Shrnutí 30. kola Primera División

Kévin Gameiro (© marca.es)

Girona v prvním zápase kola remizovala s Levante, vítěze nenašel ani souboj Athleticu se Celtou. Real Madrid veze body z půdy Las Palmas. Barcelona díky skvělému závěru vydřela bod v Seville.

Valencia dobyla stánek Leganésu, zápasy Espanyol - Alavés a Eibar - Real Sociedad skončily bez branek. Málaga přetlačila Villarreal, Atlético si upevnilo druhé místo výhrou nad Deportivem.

Getafe v pondělní dohrávce padlo s Betisem.

31.03.18 13:00 Girona 1:1 Levante
Branky: 54. A. Granell Nogué  – 68. J. Morales Nogales

Girona se po Getafe a Eibaru stala třetím týmem, který poznal sílu Levante Paca Lópeze. Katalánci na stadionu Montilivi přišli o sérii výher a museli se spokojit s remízou 1-1.

Levante je od nástupu nového kouče jako vyměněné, sedm bodů z devíti možných je toho důkazem. Granotes se navíc prezentují výrazně zlepšeným herním projevem, což se potvrdilo i na půdě Girony, kde bylo mírně lepším a nebezpečnějším celkem.

Zatímco v první půli se na gól čekalo marně, a to i kvůli tomu, že na každé straně jednou zvonila branková konstrukce, ve druhém přišly dva v rychlém sledu. Domácí se ujali vedení zásluhou úžasné rány Granella, která zapadla přesně do šibenice, jenže vzápětí jim selhala obrana při snaze o vystavení Moralese do offsidu a hostující fotbalista si už sám před Bonem věděl rady. Závěrečná půlhodina nabídla vzrušení na obou koncích, ale již bez toho, aby se rozvlnila síť. Pohledný mač skončil nerozhodně.

31.03.18 16:15 Athletic Club 1:1 Celta de Vigo
Branky: 55. U. Núñez Gestoso  – 90. B. Méndez Portela

Celta Vigo využila na San Mamés toho, že jí Athletic neuštědřil rozhodující KO v podobě druhé branky, a v závěru jej za to potrestala. Konečná remíza 1-1 ale může být zklamáním pro oba celky.

Athletic předvedl na letošní poměry nadprůměrnou první půli, v níž se dostával často do zakončení, jenže mu chyběla přesnost. To se dá říci i o rozhodčím Del Cerro Grandem, jenž místo odpískání pokutového kopu po zákroku na Williamse nesmyslně potrestal domácího útočníka za údajné filmování.

Až deset minut po začátku druhého poločasu se Athletic dočkal odměny za své úsilí brankou Unaie. Další už však Lvi přidat nedokázali a Celta vycítila šanci na bod. Prakticky v její první velké příležitosti zakončil pohlednou kombinaci přesně k tyči Brais Mendéz, pro něhož to byl první zářez v La Lize. V nastaveném čase se útoky hekticky přelévaly ze strany na stranu, skvostná technická rána Huga Malla skončila na tyči. Stav 1-1 setrval až do závěrečného hvizdu.

31.03.18 18:30 Las Palmas 0:3 Real Madrid
Branky: 26. G. Bale , 39. K. Benzema (z pen.), 51. G. Bale (z pen.)

Už dlouhé týdny slouží Realu Madrid domácí soutěž jen jako příprava na bitvy v Lize mistrů. Generálku na Juventus na hřišti Las Palmas Blancos zvládli, z Gran Canarie si odvážejí tři body po jasném triumfu 3-0.

Las Palmas si od příchodu Paca Jémeze jistě slibovaly více než 10 bodů z 39 možných. Ostrovanům nepomohl ani fakt, že hosté nastoupili v hodně odlišné sestavě, než je ta obvyklá. V 26. minutě uprchl Bale a sebevědomě poslal balón do sítě. Nesmyslný faul Calleriho na Lucase znamenal pokutový kop, který proměnil Benzema.

Druhý poločas se dohrával v podstatě jen z povinnosti. Real Madrid měl zápas pod kontrolou a Las Palmas neměly síly ani kvalitu na to, aby jeho triumf ohrozily. Další penaltu proměnil tentokrát Bale, čímž dal výsledku definitivní podobu. Jedinou špatnou zprávou pro Madriďany je zranění Nacha, první v profesionální kariéře univerzálního beka.

31.03.18 20:45 Sevilla 2:2 FC Barcelona
Branky: 36. F. Vázquez , 50. L. Muriel  – 88. L. Suárez Díaz , 89. L. Messi

Barcelona ani ve třicátém zápase letošní ligové sezóny nepoznala přemožitele, byť v Seville zachránila remízu až díky skvělému závěru, kdy smazala dvougólové manko.

Ernesto Valverde nechal Lionela Messiho jen na lavičce a hra Katalánců bez největší hvězdy nebyla ideální. Přesto mohla jít Barcelona do vedení jako první, Iniesta zkoušel přehodit vyběhnutého Sergia Rica, ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil. O chvíli později Suárez pálil těsně vedle. Sevilla zahrozila Correou, o změnu skóre se ale postaral až Fran Vázquez, jenž postrčil přihrávku Correy mimo dosah Ter Stegena.

Krátce po začátku druhého poločasu zvýšil z dorážky Muriel na 2-0 pro domácí. Valverde poslal do hry Messiho, jenže ani s ním se Barceloně nedařilo. Naopak Sevilla podnikala jeden brejk do otevřené obrany za druhým, avšak kvůli velmi špatné koncovce nedokázala přidat další trefy. Toho pořádně litovala v źavěru. Nejprve ji zachránila tyč, v 88. minutě ale po rohu snížil Luis Suárez, aby o minutu později vyrovnal Lionel Messi. Ani výborný výkon tak Andalusanům nestačil k vítězství, o které se připravili nepřesným zakončením. Barcelona i nadále vévodí tabulce jako jediný neporažený účastník La Ligy.

01.04.18 12:00 Espanyol 0:0 Deportivo Alavés

Utkání mezi Espanyolem a Alavésem na RCDE Stadium nenašlo vítěze ani střelce, každý z týmů si po remíze 0-0 připsak do tabulky jeden bod.

Jde o zasloužený výsledek, neboť domácí ani hosté neudělali během devadesáti minut nic, za co by si zasloužili prémii v podobě dvou bodů navíc. V Barceloně se hrál zejména v prvním poločase nudný fotbal bez šancí.

Ve druhých 45 minutách bylo na trávníku živěji. Pacheco zneškodnil akci Piattiho, Pau López prozměnu předvedl své umění proti Guidettimu. Na další příležitosti se čekalo marně.

01.04.18 16:15 Leganés 0:1 Valencia
Branky: 62. R. Moreno Machado

Rodrigo znovu ukázal, jak důležitou roli hraje ve Valencii. Reprezentační útočník byl jediným střelcem nepříliš záživného odpoledne na Butarque a přiblížil Netopýry milionům z Ligy mistrů.

Šest branek v posledních pěti zápasech, to je Rodrigova bilance. Na Butarque byl rozdílovým faktorem, když po hodině hry vypálil zpoza hranice velkého vápna a Cuéllar si nedokázal s jeho přízemní střelou poradit. Povedený moment vybočil ze šedivé nudy, která byla k vidění.

Úvodní poločas byl otřesný. Za zmínku stojí jen chybně neuznaný gól Zazy kvůli údajnému offsidu. Druhá půle nebyla o moc lepší, Netopýrům stačila chvilka, aby rozhodli a po zbytek střetnutí se soustředili jen na bránění. Leganés to zkoušel více srdcem než hlavou, El Zhar v nejlepší příležitosti nemířil přesně. Valencia bere tři body.

01.04.18 18:30 SD Eibar 0:0 Real Sociedad

Imanol Alguacil debutoval na lavičce Realu Sociedad remízou na hřišti Eibaru, baskické derby na stadionu Ipurua nenabídlo žádný gól.

Pro Errealu jde o solidní začátek nové etapy, byť prostor ke zlepšení je značný. Domácí byli mírně lepší a jako první zkoušel štěstí José Ángel. Na Moyu si nepřišli ani Jordán a Pedro Léon. Reakce hostů přišla až po změně stran. Willian José v jasné příležitosti po centru Odriozoly pálil mimo.

V poslední půlhodině se sice hra rychle přelévala ze strany na stranu, jenže u vápna se vždy myšlenky obou týmů zasekly a nebyly dokončeny a proměněny v nebezpečné situace. Remíza je tak vcelku logickým vyústěním toho, co bylo na Ipurue k vidění.

01.04.18 18:30 Málaga 1:0 Villarreal
Branky: 37. G. Castro (z pen.)

Málaga už je sice téměř jistým sestupujícím, fanouškům v zápase proti Villarrealu ale ukázala, že v sobě přece jen nějakou fotbalovost a kvalitu ukrývá. Andalusané slaví zasloužený triumf 1-0.

Jedenáctibodová ztráta na Levante, které ohraničuje záchranu, je značná, pokud by ale Málaga hrála po zbytek sezóny tak jako dnes, mohla by ještě situaci zdramatizovat. Modrobílí byli na stadionu La Rosaleda jasně lepším týmem, Villarreal nepřipomínal adepta na Evropu.

Faul Sergia Asenja na Rolana znamenal penaltu, kterou v 37. minutě proměnil Chory Castro. Jeho gól se ukázal jako rozhodující. Málaga se ve druhé půli více stáhla, stále však byla nebezpečnějším týmem. Žlutá ponorka si za celý zápas v podstatě nevytvořila šanci a hráči jako Bacca či Sansone se za zápas sotva dotkli míče. Andalusané si dopřáli jednu z mála radostí sezóny a slaví výhru 1-0.

01.04.18 20:45 Atlético Madrid 1:0 Deportivo La Coruña
Branky: 34. K. Gameiro (z pen.)

Atlético v zápase proti Deportivu nepřesvědčilo, přesto slaví hubené vítězství 1-0, které zařídil Gameiro gólem z penalty.

Mosquera sice stáhl Saúla za dres, fotbalista Madriďanů ale celou situaci hodně zveličil. Rozhodčí přesto nezaváhal a nařídil pokutový kop, který proměnil Gameiro. To vše ve 34. minutě, kdy Deportivo nebylo horším týmem. Obvykle bezchybný Oblak si tentokrát vybral slabší chvilku, jeho zaváhání po rohovém kopu Mosquera ovšem potrestat nedokázal, míč prolétl nad břevnem.

Ve druhém poločase Atlético svůj těsný náskok hlídalo, jeho hra neměla s řadou absencí obvyklou kvalitu. Deportivo favoritovi několikrát připravilo horkou chvilku, na remízu, která by byla zaslouženým výsledkem, ale nedokázalo dosáhnout a pokračuje v sestupovém pásmu.

02.04.18 21:00 Getafe 0:1 Real Betis
Branky: 89. S. León Limones