dějství byla Barcelona viditelně nad jeho síly.

Možná Azulones ranila branka Aleixe Vidala do šatny, ze které se už nedokázali vzpamatovat. Barcelona nevyužila několik šancí, a tak přidal pojistku až v poslední minutě vlastním gólem Djené, když obranným zákrokem nešťastně nasměroval balón za záda Sorii. Barcelona v posledním domácím mači sezóny vyhrála 2-0.

12.05.19 18:30 Real Betis 2:1 Huesca
Branky: 22. J. Sánchez Rodríguez , 90. J. Sánchez Rodríguez  – 55. J. Añor Acosta (z pen.)

Nečekaně hodně práce měl Betis s již jistě sestupující Huescou, kterou porazil až díky brance Joaquína z posledního útoku zápasu.

Ani výhra už ale nedává Andalusanům možnost protlačil se do Evropy, jen mírně sníží míru naštvání z nepříliš úspěšného roku. Jako první se ve 24. minutě prosadil hezkou hlavičkou Joaquín, Juanpi ale deset minut po změně stran proměnil pokutový kop a vyrovnal.

Čtvrthodinu před koncem byl vyloučen za prošlápnutí soupeře Pulido a Betis hodině dvanácté přesilovku využil. A to krásným způsobem. Joaquín se v deváté minutě nastaveného času nádherně opřel do míče z 25 metrů a vymetl pavučinku v síti. Betis bere tři body za triumf 2-1.

12.05.19 18:30 Girona 1:2 Levante
Branky: 60. C. Stuani Curbelo  – 62. J. Morales Nogales , 86. E. Bardhi

Girona měla utkání proti Levante dobře rozehrané, jenže dovolila soupeři v boji o udržení skóre otočit a po prohře 1-2 je jednou nohou v Segundě.

Naděje Katalánců se pohybují už jen v teoretické rovině, která hraničí s nemožnem. Přitom Stuani po hodině hry rozjásal zaplněný stadion Montilivi. Radost měla jepičí život, protože hned nato vyrovnal Morales.

Klíčová chvíle přišla v 78. minutě. Rozhodčí vyloučil Aitora a nařídil pokutový kop pro Gironu, po konzultaci s kolegou u videa ale oba tresty pro hosty odvolal. Místo toho udeřilo na druhé straně, kdy Bardhi prostřelil Bona. Šokovaná Girona už nenašla síly na reakci a v posledním kole si s největší pravděpodobností zahraje v La Lize minimálně na rok naposledy.

12.05.19 18:30 Rayo Vallecano 1:2 Real Valladolid
Branky: 73. Álvaro Medrán  – 6. E. Ünal (z pen.), 80. S. Guardiola Navarro

Valladolid díky gólům z úvodu a konce zápasu uhrál na stadionu Raya kýžené tři body a může se těšit na další rok v Primera División.

Vítězství Pucely se nerodilo lehce, přestože cestu k němu ukázal už v šesté minutě Enes Ünal proměněným pokutovým kopem po faulu na Guardiolu. Hlavičující Medrán si v 73. minutě připsal vyrovnávající trefu, poslední slovo ale přece jen patřilo Valladolidu.

Hrdinou dne, týdne, měsíce i roku se stal Sergi Guardiola. Útočník Valladolidu se deset minut před závěrečným hvizdem navedl balón na střed a přesnou střelou trefil jackpot. Valladolid získal matematickou jistotu záchrany a do posledního mače sezóny půjde s klidem.

12.05.19 18:30 Valencia 3:1 Deportivo Alavés
Branky: 29. C. Soler Barragán , 34. S. Mina Lorenzo , 68. K. Gameiro  – 12. J. Navarro Jiménez

Valencia dokázala otočit nepříznivě se vyvíjející střetnutí proti Alavésu a připisuje si tři body, které mohou mít hodnotu desítek milionů eur.

Netopýři totiž díky nim poskočili na čtvrté místo a před posledním ligovým kolem mají nejblíže k Lize mistrů. Už ve dvanácté minutě narušil pohodu na Mestalle Ximo Navarro gólem po rohovém kopu, jeho spoluhráč z obrany Duarte ale poté nepochopitelně pokazil malou domů hlavou a věnoval tak snadné vyrovnání Solerovi. O pět minut dokonal obrat Santi Mina a Valencia měla zápas tam, kde ho mít chtěla.

Když v 68. minutě pečetil Gameiro na konečných 3-1, bylo jasné, že po konečném hvizdu propukne na stadionu radost. Valencia má osud ve vlastních rukách.

12.05.19 18:30 Villarreal 1:0 SD Eibar
Branky: 59. K. Toko Ekambi

Villarrealu spadl kámen ze srdce, výhra 1-0 nad Eibarem mu totiž konečně dává definitivní jistotu, že bude členem španělské smetánky i v příštím ročníku.

Nepříliš povedená sezóna z pohledu Žluté ponorky tak má alespoň úspěšnou tečku. Zasloužil se o ní gól Toka Ekambiho. Domácí útočník v 60. minutě šikovně předskočil obránce a poslal favorita do vedení, které již uhájil.

Eibar sice dokázal Enrichem vyrovnat, radost mu ale zkazil videorozhodčí. Eibar držel míč častěji na kopačkách, jenže Villarreal měl lepší šance, hosty držel ve hře Dmitrović. Ani jeho výborné zákroky nakonec na bodový zisk nestačily.

12.05.19 18:30 Leganés 0:2 Espanyol
Branky: 35. B. Iglesias Quintas , 71. B. Iglesias Quintas (z pen.)

Nepříliš zajímavé střetnutí mezi Leganésem a Espanyolem vyšlo lépe hostům, kteří dvěma brankám Iglesiase vyhráli 2-0.

Útočník Katalánců se prosadil z dorážky v prvním poločase a z pokutového kopu za ruku jednoho z domácích hráčů ve druhém. Situaci Espanyolu ulehčil na konci úvodní půle Bustinza vyloučením po dvou žlutých kartách.

Tři body stále dávají Espanyolu teoretickou možnost skončit na sedmém místě, o příliš reálnou variantu se však nejedná.

12.05.19 18:30 Real Sociedad 3:1 Real Madrid
Branky: 26. M. Merino Zazón , 57. J. Zaldúa Bengoetxea , 67. A. Barrenetxea Muguruza  – 6. B. Abdelkader Diaz

Real Sociedad přisypal sůl do ran Realu Madrid a porazil slavnějšího soupeře zaslouženě 3-1.

Dobrou zprávou pro Bílý balet může být krásný gól Brahima, který při senzačním sólu obehrál tři protihráče a poslal mezi nohama brankáře míč do sítě. Šlo ale o poslední radost Madriďanů, neboť se jim začalo vše hroutit.

Mikel Merino vyrovnal a otočit mohl Willian José z penaltu za ruku Valleja, která pro stopera Realu Madrid znamenala vyloučení, ale Courtois jeho pokus zneškodnil. Na Zaldúovu hlavičku z 57. minuty už neměl Belgičan nárok a Ander Barrenetxea jej poté překonal z dorážky potřetí. Januzaje zastavilo břevno, Real Sociedad i tak zvítězil o dvě branky.