Shrnutí 24. kola Primera División

Charles se raduje z gólu (© marca.es)

Dvacáté čtvrté kolo ligového ročníku začalo remízou Eibaru s Getafe. Celta doma utrpěla debakl od Levante, Atlético přetačilo Rayo a Real Sociedad neměl problém s Leganésem. Barceloně stačil k výhře nad Valladolidem jediný gól, Real Madrid nečekaně padl s Gironou.

Valencia má další remízu do sbírky, tentokrát proti Espanyolu. Smírně se rozešel také Betis s Alavésem a Villarreal přejel Sevillu.

15.02.19 20:00 SD Eibar 2:2 Getafe
Branky: 67. C. Días Barbosa de Oliveira (z pen.), 80. C. Días Barbosa de Oliveira  – 37. J. Mata Arnaiz , 52. D. Foulquier

Eibar ukázal v nepříznivě se vyvíjejícím střetnutí proti Getafe bojovného ducha a po smazání dvougólového manko se může těšit ze získaného bodu.

Není překvapením, že velkou zásluhu na něm má Charles, autor obou branek. Útočník baskického celku nejdříve proměnil pokutový kop za ruku Djeného a deset minut před koncem vyrovnal na konečných 2-2, když vystihl Cabrerovu nepovedenou malou domů.

Getafe tak ztratilo náskok, který mu na konci úvodní půle a začátku té druhé zařídili Mata a Foulquier. Remíza je zřejmě zaslouženým vyústěním na trávníku viděného.

16.02.19 12:00 Celta de Vigo 1:4 Levante
Branky: 88. B. Méndez Portela (z pen.) – 20. J. Morales Nogales , 40. J. Andújar Moreno , 62. J. Morales Nogales , 89. B. Mayoral Moya

Velká spokojenost zavládla v sobotní odpoledne v táboře Levante, a to díky vysoké výhře nad Celtou Vigo v poměru 4-1.

Granotes si tak výrazně přilepšilo v bitvě o záchranu na úkor soupeře, jehož problémy se každým kolem prohlubují. Hosté nakročili na stadionu Balaídos k výhře už v prvním poločase, kdy se nejprve sám před Rubénem prosadil Morales a po něm po rohovém kopu Coke.

Tristní výkon Celty ještě podtrhlo vyloučení debutanta Boudebouze za hodně ostrý skluz. Rychle na to se Morales ocitl ve stejné situaci jako v první půli a i výsledek byl stejný - míč v síti. V závěru sice z penalty snížil Brais, jenže poslední slovo patřilo hostujícímu Mayoralovi, který uzavřel skóre střetnutí a možná i působení Cardosa na lavičce Celty...

16.02.19 15:15 Rayo Vallecano 0:1 Atlético Madrid
Branky: 74. A. Griezmann

Atlético bylo ve Vallecas Atléticem a jako již mnohokrát zvítězilo v zápase 1-0, i když si to nezasloužilo. Překvapením není ani to, že jediný gól vstřelil Griezmann a velký podíl na triumfu mají zákroky Jana Oblaka.

První poločas madridského derby nebyl příliš ke koukání, střetnutí nemělo tempo, šance, nic. Jedinou zajímavou situaci předvedl De Tomás, ale Oblak poprvé zakročil.

Stejný fotbalista měl další dvě příležitosti po změně stran, i tentokrát se však blýskl slovinský brankář. V 76. minutě se šťastně za pomoci teče obránce prosadil Griezmann a určil tak, že Atlético i přes nepřesvědčivý výkon bere tři body, které ho minimálně na den vracejí na druhé místo tabulky.

16.02.19 17:30 Real Sociedad 3:0 Leganés
Branky: 50. M. Oyarzabal Ugarte , 59. M. Oyarzabal Ugarte , 75. W. da Silva

Real Sociedad nenastoupil do domácího utkání proti Leganésu v tradičních modrobílých dresech, ale na tom, že se může spolehnout na Januzaje a Oyarzabala, se nezměnilo vůbec nic.

Ofenzivní dvojice rozjela ve druhém dějství povedené představení, jehož výsledkem je jednoznačná výhra favorita v poměru 3-0. Real Sociedad pokračuje v dobrých výkonech pod Imanolem a poprvé v sezóně vyhrál dva domácí zápasy za sebou.

Cestu ke třem bodům načal v 50. minutě Oyarzabal hlavičkou po centru Januzaje. Willianova promáchnutá střela se změnila v gólovou přihrávku o devět minut později, přesně opět zakončovalo Oyarzabal. Tečku za zápasem udělal sám Willian José po standardce Parda. Real Sociedad jasně přehrál Leganés 3-0.

16.02.19 19:45 FC Barcelona 1:0 Real Valladolid
Branky: 43. L. Messi (z pen.)

Barcelona si díky proměněné penaltě Lionela Messiho zajistila přísun dalších tří bodů do tabulky, Valladolid zdolala na Camp Nou 1-0.

První poločas byl nezáživný. Domácí hráli v nedostatečném tempu a v závěrečné fázi jim chyběla myšlenka. A protože Valladolid si nevedl při snaze o protiútoky lépe, padla jediná branka z pokutového kopu ve 43. minutě. Míchel stáhl k zemi Piquého a Messi se nemýlil.

Po návratu z kabin se Barcelona zlepšila a šance před Masipem se začaly množit. Brankář Valladolidu však zachytal výborně, zuby si na něm vylámali Boateng a opakovaně Luis Suárez s Messim. Argentinec dostal po dalším nedovoleném zákroku, tentokrát na Coutinha, znovu příležitost z puntíku, avšak Masip jeho penaltu zlikvidoval a stejně tak i dorážku. Mrzet to číslo deset nemuselo, Valladolid si šanci na vyrovnání nevytvořil a Katalánci těsné vedení uhájili.

17.02.19 11:00 Real Madrid 1:2 Girona
Branky: 25. C. Casimiro  – 65. C. Stuani Curbelo (z pen.), 75. C. Portugués Manzanera

Zcela odlišný výsledek, než se podle tabulkového postavení očekávalo, přinesl souboj Realu Madrid s Gironou. Ač prohrával, dokázal outsider skóre otočit a odváží si plný počet bodů.

Gólový účet mohl rychle otevřít Stuani, v šanci ale trefil jen obličej Courtoise. Zbytek poločasu patřil Realu Madrid. Lucas ještě neuspěl, proti hlavičce Casemira už byl ale Bono bezmocný. Real Madrid získaný náskok až příliš uspokojil, což ukázala druhá půle.

Varování v podobě přestřelené branky z malého vápna z kopačky Aleixe Garcíi domácí nedbali, podruhé už je Girona vytrestala. Sergio Ramos zabránil šanci hrou rukou a nařízený pokutový kop proměnil Stuani. Hosté ožili a parádní rána Aleixe Garcíi skončila na brankové konstrukci. O chvíli později se Katalánci senzačně dostali do vedení, z dorážky se prosadil Portu. Vinícius pálil z dobré pozice mimo, závěrečné minuty už přinesly jen vyloučení Sergia Ramos. Girona senzačně dobyla Bernabéu.

17.02.19 15:15 Valencia 0:0 Espanyol

Desítky milionů fanoušků v Asii sledovaly zápas mezi Valencií Petera Lima a Espanyolem Chena Yanshenga s Wu Leiem v sestavě, ale gólu se nedočkaly, výsledkem je remíza 0-0.

Prvadou je, že pokud měl některý z týmů snahu zvítězit, byli to na Mestalle domácí. V prvním poločase měl k radosti nejblíže Gameiro, po jehož střele zazvonila tyč.

Neto, jenž nastoupil i přes zlomeninu prstu na ruce, v podstatě neměl práci, jako by hráči Espanoylu nechtěli riskovat zhoršení jeho zranění. Valencia naopak hrozila, hlavičkující Garay ani střílející Parejo si ale na Diega Lópeze nepřišli. Na výsledku nic nezměnilo ani vyloučení Javi Lópeze. Netopýři opět remizovali, dnes s Espanyolem.

17.02.19 17:30 Villarreal 3:0 Sevilla
Branky: 20. Álvaro González , 45. K. Toko Ekambi , 86. A. Pedraza Sag

Fanoušci Villarrealu po dlouhé době odcházeli z Estadio de la Cerámica s úsměvem na rtech, jejich miláčci totiž smetli Sevillu 3-0, a přestože zůstávají v sestupovém pásmu, výrazně se přiblížili vyšším příčkám.

Jestliže Villarreal znovu věří v dobrý konec, tak problémy Sevilly jsou zase o něco hlubší. Série špatných výsledků je až příliš dlouhá na to, aby šlo o náhodu. První zásah uštědřil Andalusanům po rohovém kopu Álvaro. Munir měl dvě velké příležitosti na druhé straně, v obou však zklamal. A tak předvedl Carlos Bacca geniální patičku, po níž stačilo Ekambimu trefit odkrytou svatyni - 2-0. Krásný fotbalový moment.

Ve druhých 45 minutách se Sevilla více tlačila dopředu, jenže Asenjo moc právě neměl, tlak hostů byl sterilní. V závěru potvrdili domácí svoji pohodu třetím gólem, jehož autorem byl Pedraza. Ekambi ještě nastřelil tyč, Villarreal si přilepšil na úkor Sevilly.

17.02.19 19:45 Real Betis 1:1 Deportivo Alavés
Branky: 15. G. Lo Celso  – 28. G. Maripán

Alavés nevyužil zaváhání Sevilly a na příčky, které zaručují postup do Ligy mistrů, se prozatím nevrátí. Na stadionu Betisu remizoval 1-1.

Vše podstatné se událo už v úvodní pětačtyřicetiminutovce, kdy padly obě branky. Po čtvrthodině šel Betis do vedení zásluhou Lo Celsa, Alavés ale poměrně rychle zareagoval vyrovnáním Maripána. Krátce předtím dělily Betis od zvýšení jen centimetry, po Jesého krásné individuální akci totiž Maripána vykopl míč z brankové čáry.

Betis se ve druhém poločase snažil strhnout vedení na svoji stranu, ani ty nejvyloženější šance, jako byla ta Lorena v samotném závěru, kdy z malého vápna hlavičkoval jen do náruče Pacheca, ovšem nevyužil. Proto má jen bod, který má větší cenu pro Alavés.

18.02.19 20:00 Huesca 0:1 Athletic Club
Branky: 19. R. García Escudero (z pen.)