Shrnutí 23. kola Primera División

Záběr z utkání (© marca.es)

Kolo začala bezbrankovou remízou mezi Valladolidem a Villarrealem. Getafe zdolalo Celtu Vigo, městské derby ovládl na půdě Atlética Real Madrid, který snížil ztrátu na Barcelonu. Ta remizovala v Bilbau.

Espanyol díky brance z nastaveného času porazil Rayo Vallecano, Girona v další záchranářské bitvě nestačila na Huescu.

Leganés si vyšlápl na Betis a dalším utkáním bez gólu bylo to mezi Valencií a Realem Sociedad. Sevilla se rozešla smírně s Eibarem.

V pondělí si Alavés poradil s Levante.

08.02.19 20:00 Real Valladolid 0:0 Villarreal

První utkání třiadvacátého kola Primery branku nepřineslo, po remíze 0-0 si tak Valladolid a Villarreal připsaly po bodu.

Přitom zejména první poločas příležitosti nabídl, jenže Hervíase vychytal Asenjo a lépe si nevedlo na opačné straně Ekambi či Pedraza. Po změně stran zajímavých situací ubylo a zápas dospěl do konce, aniž by se rozvlnila síť.

Výsledek má bezpochyby větší cenu pro Valladolid, neboť mu patří výhodnější tabulkové postavení i lepší vzájemná bilance. Villarreal i nadále tápe a minimálně další dvě kola stráví v sestupovém pásmu. To je nepříjemná zpráva zejména vzhledem k faktu, že čas do konce sezóny se zejména pro posádku Žluté ponorky krátí rychleji, než by si přála...

09.02.19 12:00 Getafe 3:1 Celta de Vigo
Branky: 39. J. Mata Arnaiz (z pen.), 62. J. Molina Vidal , 81. J. Mata Arnaiz  – 2. N. Araújo Razo

Getafe se rychle oklepalo z vypadnutí z Copy a v lize i nadále pokračuje ve skvělé jízdě. Po triumfu nad Celtou Vigo je s modrými potřeba počítat jako s adepty na umístění mezi nejlepšími čtyřmi.

Přitom Celta šla na Coliseu rychle do vedení, když se přesnou hlavičkou prosadil Araújo. Zbytek půle ale patřil domácím, kteří srovnali z pokutového kopu krátce před pauzou. Hugo Mallo fauloval Arambarriho a Jaime Mata proměnil. Kvůli protestům a následnému ironickému potlesku rozhodčímu byl navíc vyloučen Maxi Gómez.

Po hodině hry předvedli domácí povedenou kombinační akci, kterou gólově zakončil Jorge Molina. Málo vídaný kiks Rubéna Blanca znamenal snadnou trefu Maty, jenž určil konečnou podobu výsledku na 3-1.

09.02.19 15:15 Atlético Madrid 1:3 Real Madrid
Branky: 25. A. Griezmann  – 16. C. Casimiro , 42. S. Ramos García (z pen.), 74. G. Bale

Dobrý výkon a velmi cenné vítězství, které může mužstvo vrátit do boje o titul, zvláště pokud Barcelona nezvítězí v Bilbau. Real Madrid ovládl derby na půdě Atlética a v tabulce poskočil na druhé místo právě před městského rivala.

Atlético začalo aktivně, hosté ale jeho tlak přečkali a zásluhou Casemira po rohu sami udeřili. Brazilec se prosadil povedenými nůžkami. Atlético se nevzdálo a po skvělém vysunutí od Correy rychle srovnal Griezmann. Do šaten přesto šli spokojenější hosté, a to po Sergiem Ramosem proměněné penaltě za faul na Viníciuse.

Morata se po krásném gólu radoval z vyrovnání jen krátce, neboť mu byl zásah kvůli offsidu upřen. Garethu Baleovi naopak radost nezkazilo po příesné křížné střele nic. Real Madrid si výhru 3-1 pohlídal i díky červené kartě pro Thomase z 81. minuty. Solariho výběr pokračuje v povedených představeních, manko na Barcelonu stáhl minimálně do zítra na pět bodů.

09.02.19 17:30 Espanyol 2:1 Rayo Vallecano
Branky: 72. B. Iglesias Quintas (z pen.), 90. S. Darder Moll  – 33. A. Ba

Už to vypadalo, že se mezi Espanyolem a Rayem zrodí remíza, až v páté minutě nastavení vykouzlil Darder parádní volej, který má cenu tří důležitých bodů.

Rayo otevřelo skóre v prvním poločase, když se trefil Ba. Na několik desítek minut tak dostal Madriďany z pásma sestupu. Jenže po změně stran se utkání změnilo v monolog Katalánců, kteří toužili skóre otočit.

První krok k tomu udělal Borja Iglesias, jenž proměněnou penaltou potrestal jasný faul Velázqueze na Wu Leie. Tři minuty před koncem dokonal obrat Rosales, euforii na stadionu zmrazil verdikt systému VAR - ofsajd. V páté minutě nastaveného času se Darder opřel z první do centru na hranici vápna a nechytatelně odmítl dělbu bodů. Espanyol získal po výhře 2-1 skalp přímého soka v boji o záchranu.

09.02.19 19:45 Girona 0:2 Huesca
Branky: 35. L. Ávila , 40. L. Ávila

Fotbalisté Huescy na stadionu Montilivi poslali vzkaz všem konkurentům v boji o záchranu - stále jsme tady a budeme bojovat do poslední chvíle. Překvapivá výhra nad Gironou dává Huesce možnost snít i setrvání mezi elitou.

Girona byla aktivnější, Santamaría několikrát musel ukázat, že kouč Francisco mu věří právem. Ve finále ale vždy rozhoduje jen výsledek. A ten má pro Huescu cenu zlata.

Načal ho v prvním poločase povedenou střelou Ávila a stejný hráč v rychlém sledu přidal druhou trefu. Snahu Girona zbrzdily nejen orazítkovaná branková konstrukce, ale také vyloučení Espinosy. Huesca slaví venkovní tři body.

10.02.19 11:00 Leganés 3:0 Real Betis
Branky: 22. Y. En-Nesyri , 36. Y. En-Nesyri , 66. Y. En-Nesyri

Snový výkon En-Nesyriho zajistil Leganésu cenné a poněkud nečekané tři body proti Betisu. Marocký útočník se stal prvním hráčem Leganésu, který zaznamenal v nejvyšší soutěži hattrick. Sám v La Lize zažil tento pocit vůbec poprvé.

Možná až příliš snadno došly Okurky k vítězství. Betis v podstatě nekladl odpor a předvedl strašlivý výkon. Naopak En-Nesyri udělal vše správně. Už v prvním poločase se dvakrát prosadil z prostoru u malého vápna.

Třešničkou na dortu pro ve formě hrající oporu Leganésu byla 67. minuta, kdy jej ideálně vysunul Brathwaite a En-Nesyri přesnou střelou k tyči pečetil na konečných 3-0. Leganés si přilepšil v boji o záchranu, Betis, který dohrával bez vyloučeného Javi Garcíi, pohoršil v tlačenici o Evropu.

10.02.19 15:15 Valencia 0:0 Real Sociedad

Hráči Valencie a Realu Sociedad zapomněli okořenit oslavu devadesáti let od prvního kola La Ligy a v utkání na Mestalle nedokázala ani jedna strana vsítit gól. Výsledkem je remíza 0-0.

Valencia nepůsobila tak živým dojmem jako v minulých týdnech, navíc nastoupila bez jejich hrdiny Rodriga, jenž se dostal na trávník až jako střídající fotbalista. Real Sociedad sice držel míč na kopačkách, ale vlastně Neta nikterak neohrozil.

Ve druhém poločase Valencia přidala plyn, jenže kromě nepříliš povedené hlavičky Rodriga, po níž propadl balón těsně vedle tyče, se k ničemu nedostala. Nudné střetnutí skončilo stejným výsledkem, jakým začalo.

10.02.19 17:30 Sevilla 2:2 SD Eibar
Branky: 88. W. Ben Yedder , 90. Pablo Sarabia  – 22. F. Orellana Valenzuela , 63. C. Días Barbosa de Oliveira

Sevilla zachránila v utkání proti Eibaru bod, který se zdál být nemožným. Baskové možná budou celou zpáteční cestu přemýšlet, jak mohli ztratit vyhraný zápas.

Eibar si na Pizjuánu vypracoval dvougólový náskok, který zvýraznil všechny slabiny Sevilly poslední doby. Ve 22. minutě se Orellana šikovně prodral skrz několik obránců a sám před Vaclíkem nezaváhal. Po hodině hry vrátil přetažený roh do ohně Arbilla a Charles hlavičkou vstřelil druhý gól.

Sevilla měla problém s vytvářením šancí, a když už se povedlo, tak zklamalo zakončení, jako tomu bylo například u André Silvy. Když byl v 84. minutě vyloučen Banega, zdálo se být hotovo, zvláště když hosté přidali třetí zásah. Ten ale odvolal videorozhodčí a o několik desítek vteřin později snížil Ben Yedder. V dlouhém nastaveném čase tečoval Promesův centr Sarabia - 2-2. Bryan měl na kopačce neskutečný obrat, avšak jeho ránu zblokoval obránce. Sevilla znovu nepřesvědčila, proti Eibaru byla ráda za vydřený bod.

10.02.19 19:45 Athletic Club 0:0 FC Barcelona

Již třetí zápas třiadvacátého ligového kola nenabídl ani jednu branku. Přestože na San Mamés k jejímu vstřelení příležitosti byly, radost nepoznal ani jeden tým.

Athletic to může mrzet, protože v prvním poločase byl podstatně nebezpečnější. Barcelona zahrozila jen břevnem Messiho po dalekonosném dloubáčku, Lvi si opakovaně vylámali zuby na úžasném Ter Stegenovi. Německý brankář vyrazil Susaetovu střelu a nůžky Raúla Garcíi, v závěru znovu Susaeta mířil vedle.

Druhé dějství nabídlo aktivnější Barcelonu, Iago Herrerín přesto příliš práce neměl. Naopak proti Williamsovi se opět blýskl Ter Stegen. V nastaveném čase byl vyloučen De Marcos, hostům už ale nezbyl čas, aby početní výhody využili. Athletic i Barcelony si v tabulce přilepší o jeden bod.

11.02.19 20:00 Deportivo Alavés 2:0 Levante
Branky: 23. V. Laguardia Cisneros , 90. J. Rodríguez Menéndez